LEÏDSCHE COURANT. 1865. STADS-BERIGT ElY. VRIJDAG 13 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. Jannetje Pufküs, weduwe Christiaan van Leeuwen, wonende alhier, waarbij zij verzoekt, in het huis aan den Ouden Singel, wijk V. d°. 383, een bak-oven te mogen doen plaatsen; 2°. Wooter Cornelis Kosters, goud- en zilversmid, binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om inliet huis op de Aalmarkt, geteekend wijk IV. n°. 138, ter uitoefening van zijn beroep, een [ournuisje te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 3Isl«" Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- j legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incom- j mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, "op Maandag den 16d™ October aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 12 October 1865. STOFFELS, Weth'. fungd. Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNËNLANDSCF1E BEKHiTEN. LEYDEN 12 October. Gisteren morgen is alhier in 76jarigen ouderdom overleden de heer mr. J. C. Bucaille. In verschillende betrekkingen, zoo als in die van lid van den ge meenteraad, wethouder en hoogheemraad van Rijnland, was hij tot voor wei nige jaren met ijver werkzaam, terwijl ook de belangen van nijverheid en handel in ons midden gedurende vele jaren in hem een trouwen behartiger hebben gevonden. De gewone volksvoorlezingen van het departement Leyden der maat schappij tot Nut van 't Algemeen zjjn Dingsdag weder aangevangen en door een aantal belangstellenden bijgewoond. Als misschien bij sommigen, die, om welke reden dan ook, met deze volksbijeenkomsten minder bekend zijn, soms de vraag eens rees wat men daar toch wel doet, welk nut zij kunnen hebbenachten wij het niet ondienstig hier openlijk mede te deelen dat, behalve eene uitmunlende toespraak van dr. A. Rutgers van der LoefT, die bijeenkomst weder het bewijs gaf dat de Commissie steeds ijverig in de weer is om het zamenzijn daar zooveel mogelijk aan ontwikkeling en be schaving dienstbaar te doen zjjn. Wij zjjn in de gelegenheid gesteld goedgeslaagde pholographische proeven te zien, die door onzen stadgenoot, den heer Goedeljee, daar, in bijzijn van al de opgekomenen, met behulp van een maguesiumlamp, door den heer van der Woerd, mechanicus op het Rapenburg alhier, daartoe in weinige dagen vervaardigd, werden uilgevoerd. Met genoegen vernemen wij dat de afdrukken in de volgende bjjeenkomst aan belangstellenden zullen worden vertoond en tevens dat reeds den volgenden dag de magnesiumlamp van den heer van der Woerd ten dienste der hoogere burgerschool was aangekocht. Wie dus nog vragen mogt welk nut die volksvoorlezingen toch doen, zal gewis in hel bovenstaande een voldoend antwoord hebben gevonden, en in stemmen met onzen wensch dat het de Commissie niet aan de zoo onmis bare ondersteuning voor deze zoo nuttige zaak ontbreken moge. Het verslag omtrent de tentoonstelling van wis- en natuurkundige werktuigen, van wege de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid e in Julij alhier gehouden, benevens de uitspraak van den jury, is thans be kend geworden. De door de maatschappij volgens art. 3 van hel programma uitgeloofde bekrooningen zijn niet toegekend kunnen wordenaangezien geen der in dat artikel gevraagde werktuigen was ingezonden. Op voorstel van den jury zijn door directeuren loffelijke vermeldingen toegekend, wegens de goede bearbeiding der werktuigen, door henzelven vervaardigd, aan de hh. II. J. Harting Bank, te Breda; H. van der Kraan, te IJsselmonde; J. van Pelt Zonen, te Breda; J. A. Schoonbeek, te HaarlemP. Schroder, te Nieuwcdiep; F. L. Laporte, te 's Gravenhage. Zeer loffelijke vermelding is toegekend aan de navolgende heerenwegens de voortreffelijke bearbei ding der door hen ingezondene en vervaardigde werktuigen, wier meeren- decl tol de zoogenaamde instruments de précision behoort: W. Boos- man Comp te Amsterdam; Gebrs. Caminada, te Rotterdam; J. F. van Deene, te Amsterdam; II. Deutgen, te Groningen; A. van Emden, te Amsterdam; Fünckler Richards, te Haarlem; W. Geissler, te Amster dam; P. J. Kipp Zoon, te Delft (bepaaldelijk wegens eenen hoogst doel- matigen kijkervoet van inlandseh fabrikaat); D. A. Sala, te Leyden; Gebrs. van Wetteren, te Haarlem. Eene zeer loffelijke vermelding is toegekend aan den heer II. de Clercqte Haarlem, voor zijne voorwerpen van ge»ulcar.i- seerde caoutschouken aan den heer J. A. J. Schokking, te Amsterdam, voor zijne manometers en vacnummeters. Voorts is aan de hh P. J. Kipp Zoon, te Delft, eene zeer loffelijke melding toegekend, wegens de talrijke buitenlandsche werktuigen, door hen ingezonden, en aan den heer J. Schaar- wachter, te Nijmegen, eene loffelijke vermelding voor zijne verzameling van buitenlandsche werktuigen, voor de photographie. Eindelijk hebben directeuren aan den lieer J. J. Zaalberg van Zeist, te Amsterdamde tweede gouden medaille toegekend voor een ingezonden door hem vervaardigd mikroskoop, nadat bij onderzoek gebleken was, dal ook de voorwerpglazen door den inzender worden gemaakt. Door een der stedelijke ambtenaren werd eergisteren op de Haarlem merstraat nabij de Vrouwesleeg eene partij van 28 kannen wijn aangebon den, die vervoerd werd zonder door een gelei-billet te zijn gedekt. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt, dat voor de dienst van den waterstaat en 's lands burgerljjke openbare werken in Ned. Indië zijn benoodigd tien opziglers der derde klasse. Zij die genegen zijn zich, op de vroeger vastgestelde voorwaarden, als zoodanig aan 's lands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met den 15dcn November van dit jaar bij gezegeld request tol het dep. van koloniën wenden. Verdere bij zonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De Staatscourant bevat een rapport van de subcommissie wegens den rundvee-typhus, van 4 October. Omtrent den toestand der ziekte wordt daarin het volgende gezegd: In Schiedam, Mathenesse en een gedeelte van Kethel blijft de ziekte aan het afnemen. Een ander gedeelte van Kethel namelijk de Holierpolderbevattende 1600 stuks vee, is nog geheel vrij. In Vlaardingen neemt de ziekte bjj twee veehouders een weinig toe. Te Vlaardiiiger-Ambacht breidt zjj zich in den Broekpolder uit. Eveuzoo in Overschie, Schiebroek en Hillegersberg, terwijl zij in Zevenhuizen en Nieuwerkerk a/d IJssel sterk toeneemt. In Charlois, HeerjansdamIJssel monde, Kalendrecht, Rozenburg en de omstreken van 's Hage schijnen de enkele ziektegevallen lot slaan gebragt. In Barendrecht heeft zich een eerste geval opgedaan. De commissie meent voorts er op te moeten druk ken dat de uitbreiding der ziekte alleen is toe te schrijven aan het over dragen der smetstof. Over het algemeen, zegt zij, is de tegenwoordige epizoötie van een zachtaardig karakter. Er bestaan wel voorbeelden van hevigheid en waar het verlies van 75 en 80 pCt. en meer bedraagt, doch er zijn meerdere voorbeelden aan te wijzen waar het verlies slechts 30, 40, 50 en 60 pCt. is. De besmettelijkheid ook voor schapen is gebleken door de inenting van drie schapen en een geitje, waarvan de eerste op dit oogenblik alle duidelijk lijden aan den rundertyphusterwijl het geitje verschijnselen van doorloop heeft. Inentingen op andere dieren zullen nog beproefd worden. De commissie gaat voort behandelingswijzen aan te wen den en te beproeven. Zij rigt deze zoo rationeel mogelijk in. Haar wensch is daarbij geheel symptomatisch te handelenomdat men geene andere standvastige verschijnselen heeft dan die van het darmlijdcn en koorts. Zij blijft bij haar gevoelen dat diaelhetische zorg de voornaamste voorwaarde der genezing blijft, maar zij wil niet ontkennen, dat eene symptomatische behandeling aangewezen kan zijn. Genoemd blad bevat ook nog de rapporten van verschillende veeartsen over den loop der ziekte. Te Schiedam zijn van 30 September tot 7 Octo ber aangetast 19 runderen, gestorven geen, geslagt 10; herstellende vyaren er 27 stuks. Door de prov. commissie van onderwijs in Noordholland zjjn van de 63 geëxamineerden voor den rang van hulp-onderwijzer 15 toegelaten. Zaturdag 11. is een hond van den bouwman van der Marei, in den Papsouwschen polder, gemeente Hof van Delft, door dolheid aangetast en heeft, in dien toestand, onderscheiden honden en varkens en ook een kind van den bouwman L. Romeyn gebeten. De dolle hond, zoo mede de dieren door hem gebeten, zijn door de zorg der policie afgemaakt of vastgelegd, terwijl voor het kind onmiddellijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Te Utrecht hebben zich eergisteren vereenigd het meerendeel der nog weinige overgebleven leden der voormalige compagnie vrijwillige jagers der Ulrechtsehe studenten van 1815, om onderling op gemeenschappelijke wijze gedachtenis te vieren, dat zij, op deze zelfde dagteekeningvoor 50 jaren, in Utrecht mogteu lerugkeerenna deel te hebben uitgemaakt van het observatie-leger, hetwelk de vestingen Valenciennes en Conde' toen ingeslo ten hield. Te Leeuwarden is gevankelijk binnengebragt de persoon van J. R., hulpondeiwijzer te Schiermonnikoog, vermoedelijk schuldig aan brand stichting. Het prov. gereglshof van Noordbrabant heeft O. van der Schugtoud 20 jaren, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, wegens manslag te Werkendam op den 12-jarigen J. Ritmeester, (lij had dezen jongeling op 18 Jttnij jl. een trap tegen den buik gegeven, waaraan deze op 21 Jul ij is overleden. i\". 126. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afsonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1