LEÏDSCIIE O IJ RAAT. 1865. WOENSDAG 4 OCTOBER. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Vie ran Maandag komt De prijs der Courant is 3.per vierendeel laars. Aj zonder lijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N18 blad 21) der Handelingen van den Gemeenteraad. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien het iloor Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van J. J. Krantz ZOON, lakenfabriekanten alhier, houdende ver roek om in hunne fahriek aan de Langegracht, wijk V. n°. 62325, ter verwar ming van het locaaleen stoomketel van hooge drukking te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 31steD Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19) rakende vergunnnigen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- leeene en belendende panden, ten oprigte der informatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 5den October aanst., des voormiddags ten 11 uren; rullende de belanghebbenden verpligt rijn, hunne bezwaren tegen dat ver rock op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanrij gehouden rullen worden rich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 3 October 1865. STOFFELS, Weth'. fung'1. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCI1E BEHHïTEN. LEYDEN3 October. Heden, 3 October, werd Leydens ontzet in 1574 naar gewoonte in on derscheidene bedehuizen godsdienstig herdacht. Allerwege wapperde de vaderlandsche vlag en bij lusschenpoozen liet het klokkenspel zich hooren. Van de gelegenheid otn op het raadhuis de aldaar bewaard wordende merk waardigheden betreffende het beleg en het ontzei der stad te bezigtigen werd weder door eene groote menigte gebrnik gemaakt. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigting Rhijn- zigt bedroeg gedurende de maand September 4636. Reeds den 17dc° April werd de inrigting geopend en in die maand 687 baden genomen, in Mei 5327, in Junij 6321, in Julij 8479, in Augustus 6253, in September 4636, in het geheel 31703 baden. Nog dagelijks wordt er van gebruik gemaakt, waartoe de ondernemer gelegenheid geeft van des middags 12 tot des namid dags 4 oren. In het pholographisch etablissement van den heer B. Bruining alhier is in de vorige week eene photographie vervaardigd naar de verdienstelijke buste van Pieler Adriaansz. van der Werf, die voor eenige dagen op het raadhuis ter bezigtiging is gesteld geweest. Daar de heer Bruining, naar wij vernemenhet voornemen heeft opgevat deze photographie eerstdaags in den handel te brengenmeenen wij de goed geslaagde en met zorg bewerkte afdrukken te mogen aanbevelen, ook omdat zeker velen hier ter stede zich gaarne in het bezit zullen willen stellen van het afbeeldsel des burgemees ters, die zich tijdens het beleg der benarde stad in 1574 zoo roemrijk heeft onderscheiden. Uit de omstreken meldt men ons het volgende: Gedurende de afge- loopen maand, die zoo buitengewoon veel schoone dagen opleverde, is overal nog met het beste gevolg veel nahooi gewonnen, waarvan het binnenhalen pas is afgeloopen. Bij sommige landbouwers heeft die tweede bouw zelfs meer opgebragl dan de eigenlijke hooibouw bij anderen zijn thans de ber gen gevold, die voor drie maanden nog ledig stonden. De bezorgdheid is hierdoor voor den landbouwer verkeerd in geruststelling voor den naderen den winter. Voorts leveren de weilanden nog overvloedig gras op. Tot dusver zijn in deze omstreken nog geen sporen van de gevreesde runderpest waargenomen. Omtrent het rooijen der aardappelen zijn de berigten niteen- loopend. Terwijl in andere streken bijna geen kwaad in de aardappelen wordt ontdekt, worden er daarentegen onder Voorhout, Noordwijkerhout en Noordwijk gerooid, waarvan men rekent dat de helft verloren is. Op die plaatsen komen de beste soorten, o. a. de graafjes, tegen ƒ3.— het mud te staan. Uit Rjjnsburg is de verzending van bloemkool steeds gere geld voortgezetdoch daar wegens misgewas de kool weinig in aanmerking kwambragt zij geen prijzen van belang op. Thans heeft men met de verzending der najaarskool begin gemaakt, die gunstig staat, en zoo het weder medewerkt, nog eene goede rekening voor de tuinders doet verwach ten. Dezer dagen is het vervoer van andijvie uit Veur naar Amsterdam be gonnen, welk gewas, daar de struiken zeer ontwikkeld zjjn, niets te wenschcn overlaat. De veldvruchten staan overal gunstigeene regenvlaag zou echter de groeikracht bevorderenwant op vele teellanden is het droog voor het jongst gezaaide. Ware het voorjaar, er zou thans algemeen over de droogte worden geklaagd, een bewijs dat na de stortregens, in Augustus gevallen, de verdamping, wegens den aanhoudend helderen hemel en war men zonneschjjn uitermate sterk is toegenomen. Gedurende de negen eerste maanden dezes jaars heeft het Nederland- sclie zendeling genootschap aan giften en legaten ontvangen /24,015.97j. Den paardenartsen des legers is, op last van den minister van oorlog, aangeschreven door hunne voorlichting de gemeentebesturen behulpzaam te zijn in het nemen van maatregelen tot wering van de runderpest. Naar men verneemt, zegt de IV. R. C., is iu eene gehouden bijeen komst van de leden der regelings commissie van het iu het begin der maand September gehouden taal- en letterkundig congres besloten, om een aan zienlijk deel van hel nog in kas zijnde batig saldo te bestemmen voor een liefdadig doel. Het overblijvende zal dienen om het fonds te stijven tot op rigting van het standbeeld voor den graaf van tlogendorp. Te Rotterdam is eene vergadering gehouden van handelaars in vee, die hun vee over Rotterdam naar Londen zenden, tot hel bespreken van middelen, om iu de tegenwoordige omstandigheden de aanhouding van vee bij den invoer te Londen zooveel mogelijk te voorkomen. Na langdurige beraadslaging is besloten omdaar iedere lading vee in haar geheel wordt aangehouden, zoodra slechts ée'n enkel stuk vee van besmetting verdacht wordt, elke aan boord gaande lading slechts uit e'éne enkele soort van vee te doen bestaanin dien zindat de eene stoomboot alleen met runderen eene andere boot alleen met schapeneene derde alleen met varkens of eenige andere soort beladen wordt. Ingeval de cargadoors zich legen dezen maatregel mogten verzetten zon men de toezending van vee ter lading sta ken. Ook is nog besloten om den kapitein der stoomboot, of eenig ander daartoe gemagligd persoon in last te geven, om elk stuk vee, dat op zee ongesteld wordt, dadelijk overboord te werpen en de daaruit voortvlocijende schade onderling te vergoeden. Van Ooltgensplaat meldt men hel volgende: Als een bewijs van bij zondere groeikracht in dit saizoen kan gemeld wordendal in eene der stra ten van dit dorp een kastanjeboom in vollen bloei staal met nieuw blad en minstens een honderdtal frissche uitgegroeide bloemstengels. De meekrap- wortel, die om dezen tijd des jaars van zijn loof ontroofd is, begint wedfcr eene vernieuwde groeikracht te ontwikkelen, zoodal de landman op nieuw, als in de lente, de zoogenaamde kiemen weder zoude kunnen plukken en planten. Het gewas van aardappelen, dat hier meest uit zoogenaamde jam men beslaat en die met duizenden mudden geteeld worden, heeft dit jaar een ruim middelmatig beschot opgeleverd en wel van 80 tot 100 a 110 mudden per half bunder; vooral op de kleigronden is de hoedanigheid voortreffelijk. Uit Amsterdam meldt men, dat een ingezeten aldaar eenige jaren ge leden op de wekelijksche verkoopplaats in de Raamstraat, eene overoude schilderij kocht voor eene geringe som, waarvoor hem later ƒ600 werd ge boden en dat nu dezer dagen, door een derde schoongemaakt, het merk draagt van: Rembrandt 1636. Alle kunstkenners zijn van oordeel, dat de schilderij, zij moge van Rembrandt of van een zijner leerlingen zijn, een merkwaardig voortbrengsel der oud-Hollandsche schilderschool is. De Tijd deelt het volgende mede omtrent de tweede plegtige zitting van het prov. concilie in de kathedraal van S'. Jan te 's Hertogenbosch Woensdag II. gehouden. Vooraf werd de pontificale mis aan God opgedra gen door den bisschop van Roermond. Aan het einde daarvan begaf zich het gansche concilie naar de sacristy, om er den mctropolitaan af te halen en in plegtigen optogt naar het priesterkoor te begeleiden waar de werk zaamheden van deze zitting door z. hoogw. zouden worden voorgezeten en geleid. Na eene korte toespraak van den metropolitaan beklom de provin ciaal der redemptoristen, de hoogw. pater Konings, den kansel en gaf eenige belangrijke beschouwingen in de Latijnsche taal over de vrijheid der kerk c-n hare regten en pligten ten dien aanzien. Het was een genoegen op nieuw te ondervinden, hoe de grondige kennis van het deftige en schoone Latijn in de katholieke kerk bewaard blijft. Ook pater Konings is die taal meester en was op zijne beurt, ofschoon op eene andere manier dan mgr. Borret, welsprekend, namelijk als een missionaris, die geen tijd te verliezen heeften regt op zijn doel afgaat. Zijne deugdelijke en tevens sierlijke rede, rijk aan gedachten in kernachtige volzinnen uitgedrukt, beschreef en staafde het groote beginsel van de vrijheid der kerk. Bij het slot van deze rede werden al de toehoorders, die niet lot het concilie behoorden, verwij derd en ging het concilie over in eene geslolene vergadering. Naar wij vernemen, moet vervolgens het lid van het concilie, dat door ongesteldheid verhinderd was de vorige plegtige zitting bij te wonenlot den toen afge- legden eed toegelaten, en vervolgens voorlezing gedaan zijn van de bereids in de algemeene congregatie behandelde titels. In eene Zaturdag II. gehouden zitting van de arrond.-regtbank te Zic- rikzee heeft de 80jarige voorzitter, de heer mr. A. J. F. F.gter van Wis- sekerke, aan wicn eervol ontslag is verleend, zijn afscheid grnomen en zijn opvolger geinstalleerd. Hij is gedurende 53 jaren in verschillende betrek kingen bij die regtbank werkzaam geweest.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1