LEYDSCHE COURANT. 1865. WOENSDAG 11 OCTOBER. De Courant wordt Maandagffoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars/Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E BERltiTKN. LEYDEN 10 October. Vergelijkende staal van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden September 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de eerste negen maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt[bijopcenten en invoer Gedistilleerd {idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunstwijn(i'd.) Zuivere opbrengst over de maand September. 1864 2046.731 7561.69; 6277.78" 1964.55 ƒ17850.76 1865 1881.731 6488 03; 6853.75} 1374.97} /16598.50 Zuivere opbrengst over de eerste 9 maanden. 1864 1865. 17766 71} 18459.42 59455.76 58717.87 14511.15 ƒ150451.50; 63021.86: 59471.50 17438.47; ƒ158391.26 Bij kor., besluit van 6 October is tot griffier bij het kanlongeregt al hier benoemd de heer mr. M. d'Aumerie, thans griffier bij het kanlonge regt te Ommen. Zondag II. werd door de leden van de 2de sectie der vereeniging hel Metalen Kruis te Rotterdam een kamaraadschappelijk bezoek gebragt aan die der 2de sectie alhier. De Leydsche sectie heeft de Rotterdamsche heeren van het station afgehaald en naar hare vergaderzaal in het Hotel Rijnland ge leid, alwaar hun eenige ververschingen werden aangeboden. Vervolgens werden, onder geleide van de Leydsche sectie, bezocht de kweekschool voor zeevaart, het museum van natuurlijke historie, het stadhuis, den Burg en Zomerzorgwaarna de heeren in bovengenoemd hotel gedineerd en het ove rige van den dag in gulle vrolijkheid en vriendschap doorgebragt hebben. Men deelt ons, als kenmerk van bijzondere vruchtbaarheid in dit jaar, mede, dat een wijngaard van den heer N. van den Eykel, onder Oegst- geest, behalve schoone rijpe vruchten ook gezette druiven van den tweeden bloei heeft gedragen en thans nog bloesem vertoont. In den tuin van dien heer staat ook een appelboom, die laatstelijk rijkelijk vrucht heeft gedra gen op nieuw in bloei. Hel volgende wordt ons medegedeeldMen heeft abusievelijk gemeld in sommige couranten, dal de runderpest aan den Hoek van Holland en op den Haak onder 's Gravesande, alwaar 200 stuks vee in algemcene weijerij loopen, zoude zjjn uitgebroken. Men heeft denkelijk hierdoor be doeld de wejjerij op den Haak van den Oranje-Polder, onder Naaldwijk, alwaar 200 stuks vee loopen, waaronder zich, zoo men zegt, runderpest zoude hebben voorgedaan, ofschoon bouwlieden aldaar de zich voorgedaan hebbende ziekte alleen voor longziekte houden. Door de redactie der Landbouw-Courant wordt als bijlage een afzon derlijk blad uitgegevenonder den titel van de Runderpest. Gedurende het heerschen der ziekte zal dat opzettelijk daaraan gewijde blad hoogstens tweemalen 's weeks verzonden worden. De Staatscourant bevat een rapport van den heer dr. L. Ali Cohen door den minister van binnenl. zaken verzocht om de gemeenten waar oi in welker nabijheid de besmettelijke veetyphus heerschtte bezoeken en aldaar inlichtingen in te winnen of onderzoekingen te doen. Met betrek king lot den aard der tegenwoordige epizoötie, zegt hij, dat de ziekte zeer zeker een typhus is die veelal onder den naam van runderpest wordt be schreven en als zoodanig met alle regt ook ten ontzent in treurig aanden ken is. Volgens hem beslaan en echter gegronde redenen voor de meening, dat bij behoorlijke aanwending van de leeringen der tegenwoordige weten schap en ervaring ook de rundertyphus in dezen t(jd niet even hevig moet wordenals hij in vorige eeuwen deed. Evenzeer komt hem het oordeel nog ongemotiveerd voor dat ook in onzen tijd en in ons land het stelsel van algemeene dooding volstrekt noodzakelijk en even uitvoerbaar is als in 4e landen waar die ziekte onder het betrekkelijk waardelooze steppenvee heerscht. Het onderzoek in vele gemeenten, zegt hij verder, heeft mij eene tweeledige reeks van tekortkomingen doen kennen. Eensdeels toch is mij geblekendat de veeartsenijkundige dienst dikwijls veel te wenschen over laat, en anderdeels dat het gemis aan inzigt, aan jjver en aan energie bij cenige gemeentebesturen niet zelden veel kwaads heeft berokkendenzoo voortgaande, ongetwijfeld nog meer berokkenen zal. Hij wjjst ter slaving dezer beweringen op het gebrek dal in vele streken bestaat aar. goed op geleide veeartsen, zoodat gemeentebesturen lol het constateren van eerste gevallen van typhus in hunne gemeenten gebruik maken van niet-veeartscn van zoogenaamde gepatenteerde veeartsenop de verzuimen van de veeartsen zeiven, daar er zijn die het bestaan der ziekte in eerste gevallen hebben aangenomenzonder zich door eene lijkopening eerst het noodige licht te hebben verschaft en zonder persoonlijk een geval van den typhus te hebben gezien; en op het gebrekkige der verordeningen laatstelijk door verschillende gemeenten gemaakt. Naar zijn oordeel zou er, beloonden zich alle ge meentebesturen genoegzaam actief, weinig voor de regering te doen over blijven. Aan het slot van het rapport leest men het volgende: Nog e'én punt rest mij te behandelen. Hel betreft eene stelling waaraan, ook naar het oordeel der regering, van den aanvang af, als aan een algemeencn grondregel in dit opzigt behoort vastgehouden te worden. Men moet name lijk ten allen tijde streng onderscheiden lusschen hetgeen bij de eerste, de nog slechts sporadische ziektegevallen in eene gemeente kan en moet ge daan worden en hetgeen Ie pas komt als de ziekte er reeds aleemeen ver breid, epizoötisch voorkomt; men behoort overal scherp verschil te maken tusschen het worden der epizoötie in de besmette centra en het pas optre den der ziekte in de peripheric van de besmette streek of op verder afgele gen punten des lands. Even irrationeel als het mjj zou voorkomen proeven te nemen met eenvoudige afzondering, of met afzondering en behandeling, of ook met inenting daar, waar de ziekte eerst aanvangt en een krachtig en oogenblikkelijk optreden wordt gceischt (onmiddellijke onteigening en afmaking van het verdacht rund, zoo het niet reeds aan de ziekte is be zweken, en, indien bij de lijkopening van dat voorwerp blijkt, dat hier de typhus werkelijk beslaat, onmiddellijke verdachtverklaring van den gchec- len koppel of stal, onteigening en afmaking daarvan met dien verstande, dat de gezond bevonden dieren onder de noodige voorzorg in consumlie worden vrijgelaten, en de eenigzins aanmerkelijk ziek bevondene worden onbruikbaar gemaakt en begraven) even rationeel dunken mjj de bedoelde proefnemingen in streken of gemeenten, waar de besmetting reeds zóó al gemeen is doorgedrongen, dat, ook naar mijne meening, niets wezenlijks tegen, maar alles vóór dit stelsel pleit. Genoemd blad deelt ook de van het provinciaal bestuur ontvangen opga ven mede omtrent den veetyphus in deze provincie, van 24 30 Sept. In de bedoelde week z(jn aangetast 790 runderen, gestorven 159, afgemaakt 140, hersteld 96; aan het einde der week waren er nog ziek 395. Sedert hel begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 3319 runderen, gestor ven 1169, afgemaakt 674, hersteld 717. Te Schiedam zijn in de vorige week 27 runderen, als ziek geworden, aangegeven, te Delfshaven 29. In het algemeen schijnt de ziekte minder kwaadaardig te worden. Te Rotterdam zijn in eene vergadering van veehandelaars en veehou ders de voorloopige grondslagen vastgesteld eener maatschappij van onderlinge verzekering bij verscheping naar Engeland. Ten opzigte van de op Texel heerschende pokziekte onder de schapen kan worden medegedeeld, dat die ziekte eerder toe-dan afneemt. Zij heerscht echter tot nog toe in geringe male, want van de 30000 schapen, op Texel bestaande, zijn ruim 60 aangetast, waarvan een 20-tal zjjn bezweken. In eene vergadering van schapenhouders is besloten om door bijdrage van 5 cents voor ieder schaap een zeker kapitaal te vormen, om, zoodra een beest wordt aangetast, het onmiddelijk af te maken en te begraven en den eige naar ƒ12 uit te betalen. Te Ingen is Vrijdag namiddag ten half 3 ure een brand uitgebarsten, die, door de langdurige droogte bevorderd, weldra zoozeer in hevigheid toenam, dal een groot deel van het dorp met geheele vernieling bedreigd werd. Vijf huizen, twee schuren en drie bergende laatste gevuld met koom en andere landbouwproducten, enz. zijn eene prooi der vlammen geworden. De toren is geheel uitgebrand. Van de kerk is de kap verloren, doch het inwendige behouden gebleven. Dat de schade zich hiertoe bepaald heeft en niet nog een aantal andere gebouwen door het vuur vernield zjjn, is hoofd zakelijk te danken aan de goede werking van twee brandspuiten, uit de ge meente Tiel overgekomen. Ook de spuiten van Eist en Lienden waren bij den brand tegenwoordig en hebben, voor zoo verre geringe krachten strek ten lot het blusschen medegewerkt. Men zegt dat de brand is ontslaan in den berg van Gaasbeek, door kinderen die met lucifers speelden. In het land van Maas en Waal is de tabakoogst dit jaar boven ver wachting gunstig uitgevallen. De oudste menschen herinneren zich zulk eene opbrengst niet; de plant heeft zich bijzonder ontwikkeld en bladen van 1 Ned. el lengte, zelfs eenige duimen meer, zijn in 't geheel niet zeldzaam. Te Roodkerk, in Friesland, liep dezer dagen een dolle hond, die op hel veld, waar men Item eenige koeijen zag bijten, werd afgemaakt. Aan de gebeten beesten, die men oogenblik afzonderde, werden geneesmiddelen ingegeven. Voor zoo ver men kan nagaan, blijven deze gezond, 't Schijnt echter, dat er meer door den hond zijn aangevallen; althans men ontwaarde

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1