1865. VRIJDAG 6 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, If oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. A De prijs der Courant ts f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCIIE BERltiTEN. LEVDEN 5 October. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 108 kinderen, als: 52 zoons en 56 dochters, waaronder is begrepen één tweelinggeboorte. Overleden 73 personen, als: 15 mannen, 12 vrouwen, 24 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 22 huwelijken. Op den 13de" en 14den dezer zal alhier de bibliotheek van wijlen den hoogleeraar mr. J. liake, onder de leiding van de hh. E. J. Brill en M. Nijhoff, verkocht worden. Deze boekverzameling, die de voornaamste uitga ven der Grieksche en Latjjnsche classieken en belangrijke werken over phi- lologie, geschiedenis, regtsgeleerdheidenz. bevat, verdient in vele opzig- ten de opmerkzaamheid. Te 's tlage zal in het laatst dezer maand door de bovengenoemde heeren verkocht worden de verzameling handschriften en aiitographenvan wijlen den hoogleeraar mr. H. W. Tydeman, waaronder hoogst belangrijke stuk ken voorkomen voor de vaderlandschekerkelijke en algemeene geschiedenis, benevens vele brieven van beroemde Nederlanders. Belangrijk vooral is de daarbij voorkomende schriftelijke nalatenschap van nir. W. Btlderdjjk (200 nomuiers)die in het bezit van prof. Tydeman was gebleven. Te gelijk met de handschriften zullen verkocht worden de portretten en historie platen, omstreeks 7000 stuks. Wij vernemen dal de als presligialeur ook reeds van vroeger gunstig bekende heer St. Roman voornemens is in de volgende week hier weder eenige voorstellingen te geven, Te Amsterdam heeft hij dezer dagen in eene reeks van voorstellingen groolcn bijval verworven. In de maand September zijn over den Holl. spoorweg vervoerd, 162,738 reizigers gevende eene opbrengst van 140,411.03. De opbrengst, van liet In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg, 156,351het vervoer van goederen 59,433en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, ƒ124,592 opgebragt. In den loop dezer week zullen van de verschillende corpsen des legers de miliciens der ligting van dit jaar, welke van de maand Mei voor eerste oefening in activiteit zijn en voor zooverre zij niet voor hel blijvend ge deelte bestemd zijn, met onbepaald verlof, naar hunne haardsteden vertrekken. De Staatscourant deelt een drietal rapporten mede betreffende de vee ziekte. In dat van den burgemeester van Sommelsdrjkloopende over het ontstaan en de uitbreiding der ziekte op de Westplaat, wordt gezegd dat aldaar lol op 2 October van de 343 runderen 51 zijn aangetast, waarvan 12 gestorven, 11 afgemaakt, 18 hersteld en 10 nog lijdende zijn. Voor de behaudeling van het aangetaste vee waren doelmatige loodsen ingerigt en daarvan waren gunstige resultaten verkregen, want tegenover 12 gestorven waren er 18 runderen hersteld en er bestond vooruitzigt van de 10 nog verpleegd wordende runderen er minstens 5 te zullen behouden. Blijkens de rapporten van den heer Hekmejjer is de toestand te Schiedam aanmerke lijk verbeterd. Van 24 -30 September zijn ziek geworden 14, gestorven 11 eu hersteld 8 runderen. De 18 nog in behandeling zijnde dieren verkeerden in belerenden toestand. Bij een veehouder waren van de 13 runderen 7 her stellende; bij die dieren was inwendig creosoot toegediend. Zeer verschil lende genees methoden waren in het werk gesteld, maar hel bleek nog niet duidelijk door welke de meeste dieren herstellen; zorgvuldige behandeling scheen de hoofdzaak te zjjn. Vele veehouders weigerden geneeskundige hulp. De Uolierpoldernabij de Kelhel, die 1600 gezonde dieren bevat, was nog vrij van de besmetting. Het volgende is een extract uit het rapport van eene commissie uit leden van gedup. stalen, belast met een onderzoek omtrent den loop der veeziekte (dd. 2 October II.): »Zeer belangrijk waren de berigten ons gedaan door den burgemeester der gemeente Malhenesse, betreffende de behandeling van aan de runderpest lijdend of verdacht vee door de heeren Seulin en Gody uit Brussel, aangevangen 22 September 1865. Van de 38 zieke beesten, als zoodanig erkend door de veeartsen, waren onder behandeling van ge noemde heeren overleden 9, hersteld 15, nog in behandeling met alle hoop op herstel 14. Voorts waren in behandeling genomen door genoemde heeren preventief 147 runderen, verdacht van met die ziekte te zijn besmet, waar van zijn aangetast 4 stuks, en op 29 September nog gezond waren 143 stuks." Naar men uit 's Gravesande meldt heeft de runderpest zich geopen baard aan den Haak, eene gemeene weide, waarin omstreeks 200 runderen weidende zijn. Te Rotterdam werd eergisteren in de O. L. V. kerk, aan de Wijnha ven, staande tusschen de banken gevonden een groote spanen doos, waarin een kind van het mannelijk geslacht, welk kind vermoedelijk eerst eenige dagen na de geboorte was overleden. Uil de rijtuigfabriek van den heer Beynes, te Haarlem, worden thans waggons aan de Holl. spoorweg-maatschappij afgeleverd welke zullen wor den gebruikt op het smalle spoor, dat thans op den Holl. spoorweg wordt gemaakt; zelfs de waggons bestemd voor reizigers 3de klasse munten door sierlijkheid uit en zijn, even als de thans bestaande, bestemd voor 40 per sonen, met dat onderscheid echter, dat in plaats van 5 slechts 4 personen naast elkander op eene bank zullen zitten. (flbl) Omtrent de op Texel heerschende pokziekte onder de schapen meldt men van daar, dat het getal gestorvene tot heden bedraagt 19 stuks, ter wijl nog 50 stuks aan die ziekte onder verschillende kudden lijdende'zijn. De ziekte breidt zich zeer langzaam uit en is nog niet van een ernsti- gen aard. Uit Harlingen meldt men dat aldaar eenige personen, na het gebruik van mosselen, ernstig ongesteld zijn geworden. Maandag II. heeft de opening plaats gehad van den spooorweg Almelo- Salz bergen. De minister van binnenl. zaken woonde de plegtigheid bij. Te Bentheim werd een feestmaaltijd gehoudenwaaraan vele genoodigden uit Nederland en Hanover deel nemen. Twee leden der spoorweg-directie heb ben uit handen van den minister hel ridderteeken van de orde van den Nederl. Leeuw ontvangen. Op de in aanleg zijnde spoorweglijn Hasselt-Eindhoven beeft dezer dagen in de nabijheid van Hasselt een groot ongeluk plaats gehad. Een met rails en ander materieel beladen trein liep uil het spoor en stortte met zulk een geweld in eene gracht, dat een 10-tal waggons lelterljjk verbrijzeld werden. Op een dezer waggons bevonden zich 11 werklieden, waarvan 2iA9.Q.lJeUiJk juwIexo..wl'"Jp"zvjq."iUv-n"gjov„„e j""«.v/nyi ut >uct iaii CCll derden geheel verpletterd was. De Tijd deelt uit 's Uertogenbosch het volgende mede: Vrjjdag II. heeft alhier nog eene plegtige zitting van het provinciaal concilie plaats ge had, voorafgegaan van eene pontificale mis door mgr. den bisschop van Haarlem aan God opgedragen. Aanstaanden Woensdag ochtend zal de laatste plegtige zitting de veelvuldige werkzaamheden van het concilie eindi gen. In den avond van dien dag zal de kathedraal van S'. Jan prachtig verlicht zjjn en het concilie ontvangen om lot dank aan God het Te Deum te zingen. Bij die gelegenheid zal de heer Brouwers, kanunnik van het bisdom van Utrecht, door hel melropolilaan-kapittel naar liet concilie afge vaardigd, eene rede houden in de Nederlandsche taal. Van de plegtige zit ting die Woensdag gehouden werd is door ons verkeerdelijk gemeld dal het lid van het concilie, dat om ongesteldheid de eerste zitting niet had bijge woond, toen lot den geloofseed is toegelaten. Om naauwkeurig te zijn, moeten wij meêdeelcn, dat in voornoemde zitting de bedoelde plegtigheid niet heeft plaats gehad. Het bij de tweede kamer ingediende ontwerp eener cultuurwet is ver deeld in drie titels: I. van den grond; II. van den arbeid ten behoeve van ondernemingen van landbouw en nijverheid; en 111. slotbepalingen De eer ste titel beval de navolgende afdeelingen 1. van den grondeigendom 2. van beschikking door den slaat over gronden der inlanders; 3. van de gronden behoorende aan den staat; 4. van de domaniale gronden; en 5. van de cul tures op hoog gezag ingesteld. De tweede titel bevat de volgende afdeelin gen 1. van de beschikking van staatswege over arbeid en 2. van over eenkomsten met inlanders omtrent arbeid door hen te verrigten. Aan den inlandschen grondbezitter wordt de eigendom toegekend van den grond dien hij bij de invoering der wet in individueel en erfelijk gebruik bezit, behou dens enkele uitzonderingen. Aat: den staat wordt, behalve het regt van onteigening naar gemeen regt, ook de bevoegdheid voorbehouden om ten behoeve van enkele cultures over den grond Ie beschikken. Europeanen en vreemde Oosterlingen zijn onbekwaam lol verkrijging van eigendomsregt op de gronden volgens de wet aan den inlander behoorende. De bevoegdheid van den inlandschen eigenaar tot verhuring van den grond wordt door eene grens van den duur der overeenkomst beperkt. Van de gronden van den staat vindt, naar mate de gouverneur-generaal dit raadzaam acht, uitgifte in erfpacht plaats. Behoudens de verpligting der inlanders tot hel aanleg gen der koflfij aanplantingen op last der regering en onverminderd de nako ming der verpligtingen door den staat op zich genomen bjj de thans wer kende cultuur-contracten, wordt van staatswege niet over arbeid der inlan ders ten behoeve van eenige cultures beschikt. Personen, behoorende tot de inlandsche bevolking, kunnen hunne dienst slechts verhuren, hetzij voor een bepaalden tjjdhetzij voor den duur eener onderneming. De minister van marine heeft in overeenstemming met den minister

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1