Pes* Telegraaf. iSurgcrlijikc groote dapperheid maar moesten na anderhalf uur strijdens aftrekkenzjj vielen toen in ccne hinderlaag, en werden meerendeels afgemaakt of gevan gen genomen. Aan de zijde der overwinnaars wordt verzekerd, dal de Pa- raguayers hardnekkig weigerden te voldoen aan de aanmaningen om zich over te geven, toen zij eiken uitweg voor zich afgesneden zagen. Door de scheepsmagt van Paraguay is daarentegen een voordeel van cenig belang behaald. fKANHRIJH. PA II IJS 3 October. De Moniteur berigt, dat Fransche koraalvisschers op de kusten van Tunis, en Algerijnen die in dat regentschap gevestigd zijn, onlangs aldaar aan gewelddadigdheden hebben bloot gestaan; dat de Fransche regering deswege voldoening van den Bey gevorderd heeft, en dal deze terstond aan die vordering heeft voldaan, den wensch te kennen gevende, dat dergelijke betreurenswaardige voorvallen niet weder zouden plaats hebben. De heer von Bismarck heeft alhier een onderhoud gehad met den heer Drouin de Lhnys. Hij is terstond daarop naar Biarritz vertrokken. Naar men uit Florence meldt heeft onze regering aan die van Italië officieel kennis gegeven van het voornemen om onverwijld met de trapsge wijze ontruiming var, het pauselijk gebied te beginnen. Volgens de met het Romeinsche bewind gemaakte schikkingen zonden de pauselijke troepen beginnen met de Fransche aan de grenzen te vervangenen zouden de laatste zich te Rome, Viterbo en Civita-Vecchia concentreren. De cholera heeft zich te Parijs, Neuilly en Puleaux vertoond, maar sporadisch en niet epidemisch. De cholerine daarentegen neemt vooral in de hospitalen aanmerkelijk toe. Te Toulon is de cholera in hevigheid weder toegenomen. Den 28stcn 's GRAVEN I1AGE5 October. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de algcmeene diseussiën over hel ontwerp houdende buitenge wone maatregelen tegen veeziekte afgeloopen. Morgen behandeling der artikelen. MARSEILLE, 4 October. Volgens berigten uil Konstantinopel van 27 Sept. heeft de onderkoning van Egypte 180,000 fr. geschonken, ten be hoeve der slagtofïers van den laatsten grooten brand aldaar. Ook heeft hij bevelen uitgevaardigd tot uildeeling van kleederen en levensmiddelen. LONDEN. 5 October. De Americadie New-York den 23stcn Sept. ver liet, is met 87250 doll, te Southampton aangekomcu. WEENEN. 5 October. De benoeming van baron von Htiliner tot gezant te Rome, wordt thans als zeker aangemerkt. In de N. Utrechtsche Courant leest men het volgende artikel: De houding van het publiek in verschillende landen tegenover de muziekdoor den componist Ferdinand Hiller. Onder bovenstaand opschrift vind ik in de Globe, Album van Builenland- sche Lettervruchten, aflevering van Augustus 1864, een belangrijk artikel, dat tn. i. aanspraak heeft om algemeen bekend en ter lezing aanbevolen te worden. j Ferdinand fliller is in ons vaderland als verdienstelijk componist gunstig Van 28 September tot en met 41 October I86S. BEVALLEN: J. Verhoeven geb. de KooyZ. S. de Jonggeb. lfumor- tier, D. M.C. Kriiger, geb. du Croix D. J. Verhaar, geb. Bes, D. M. S II asselbachgeb. Gordon, Z. C. Kramp, geb. HannaartZ. J. Mahie, geb. van Helden Z. WJ. Hakkaartgeb. Koenen Z. M. Lou wrier, geb. Stavleu, Z. S. M. van Kooperen geb. L'Ecluse. Z. A. M. Neuteboom, geb. van Eyk AHeimansgeb. van der Vlier D. A. VVF. van Disselgeb. van der Blom D. E Hutergeb de BidderI). L. II. A. C. Schmiergeb. van Bree ,7, J C. de Kok geb. Bakker, Z. C Verhoeven geb. van Ooyen D. C. van der Blom, geb. Lasschuyl, D. J. II. van Polanen geb. Voer man», D. -- P. J. C. Rosdorfï', geb. Kasteden Z. J. C. Cave', geb. Hierck Z. J. M. Haan geb. Caneman D. GEHUWD II. Tegelaarjm. en S. Bonte jd. L. de Winter, jm. en A. E. Kleyn, jd. J. J. van den Berg, jm. en A. Jansen jd. J. C. Blom jm. en M. W.Tnmeese, jd J. IS. Vogelsangjm. en M. C. StalenhoefF, jd. OVERLEDEN: C. Ouwenbroek 65 j. A. J. Wagtendonk Z.4 w. Joha van Es, 71 j. J. W. A. Schrellen Z.18 d. J. Dobbelaar Z.15 j. en 11 ui. M. C. van Tienen geb Wassenaar68 j. M. ImansD.5 w. R. van Langen., Z.lj. en ruim 4 m. A. M II. Sluyler, D.6 j. en 10 m. A. Singerling, Z.3 w. P. Vermond, 45j. C. W. Bierhausgeb. Costerus 64 j. A. van den Berg Z,6 m. Heden overleed, in den ouderdom van 60 jaren, mijne geliefde Echtge noot JOHANNA ELISABETH VERDONK. 36 jaren mogi ik met haar in den echt vereenigd zijn, waarvan zij de laatste jaren aan eene smar telijke ziekte lijdende was. Leyden 5 October 1865. J. SOMERWIL. Hartelijk dank aan allen, die ons, hij de geboorte van onzen Zoon, hun belangstelling hebben getoond. G. van GORKOM. 11 S. J. S G. van GORKOM, Laan. Sept. zijn 62 personen aan de ziekte overleden en den volgenden dag was dit getal reeds ingeschreven een uur voor liet sluiten der bureaux. Te Sol lies-Pont, een stadje aan den spoorweg van Toulon naar Nizza, zijn in een nacht 60 personen aangetast en de moesten bezweken. De Seine is thans bijna geheel opgedroogd. Hare bedding wemelt van knapen die den droogliggenden bodem omdelvenom naar muntstukken, ijzer, lood en andere voorwerpen te zoeken, die voor het meerendeel aan oudheidkundigen worden verkocht. In het quarticr S'. Germain heeft dezer dagen een moordaanslag plaats gehad van een koetsier op eene keukenmeid, die met hem in dezelfde dienst woonde en met wie hij een minnehandel had aangeknoopt, doch die hem zijn woord teruggegeven had omdat zij kennis gekregen had aan een mili tair van de garde, in wien zij meer zin had dan in den koetsier. Met het doel om de ontrouwe keukenmeid te vermoorden had de koetsier eene onderweische dolk gekocht; alleen de voor eene vrouw zeldzame ligchaams kracht van het meisje heeft hem belet zijn wreedaardig voornemen ten uit voer te brengen. Toen hij haar namelijk een steek wilde geven, greep het keukenmeisje hem zoo stevig vast, dat hij niet los kon komen; er volgde eene worsteling en middelerwijl riep de bedreigde om hulp, die ook spoedig kwam opdagen; de koetsier werd alsnu ontwapend en in handen van het geregt overgeleverd. De villa, waar te Nizza de grootvorst-troonopvolger is overleden, is thans door den Czaar aangekocht voor 600,000 fr. Die villa heeft eene uit gestrektheid van lï bunder; er zal een gedenkteeken voor den grootvorst worden opgerigt. I* 84 I'ISMKI*. BERLIJN 3 October. De Prov. Corr. verklaart de berigtenvolgens welke de reis van den heer von Bismarck naar Biarritz met staalkundige onderhandelingen in ver band zon staan, voor ongegrond. Voor eenige dagen is alhier een korenpakhuis ingestort, waarbij vijf personen zijn omgekomen; twee hunner bleven op de plaats dood, terwijl de drie anderen zijn overleden kort nadat zij uit de puinhoopen werden te voorschijn gebragt. Volgens berigten uil Rusland heeft de cholera zich in den Kaukastis vertoond. Uit Moskou wordt gemeld, dal een der professoren aan de universiteit aldaar de heer Noophytow, zich heeft schuldig gemaakt aan het vervaar digen van loterij-loten, waarvan bij voor ruim 400,000 zilv. roeb. had afge zet, alvorens het bedrog, door hem gepleegd, werd ontdekt. In een naburig gouvernement heeft de president der ridderschap in een dorp nabij de goti vcrnemeuls hoofdstad eene fabriek opgezet, waar valsche munters onder zijn oppertoezigt werkzaam waren. bekend, zijne werken belmoren onder de beste, die onze tijd oplevert; zij onderscheiden zich door originaliteit en genialiteit en zijn met kennis en talent geschreven. Ik acht het daarom belangrijk een woord van zulk een verdienstelijk toondichter te vernemen en zijn oordeel over de houding van hel publiek in verschillende landen tegenover de muziek algemeen te ver spreiden. Zijn opstel draagt blijken, dal hij de gave bezit om zijne gedachten hel der en duidelijk te ontwikkelen dal hijals b(j uitzondering van de meeste zijner landgenoolenzich niet in wijsgeerige Iheoriën verdiept, noch zijne gedachten in philosophische terminologie inkleedt, maar dat hij integendeel, alles in het eenvoudige kleed der waarheid, zaken en gevolgen leert kennen op eene bevattelijke en duidelijke manier en hier en daar, waar het noo- dig is, op humorislischen loon de gebreken aanwijst. Na eene korte inleiding leert hij ti het publiek te Milaan kennen bij de opvoering ccner opera «drauia lirica." Dit gedeelte is uit het leven gegre pen en op ervaring gegrond; van daar gaal hij met u in de concertzaal, reist met u naar Parijs en leidt u bij hel Fransche publiek in, om vandaar een kijkje te nemen in Engeland's hoofdstad en zijn oordeel over het pu bliek mede te deelen. Met belangstelling volgt ge hem naar die talrijke matine'es en soire'es musicales; hij maakt u getuige der monster-con certen en hij schetst met levendige kleuren de meesterlijke opvoeringen van Handel's oratoriënen als resultaat zijner beschouwing legt hij de on partijdige erkentenis af: «dat Engeland voor den roem van Handel, llaydn en iMendelssohn meer heeft gedaan dan zijn vaderland." Met eene onpartijdigheid die den stempel der waarheid op zijn werk drukt schildert hij het Duitsehe publiek bij muzikale opvoeringenhij laat het in zijnen muzikalen aanleg regt wedervaren, maar niet minder streng toont hij hunne koelheid en gebreken aanvooral wijst hij hun op liet gemis van nationale zelfstandigheid en verwijt hij zijnen landgenoolen hunne ingeno menheid met het oppervlakkige, dal uil den vreemde lol hen komt en dat nadeelig op liet nationale kunstgevoel werkt; alles wat wij in dit opstel aantreffen over de houding van het publiek tegenover de muziek in Duitsch- land en menige daarin voorkomende opmerking mogen we gerust op ons publick toepassen. Gaarne deelde ik den lezers dezer Courant eenige wenken uil het belang rijke opstel mede, maar alles is zoo met elkander in harmonie, dat men, zonder aan het verband schade te doen, er geen uittreksel van geven kan Ieder musicus, die gaarne op de hoogte der wetenschap blijft, hevelen wij de lezing van het belangrijke stuk aan; het bevat menige nuttige les voor den componist en voor het publiek, en als bewijs, dal ook ons publiek niet geheel vergeten is, sluit ik deze aanbeveling van het belangrijke stuk aan alle kunstvrienden met Hiller's woorden: «Indien mijn tegenwoordig opstel zelfs maar op betrekkelijke volledigheid aanspraak maakte, zou ik ten minste nog van onze naaste buren, de Belgen en de Nederlanders, moeten spreken, doch ik ken die beiden niet genoeg. Algemeen r.eemt men aan, dat de eersten meer tot de Franschen en de anderen meer lot de Duitschers naderen, wat muzikalen smaak betreft, doch dit is slechts eene schrale inlichting. Maar zeker is hetdat het Belgische publiek en niet alleen wat de muziek betreft steeds meer tot de Duitsehe zienswijzen overgaaten dat de altijd voor zoo flegmatiek uitgekreten Hollanders iu de warmte hunner gevoelsuitingen, als muzikaal publiek, zeer dikwijls de als levendiger beschouwde Duitschers achter zich laten." AHAKËIIUE-NIEIIWS PROIVIOTIEN AAN DE LETDSCIIË UOOGESCHOOL. Den October de heer M. Snellen, van Zeyst, in de wis- en natuur kunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over de optische eigenschappen der metalen. ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon N. van L1TH SU1DEMA. Boskoop, 3 October 1865. Heden overleed lol onze groote droefheid onze hartelijk geliefde Moeder en Bchuwdmoeder Mevrouw Wed. C. W. BIERHAUS, geb. Costerus. Uil aller naam Leiden, 1 October 1865. W. P. BIERHAUS. Eenige en algemeenc kennisgeving.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3