Naar men uit Vlissingen aan de Midd. C. meldt 2011 door den heer B. J. Tiedeman, hoofd-ingenieur bij de marine, concessie zijn gevraagd tot het oprigten aldaar eener fabriek en werf voor het bouwen van ijzeren schepen enz.ten behoeve waarvan men zou trachten hel geheele établisse ment der marine met alles wat daarbij behoort in particuliere handen Ie doen overeaan. Uit Maastricht meldt mendat de oudste lieden zich niet kunnen her inneren de rivier de Maas ooit zoo laag te hebben gezien als thans. Op vele plaatsen is zij gemakkelijk te doorwaden; op sommige punten ligt de bedding geheel droog. Te Maastricht hebben onlangs de slaglers in den Courr. de la iUeuse herigt dat zij, wegens de ziekte onder het vee, den prijs van liet vleesch met 10 cents per N. ffi zouden verhoogen. Naar men verneemt trekt zich de justitie dien door gemeen overleg ingevoerden opslag aanop grond eener nog van kracht zijnde wetsbepaling, die eene zoodanige coalitie verbiedt en bestraft met eene gevangenis van eene maand en eene boete van 500 tot 10000 frs. Bij de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van de wets ontwerpen tot vaststellieg der staalsbegrooting voor 1866 heeft men zich algemeen zeer bevredigd betoond over des ministers mededcelingeneenige leden beweerden zelfs dal die mededeelingen hel bewijs opleverendat de vroegere voorspellingen, nopens aanstaaande tekorten, ongegrond zijn ge weest. Deze laatste beschouwing heeft bij verscheidene leden tegenspraak gevonden, die vermeeuendat de minister de zaken te sterk heeft gekleurd, en dat er altijd bezorgdheid overblijft, zoo lang hel financieel evenwigt in zoo hooge mate afhankelijk blijft van de onzekere koloniale bijdragen. Deze leden hebben daarbij gewezen op de voortdurende uitbreiding der staatsuitgaven, waardoor de vrucht der amortisatie steeds verloren gaat. Op grond van de aangevoerde bezwaren beweerden eenige leden, dat de begrooting voor 1866 eene verhooging van acht tonnen gouds aanwees; an deren gingen nog verder, en meenden te kunnen berekenen, dat de bedoelde verhooging op 1,073,755 moest worden begroot; een cijfer, dat geenszins door de besparing van renten en door amortisatie kon worden gedekt. Eenige leden meenden dal men de uitgave van belangrijke sommen voor openbare werken der regering niet ten kwade kan duiden, daar die gelden langs andere wegen weder in 's rijks kas tcrugvloeijen. Eene andere scha duwzijde is naar het oordcel van verscheidene leden, dat de afhankelijkheid van de indische baten eer toe- dan afneemt. Ook zou moeten worden gelet op hel verlies, dat de schatkist door de afschaffing der plaatselijke accijnsen reeds in 1866 zal lijden, en dal 391,000 zal bedragen, liet verlies voor een vol jaar, ten gevolge van de lot stand gebragte verordeningen, op ƒ6,776,200 en het cijfer der daartegen overgesteldc inkomsten op ƒ5,795,000 rekenende, zal dal verlies 981,200 bedragen. Uil deze berekening blijkr, naar men vermeent, dat de minister, om in de gewone uitgaven van 1866 te voorzien, een hooger bedrag van de indische bijdragen heeft moeten ont- leenenen hij een weinig te ver gaat, met nu reeds te verkondigen, dat onze middelen den schok der afschaffing van de plaatselijke accijnsen heb ben doorgestaan. Van de zijde der leden, die deze bedenking hebben geop perd, wordt beweerd, dat dit eerst in 1867 zal kunnen blijken, en men alsdan zal vernemen of de minister de verhoogde belasting op het geslagt en de thee voor goed zal kunnen ontberen, en of de opbrengsten aan de verwachting zullen beantwoorden. De minister rekent bij de opgaaf der middelen op eene O. 1. bijdrage van 25 millioen voor 1866. In vier afdeelingen is dit cijfer opzettelijk overwo gen, inzonderheid met betrekking lol twee hoofdvragen, als, vooreerst, waaraan het is toe te schrijven, dat de aanvulling van het geldelijk tekort in Indie, waarvoor in 1864 29j- millioen, en in 1865 ruim 24 millioen is gevorderd, ditmaal voor 1866 op ruim 14j- millioen wordt gesteld, en in hoe ver men er op rekenen kandat in 1866 werkelijk 860 000 pikols koffij zullen verkocht kunnen worden. In eene nota van den lieer Rochnssen, bij de commissie overgelegd en bij het verslag gevoegd, wordt, op bekende opgaven, dit bedrag op 100,000 pikols minder geschat. Nog heeft de mede- deeling van den minister, dat, terwijl in al de eischen der dienst is voor zien, eene schulddelging van 14j millioen zal kunnen plaats hebben, eene algemeene bedenking opgewekt. De vraag is ook gedaan, of men nog het indienen eener wet op hel zegel te wachten liebbe, en zoo niet. of dan de gemeenten geene zoo wenschelijke vrijstelling van het zegel voor de regis ters van den burgerlijken stand zouden kunnen erlangen. Sommigen heb ben daarbij gevoegd, dal de regering wel eenige melding had mogen maken van het behoud van de zeven tonnen gouds, die bij de herziening der zegelwet ten offer zouden zijn gebragt. Het wcls-onfwerp tot regeling van de pensioenen der proleslantsche predikanten en predikants-weduwen is, gewijzigd, aan de tweede kamer aangeboden. Het ontwerp berust op deze grondslagen: veertigjarige dienst, eervol volbragt, bij 65 jarigen leeftijd, geeft aanspraak op liet volle pensioen. Dat pensioen staat gelijk aan liet bedrag van het aan de standplaats vast verbonden traclement, doch gaat de som van ƒ1800 niet te boven. Zoo aan de standplaats geen rijks-tractement is verbonden, of wanneer dat minder dan ƒ800 bedraagt, wordt het volle pensioen op ƒ800 gesteld. De wedu wen van predikanten, die tot op hun overlijden in dienst waren, zoomede de weduwen van gepensionneerde predikanten, voor zooveel haar huwelijk vóór liet ingaan van het emeritaat gesloten is, genieten als pensioen 1/4 gedeelte van hél volle predikants-pensioendat aan de laatste standplaats van den o>erlcdene verbonden was. 's GRAVENHAGE12 October. Z. M. heeft aan N. Kazarinoff, luit. bij het Russische corps marine- stuurlieden, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855' en loffelijk getuigschrift, en aan vijf matrozen van de 8ste marine-equipage eene gratificatie van ƒ10 en loffelijk getuigschrift verleend, wegens het red den van de bemanning van het Ncd. schip Annachien en Jantje, op 12 Julij II. nabij S'. Petersburg verongelukt. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen, ingevolge zijn ver zoek, den majoor-magazijnmeester der artillerie W. H. G. Ernst de Seiwert bij het wapen der artillerie te benoemen tot ls,en luit. den 2den luit. J. T. J. Jans, van het wapen, thans op non-activiteit, met bepaling dat hij in zijne tegenwoordige positie zal verblijven; bij den staf van het wapen tot maga zijnmeester der artillerie lstc kl. te Naarden den kapitein lste kl. J. J. Latinspach, van het lste reg. vesting-artillerie; bij het reg. veld-artillerie tot lsttn luit. den 2den luit. J. J. Schluiter, van het corps; bij het lste reg. vesling-arlilllerie tot kapitein 3de kl. den lsten luit. P. L. Derailvan het reg. veld-artillerie; tot lste" luit. den 2den luit. J. G. van Gennep, van het corps; bij hel 3de reg. vesting-artillerie tot kapitein 3de kl. den lsten luit. B. de Jong, van het corps; bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het lste reg tot luit.-kolonelden majoor M. W. Seelig, van het corps, gede tacheerd als kommandant van het koloniaal werfdepot, met bepaling dat hij ook in zijnen nieuwen rang met evengemeld kommandement zal blijven be last; bij het 4de reg., tot majoor, den kapitein lstc kl. L. van den Tol, van den staf der infanterie; bij het 5dl! reg., tot kapitein 3dc kl. den I*"™ luit. jhr. P. A. Serraris, van het reg. grenadiers en jagers; tot Ist™ luit. den 2den luit. A. P. J. Rutten, van het corps; in hunnen rang over te plaatsen bjj het reg. grenadiers en jagers, den majoor E. Nieuwenhuisen, van het 4de reg. infanterie, de lste luitt. F. G. Otterbein, van het 6dc, A. James, van het 4de, den lslen luit.-adjudant L. D. Borelvan het 3de, de lste luitt. J. F. Roels en N. van llille, beiden van het 6de, en G. Luymes, van het 7de reg. infanterie. HH. KK. Bil. prins en prinses Hendrik zjjn gisteren avond van Soest- dijk in de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt zal het verblijf van HH. KK. HU. alhier slechts van korten duur zijn, daar zij zich den 19de0 dezer te Luxemburg moeten bevinden. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verfeenen. Volgens hier ontvangen berigten is de toestand van den generaal van Meurs van geruststellenden aard, zoozeer zelfs, dat het gevaar is ge weken. Gisteren is in hel Voorburgstraatje alhier een huis ingestort, dat reeds sedert ecnigen tijd door heeren keurmeesters was afgekeurd. Er hebben daarbij geene ongelukken plaats gehad. BlITENLANDSCRE BERIGTEN. BELGIE. De nieuwe cursus der Brusselsche hoogeschool is geopend in het palcis, hetwelk het stedeljjk bestuur der hoofdstad voor die stichting der liberale partij heeft doen bouwen. Tevens is het standbeeld van wijlen den heer Verhaegenin zijnen lijd het hoofd der liberale partij in België en die het meest lot de oprigting en instandhouding barer inrigting voor hooger onder wijs gedaan heeft, pleglig onthuld. Dit gedenktceken is op het voorplein van het nieuwe gebouw der vrije hoogeschool opgerigteene inzameling van geldelijke bijdragen in alle deelen des lands heeft het daarvoor noodige geld opgeleverd. K.\G EI. A A LONDEN, 10 October. De Times zegt, dat Frankrijks plan, om te Suez en te Djeddah gezond- hcidsbesturen ter behoeding van Europa tegen de cholera te vestigen door ovcrangslige diiilomaten welligt zal worden beschouwd als een sluwe toeleg om Egypte en den grooten weg naar Indië in zijne magl te krijgen; dal het zeer moeijcljjk zal zijn verandering in de gewoonten der Oosterlingen te brengen, maar dat het plan evenwel alle toejuiching verdient, en dat de uitvoering althans beproefd dient te worden. De Morning Post zegt, dat, indien de heer Seward van Engeland ver goeding mogt vorderen voor de door kruisers der zuidelijken aangerigte schade, Engeland alle verantwoordelijkheid deswege van zich afwijzen en weigeren zon aan de vordering, als beleedigend voor de waardigheid der natie, te voldoen. Uit Dublin meldt men, dat-de Amcrikaansche officier O'Connell, die onlangs te Cork in hechtenis werd genomen, door den grooten jury naar het hof van assises is verwezen. Hij was de overbrenger van eenen brief van O'Mahony, het hoofd der Amerikaansche Fenians; ook zijn bij hem be scheiden gevonden betrekkelijk de propaganda der Fenians onder de solda ten van het leger. In Suffolk breidt de runderpest zich meer en meer uit. I11 de vallei van Aylesbury, die tol nog toe vrij was gebleven, is de ziekte nu insgelijks uitgebroken. Evenzoo heeft zich ook de ziekte vertoond in de nabijheid van Sunderland. Uit Newcastle luiden de berigten voortdurend zeer ongun stig. Volgens mededeeling uil Edinburgh, zijn in hel Roscnburn sedert 12 Augustus 390 runderen aangetast, waarvan 320 zijn gestorven of afgemaakt 36 bersteld en 34 onder behandeling gehouden. Eene commissie, beslaande uit eenige beroemde veeartsen en een lid van den Privy Council, hebben een bezoek gebragt op het landgoed van den lieer Harvey, parlementslid, alwaar onder de aanzienlijke kudde schapen eene ziekte heerschl; 874 schapen waren reeds gestorven sedert den 9den September, toen het eerste geval zich voordeed. Bij ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de huid van de vierde maag vlekken waren als die, welke werden opgemerkt bij dieren die aan de veeziekte waren gestorven. Ook de longen waren zeer aangedaan. Het mcercndcel der commissie was van oordeel, dat de schapen aan dezelfde ziekte leden als de koejjenofschoon men er niet in geslaagd is dienaangaande tot zekerheid te komen. Er moet ook eene kwaadaardige ziekte onder het wild heerschen. Door vrijwillige bijdragen wordt er eene som van 2000 bijeenge

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2