LE1DSCHE COURANT. n". m. v 1865. MAANDAG 9 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nominees zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMËNLANDSCHE BEIllttTEIV. LEY DEN 7 October. Bij kon. besluit van den 4den dezer is de heer dr. C. de Ga»ere, op zijn verzoek, eervol ontslagen als adsislenl bij 's rijks museum van natuur lijke historie alhier. lil de op gisteren gehouden vergadering van de maatschappij der Ne- derlandsche letterkunde alhier is tot voorzitter gekozen de aftredende voor- zitter, prof. de Vries. Door den minister van justitie is de rijksveldwachter Th. Mejjer van Texel verplaatst naar Leyden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tol 120 personen. Bij de dezer dagen door de prov. commissie van onderwijs in Zuid holland afgenomen examens is o a. aan mej. S. K. D. van der Burg, hulponderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager ouderwijs 2e kl. acte verleend als hoofdonderwijzeres, en aan mej. L. C. van der Burg, huisonderwijzeres, eene acte als onderwijzeres in de Engelsche taal. Van de 35 adspiranten voor den rang van hoofd onderwijzer, die op 4, 5 en 6 October voor de prov. commissie van Noordholland zijn geëxami neerd, is niemand geslaagd. Bij den boekhandelaar G. B. van Goor, te Gouda, is een werkje ver schenen, getiteld: »üe Bunderpest, beschreven naar haren aard, oorsprong en verspreiding, benevens hare geneeswijzebijeenverzameld uit de beste schrflvers." Dit werkje is van de hand van den heer J. A. Alers, rijks- veearts lc kl. te 'sHage, die zich reeds vroeger door zijne geschriften gun stig deed kennen. Hel boekje wordt voorafgegaan van eene korte geschie denis der runderpest en gevolgd van eene opgave der policie-maatregelen die genomen kunnen worden om hel ontstaan en de verspreiding te beletten, liet werkje is op eene bevattelijke wjjze geschreven en bevat voor den vee houder menigen in dezen lijd nuttigen wenk. De uitgever heeft door den uiterst matigen prijs getracht het onder hel bereik van velen te brengen. Te Soeterwoude is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer T. de Van hulponderwijzer te Schiedam. Te Katwijk zjjn sedert eenige dagen weder 10 schuiten Ier baring vangst uitgevaren. Er bevonden zich thans 44 vaartuigen in zee. De Staatscourant deelt berigten mede omtrent de veeziekte van 24 tot 30 Sept. Te Delft hebben geene ziektegevallen plaats gehad. In de ge meente Hof van Delft zijn 7 runderen aangetast, waarvan 1 gestorven. Te Schipluiden waren aangetast 21 runderen, gestorven 12, hersteld 8. Te Vrijeban breidde de ziekte zich uitwaarvan de oorzaak wordt gezocht in gebrekkige afzondering; ook te Nieuwcrkerk a. d. lJssel, te Zevenhuizen eii te Maasland neemt de ziekte toe; op de laatste plaats wordt hel loege schreven aan de onvoorzigtigheid en nalatigheid van eenige eigenaars en oppassers. De twee runderen, die te Voorburg vroeger werden aangetast, zijn herstellende. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij circulaire hh. burgemeesters op nieuw aangemaand om gevolg te geven aan zijne vroegere aanschrijving, waarbij aan de burgemeesters dier gemeentenwaar de heer- sehende veeziekte zich heeft vertoond verzocht wordt hem de daarbij bedoelde tabellarische opgaven, geregeld na afloop van elke week, in le zenden. Tol zijn leedwezen werd hij bij herhaling door velen te leur gesteld. Mogl ook dit beroep niet batendan zou naar andere maatregelen uioetcn worden omgezien. Bij de Ned herv. gemeente te Buren is lol pred. beroepen d\ Dek kers, pred. te Chaambij die le Ressend». Naltuys, pred. te Bieselinge; bij die te St. Maarten en Valkoog de cand. H. T. du Saar. Te Delfgaauw, gemeente Vrijenban, bloeijen niet alleen de frambozen- hoornen voor de tweede maal, maar dagelijks worden er ook rijpe vruchten geplukt van hel nieuwe lotterwjjl hel oude lot verdort. Te Rotterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de afgevaardigden uit de verschillende afdeelingen met de hoofdbestuurders der Nederl. zendings-vereeniging. Uit het uilgebragt verslag van den staat en de werkzaamheden der vereeniging bleek, dat zij thans beslaat uit 50 af deelingen, en dat zij 1500 leden telt, benevens 1200 contribuanten. De ontvangsten van 1 Jan. tot 30 Sept. bedroegen 17153.62 Wat den eigen lijken zendingsarbeid betreft, zoo zijn er tegenwoordig 6 zendelingen der vereeniging werkzaam, verspreid over de Soenda-landen. Ook is er een nieuw gebouw tot een zendingshuis aangekocht, hetwelk in Mei van hel volgende jaar zal betrokken worden. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn bij de hoogere burgerschool aldaar de volgende benoemingen gedaan: tol leeraar voor de wis-, natuur- en werktuigkunde, de cosmographie en het meetkunstig leekenen, de heer J. Menalda van Schouwenburg, te Deventer; tol leeraar iu de wiskunde, waaronder het handelsrekenen en meetkunstig teekenen, de heer B. de Regt, te Rotterdam; tot leeraar voor de scheikunde, technologie en warenkennis, de heer dr. F B. Hitbrecht, te Utrecht; tol leeraar in de beginselen der plant-, dier-, aard- en delfstofkunde, de heer dr. N. VV. P. Ranwenhofl, te Rotterdam; tot leeraar voor de gronden van de gemeente-, prownciale- en staatsinrigting van Nederlandenz., de heer mr. E. E. van llaalte, te Rotterdam; tot leeraar voor de Nederl. taal- en letterkunde, enz de heer dr. A. de Jager, te Rotterdam; tot leeraar voor de Fransche taal- en let terkunde en de algemeene geschiedenis, de heer dr. E. Piaget, te Rotter daui; lot leeraar voor dc Fransche taal en de aardrijkskunde, de heer dr. L II Dclgcur, te Antwerpen; lot leeraar voor de Engelsche taal- en letter kunde, de heer J. II. Slater, te Rotterdam; lot leeraar voor de Hoogduit- sche taal- en letterkunde, de heer tl. W. Miiller, te 'sllage; tol leeraar voor het boekhouden, de heer L. Droogleever Fortnyn te Rotterdam; lot leeraar in het haudteekenende heer J. 11. van de Laar, te Rotterdam. Naar men heden verneemt moet er te Ingen, bij Tielin de kom des dorps, een hevige brand zijn uitgebarsten. De kerk stond mede in vlam. Te Groningen is VVoensdag II. het 75-jarig bestaan van het doofstom men instituut op een gepaste wijze herdacht. Vele oud-leerlingen waren bij de feestviering tegenwoordig. Bij deze gelegenheid is van vvege de hoofd directie eene beschrijving van die inrigting aan de leden en oud-kweekeliu- gen aangeboden. Men meldt uil 's Herlogenbosch van den 4denDe calhedraal van S'. Jan was dezen avond prachtig verlichtmeer dan 10000 personen waren aldaar aanwezig bjj de sluiting van het provinciaal concilie van r. k. kerkvoogden van Nederland en Nederlands O.- en W.-Indische bezittingen. Door den heer Brouwers, kanunnik van het kapittel van het aartsbisdom Utrechtwerd bij deze galegenheid eene rede uitgesproken. Daarna werd door monsgr. den aartsbisschop Zwijsen het gregoriaansche Te Deum aangeheven, dat werd gevolgd door een Te Ileum van den heer P. .1. van Paesschengezongen door de koristen, bijgestaan door een 20 tal zangers der ai dere parochiale koren. In hei gehucht Eteraken, gem. Wijlre, in Limburg, is Woensdag uacht een lievige brand uitgebarsten, die zich in korten tijd aan 7 gebouwen mededeelde. Al deze gebouwen met het grootste gedeelte van den inboedel, de daarbij staande schuren, den daarin pas geborgen voorraad granen, hooi, enz., benevens eenige varkens, werden een prooi der vlammen. Eene vrouw had den moed om haar kind van nog slechts eenige maanden, waar van het hoofdhaar reeds verzengd was, tul een brandend huis te redden. 'sGRAVENUAGE, 7 October. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. E. F. M. H. von Bylandt alhier, lol hel dragen der versierselen van kommandctir der Wasa- orde, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De heer M. J. A. Timmer van Gelïenontvanger der dir. belastingen, te Posterholtis op zijn verzoek benoemd tot ontvanger te Harst. Tol kapitein 3dt kl. bij het corps ingenieurs, mineurs en sappetirs is benoemd de 1»* luit. F. H. Ampt, van het corps. De 2de luit. de Blom, van het wapen der infanterie van het leger in O. 1., is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel bij liet lstereg. Z. M. heeft goedgevonden aan eene hoofdcommissie op te dragen de regeling en behartiging der belangen van Nederl. industriëlen en kunste naars, bij de tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten, welke in 1867 te Parijs zal worden gehouden, en tot leden der hoofdcommissie te benoemen: tot lid en voorzitter den heer J. W. L. van Oordt, directeur der Nedcil. stoombootmaatschappij le Rotter dam; tot leden de hh. M Coster, te Parijs; 11. L. Enthoven, fabrikant en lid van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, te 's GravenhageA. P. Ledeboer, te Tilburg; J. Wittering, le Parijsprof. E. II. von Bauuihaiierlid van het hoofdbestuur der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haar lem; mr. J. A. van Eyk directeur der vereeniging voor volksvlijt, te Am sterdam; A. H. Eigeuian, vice-president van de vereeniging van en voor Nederl. industriëlen, te LeydenA. J. Blijdensteinte Enschedé; J.Groll, oud ingenieur der gouveriicmenistelegrafen in Ned. Indie, te Haarlem, en D. L. Wolfson, directeur der grofsmederij, te Leyden. Naar men verneemt bestaat bij Z. M. den koning het voornemen, legen den lijd dal 11. M. de koningin van hare bnilenlandsche reis zal te- rugkeerenen zich alsdan naar het Loo zal begeven, ook naar dal lustslot te vertrekken. Naar men verneemt wordt H. M. de .koningin, den 25sle° dezer, van hare builenlandsche reis terugverwacht. Z K. H. prins Alexander zal reeds morgen alhier terugkomen. IIII. KK liII. prins en prinses Frederik en prinses Marie bevinden zich thans op tl D. goederen te Muskati. Eergisteren avond heeft er iu de groote kerk alhier een algemeene bid stond voor hel vaderland en de gemeente plaats gehad, waarbij d». Moll als voorganger is opgetreden, en lot tekst had gekozen Ps. 62 vs. 9. Eergisteren avond had in de groote zaai van het lokaal Diligenlia eene bijeenkomst plaats, naar aanleiding van eene nitnoodiging van ds Zaal berg. Deze, als voorganger optredende, ontwikkelde hel doel der bij eenkomst. Daaruit bleek dat, wanneer de deelneming in de vereeniging tot verwezenlijking kwam, zij tot lens zoude voeren Licht, Liefde, Leven, en zoude strekken tol eene hulpvereeniging van hel zendeliugs-gestieht te Rotterdam; de helft der bijdragen zoude worden afgedragen en de andere helft zoude strekken tot het aanstellen van eenen evangelist, die de oprig- lers ds. Zaalberg en Hoevers ter zijde zouden staan in het godsdienstig on derwijs, en tot het stichten van eene meisjesschool. Aan hen, die op eene presentielijst hadden geteekend werden lijsten uitgereikt lol invulling van hel bedrag waarvoor zij in de vereeniging rnoglen willen deelnemen. Den 3jsten Ociobcr a. s. zou andermaal eene vergadering worden gehouden. De kunstschilder M. Léon is alhier na eene langdurige ongesteldheid overleden. Nog onlangs werd hem op de teil toons telling te Amsterdam eene gouden medaille toegewezen. Van 24-30 Sept. zijn alhier aangetast 6 runderen, gestorven 3. her steld 4; den 30slen Sept. waren nog ziek 6. Sedert het begin der veeziekte zpn nier in bet geheel aangetast 24, gestorven 12, waaronder 2 aan long ziekte; hersteld 12.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1