current ie le lieden, overtuigd als de raad is, dal haar tegenwoordig be staan en werking noch weitig, noch wenschelijk is. Te Delfshaven is aan den heer N. Osli, pred. aldaar, bij zijn aanstaand vertrek, door een aantal zijner vrienden een geschenk, bestaande in eene prachtige pendule en twee vazen, ais aandenken vereerd. Het getal gevangenen in het huis van correctie te lloorn, dat voor weinige jaren omstreeks 900 bedroeg, is thans verminderd tot ongeveer400. In de Anua-Paulowna-polder is door de vonken van een voorbijsnel lenden locomotief eene boeren hofstede in brand geraakten geheel afgebrand. Aan de herv. diaconie te Driebergen is door wijlen jonkvr. 31. H. C. Elias gelegateerd de som van ƒ2000, vrij van alle belasting en successieregt. Nabij Pannerden zijn door twee ambtenaren en een veldwachter 9 smokkelaars aangehouden en aangehaald 48 blazen (waarvan er 8 door de smokkelaars in haast waren doorstoken), inhoudende 245 kan spiritus van nagenoeg 88 pCt. sterkte. De ambtenaren hebben zich bij die gelegenheid van hunne wapenen moeten bedienen. Te Groningen heeft Donderdag II. de rector-magnificus der hoogeschool, de hoogleeraar G. Diephuis, zijne waardigheid overgedragen aan den nienw benoemden rector, den hoogleeraar F. L. Ermerins. Bij deze plegtigheid heeft de aftredende rector, na de vermelding van de geschiedenis der hooge school in het afgeloopen jaar, eene redevoering uitgesproken in de Nederl. taal »over regt, wet en regtswelenschap." Uil Maastricht meldt men het volgende: Terwijl de meeste gemeente besturen van hel land zich om strijd beijveren, om de stallen der landbou wers voor besmetting te vrijwaren, zijn deze dagelijks het slagtoffer van een schandelijke speculatie. Zekere J. C., die volstrekt geen diploma en bij zijn titel van veearts-kwakzalver nog andere alles behalve vereerende titels heeftheeft in deze provincie onderscheidene gemeenten afgeloopen en getracht zich als veearts te doen doorgaan, door het gouvernement belast om te zorgen dat er stallen werden gebouwd en er aan het vee zekeren J heilzamen drank tegen de besmetting werd toegediend. Aan degenen die hem den toegang tot hunne stallen weigerden, sprak hij van niets minder dan deze te zullen sluiten en verzegelen en hun eene boete van 50 gulden op te leggen. Een landbouwer, die hem de aanmerking maakte, dat hij zijne komst niet te voren had doen weten en dal hij niet vergezeld werd van een lid van het gemeentebestuur, antwoordde hij, dat hij daarmede niels te maken had, en dat het gouvernement vrij wal hooger stond dan j burgemeester, wethouders en gemeenteraden. Op deze wijze gelukte helden gewaanden veearts vrij goede zaken te doenen den cenvoudigen landman af te zetten door hem zijne middelen te verkoopenom de verzegeling van den stal en de boete te ontgaan. Hij verkocht de halve flesch legen 50 cents. De justitie heeft beslag op zijn geneesmiddel gelegd en een onderzoek ingesteld. De oudheidkundige akademie van België heeft besloten in Augustus van het volgende jaar te Antwerpen een internationaal congres van geschied- en oudheidkundigen le houden. 's GRAVENHAGE14 October. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt 11. J. P. van der Steen is op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen en de luit. ter zee 2de kl. W. J. Adams op non-activiteit gebragt. Door den minister van binnen), zaken is aan de commissie van vee artsen, ingesteld bij dispositie van 28 Aug. jl.toegevoegd de heer J. A. 31ontens, veearts te Zevenbergen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren aan eene groote jagtpartij bij den baron van Pallaudt van den Saudberg op zijne goederen, gelegen onder Wassenaar, deelgenomen. 11e eerste kamer heeft gisteren avond eene zitting gehouden. Daarin is ingekomen het wets-ontwerp houdende buitengewone maatregelen tot wering van besmettelijke veezieklcn. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het naar de afdeelingcn te verzenden en het onderzoek daarover heden le doen plaats hebben. De kamer zal heden avond ten 9 ure weder eene zitting houden. lil eene gisteren gehouden zitting van de tweede kamer zijn tegen Blaan- dag aanst. een aantal wels-onlwerpen aan de orde gesteld, waaronder de begrooting voor den arbeid in de gevangenissen over 1866, het wets ont werp tot afkoopbaarstelling van tienden bij het kroondomein en dat op de helling der opcenten voor de aan de gemeenten afgestane vier vijfde ge deelten van de opbrengst der rijks personele belasting. Gisteren morgen werd op pleglige wijze Ier aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen ds. Molenaar, in leven rustend pred. der herv. ge meente alhier. De lijkstoet werd geopend door 24 weeskinderen uit hel Ned. herv. diaconie weeshuis alhier, daarop volgde de lijkwagen, waarvan de slippen werden gedragen o. a. door de heeren Kooper, Swaan en Marga- dant. Daarachter volgde eene lange rei vertegenwoordigers uil de Christe lijke vereenigingenVrienden der waarheid;" Dat de broederlijke liefde blijveeene corporatie van de oud-gereforineerde gemeente en meer ande ren belangstellenden. De trein werd gesloten door een zestal rijtuigen waarin de bloedverwanten, predikanten, ouderlingen en vrienden gezeten waren. Ter begraafplaats aangekomen bevonden zich aldaar reeds tal van belangstellenden en vrienden van den overledene, waaronder men o. a. op merkte de hh. baron van Lynden, baron iMackay van Ophemert en jli'. v. d. Bcrcli van Heemstede. Door d8. Moll werd bij de geopende groeve eene tref fende toespraak gehoudendie door den oudsten zoon van den overledene werd beantwoord. Door de aanwezigen werd vervolgens gezongen Psalm 68 vs. 2, waarna nog door den heer Vlodorp een treffend woord ter nage dachtenis van d8. 31olenaar uilgesproken werd. Jlen wil weten, dat het gemeentebadhuis te Scheveningen over den af geloopen zouier heeft afgeworpen een winst voor de gemeente van meer dan ƒ20000, ruim ƒ8000 meer dan over 1864. BUITËNLANÜSCÏÏË BlïltlGTEN. ENGELAV I>. LONDEN, 13 October. De onderkoning van Ierland heeft bekend gemaakt, dal de regering besloten heeft de hoogeschool van Dublin door eene hervorming barer inrig- ting ook toegankelijk le maken voor de Roomsch-kalholijkendie tot nog toe door godsdienstige bezwaren belet zijn gebruik van haar onderwijs te maken. Er zijn weder dertien Fenians naar de assises verwezen, en te Cavan en te Castlebar Fenians in hechtenis genomen. De Times zegt, dat op de gemoedsstemming der leren een weldadige invloed zonde worden uilaeoefendindien de koningin of de prins van Wal lis een gedeelte van het jaar in Ierland doorbragten. Aan het meteorologisch observatorium zijn herig ten ontvangen omtrent lievige stormen uit hel OZO./ZZW. met zwaren regen langs de kusten. Te Aberdeen en Ardrossan had men storm uit het oosten; le Yarmouth, Scarborough en Shields uil hel OZO./ZZO. Te Valentia woei de storm ZW. en Cape Clear ZO. Men vreest berigten van zeerampen le zien volgen. Te gelijkertijd blijkt uit de berigtendat in liet noorden van Europa (Stokholm en Helsinglors) reeds veel sneeuw is gevallen. Volgens een berigt per City of Boston ontvangen, heeft de Ameri- kaansche kapitein Hall, die de Noordpool opneemt, uit die streken een brief gezonden, gedagteekend Dec. 1864, volgens welken hij inlichtingen van dc inboorlingen had ontvangen die hem deden gelooven dat er nog drie man nenlot de bekende espeditie van sir John Franklin behoord hebbende, in leven waren. Een hunner zou Crozier zijn, die na het bezwijken van sir John Franklin het bevel op zich nam. Te Liverpool is aangekomen eene dochter van den neger koning van Bonny, in Afrika, ten einde hier te lande hare opvoeding te ontvangen. FKAIt'HKIJIt. PARIJS, 13 October. De keizer en de keizerin zijn op St. Cloud en de koning van Portugal en zijne gemalin alhier, op de Tuileriën, aangekomen. Het plan tot gedeeltelijke ontruiming van den Kerkelijken Staal on dervindt eenige hinderpalen. Vooral vreest men, dat de roovers na het ver trek der Fransche troepen met vernieuwde kracht het hoofd zullen opsteken. De ware stand der zaak schijnt echter le zijn, dat de keizer misnoegd is over de groote voldoening, die door vele dagbladen over dien maatregel wordt aan den dag gelegd en de nadeelige gevolgendie zij daaruit voor de toekomst van den Paus trekken. Aan de regeringsbladen in de departe menten is door de regering eene nota toegezonden houdende dat er nog geen bevel aan de Fransche troepen te Velletri en Frosinone is gegeven om de terugreis aan te nemen, maar dat dit weldra zal geschieden. Een berigt uit Rome zegt, dat Frankrijk legen Jauuarij de bezetting tot Rome, Civita-Veccliia en Vitcrbo wil beperken. De hoofdcommissie voor de in 1867 alhier te houden wereldtentoon stelling heeft in den Moniteur herinnerd, dat de aanvragen om plaats voor ten loon te stellen voorwerpen aan haar moeten worden gerigt vóór het eind der loopende maand; zullende er, wanneer zoodanige aanvragen later inkomen, telkens eene bijzondere beslissing van de hoofdcommissie noodig zijn om daaraan te kunnen voldoen. P It CISSEN. BERLIJN 13 October. Naar men verneemt zijn de onderhandelingen begonnen tiissclien onze regering en die van Oostenrijk over de eind-oplossing der SIceswijk-Hol- sieinsche zaak. Het denkbeeld ecner personele unie met Pruisscn zou ter sprake gebragt zijn. Ten behoeve der stad Berlijn zal eene leening gesloten worden van 5 millioen th. De oorzaak van de rustverstoring, die dezer dagen te Blunchen plaats had, moet gezocht worden in de aanhouding van een beschonken burger door een gendarme, tegen welke inhechtenisneming andere burgers, mee- rendeels insgelijks half beschonken, zich verzetteden. De tusschenkomst van andere gendarmen verergerde dc zaakwelke ten slotte in eene open bare rustverstoring eindigde. Van ruim 100 is het meerendecl weder in vrijheid gesteld. Uit Pesth wordt berigt, dat het Hongaarsche religiefonds, ten bedrage van ongeveer 32 millioen fl.aan Hongarye zal teruggegeven worden en weder in eigen beheer komen. Per Telegrfiat. PARIJS, 13 October. Volgens den Moniteur zijn de koning en de koningin van Portugal naar Brussel vertrokkenin het begin van November zullen zij naar Frankrijk terugkcercn om zich naar Compicgnc te begeven. Dc keizer heeft den ministerraad gepresideerd. LONDEN, 14 October. Dc Times meldt half officieel, dat in lord Russets voorstel betreffende het benoemen cener commissie aangetoond wordt dat Amerika en Engeland het eens bchooren te zijn over de eischen die aan dc te benoemen commissie ter beoordeeling voorgelegd zullen worden. Engeland heeft geweigerd zich aan een scheidsreglerlijke beslissing te onderwerpen, zal dus nooit toegeven dat de vorderingen van schadeloosstelling voorde ver woestingen door ie Alabama aan 't oordeel dier commissie onderworpen worden. WEEN EN, 14 October. Volgens een geloofwaardig berigt uit Parijs heeft de reis van graaf von Bismarck naar Biarritz haar staatkundig doel gemist. A H A it KJI SK-MFEWS. PROMOTIEN AAN DE LEYOSCHE UOOOESCIIOOL. Den 13llen October de heer S. II. llermanides, med. doet.van Hoogwoud, in de verloskunde, met stellingen. ADVEltTENTlEN. Bevallen van eene Doclitcr Vrouwe C. 31. PLEYTE, TE3IPLE3IAN van der HOEVEN. Leiden, 13 October 1865. Heden overleed, in den ouderdom van 76 jaren, de Wei-Edel Geboren Heer BIr. JEAN CORNEILLE BUCAILLE, Oud-Hoogheemraad van Rijn land en Oud-Wethouder dezer Gemeente. Leyden 11 October 1865. lieden overleed onze dierbare Vader en Behuwd-vader de Heer P. va» DUUREN Sr.in den ouderdom van ruim 71 jaren, diep door ons betreurd en allen die den braven overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat wi in hem verliezen. Leyden 13 October 1865. Uit aller naam, Algcmeeue kennisgeving. P. van DUUREN Jp. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mijn gf liefden Echtgenoot betoond, zeg ik namens wederzjjdsche betrekkingen mij; opregten dank. E. 31. van ENDE, Wed. 31. J. van Hegtej De Ondergeleekcnde betuigt, nevens hare kinderen en Behnwd-kiuderen haren opregten dank voor de deelneming, ondervonden zoo in de ziekte al bij het overlijden van haren Echtgenoot. Leyden, 14 October 1865. De Wed. JOH8. DEE, Colled

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2