LEYDSCHE COURANT. 1805. WOENSDAG 25 OCTOBER. STADS-BJSRIGTEN. De Courant wordt ilaandag, IC oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 19 {blad 22) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN; Gezien liet besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den llden September 1865, Provinciaalblad N°. 91, herinneren b(j deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der wel van den 29slen Maart 1833 Staatsblad N°. 4) en de op hen rus tende verpligting tot het inleveren van supplcloire aangiften, wanneer zij door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van belasting- voorwerpen, na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der wet, terwjjl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen der artt. 35 en 39, waaraan zij zich, b(j nalatigheid in het doen der aangiften, zouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Wethr. I. Burgemeester. Leyden, 24 October 1865. v. PUTTKAMMER Secretaris. Ue BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 17dec dezer maand invorderbaar verklaard, kohier voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1865 en 1866, be vattende bevolene schattingen en herzieningen benevens aanslagen van per celen in bet eerste kwartaal betrokken en primitief in advies gebleven posten, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 23 October 1865. STOFFELS, Wethr. I. Burg. BINNENLANDSCIIE BEKltiTEN. LEYDEN 24 October. Dc wel-eerw. heer Uenricus Tomas, pastoor aan de H. Ludovicuskerk alhier, heeft, na zijn eervol ontslag te hebben gevraagd en verkregen, in de vorige maand zijne herderlijke bediening itedergelegd. De waardige grijsaard had in Jttlij jl. zijn 55-jarig priesterschap herdacht en was sedert 1833 steeds de geachte herder zijner gemeente. Ook de wel-eerw. heer A. C. Quant, pastoor aan de H. Petruskcrkhad zijn eervol ontslag ver zocht, dal hem voor weinig tjjds werd verleend. Opvolger van den aarts priester P. A. Kervel, was hij ruim 19 jaren als deze een ijverig bedienaar zjjner gemeente, van welke lijj 11. Zondag onder de hoogmis, met een har telijk woord, afscheid nam. In zijne plaats is benoemd de wel-eerw. heer Leonardus van Wissen, sedert 1859 pastoor te Dordrecht. Als deken van Leyden blijft de heer Quant zich nog met de belangen van het decanaat belasten, tevens rector wordende van de H. Ludovicuskerk, welke, kort na de herstelling der bisdommen in Noord-Nederland, in 1853, als hulpkerk is getrokken aan S'. Petrus' parochie en door geen afzonderlijk pastoor meer wordt bediend. Wij vestigen de aandacht van kunstminnaars op de verzameling plaat werken, gravuren, zou oude als nieuwe, en lithographidnwelke in dc volgende week door den boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier zal ver kocht worden. Wij ontmoeten in den catalogus vele gunstig bekende ja beroemde namen, welke niet zullen nalaten de belangstelling der liefheb bers te trekken, en zeker velen lot hel gaan bezigtigen der verzameling op Zaturdag e. k. zullen uitlokken. 1 Op den eersten dag van de te 's Hage plaats hebbende verkooping der door prof. Tydeman nagelalen handschriften, Maandag 23 dezer, zijn o. a. de volgende prijzen besteed: n°. 46 P. de la Court's Interest van Holland, ƒ82; n°. 53 Swildens' Aanmerkingen over het ontwerp der commissie lot vaststelling van een reglement nopens de volksstem, 72; n°. 264 Kronijk van Holland enz. 1483, ƒ42; n°. 265 Kronijk van Holland enz. 1468; ƒ25; n°. 267 Kronijk van Westvriesland, tot hel jaar 1500, ƒ50; n°. 320 Aan- teekeningen van N. Witsen omtrent den oorlog van 1672, ƒ45; n°. 330 Papieren van Willem Buys betreffende de vredes-onderhandelingen met Frankrijk 1705 1711 enz.ƒ205. 5 De commissaris des konings in deze provincie heeft aan de gemeente- s besturen kennis gegeven, dat, nu de wet tot wering van besmettelijke vee- ziekte is bekrachtigd, de minister van binnenl. zaken daaraan in de eerste plaats uitvoering wil geven door het trekken en behoorlijk bezetten van rijkswege eener lijn rondom de besmette streek waardoor de lijn vermeld in zijne vroegere circulaire (Prov. blad n°. 88) is vervallen. Dc lijn door den minister aangewezen is zamengesteld als volgt: Van de Noordzee af langs de sluis te Katwijk, den linkeroever volgende van het kanaal en van den Rijn lot de stad Leyden, van daar langs de zuidelijke grens dier ge meente (de singels lot den Nieuwen Rijn). Voorts steeds den linkeroever dier rivier volgende tot Woerden; van daar in zuid-oostelijke rigling langs den westerboord der Kromwijker watering en Lange Linschoten lot Lin* schoten. Van daar langs de westzijde van den Kunstweg van Linschoten over den Lindeboom naar Montfoort lot aan den regtcroever van den Holland- schen Ussel en dien oever volgende tot aan Oudewater. Van daar de rivier de Ussel overgaande langs den buitenkant van de buitengracht ten zui den en zuidwesten van Oudewater tot aan den linkeroever van den IJssel en dezen volgende tot aan de plaats waar de Vlist zich in den IJsscl ontlast. Aldaar den IJssel overstekende naar Haastrecht langs de westzijde van den Vlist tot den noordsingel van Schoonhoven. Van daar den westelijken sin gel dier gemeente volgende tot den noorder-Lekdijk. Voorts de Lek over stekende in regie lijn zuidwaarts lol den zuider-Lekdijkdien dijk oost waarts volgende lol aan den westelijken singel (grens) van Nienwpoort. Langs dien singel zuid- en oostwaarts tot dc zuidelijke poort dier gemeente. Van daar in zuid-zuidoostelijke rigting der Nieuwpoorlsche Post- en Smout- jeskade (lusschen de grenzen der gemeente Langerak en Groot-Ammers Goudriaan en Ottoland midden door de gemeente Peursum) tol de rivier de Giesse. Den regterboord van dat water in zuid westelijke rigling volgende tot Giessendam. Van daar in westelijke rigting de noorder Merwede-dijken volgende, langs de zuidelijke grenzen der gemeenten Giessendam, Sliedrecht en Papendrecht, tot het veer aldaar tegenover Dordrecht. Van daar dc Merwede overstekende naar Dordrecht langs de noordelijke en westelijke grenzen dier gemeente, den linkeroever der Oude iMaas, de oostzijde van het Mallegat en van de Kil (de grenzen der gemeente Dubbeldam) tot Wil- lemsdorp. Voorts west- en zuidwaarts langs het Hollandsch Diep, het Volkrak, den Krammer, de Bieningcn of Grevclingen naar het Brouwcrs- havensche zeegat lot in de Noordzee. De minister van binnenl. zaken, in aanmerking nemende dat de rijks- telegraaldieust eerlang ec-ne verdere uitbreiding van het personeel op de kantoren zal vorderen, heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt dal tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van ongeveer 20 leerlingen zal worden toegelaten; om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Voor het vergelijkend onderzoek, om als leerling te worden toegelatenmoet men geboren zijn in een der jaren 1836—1848 en zich uiterlijk den 28stcn Febrtiarij 1866 bij het dep. van binnenl. zaken hebben aangemeld. Hel vergelijkend onderzoek zal op 26 Maart 1866 plaatshebben. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Bij de voortzetting van het examen voor aclen van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de prov. Zuidholland, is de uilslag ge weest als volgt: onderwijzers in hel Hoogduitsch (cand. 12) afgew. 5, toe- gel. 7; onderwijzers in de wiskunde (cand. 13) afgew. 9, toegel. 4. In het geheel hebben zich aangegeven 329 candidatendaarvan zijn niet ver schenen 21, en hebben zich slaande het examen teruggetrokken 4; voorts zijn afgewezen 173 en toegelaten 131. Het Weekbl. v. h. Regt zegt vernomen te hebbendat het ontwerp tot afschaffing der doodstraf van den raad van state is teruggekomen, en dat derhalve de indiening aan dc stalen -generaal zeer spoedig kan ver wacht worden. Naar men verneemt is een der in Japan veroverde en thans hier te lande aangebragte bronzen vuurmouden geplaatst in het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Te Rotterdam is thans tot stand gekomen eene onderlinge maatschappij tot assurantie van vee tegen zeeschade, in 't bijzonder bij verzending met de stoombooten van Rotterdam op Londen en Huil. Te Harderwijk kwamen Vrijdag nacht aan het station van den spoor weg drie goederenwagens aanrijden zonder locomotief. De heiige wind had deze wagens van hel station Amersfoort derwaarts gestuwd. Te Deventer zal op Donderdag aanst. de heer dr. J. J. Cornclissen de betrekking van hoogleeraar aan het athenaeum aldaar met het houden eener plegtige redevoering aanvaarden. In de vorige week had te Vrieschetoo het volgende plaats: De rente nier B. J. Trenning, een man van 74 jaren, had voor zjjn arbeider J. Wier- sema een wagenvracht turf uit het veen gehaald en zat met Wierscma op de voorbanktoen door het slooten van den wagen de turf begon te val len waardoor de paarden schrikten en de beide mannen van de voorbank vielen, met bet ongelukkig gevolg dat Wiersema onder een der wielen ge raakte en zoo aan het hoofd gewond werd, dat hij onmiddellijk overleed, terwijl Trenning een slag van een der paarden in het aangezigt bekwam en daardoor dermate werd gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De overledene Wierscma laat eene hoogzwangere weduwe en drie jonge kinderen na.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1