LEVDSCflE COIHAM. MAANDAC 23 OCTOBER. STADS-BERIGTEtV. I86;>. De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. M 'f v >'t De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Ter gemeente-secretarie is ad 2 40 verkrijgbaar het 2de deel van da Inventaris van het archief der gemeente, en zoolang daarvai exemplaren voorhanden zijn, ook het l«decl van dien inventaris, tegen ƒ4.- VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag da 25slen October 1865, 's namiddags te ticee uren. Onderwerpen 1®. Benoeming van een hulponderwijzer der 2de klasse en van een eerstel hulponderwijzer der 3de klassevoor de openbare lagere school vooi minvermogenden. 2°. Adres van den stads chirurgijn J. L. A. Desertine, om continuatie. 3®. Voordrag! tot tegemoetkoming van schuLterpligtigen in de kosten hun ner kleeding. 4®. Voordragt ter benoeming van ecne regtskundigc commissie tot onderzoel omtrent hel noodzakelijke eener vervolging van tl. C. Meerburg er- D. H. H us, wegens wanpraestatie van op hen rustende verpligtingen. 5°. a. Concept-raadsbesluiten tol afschaffing van plaatselijke belastingen Of de middelen van verbruik. b. Voordragt betreffende de teruggave van belasting. BINNENLANDSCHE BEK1GTEN. LEYDEN 21 October. Sedert den 8slCD Februarij jl. zjjn aan de hoogeschool te Leyden inge schreven 109 studenten, en daarvan 67 voor de regten, 7 voor de godge leerdheid, 7 voor de natuurkunde, 13 voor de Ietteren en 15 voor de geneeskunde. Van deze werden 17 alleen examinis causa ingeschreven, en daarvan 8 voor de regten, 1 voor de godgeleerdheid, 2 voor de letteren en 6 voor de geneeskunde. Gisteren namiddag is ccn Kiaid »uu C. «au tier riuj'u», ui uc mun steeg, 3i jaren oud, spelende uit de ouderlijke woning geloopen. Toen men het miste, werd het door de ouders angstvol gezocht, en die pogingen werden eerst des avonds met den ireurigen uitslag gevolgd, dat men hel kind, op hel Rapenburg, dood uil hel water haalde. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 lol 129 personen. Nadat Donderdag een matige wind uit het zuiden, met buijige lucht, had gewaaid, ontstond des avonds eensklaps een hevige storm uit liet wes ten, die echter gelukkig niet lang duurde, daar omstreeks 9} uur de wind naar het noordwesten liep en hiermede de kracht verminderde. Toch is er nog belangrijke schade aangebragl. Dijde lih. Gcbr'. van Mannekus. onder Soelerwoude, is de bijna voltooide 21 el hooge schoorsteen, aan de in aan bouw zpnde sioomhoutzagcrij geplaatst, tot op 1/3, ongeveer met den ge ileden steiger, weggeslagen, nederkomende op kap- en bindwerk van hel gebouwwaardoor tevens veel verbrijzeld is geworden. Te Katwijk aan Zee zijn dezer dagen weder 5 schuiten van de haring vloot aangekomenaanbrengende 547 000 stuks steurharing en 24 ton pekelharing. Van de 44 vaartuigen, waaruit de vloot bestaat, zijn 22 schui ten eenmaal en 2 schuiten tweemaal aangeweestte zamen aanbrengende 1 352,000 stuks steurharing en 64 ton pekelharing. De voortzetting der examens voor de prov. commissie, van candidaten ter verkrijging van de acte van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs, heeft de volgende uitkomst opgeleverd: onderwijzers inliet F.ngelsch (cand. 13) afgew. 10, toegel. 3; onderwijzers in liet Franscli (cand. 17) afgew. 15, toegel. 2; hoofdonderwijzers (cand. 39) afgew. 32, toegcl. 7; onderwijzers in de gymnastiek (cand. 6) toegel. 6. De Staatscourant bevat de opgaven betreffende den veetyphus in Zuid- holland van 8—14 October. Hel bljjkt daaruit, dat in 71 van de 197 ge meenten der provincie, sedert liet begin der ziekte, gevallen van veetyphus zijn voorgekomen. In twee daarvan vertoonde de ziekte zich voor 'teerst in de week van 8 tol 14 October: in de Lier werd namelijk l rund, te Poortegaal werden 2 runderen aangetast. Van de 69 gemeentenwaarin de ziekte lot 8 October voorkwam, zijn er 25 waarin zij óf reeds vroeger óf sedert dien dag niet meer gezien werd. Sedert het begin der ziekte zijn in het geheel aangetast 4768 runderen, gestorven 1671, afgemaakt 1031; hersteld 1275. De diaconie der herv. gemeente te Loosduinen ontving dezer dagen een legaat van ƒ5000, van wijlen vrouwe Quarles vanUfford, in leven echtgenoot van den heer Sypkens, vroeger pred. aldaar, thans te Veenendaalde diaconie der herv. gemeente te Driebergen een legaat groot ƒ2000, van wijlen jonlor. BI. II C. Elias, en die te Dinteloord eene inschrijving op het grootboek der N. S groot ƒ1000 2) pCt. Eergisteren avond is te Schiedam schipper van der Lindenkomende van Rotterdam met eene schuil, beladen met uijenaan het Hoofd door den hevigen wind over boord geslagen en verdronken. Hij behoorde te Ouddorp te huis en was 23 jaren oud. Nabij Zandvoort is gisteren morgen gestrand de galjoot Jantina Alida kapt. Piebes, van Venetie naar Amsterdam bestemd en geladen met rogge. De bemanning, benevens de vrouw en liet kind van den kapitein, zijn door de reddingsboot gered. Naar men uit Arnhem meldt hebben de meeste stoombooten wegens den lagen waterstand van den R(jn, de vaart op die rivier moeten slaken. De spoorweg Almelo-Salzbergen is thans voor het publiek opengesteld. Te Delfzijl had Dingsdag II een treurig voorval plaats. Dc vrouw van een tigchelwerker ging in eene boot over hel diep om haren man van het werk af te halen. Zij had hare drie kinderen medegenomen. Niet lang nog hadden zij in de boot gezeten toen deze zonk met het gevolgdat de moeder en twee kinderen verdronkenliet kleinste werd nog door dc ligchelwerkers gered. Te Boxtel is Maandag II. voor hel eerst de gas van de nieuw opge- rigte fabriek van de bh. Schrellen en C°.uit Leyden, ontstoken. Op de markt en voor het huis van den burgemeester waren gas-illuminatiCn aangebragl. 's GRAVENHAGE, 21 October. Tot burgemeester der gemeente Koudekerk is benoemd de heer E. H. J. Cunaeus. Tot ontvanger der directe belastingen Ie Nijmegen is benoemd de heer mr. P. C. J. van Ghert, thans ontvanger te Wijk. Naar men verneemt worden Hll. KK. Hll. prins en prinses Fredcrik en prinses Maria in het laatst van deze maand in de residentie terugverwacht. De commissie voor de wereldtentoonstelling van 1867 zal aaust. Maan dag aan hel dep. van binneiil. zaken hare eerste vergadering houden. Gisteren nacht ten 2 ure is te Scheveningen op de hoogte van liet paviljoen van Z. K. H. prins Frederik gestrand de galjoot Justus, van Norden in Oost-Friesland, kapt. Strackholders, geladen met hout, komende van Dronlheim en bestemd naar Dordrecht. De bemanning is door de red dingboot van boord gehaald. Mogelijk zal de lading nog kunnen geborgen worden. De haringschuit het fVeesjevan den reeder A. Vrolik, heeft bij het lossen, door het stooten tegen een wagen, een lek bekomen en is aan den grond geraakt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EAU KI.,.* N U. LONDEN. 19 October. Het stoffelijk overschot van lord Palmerslon zal in liet begin der aan slaande week te Bomscy in Hampshire ter aarde besteld worden. De Morning-Post is van gevoelen dat met den dood van lord Palmerslon de biiitenlandsche staatkunde van Engeland geeue verandering zal onder gaan. Wat de biiinenlandsche betreft, die zal gewijzigd moeten worden; een ontwerp van wel lot parlements-hervorming zal moeten worden inge diend. De Times zegt, dat de meerderheid van het lagerhuis den opvolger van lord Palmerslon zal blijven ondersteunenhij zij lord Russell, lord Clarendon lord Granville of dc heer Gladstone. Laatstgenoemde geniet de meeste ondersteuning. Niet alleen de liberale bladen, maar ook de Mom.-Heraldhet orgaan der Tory-partij, laat zich gunstig over lord Palmerslon uil. Volgens dal blad was er in Engeland nimmer een minister, die meer algemeen bemind was en zoozeer het vertrouwen der Engclsclien genoot. In Eastfieldstreet zjjn eergisteren drie reeds vroeger afgekeurde huizen plotseling ingestort. Een voorbijgaand kind werd daardoor verpletterd. liet inkomen van den heer Stratton (Tom Thumb), dat geschat wordt 10000 a 20000 per jaar te bedragen, zal aan een incouielax onder worpen worden. Uit de Times blijkt, da! er in Engeland oordeelkundige lieden zijn, die bedenkingen hebben tegen het zonder onderscheid afmaken van vee, en ,die uocli de strenge handelwijze van de Franschc regering iu de zaak, noch de weifelende en zwakke handelwijze der Engelsche overheden kunnen goedkeuren, maar eenen middenweg daarlusschengelijk iu Nederland ge volgd wordt, verkieslijk achten. Dat is ook hel gevoelen van de Times, die daarbij wijst op hetgeen in Engeland omtrent de handelwijze van de Nederlandsche regering door eenen deskundige, den heer Caird lerugkee- rende van eene reis naar Holland, is bekend gemaakt. Volgens de Times zijn er voor de Engelsche overlieden nuttige lessen te vinden in hetgeen door dien lieer uil Holland omtrent de veeziekte is medegedeeld. Door den Engelschen gezant te Petersburg is mededeeling gedaan van een schrijven van den lieer Feuling te Talnoe betreffende een middel ter behan deling van vee door de heerschende ziekte aangetast. Daarin leest men het volgende: Toen deze ziekte gedurende den Krim-oorlog in de Ukraine uit barstte, bewees het mij zulke uitstekende dienstendat ik van 600 koebees ten slechts 6 pC.t. verioor. Het middel bestaat eenvoudig in de navolgende behandeling: Zoodra het eerste verschijnsel van dc ziekte (droogte van de huid) zich vertoont, moet het zieke beest in een dampbad geplaatst en ge roskamd worden. De vochtigheid der temperatuur moet evenwel zoo we zen, dal daardoor de ademhaling niet te veel wordt bemocjjelijkl. Daarna moet het beest droog gewreven en met eenige wollen dekens gedekt worden. Men plaatst het voorts in een stalwaar het geheel beveiligd is legen den togt. Men moet dc grootste zorg hebben om te voorkomen dat hel kou zou vatten. Dit is van het grootste belang bij de behandeling. Het zieke beest zette ik daarna verkoelend drinken en gemakkelijk te verleren spijzen voor. Het dampbad dat ik gebruikte, was van eene zeer oorspronkelijke constructie en het bestond uit eene kamer, waarvan de grond niet waterpas lag, maar een hellend vlak vormde, zoodat het beest trapsgewijze in eene hoogere tem peratuur kon gebragt worden. Den sloom verkreeg ik door een kagchel (oven) uiet ijzeren platen bedekt, waarop water werd geworpen, nadat de temperatuur in de kamer reeds tol 35 graden Reaumur was verhit.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1