Per Telegraaf. vers]sg Voorafgaande statistiek wanneer men het vergelijkt met ue nu- liocnenwelke de totaal cijfers der bevolking van Java aanwijzen. De voor- Dame reden van het geringe aantal leerlingen lag in het betrekkelijk veel te gering aantal scholen. Daardoor toch werd het gebied van elke school te groot, dan dat alle inlanders, geschikt om ter schole te gaan en in dat gebied woonachtig, zich eiken dag van en naar de school konden begeven. Eene tweede reden voor den weinigen bloei van het onderwijs op Java lag in het meestal gebrekkige onderwijs dat in de.scholen gegeven werd, ten gevolge waarvan de resultaten van dat onderwijs veelal treurig warenhet geen uit den aard der zaak hel schoolgaan niet bevorderde. De Java-Bode meldt, dat binnen weinige dagen 3 koinp. infanterie van het 12ie bataillon, onder aanvoering van majoor van Heemskerck, naar de N. O. kust van Sumatra, en wel naar Siak zullen vertrekken. Volgens genoemd blad schijnt de bevolking van het rijkje Assahan zich niet te heb ben ontzien de Engelsche vlag te hijsehenen eene kruisboot aan te ran den, die alleen door den moed en de tegenwoordigheid van geest van den controleur de Scheemaker is behouden gebleven. Ook wordt gemeld, dat over weinige dagen eene expeditie, bestaande uit zeven oorlogschepen, de Djambi, Sindaro en Amsterdam, waarbij zich te Riouw nog 4 andere vaartuigen zullen voegen, bemand met ruim 500 man, zou vertrekken naar Assahan, op de oostkust van Sumatra, om den vorst van die landstreek te dwingen tot onderwerping'aan het Nedcrl. gezag, dal hij sinds eenigentijd, naar het schjjnt opgestookt door vreemden invloed, heeft uitgetart. Uit de Westcr-afdeeiing van Borneo is het berigt ontvangen, dat in het Sintangsche weder eenige Dajaks in onderwerping zijn gekomen; dat met de stoomschepen wegens den lagen waterstand op de Melawi niet kon geageerd worden, en dal de militaire operatien zich bepaalden lot het be houden der bezette punten. bragt tot bekostiging cener reis, die de bekende reiziger Bekc naar Abys- sinie zou ondernemen, om er werkzaam te zijn in het belang van den En- gelschen consul Cameron en de andere Europeanendie door koning Theo- dorus van de vrijheid beroofd zijn. De Times deelt o. a. hel volgende mede, volgens een schrijven van zijnen correspondent in de Vereenigde StatenEr heerscht thans in onze handelszaken eene verwonderlijke, ja voorbeeldelooze drukte. Wen had ge dacht, dat de zuidelijken niet veel zouden koopendaar het hun aan geld ontbrak om te betalen doch zij komen in het noorden tegen contant geld inkoopen doenen betalen ook hunne oude schuldengemaakt vóór den oorlog. New Orleans, Mobile en Savannah zullen voor de schulden van den tijd vóór den oorlog 75 cents per dollar betalen; Charleston is de zwaarst geteisterde staden toch maken de kooplieden van die stad bekend, dat zij 40 cents per dollar betalen kunnen. Het blijkt nudat er in het zuiden gedurende den oorlog groole sommen gelds verborgen gehouden zijn; thans, nu er weder vrede en veiligheid is, komt dat geld weder voor den dag. Berigtcn uil New-York van 30 Sept. bevatten het volgende: De grond wetgevende vergadering van Zuid-Carolina heeft het besluit, waarbij die staat zich in der tijd van de Unie afgescheiden heeft, ingetrokken en de instelling der slavernij uil de constitutie des staats geschrapt. De grond wetgevende vergadering van Alabama heeft verklaarddat die staat niet aansprakelijk is voor eenige openbare schulddie door de regering der zui delijken is gemaakt. De regering beeft de burgers der Vereenigde Staten die geldelijke vorderingen ten laste der Engelsche schatkist meenen te heb benopgeroepen om die bij het slaals-secrelariaai te Washington in te zen den, van waar zij aan de Engelsche regering worden aangeboden. (•'UA1ÏHII BJI4. PAR IJS10 October. Men verzekert, dat de keizer, die eerst den 12dcn van Biarritz alhier zal lerugkeerenspoedig daarna een bezoek van den prins en de prinses van Wallis zal ontvangen. De koning en de koningin van Poriugal zijn te Biarritz aangekomen; na korten tijd aldaar vertoefd tc hebben, zijn zij naar Bordeaux vertrokken. Het berigt, dat aan den heer Wolewski eene staatkundige zending zal opgedragen worden, wordt voor onjuist verklaard. De keizer heeft aan den oudsten zoon van den generaal graaf de Goyon, den gewezen bevelhebber van het Fransche leger in den Kerkelijken Staal, den titel gegeven van hertog van Feltre. Te Marseille zijn thans de inrigtingendie opengesteld waren om des nachts geneeskundige hulp te kunnen verkrijgen, gesloten, uithoofde de cholera aldaar afnemende is. De keizer heeft 12000 frs. naar Marseille, Toulon en Aries gezonden, om onder de noodlijdenden door de geheerscht hebbende ziekte te worden verdeeld. I» U I S E Ni BERLIJN 10 October. De koning en de koningin zullen zich den 17deD naar Munster begeven, om het jubelfeest van de vcreeniging van Weslphalcn met Pruissen bij te wonen. Naar men verneemt is door de regering aan den heer Armand, te Bordeaux, de levering opgedragen van 10 gepantserde schepen. Ten gevolge van de reorganisatie der artillerie is dit wapen thaus sterk 135 batterijen, verdeeld in 27 batterijen rijdende artillerie en 108 dito veld artillerie tellende 540 bespannen stukken geschat. De heer May is bij zijne terugkomst tc Altona met buitengewone vreugdcblijkcn ontvangen; bij heeft terstond zijne betrekking bij de Schles- tvig Holsteinsche Zeit. hervat. Te Munchen hebben ernstige rustverstoringen plaats gehad, die de tusschenkomst der militaire magt hebben vereischt. De aartshertog Stephanus, voormalig palatijn van Hongarije, is dezer dagen benoemd tol lid der keizerlijke academie van wetenschappen te Wce- ncn. Den dag volgende op zijne benoeming heeft hij aan den president eene som van 1000 fl. toegezonden tol slijving der kas. Uit Abeam in Tyrol wordt gemeld, dat aldaar een hevige woudbrand heerscht, welke door een feilen wind zoodanig wordt aangewakkerd, dat een uitgestrekte bergrug als het ware in een enkelen reusachtigen vuur haard is herschapen. Tc vergeefs zijn de gewone middelen tot blttssching van den brand aangewend. 00§T-IN»IE. BATAVIA, 25 Augustus. De gouverneur-generaal beeft eene inspectie reis ondernomen naar Bantam. Tot adsistent-resident van Benkoelen is benoemd de heer A. Pruys van der Hoeven, laatstelijk in die betrekking te Mandhéling en Ankola (Sumatra's westkust), onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en tot griffier bij den landraad te Soerabaya dc heer mr. J. C. M. Adriaans, thans in die betrekking te Grissée. De opening der nijverheids-tentoonstelling is, wegens het late inkomen van vele voorwerpentot 16 October uitgesteld. Het verslag van het inlandsche onderwijs in Ned. Indië over 1863 is openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat op 31 Dec. 1863 op Java 53 scholen waren, waarvan 40 door de regering gesubsidieerd werden, liet aantal leerlingen bedroeg 2245. Een bedroevend cijfer, zegt de heer mr. J. A. van der Chijs, inspecteur van hel onderwijs in Ned-Indië, in zijne het BERLIJN, 11 October. De Prov. Corr. zegt, dat de eervolle en harte lijke ontvangst, die aan graaf von Bismarck bij keizer Napoleon is ten deel gevallen, zoowel als de wijze waarop Z. M. zich ten aanzien van de quaeslic der hertogdommen heeft uitgelaten de beste waarborg is voor de onveran derde instandhouding der vriendschappelijke betrekkingen lusschen Pruissen en Frankrijk, en dat het daaraan te danken is dat de genoemde quaestie zonder Europesche verwikkelingen lol eene oplossing kan worden gebragt, waarbij de Duitsch-nationale met de Pruissische belangen overeen zijn te brengen. Het blad acht het boven allen twijfel verhevendat de keizer vast besloten is tot handhaving van elke belangelooze staatkunde in deze aangelegenheden. LONDEN, 12 October. De dagbladen hebben opgenomen vijf brieven gewisseld lusschen den leer Adams, gezant der Unie alhier, en graaf Rus sell, de eerste is van 7 Aug., de laatste van 17 Sept. gedagteekend. De heer Adams beweert dat Engeland verantwoordelijk is voor de schade door de zuidelijke kapers veroorzaakt. Graaf Russell weigert vergoeding, neemt geen genoegen met het voorstel het geschil aan de scheidsregierlijke beslis sing van een derden staat tc onderwerpenen geeft in overweging eene commissie te benoemen, duor welke alle eischen om schadeloosstelling zou den onderzocht worden. Door den heer Adams is dit voorstel naar Was hington opgezonden; men twijfelt of het daar aangenomen zal worden. BRUSSEL, 12 October. Bij kon. besluit is verboden de in- en doorvoer van rundvee en de daarvan afkomstige versche huiden enz., zoo van land- als van zeezijde. ROME, 11 October. Gisteren hebben tien pauselijke gendarmes, nabij Sgurgolaeene rooverbende ontmoet die eene vrouw als gevangene met zich voerde, voor welke zij een losgeld van 12000 kroonen eisclile. Dc gevan gene is echter vrijgelaten zonder dat iets betaald werd. Burgerlijke Van 5 tot en met 11 October 1865. BEVALLEN: J. van der Meer, wed«. J. Montague, D. R. Onvlee, geb. van Dijk D. J. de Tombe geb. Zalenberg Z. S. Azicr, geb. RiebeckZ. J. II. Werter, geb. Kniest, Z. P. van Riet, geb. Ouwerkerk, Z. M. Brunc, geb. HeykoopD. J. Zandvlietgeb. Doesburg Lannooy, Z. F Terdu geb. van Wijk Z. P. II. Boezelyn geb. Ruitenbeek Z. R. Blok geb. van den Berg 1). G. L. Kerrehyn geb. RoestD. G. Veerman geb. van Leeuwen Z. -- J. G. Pontgeb. Lips, D. A. Niesten geb. Wakka D. W. Visser, geb. Veelings Z. J. Keltenisgeb. van Wjjk, D. -- J. Rijke, geb. Hamaker Z. J. A. van Daalen, geb. Fortrie, D'. J. E. van Gemerlgeb. Dreef, Z. B. van der Voort, geb. Bussing, l). M. Pont, geb. van Nierop, D. J. Kok- kedec, geb. Mazurel, Z. C. Roobol, geb. Dee,D. A. T. van der Linden geb. van der Groen D. J. C. Vuurpijlgeb. de Man D. M. de Heydergeb. Persoon, Z. E. J. Vildersgeb. van Wijk Z. J. Epskamp, geb. SmitZ. E. M. Dirkzwager, geb. La Lau D. E. C. van Uldengeb. Laterveer, Z. E. Bourgois, geb. Chaudron, Z. M. M. Hoppenbrouwer, geb. Delfos, D. G. Vendrik geb. Ballen D. J. 11. P. Fontein geb. PennckampZ. E. La terveer, geb. Gerlenaar, D. P. J. Springer, geb. Oostveen, D. II. Muller, geb. PersoonZ. GEHUWD: A. Henssen, wedr. en L. Robbers, wcde. P. Fleur, jm. en J. Rogge, jd. J. de Haay, wedr. en M. C. van Rossum, wedc. J. W. dc Mey, jm. en A. Knaap, jd. A. B. van der Vies, jm. en J. 11. Tengbergen jd. OVERLEDEN: II. W. van Erkelgeb. Heus72j. E. van der Sluysgeb. Dingjan 66 j. D. Hoogkamer, Z.ruim 6 m. -- C Leusveld, Z.11 w. P, de Zwijger, Z.10 w. Ma Sleeben, 57 j. Ma Corn3 Aalberse, 18 j. E, Brune, Z., 3j. en ruim 5 m. Pelron3 Spoorman 58 j. J.E. Menkes, geb Pleltcrich 72 j. Cath3 Marga de Kort, 72 j. W. T. Peter, Z.6 j. en 5 m. M. J. van der Bent, geb. Karreman 54 jJ. E. van Wilzenbnrg, geb. Cool 55 j. J, W. Taffijn geb Jong, 37 j. C. Zwarlgeb. van Tol, 79 jW

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3