Naar men verneemt, heeft er onder de gemeente Loosduinen, op eene buitenplaats, een diefstal van ongeveer 170 eenden plaats gehad. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren zrjn de beraadslagin gen voorigezet over het wets-ontwerp houdende buitengewone maatregelen tot wering van veeziekten. Onderscheidene leden hebben het woord ge voerd hoofdzakelijk om aan te lootten dat men reeds vroeger krachtige maatregelen ter beteugeling der runderpest had moeten nemen en om onze diplomatie in Engeland van nalatigheid te beschuldigen, omdat zij niet tij dig genoeg de noodige inlichtingen had gegeven omtrent het beslaan der ziekte in Engeland. Door de hh. Zylker en van der Linden werd de ge dragslijn der regering in deze zaak verdedigd. De minister van buiteiil. zaken gaf ecnige bijzonderheden op omtrent hetgeen door de Ned. diplomatie aan de regering hier te lande over den veetyphus in Engeland was mede gedeeld, en zetde dal, zoo dit zoo tijdig niet was geschied als nu door sommigen was verlangd, dit toe te schrjjven was aan de omstandigheid dat ten aanzien van deze geheele aangelegenheid in den aanvang zoo veel on zekers had geheerscht, dal het moeijelijk was iets bestemds en gewigtigs daarover te beriglen. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de onderscheiden bezwaren, die in den loop der beraadslaging waren aange voerd. De ziekte in eenige bijzonderheden nagaande, deed hij opmerken dat men vroeger brj dergelijke gevallen onder andere omstandigheden had verkeerd zoodat toenmaals anders dan tegenwoordig moest gehandeld wor dendoch dat de uitkomsten die men nu verkregen had, met vroegere ver geleken, als gunstig waren te beschouwen. Hij zette nogmaals in het brcede zijne ten deze gevolgde handelwijze uileenen betoogde dal bijzonder nader daartoe bij de wet bevoegd te zijn verklaard, niet verder had kunnen gaan, maar daartoe ook de noodzakelijkheid niet had ingezien. Hij weidde voorts uil over hetgeen door allen die in deze zaak betrokken waren, ieder naar zijne bevoegdheid, te verrigten zou wezen, ontwikkelde hel stelsel dat hij hierin, in verband met de zelfstandigheid der gemeenten, dacht te blij ven volgen, ontkende dat hij iets had gedaan dal strekken kon om het kwaad van minder omvang te doen voorkomen dan het werkelijk was, en zeiile dat hij veeleer alles had in het werk gesteld, wat strekken kon om licht te verspreiden en aldus hel gevaar te verdrijven. In de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen aangevangen over art. 1 dal zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd, nadat de minister, in gevolge gedane opmerking, er de woorden aangifte en visitatie in bad op genomen, zoodal achter de woorden: «vastgesteld worden", in plaats van: «op den verkoop en de behandeling van levend en dood vee" enz., gelezen wordt: «omtrent aangifte, verkoop, behandeling en visitatie van levend en dood vee", enz Een amendement van den lieer Viruly Verbrugge, om aan de wet een lijdelijk karakter te geven, werd door den voorsteller ingetrok ken, omdat de minister zich bereid had verklaard art. 3 zoo te veranderen dat het lijdelijke van den maatregel meer uitkwam. Over art. 2 (de straf fen op de overtreding gesteld) hadden uitvoerige beraadslagingen plaats,, naar aanleiding waarvan twee amendementen werden voorgesteld; 1°. door den heer Godefroi, die de woorden: al dan niet tegen schadeloosstelling, bÜ het vonnis door den regter te bepalen en te begrooten, wilde vervan gen hebben door de woorden behoudens aanspraak op schadeloosstelling." 2". Door den lieer van Nierop, die de laatste alinea aldus wenschie te doen luiden: De regter bepailt de waarde van hel in beslag genomen voorwerp. Het vonnis is, wal de verbeurdverklaring betreft, uitvoerbaar bij voorraad, niettegenstaande verzet, liooger beroep of cassatie. Bij vrijspraak of ont slag van reglsvervoleing wordt de door den regter bepialde schade vergoed uit de staatskas. In de zitting van beden is het eerste amendement ver worpen en het tweede door den voorsteller ingetrokken. Bij de kamer is ingekomen een gewjjzigd wets-ontwerp tot regeling van de pensioenen der protestantsche predikanten en predikants-weduwen. BUlTENLAiMlSCHE BKR1GTEN. K E I. U 1 K Tc Antwerpen is uit Buenos-Ayres eene treurige tijding ontvangen. De lieeren Snijers, gezagvoerder van de Belgische brik Euge'nie, en Dehert kapitein van den Belgischen schoener Anna, zich te Buenos-Ayres bevin dende, hebben den 16deQ Aug. laatsll bij het doen van een watertoglje op de Uruguay, jammerlijk bet leven verloren. De boot sloeg om, en zij wer den door den stroom medegevoerdzonder dal het mogelijk was hun hulp te verleenen. Beide officieren waren algemeen geacht en bun dood wordt levendig betreurd Van de drie stuurlieden, die in de boot waren, zijn er twee verdronken. Alleen de heer Tielemans, van Antwerpen, is behouden gebleven, doordien hij zwemmende een klein eiland heeft weten te bereiken, waar hij zich aan een boom had vastgeklampt, liet water kwam hem lot aan de schouders, overal waar hij ging, en eerst na twee dagen hebben voorbijvarenden hem uit dien toestand verlost. ESïtK ELA^ 19. LONDEN 5 October. Hel regtcrlijk onderzoek in de zaak der Fenians heeft tot uilslag ge had dat de beschuldigden, ten getale van 137, naar den criminelen regter zijn verwezen. Er is thans geen twjjfel meer aandat de cholera bier epidemisch heerscht. Te Southampton hebben zich nieuwe gevallen voorgedaan en even eens te Sholing-Common Bitterne; in hel geheel zijn er 10 lijders bijgeko men, van welke 5 zijn bezweken. Er is hier een adres aan het parlement in omloop, waarbij verzocht wordt het nemen van maatregelen ter voorkoming der kindermoorden die in de laatste tijden op zulk eene schrikbarende wijze zijn toegenomen. De verzoekers geven den wensch te kennendal de aandacht der commissie van liefdadigheid moge gevestigd worden op de vroegere door haar aange nomen, doch later verzuimde beginselen betreffende hel vondelingshuis. In verband daarmede verzoeken zij dat de wetsbepalingen aangaande het on derhoud van onechte kinderen herroepen en eene andere wet daarvoor in de plaats gesteld worde. Van Liverpool zijn gedurende de maand Seplember 38 schepen, Ie zamen met 13853 landverhuizers, in zee gegaan. Hiervan vertrokken er 11,455 naar de Vereenigde Stalen. Yolgens beriglen uit de Vereenigde Staten werd in hel zuiden de we- deraanknooping der regelmatige betrekking met de Unie voortgezet, terwijl in liet noorden allerwegc zameiikomsten van burgers werden gehouden "met het doel om zich omtrent de politieke vraagstukken van den d g te ver staan. In de meeste van die zameiikomsten zag men toenadering tusschen gematigde lieden van onderscheiden pariijen; en het scheen dat er door aaneensluiting van gematigde republikeinen en demokralendie nu niet langer door verschil van gevoelen over de instelling der slavernij vaneen gescheiden worden, eene nieuwe partij zou worden gevormd, welke den president in zijne gematigde staatkunde zon ondersteunen. De president Johnson had vroeger bepaald, dat de bezittingen van de leiders des op tands en van hen, die daaraan deel genomen hebben en een kapitaal van meer dan 20000 dollars bezittenverbeurd zonden worden ver klaard behoudens de uitzonderingen door hem toe te laten. Naar thans wordt gemeld, heeft de procureur der regering in den staat Virginië ter openbare keunis gebragtdal hij bevel uil Washington heeft ontvangen, om de verbeurdverklaring te schorsen. Beriglen van de Kaap de Goede Hoop melden dat de oorlog tegen de 8asuto's voortduurt. De boeren hadden tweemaal te vergeefs getracht Moshcsh uit zijne sterkte te verdrijven. FKANKR1JH. PAIUJS5 October. Naar men uit Biarritz meldt heelt de heer von Bismarck den keizer om een gehoor verzocht. Naar men verneemt heeft de regering eene som van 4 millioen voor hel herstel van het pausselijk paleis te Avignon bestemd. Naar men uit Florence meldt zjjn de Fransche troepen reeds begonnen zich bij Frosinone en Velletri te concentreren. In eene alhier gehouden vergadering van aandeelhouders in de maat schappij 101 doorgraving der landengte van Suez heeft de heer de Lesseps aangekondigd dat de maatschappij nog 160 millioen franken beschikbaar heeft, dat het kleine kanaal reeds in 1866 ten nutte van den handel en ten bate van de maatschappij geëxploiteerd zal kunnen worden, en dat het ka naal voor de groote scheepvaart in 1868 voltooid zal zijn. Te Toulon is aan de cholera overleden de geneesheer Tourctte, die zich daarheen had begeven om een door hem tegen die ziekte uitgedachte koudwaterkuur belangeloos toe te passen. liet officiële cijfer der sterftegevallendie ten gevolge van de cholera te Marseille hebben plaats gehad, is 1082. Te Montmartre hebben ook ecnige cholera-gevallen een doodelijken afloop gehad. Voor rekening van een lid der familie Montgolfier zal een standbeeld van Buffon worden opgerigt te Montbard, de geboorteplaats van den grooten natuurkundige. PIS III SS E I. BERLIJN 5 October. Er zijn thans twee Fransche scheepsbouwmeesters hier ter stede', die pogingen aanwenden om ten behoeve van de marine gepantserde oorlogsbo dems te vervaardigen. De een is de lieer Armand uit Bordeaux, de ander de heer Jouel uit Marseille. De lieer May is door de regtbank te Perleberg vrijgesprokenopgrond dal het niet bewezen is dat hij kennis heeft gehad van den inhoud van het als honend voor den koning beschouwde artikel in de üolst. Schlesw. Zeit. Uil iMageltonderniu Holstein, wordt gemeld, dat eene som van ruim 16000 th. op last van den gouverneur-generaal von Gableuz is ter hand gesteld aan de civiele autoriteit aldaar, ten einde onder de regthebbendeu te worden verdeeld. Zij sproot voort uit eene oorlogscontributie, op 30 April van hel vorige jaar geheven door den bevelhebber der Oostenrjjkscbe" troepen, destijds in gemelde stad garnizoen houdende. Prinses Alexandrine, dochter van prins Albert en prinses Marianne der Nederlanden, zal op 2 Oec. e. k. in hel huwelijk treden met hertog Willem van Mecklenburg-Schweriii. Per Telegraijf. 's GRAVENHAGE, 7 October. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben, nadat de artikelen van het wetsontwerp houdende maatre gelen legen veeziekte waren aangenomen de hh. van Zuylen en Schimmel- penninck amendement en motie voorgedragen, die tot politieke debatten aanleiding gaven en strekten om uit te drukken dat de regering niet genoeg gedaan had of te veel aan de gemeentebesturen overliet. Motie en amende ment werden verworpen, zoo ook de eene motie van den heer van Nierop, die enkel hel vertrouwen op het nemen van algeineene maatregelen uit drukte, zonder politieke strekking. De meerderheid was 35 legen 25 en 34 tegen 26. Daarna is de geheele wet met algemeene stemmen aangenomen. MADRID, 6 October. Ten gevolge van wanordelijkbeden te Saragossa zijn aldaar 4 personen gedood en 5 gewond. De orde is hersteld. De tnu- nicipaliteil van Palma op Majorca is gemagligd lot liet sluiten eener leening, ten behoeve van de nagelaten bertekkingen der slagtoH'ers van de geheerscht hebbende cholera. MARSEILLE, 6 October. Uit Rome meldt men het volgende: De Fran- j sclie troepen op de Napolitaansche grenzen hebben in last gekregen naar Frankrijk terug te keeren. Zes Pauselijke compagniën en een batterij artil lerie moeten, ingevolge bekomen bevel, Rome verlaten om op genoemde grenzen post te vatten. Hel werven voor liet Romeiusche leger houdt niet op. PARIJS, 7 October. De Moniteur beval een rapport der ministers Drouyn de Lliuys en Béliic aan den keizer, waarin aangetoond wordt dat de cho lera in Egypte is gebragt door Muzelmansche bedevaartgangers. Aan het slot van bet rapport wordt gezegd dal hel allezins nuttig en uoodig is maat regelen te nemen, ten einde zoo spoedig mogeljjk eene diplomatieke confc- i ent ie te dueu bijeenkomen, die in last zou krijgen practische middelen voor te stellen tot eene hervorming van de organisatie der gezondheidsdienst in liet Oosten. INGEZONDEN. X. vraagt of het niet raadzaam te achten is om de rioolgaten, die sedert eenige dagen in de Langebrug gemaakt zijn, des daags beter te sluiten. De daaruit stijgende dampen zijn voor de bewoners dezer straal dikwijls zeer hinderlijk, en met liet oog op heerschende epidemiën is het meer dan wenschelijk dat de atmosfeer niet noodeloos bedorven worde. AH A DEMI IC-Nf IEI! U M PHOMOTIEN AAN DE LEY DSC HE HOOGESOIIOOL. Den 6dcn October de heer H. J. de Graaf, med. doel., van Leydenin de verloskunde, met stellingen. Den 7den October de heer B. J Winkelman, med. doet., van Vlissingen, iu de verloskunde, met stellingen. ADTEHTENTIEN. Bevallen van een Dochter C. M. L. van WELY, geliefde Echtgenoote van Aalten, 5 October 1865. Dr. A. G. L. van DISHOECK. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon J. RIJKE, geb. HAMAKER. Leiden, 6 October 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2