kosten van verpleging in godshuizen met eene gelijke som. Bij liet nom- mer betreffende de regeling van de wachtgelden der stedelijke ambtenaren die met Mei 1866 hun ontslag zullen verkrijgen werd vrij algemeen de voor keur gegeven aan de regeling door de commissie van financiën voorgesteld, te welen om die ambtenaren te verdeelen in 5 categorifinnaar gelang van den lijd, dien de beambten in dienst der gemeente hebben doorgebragt, welke regeling dan ook met 18 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Door burg. en welli. was voorgesteld die ambtenaren te verdeelen in 2 categorifin die beneden de 50 jaren oud en die boven de 50 jaren oud waren. Door de aangenomen regeling moest echter de raming der kosten voor dit jaar ccnigzins verhoogd worden. Aan den adsistent-commies-portier F. Bourgeois werd in deze zitting, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Bij de behandeling der inkomsten werd besloten te heffen 50 opcenten op het personeel, ten bedrage van 46051.34 (De vaststelling van den hoof- dclijkcn omslag werd, naar gewoonte, lot na de behandeling der overige posten uitgesteld.) De raming van de opbrengst van hel gedistilleerd en bet gemaal werd, op voorstel der commissie van financiën, voor ieder dier middelen met 2000 verhoogd. De raming van de opbrengst van het gym nasium en de hoogc burgerschool werd met 1200 verhoogd, in overeen stemming met het getal leerlingen waardoor die scholen thans bezocht worden. Morgen ten 2 ure voortzetting der beraadslagingen. Bij kon. besluit is op bet verzoekschrift van A. 11. Siepman van den Berg, commissionair te Amsterdam, in hoedanigheid van commissaris der te Leyden gevestigde naamlooze vennootschap: De Leydsche Lakenfabriek voorheen O. O. van den Bergbewilliging verleend op wijzigingen in de acte van oprigting dier naamlooze vennootschap. De Staatscourant bevat de opgaven betreffende den vee-lyphus in Zuid- holland, over de week van 15—21 October. In twee gemeenten, Heen vliet waar 1 rund, en Hoogvliet waar 6 runderen werden aangetast, vertoonde de ziekte zich thans voor het eerst. In 25 gemeenten waar zij vroeger werd gezien kwam zij niet meer voor. In de laatste 4 weken werden aangetast 790, 764, 684 en 654 runderen. Van sommige in de laatste week als aangetast" opgegevene bleek nog niet of zij aan typhus leden. Daaruit blrjkt dat sedert liet begin der ziekte zijn aangetast 5420 runderen, gestorven 1887, afgemaakt 1183 en hersteld 1509. In een rapport van den veearts llengeveld wordt gezegd dat de toestand van de ziekle in de stre ken van Schiedam, VlaardingenKelhel enz. dezelfde is als in de vorige week. Hij last voortdurend de nog overgeblevene voorwerpen aan. Het beloop is niet kwaadaardig en in vergelijking met de gewone hevigheid is de ziekte van een zeer zachtaardig en matig karakter. Vele runderen her stellen [en zijn hersteld. Waarschijnlijk is de weèrsgesleldheid thans daar voor gunstiger dan in de heete dagen van Augustus en September. De vee arts te Moordrecht, de heer Snellen, meldt mede, dat in die streken de toestand der ziekte dezelfde blijft. De burgemeester van Haarlemmermeer heeft in den nacht van 24 op 25 October in beslag genomen en ter beschikking van den officier van jus titie gesteld 23 koeijen, welke men ter sluiks in die gemeente trachtte j te ontschepen. Het ongeluk, onlangs generaal van Meurs overkomen, is gevolgd i door een ongeval, aan een ander lid der hoofddirectie, den heer Fijnje, overkomen, zijnde eene zware kneuzing aan het gelaat en inwendige be- leediging, hetgeen door hel in aanraking komen met eene machine moet veroorzaakt zijn. De N.R.C. berigt, dat de persoon die Woensdag avond II. te Rotter dam bij het uitgaan van den schouwburg was in hechtenis genomen, op bevel der regering in vrijheid is gesteld, met teruggave van de gelden en de voorwerpen die bij zijne aanhouding in beslag zijn genomen. Volgens de j verklaring van den onlslagene, was hij door Pruissische policie-ageuten ge vangen genomen. De vlugteling is een beschaafd jong mensch van ruim 1 20-jarigcn leeftijd, die meer verteringen had gemaakt dan lieni voegde en toen hij zich niet wist te redden, met achterlating van een te kort van ruim 400 th. in de kas van zijn patroon, op de viugt was gegaan. Te Amsterdam zal met 1 Jan. e. k. het begraven in de kerken en op j de kerkhoven, binnen de bebouwde kom der gemeente gelegen, ophouden. In de vorige week is nabij Egmond gestrand eene Engelsche brik met 1 steenkolen geladen; van de bemanning zijn slechts 2 personen met moeite gered. Nabij Kamperduin zijn gestrand eene Engelsche brik en eer.e llano- versche galjoot. Van bet eerstgenoemde vaartuig is de bemanning omgeko men maar die van het laatstgenoemde vaartuig is gered. Door den heer J. F. A. M. Witsen baron Straalman, op 17 Aug II. te 's llagc overleden, zijn aan de burgerlijke gemeente van Abcoude-Baam- brugge, zijne vroegere woonplaats, gelegateerd, vrij van alle lasten, vier huizen en erven, in het dorp Abcoude gelegen, onder bepaling dat deze j huizen door bet gemeentebestuur ten eeuwigen dage zullen moeten worden beheerd, en dat van de huuropbrengst elk jaar ƒ250 moet worden besteed, om aan de armen der gemeente Abcoude-Baambrtigge winter-uitdeelingen te doen, op zoodanige wijze als het tijdelijke gemeentebestuur zal raadzaam oordeelen. Ook is een legaat, groot ƒ500, door bovengenoemden beer aan de algemeene armen dier gemeente en eene gelijke som aan de algemeene armen van Abcoude-Proostdij vermaakt. Te Deventer is Zaturdag avond een hevige brand ontstaan in de olie- en runmolen van den heer de Boer op het bastion aldaar. Groot was de ontsteltenis welke de brand verwekte, daar een aanhoudende vuurregen zich over de stad verspreidde en bij het aanwakkeren van den wind, den stoom- olicmolen van den heer Huischer, in de onmiddelijkc nabijheid van den brandenden molen gelegen, in groot gevaar bragtterwijl de tapijtfabriek en hel krankzinnigengesticht ten gevolge daarvan tevens dreigden eene prooi der vlammen te worden. Gelukkig heeft de brand zich lot den molen bepaald. Den 26s,cn dezer is de zitting der Stenden van liet groothertogdom j Luxemburg door Z. K, H. prins Hendrik geopend, in den naam van den koning-groothertog. De door den prins daarbij uilgesproken rede geeft eene gunstige schets van 's lands gesteldheid. 's GRAVENHAGE31 October. Z. M. beeft als blijk zijner goedkeuring en tevredenheid verleend aan J. R. de Aldecoechia, kapitein van het Spaansche schoonerschip Jose Maria van Bilbao, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, en aan M. D. Arrnbarrena en C. Sanltta, matrozen op het genoemde schip, ieder eene gratificatie van tien gulden en een loffelijk getuigschrift, wegens bun ver dienstelijk gedrag bij de redding der bemanning van het op 15 Dec. 1864 masteloos in zee verkeerende Ned. schoonergaljootschip Pieterdina Marchiena. Z. M. heeft goedgevonden den heer D. J. Storm Buysing, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van lid van den raad van stale, met ingang van 1 Januarij aanst. De bh. B. Kiewit en J. A. Maarschalkerweerd zijn benoemd tot amb tenaren 2dc kl bij de algemeene rekenkamer. Tol lid van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers is benoemd de heer tnr. J. C. Reep maker, lid van de prov. staten van Zuidholland en advocaat te Rotterdam. De kapitein-luit. (er zee C. L. J. d'Hamecourt wordt met den 15d«" November aanst. eervol ontheven van het bevel over de korvet Prins Maurits der Nederlandenen dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee U. A. Modderman. Aan den officier van gezondheid lsle kl. bij de geneeskundige dienst in Ned. Indifi C. A. de Neve is wegens ligchaamsgebreken eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Zondag morgen heeft ds. Wcslhoff, pred. bij de Evang. Luth. ge meente alhier, met eene treffende rede over 1 Petr. V: 10 en 11, van die gemeente afscheid genomen. Men verneemt dat het ontwerp van een kon. besluit, waarbij het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee verboden wordt, bij den raad van state in advies is. E NI G E L A NI LONDEN 29 October. Lord Rtissell heeft bij de zamenstelling van het nieuwe kabinet gee nerlei tegenstand van zyne ambtgenooten ondervonden. Hij zeifis tot eersten minister, lord Clarendon tot minister van builenl. zaken en de heer Glad stone lot minister van financiën benoemd. Blijkens de verklaringen van de commissie, belast met het opziglover de markten, neemt de veeziekte alhier af. Voorts wordt bevestisd, dat op de Londensche markt, sedert de ziekte uitbrak, meer vee is aangevoerd dan vroeger bel geval was. Dat de slagters dus boogere prijzen voor hun vlceech eischen ligt niet aan den minderen aanvoer van slagtvee. De gele-koorls, die zich voor eenigen tijd te Swansea bad geopenbaard is geheel verdwenen; in het geheel zijn daar slechts 10 personen aan die ziekte overleden. Men heeft hier nil Napels het berigt ontvangen, dat de roovers, waar schijnlijk aangeprikkeld door het van den heer Moens verkregen losgeld, nabij Salerno den beer Vernet- en vier andere Zwitscrsche bewoners dier plaats hebben opgeligt en naar hunne sluipholeu gevoerd. FRANHKIJH. PARIJS29 October. In den laatsten tijd hebben cr vele geruchten gelooper. over onecnig- lieid in den boezem van hel kabinet en de aftreding van den lieer Fould. Men verneemt thans dat in een gebonden ministerraad de zaak geschikt is. De heer Fould zal niet aftreden en het plan, hetwelk hij bad gevormd om de financien en daarmede den ganschen staat der zaken op cencn goeden voet te brengen, zal in toepassing worden gebragt. Van wege de regering is bekend gemaakt, dat er alhier in bet vol geilde jaar eene tentoonstelling van werken van levende kunstenaren, Fran sche en btiilcnlandschezal worden gehouden. De ten toon te steller voorwerpen moeten tusschen 10 en 20 Maart 1866 worden ingezondend< tentoonstelling zal op 1 Mei 1866 geopend en op 20 Junij daaraanvolgend! gesloten worden. Voor die tentoonstelling zullen 2 medailles, ieder 4000 fr waard, en 69 medailles, ieder 400 fr. waard, beschikbaar gesteld worden Uit Algerifi luiden de berigten steeds onrustbarend. De vijandige stam men, in oproer gekomen, verontrusten in erge mate de ons bevriende stam men. Reeds zijn vijf mobiele kolonnes gevormd om tegen de oproerigen t velde te trekken. De keizer heeft bel besluit genomen om eene wetenschappelijke com missie te belasten met het doorreizen van Kambodscha, van de plaats waa de Meikon ontspringt tot aan Thibet, waar die rivier schijnt te verdwijnen Die streken zijn grootendeels onbekend, ofschoon de bier en daar ontdekt bouwvallen aantoonen, dat in die wildernissen eertijds eene ontw ikkelde bi schaving heeft beslaan. De heer Rothschild heeft 20,000 fr. geschonken voor de slagloffers de i cholera; ook heeft een heer, zich noemende Jean Lonis Grcffuhle, 50000ft I voor hetzelfde doel gegeven. Naar men uit Rome meldt is de generaal Kanzier, in plaats van mg de Wérode, benoemd lot minister van oorlog. BUITENLANDSCHE BER1GTKN. BELKIE. Te Luik is thans het internationale studenten-congres geopend. Het aantal aanwezige studenten wordt gezegd zeer groot te zijn, doch wordt nog niet juist opgegeven. De burgemeester der stad, de heer Piercot, heeft de van elders gekomen studenten met eene aanspraak verwelkomd. Een Fransch student verscheen met eene rouwvlag, zeggende dat hij rouw over de politieke vrijheid zijns lands droeg; een ander Fransch student stak daarop eene driekleurige vlag uit; doch hel algemeene geroep: weg met de i vlaggen! deed beide verdwijnen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2