LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 1 NOVEMBER. ST A D S-BE RIG T EN. i De Courant wordt Frijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, fFoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. het houwen van scholen waartoe de gemeente vcrpligt was. Voorts werd nog door den heer de Fremery medegedeeld, dat burg. en welh., na het op maken der begrooting de zekerheid hadden verkregen, dat over 4/5 van de opbrengst van het personeel ten volle kon worden beschikt, zoodat de daarvoor uilgetrokken som, overeenkomstig het voorstel van de commissie van financiën, met ƒ29000 kon worden verhoogd. Bij de daarop gevolgde behandeling der onderscheidene nommers der be grooting (uitgaven) werd goedgekeurd de verhooging der jaarwedden van de opzieners der fahricage-werken lslekl. van ƒ750 lot ƒ900, en die van den keurmeester der rijtuigen van 25 tot 50. De nommers licht- en brandstof fen" en bind- en drukwerk" werden met goedvinden van burg. en welh. ieder met 100 verminderd. Hel nommer «plaatsing der oudheden en charters" Bij deze Courant wordt verzonden N°. 20 blad 23) der Handelingen vast den Gemeenteraad. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op het besluit van den Gemeenteraad, in zijne vergadering van 25 October jl. Brengen ter kennis van handelaars en neringdoenden, dat geene teruggave wordt verleend 1». na 31 December e. k., van de belasting op den wijn, fruitwijn en j kunstwijnj 2°. na 30 April 1866, van de belasting op het geslagt, op het gedistil leerd en op het gemaal. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Wethr. 1. Burgemeester. Leyden 31 October 1865. v. PUTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien 1°. het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van de Directie der Stedelijke gasfabriekhoudende verzoek om in die fabriek, geteekend wijk V. n». 854 AD, bij het Kadaster bekende Sectie B, bij n». 1521 en n°. 552, een tweeden stoomketelvan hooge drukking, temogen doen plaatsen, en 2°. het adres van Bartholomeus Hermanus Walenkamp, spek- slager, waarbij hij verzoekt, ter uitoefening van zijn beroep, een fournuis en rook- hok te mogen doen plaatsen in het huis op de Haarlemmerstraat, wijk VI. n°. 465; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31st™ Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de comma do et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 2lle" November aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver roeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 31 October 1865. STOFFELS, Wethr. 1°. Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. werd op gelijke wijze van ƒ1000 op ƒ700 gebragt. De uitgetrokken som voor de bestrating van den weg builen de Rjjnsburgsche poort werd goed gekeurd; nadat de voorzitter van de commissie van fabricage bad verklaard dat bier abusivelijk was gesproken van een gemetseld trottoir; de nicenirig was bet leggen van trottoirbanden. De kosten voor wandelplaatsen en plantsoenen werden met ƒ100 verminderd. Uet nommer van bruggen en veren werd verminderd met ƒ2350; daarbij werd besloten uil te trekken ƒ7000 voor houtwaren enz., ƒ4600 voor de vernieuwing van de Touw brug over de Mare en Oude Vest en ƒ200 voor slootpalen. Omtrent de herstel ling van de brug in de Roombtirger laan onder Soeterwoude werd besloten de verpligling daartoe nader te onderzoeken, omtrent de brug in de Pesthuis- laan onder Oegstgeest die niet te vernieuwen, maar den datn in die laan in bruikbaren slaat te brengen en omtrent de vernieuwing der brug over de Waardgraclil bjj de Groenestceg die vooralsnog uil te stellen, liet nom mer «onderhoud van pompen en riolen" werd op voorstel der commissie van financiën met 1000 verminderd, waarbij beslist werdj dat op de Gedempte Koepoortsgracht geene pomp zal geplaatst worden. Burg. en weth. vereenig- den zicli met liet gevoelen der commissie van financiën om bet dempen van de sloot bij het raamland aan den singel buiten de voormalige Marepoort niet Ie doen plaats hebben, zoodat de daarvoor uitgetrokken som van 850 is vervallen. Het plan tot verbetering van den toegang der gemeente aan de Rijnsburgsche poort, waarvoor ƒ13000 was uilgetrokken, gaf tot levendige beraadslagingen aanleiding, die tol uitslag hadden, dat zich 11 leden voor en 11 leden tegen dat plan verklaarden. De beslissing werd dus tot de vol gende bijeenkomst uitgesteld. Bij de voortzetting der beraadslagingen op heden had de herstemming over bovengenoemd plan tot uitslag dat er zich 12 leden legen en 11 leden voor verklaarden; en daar de voorzitter der commissie van fabricage verklaarde dat het afbreken der poort in naauw verband stond met het plan en als e'e'ne zaak Ie beschouwen waswerd besloten bet geheel te laten zoo als liet thans is. Bij het nommer «onderhoud van buizen, torens enz." vereenigden zich burg. en vvcih. met bet voorstel der commissie van financiën om den post van 5525 met 1025 te verminderen. Bij hel nommer «dag- en week gelden der werklieden in dienst der gemeente" stelde de beer Meerburg voor bet weekgeld der opperlieden met 50 cents per week te verhoogen hetgeen echter met 16 tegen 7 stemmen werd verworpen. Bij het nommer «toelage aan het invalidenhuis" gaf de lieer Harteveli te kennen van gevoelen te z(jti dat die toelage, ad 600met de afschaffing der accijnsen waarvoor zij eene vergoeding was, kon vervallen door den heer Wttewaall werd echter een uittreksel uit de notulen van den gemeenteraad van 1844 medegedeeld, waaruit bleek dat die toelage niet tot dal einde was verleend; de heer de Fremery deelde bjj die gelegenheid mede dat er een voorstel aanhangig was om het invalidenhuis alhier te supprimeren. De toelage is op nieuw ver leend. Bij het nommer «belooning van inspecteurs en dienaars van policie" werd op het adres van de agenten van policie gunstig beschikt en, op voorstel van den beer van Ontcren, hunne jaarwedde met ƒ100 verhoogd. Ook aan den torenwachter werd ingevolge zijn verzoek verhooging van jaarwedde, op voorslel van den heer Ie Poole ƒ50, toegekend. UeL nommer betreffende den aankoop cener nieuwe brandspuit werd goedgekeurd, en dat der belooning en premiën aan brandspuitlieden met ƒ488 verminderd. Bij het nommer «toelage aan de plaatsel. geneeskundige commissie" werd beslo ten, uilhoofde van bet in werking treden der nieuwe geneeskundige wet geving, aan die commissie een eervol ontslag te verleerien, onder dankbetui ging voor de bewezene diensten. Bij het nommer «aanbouw en voltooijing ecner nieuwe school voor minvermogenden" vereenigde zich de commissie van fabricage met het voorslel van de commissie van financiën om de daarvoor uitgetrokken som met ƒ1600 te verminderen; de voorzitter der eerstgenoemde commissie meende dat de kosten eener schoeijing zouden kunnen gevonden worden uit het verschil dat de aanbesledingssom met de som voor de bouwing toegestaan opleverde. Ook de raming van de kosten der gemeente-apotheek werden, op voorstel der commissie van financiën, met ƒ500 verminderd, alsmede de raming der BINNENLANDSCHE BKKltiTKN. LEYDEN 31 October. Heden heeft de arrondissements-regtbank alhier uitspraak gedaan in] de bekende zaak der commissie belast met liet beheer der kerkelijke goederen en fondsen, toebclioorende aan de Ned. Iierv. gemeente, tegen de gemeente commissie van liet Ned. herv. kerkgenootschap, en aan de eerstgenoemde haren eiscli onizegd. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren zijn, onder het voor zitterschap van den wethouder Stoffels, de beraadslagingen aangevangen over de gemcentebegrooting, dienst 1866 Aan de algemeene beraadslagin gen namen onderscheidene leden deel. Door den heer Tollens werd daarbij gewezen op den post van kaai- en havengelden, waarop hij meermalen de aandacht bad gevestigd; volgens hem kon van doorvarende schippers een matig regt geheven worden. Genoemd lid gaf ook zijne bevreemding te kennen, dat het afbreken van poorten, zoo als thans weder het geval was met de Rijnburgsclie poort, voor dal daaromtrent een besluit was geno men, reeds in ontvang en uitgaaf op de begrooting was gebragt, waaraan hij zijne goedkeuring niet kon schenken. Door den voorzitter werd, wat bel eerste punt betreft, geantwoord dat burg. en welh. dit punt wel had den overwogen, tnaar geene vrijheid hadden gevonden daartoe over te gaan, waarbjj door den wethouder de Fremery nog werd gevoegd, dal dit in strijd zou zijn met de inzigten der hooge regering, die in-, uit- en doorvoer vrij wilde hebben. De beer Scbeltema betoogde, dat er eene neiging bestond om de uitgaven der gemeente, vooral wat betreft de fabricage-werken, steeds liooger op te voerenen als bewijs daarvan trad hij in eene uitvoerige ver gelijking van de eindcijfers der begroolingen van 1856 tol 1866; ook ves tigde bjj de aandacht op den onvoldoenden toestand van hel water in de stads-grachleniets dat, naar zijne meening, de ernstige aandacht van het bestuur verdiende. De lib. Kranlz en ilubrecht kwamen tegen verschillende punten van het betoog van den beer Scbeltema op, om de nuttige strekking der in den laatsten tijd uitgevoerde fabricage-werken aan te toonen. De heer Kranlz wees er op, dat zulks een verblijdend teekend was van de toe nemende welvaart der gemeente, en dal de commissie van fabricage in haar streven loonde ten minste een denkbeeld Ie hebben; ook de heer Uubrccht verdedigde de commissie van fabricage, waarvan hij voorzitter is, legen de aanmerkingen van den heer Schellctna en deelde mede, wat de watervcr- verscliing betrof, dat daaromtrent reeds in 1863 een uitvoerig plan inge diend was, waarvan de kosten cellier ƒ118,000 zouden heloopeu. Door den lieer de Moeit werd nog aangemerkt, ter toelichting van de klimmende uit gaven in de laatste jaren, dal eene som van ƒ150,000 was uitgegeven voor

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1