LEYDSC1IE COIKAXT. 1865. N". 121. MAANDAG 2 OCTOBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BINNENLANDSÜIIE BEKIGTEIV. LEYDEN 30 September. In het bij deze Courant behoorende Bijvoegsel wordt medegedeeld het Verslag van de 80ste algemeene vergadering van hel genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix alhier, op den 20itc" dezer gebonden. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat men uit de daarin opgenomen rede, door den voorzitter bij die gelegenheid uitgesproken, zich een juist denkbeeld kan vormen van den uilgebreiden en hoogst nuttigen werkkring des genootschaps. In het bijzonder wijzen wij op hetgeen daarin gezegd wordt omtrent de j burger-avondschool, die gedurende het eerste jaar van haar beslaan reeds zoo gunstige resultaten opleverde, maar die, vermoedelijk door te weinige jl bekendheid, niet die belangstelling ondervindt, welke men in cene stad als deze zou verwachten. Voor ouders die prijs stellen op degelijk onder- j wijs voor hunne kinderen is die school van groote waarde, ook omdat het geldelijk offer, dat zij van hen vordert, zoo uiterst gering is. De lezing van bedoeld verslag zal hen zeer zeker daarvan de overtuiging schenken. Bij de gisteren van wege de commissie van administratie over de ge vangenissen alhier gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tot onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende het jaar 1866, zijn de navolgende prijzen, als laagste inschrijvingen, voorloopig erkend: tarwe het mud ƒ9.38, rogge id. ƒ6.29, aardappelen de 50 N. 8 ƒ1.80, gort het SI. 8 ƒ0.1230, rijst id. ƒ0.1640, groene erwten id. 0.1100, groenten id. ƒ0.0645, rnndvleesch id. ƒ0.66, rundvel id. 0.76, kalfsvleesch id. ƒ0.88, boter id. 1.70kofïij id. ƒ1.15, cichorei id. ƒ0.1250, zout id. ƒ0.1323, peper id. ƒ042, azijn per kan ƒ0.08, bruine suiker het N. 8 ƒ0.5512, siroop id. ƒ0.2535 witte zeep id. 0.45 groene zeep id. ƒ0.3948 kunst-asch id. ƒ0.0990, raapolie id. ƒ0 5550, patent-olie id. ƒ0 5740, kaarsen id. ƒ0.6900, steenkolen de 100 N. ƒ0.87, smeekolen id. ƒ0.92, gaz-coke id. ƒ1.90, lange turf de ton ƒ0.2750, korte turf id. ƒ0.60, takkebossen de 100 bossen ƒ10.75, legstroo de 500 N. ffi ƒ14.50, bier per kan f 08, roode wijn id. ƒ0.6598, zoetemelk id. ƒ0.0649, karnemelk id. ƒ0.0389 stalbezems per stuk ƒ0.08, heibezems id. ƒ0.05, heiboenders id. ƒ0.03, propatria-papier lesoort per riem ƒ4 45, dito 2e soort id. ƒ4.30, dito 3C soort id. ƒ3 24, postpapier id. ƒ6 50, groot mediaan id. ƒ9 60, klein mediaan id. 7 45. Bij de verpachting der vuilnissen en mest-speciënwelke het huis van militaire detentie gedurende hel jaar 1866 zal opleveren, is de hoogste in schrijving geweest ƒ475 10. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tot 124 personen. Bij 's koning» besluit van 27 Mei jl. is, onder de daarbij gemaakte bepalingen, aan de collegiën van zetters in deze provincie, alwaar meer dan 15 artikelen op de primitieve kohieren voorkomentoegekend eene som van ƒ8750, wegens belooning voor de hun opgedragen werkzaamheden betref fende het patentregt, over het dienstjaar 1864/65. Bij de Ned. herv. gemeente te Axel is tot predikant beroepen de cand. II. L. de Voogd; bij die te Ter Neuzen d». de Wilde, pred. te 's lleer- Abls- en Sinoutskerke; bij die te Kiel-Windeweer d8. Aldershoff, pred. te Wynaldum. Door hel prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan ds. T. C. K. Huydecoper, pred. te 'sHage, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. Door mej. G. Doesburg, geb. Ponstijn, te Elburg overleden, is aan de diaconie aldaar vermaakt ƒ500, en aan het weeshuis aldaar mede 500. Door den gemeenteraad van Rotterdam is beslotendat over 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel in die gemeente zal wor den beschikt; dat op de hoofdsom der grondbelasting zullen worden gehe ven voor dc gebouwde eigendommen 40 opcenten en voor de ongebouwde 10 opcentendal op de hoofdsom der personeele belasting voor die gemeente zullen worden geheven ten hoogste 70 opcenten; dat de hoofdelijke omslag op den bestaanden voet behouden blijft. Bij den gemeenteraad der genoemde gemeente zijn ook ingekomen de voordragten ter benoeming van leeraren aan de school van middelbaar onderwijs. Op die voordragten komen o. a. voor de hh. J. D. van der Waals, leeraar aan de burgerschool ie Deventer, als leeraar «oor de wis kunde, op eene jaarwedde van 2500; dr. F. R. Hubrecht, leeraar aan de technische school te Utrecht, als leeraar voor de scheikunde enz., op eene jaarwedde van 2000; H. J. Polak, cand. in de letteren te Leyden en G. J. Dozy, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer, als leeraar L voor de Ned. taal- en letterkunde, vaderl. geschiedenis en aardrijkskunde, op eene jaarwedde van 3000. Door den gemeenteraad van Dordrecht is aangenomen het door de raads-commissic voorgestelde belastingstelsel, daarin bestaande, 1°. dat men zal blijven heffengelijk tot dusverre, 10 opcenten op de ongebouwde eigen dommen het hoofdgeld en den omslag op de huurwaarde; 2°. dat men zal beschikken over 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel, eq op de gebouwde eigendommen voortaan zal heffen 40 opcenten, en 3°. dat men 5/25 opcenten op het personeel, geheven volgens vroegere tabel van de gemeentewet, zal doen vervallen, maar daarentegen het bedrag daarvan zal opnemen in den hoofdelijken omslag, die van den bestaanden daarin ver schilt, dat men nu zestien klassen heeft vastgesteld, waarin de ingezetenen naar hun vermoedelijk inkomen zullen worden aangeslagen. Inde laagste klasse is men aangeslagen voor een inkomen van ƒ400 lot ƒ550 en dan vervolgens opklimmende, telkens met eene ruime speling, komt men in de hoogste klasse met een inkomen van 80000 en daarboven. Van de laagste klasse is dc belasting ƒ3 en van de hoogste 1200. Maandag II. kwam op den weg tusschen Rotterdam en Delfshaven een boer met een wagen aanrijden onder het roepen van nijbol! ijbot!' Hij werd door eene aldaar wonende jufvrouw aangeroepen, doch scheen zijne waar niet ie willen «erkoopen, althans hij reed door. Dit trok de aan dacht van stedelijke beambten. Zij bielden den boer staande, die niet an ders doen kon dan hun eeuige mandjes met bol te laten zien doch zij ver langden ze onder uit den wagen te hebben, en bij hel opligten der manden vonden zij daar, in stede van bot, eene aanzienlijke hoeveelheid vleesch, dat dc boer gedacht had de stad binnen te smokkelen. Het genootschap ter bevordering der beoefening van de heelkunde te Amsterdam vierde Woensdag II. aldaar zijn 75-jarig bestaan. De voorzit ter, dr. C. Gobée, opende de vergadering met eene rede, waarin hij wees op den vooruitgang in de wetenschap en praktijk der heelkunde en voorts de geschiedenis van het genootschap gedurende de laatste 25 jaren doorliep. Daarop bragt de secretaris dr. J.'VV. R. Tilanus verslag uit nopens de werkzaamheden cn den stand van het genootschap sinds de laatste jaar- lijksche vergadering. Vervolgens werd door het bestuur voorgesteld de drie door de vergadering uitgeloofde gouden medailles voor de in de laatste 25 jaren het best geoordeelde uitgekomen heelkundige werken toe te kennen aan den heer dr. F. C. Dontlers, hoogleeraar te Utrecht, den heer Matliy- senofficier van gezondheid, uilvinder van het gipsverband, en dL II. J. Broers, van Utrecht (de laatste speciaal voor verloskundige werken). Deze toekenning goedgekeurd zijnde, werd op voorstel van den heer Vorstman mede een gouden medaille toegekend aan den heer dr. C. B. Tilanus, hoogleeraar te Amsterdam, wegens de uitnemende diensten door hem gedurende vele ja ren op heelkundig gebied bewezen. Uit Arnhem meldt men dat er een gedenkteeken is opgerigt op het graf van den onlangs overleden landschapsschilder F. II. Hendriks. Men heeft daarbij getracht de door den heer A. Verhuell uitgesproken gedachte: »Als ik een gedenkteeken wcnschen zou op het graf van Hendriks, het zou zijn een ijbel en een palet, met de woorden: God en de natuur," te ver wezenlijken. Aan bet hoofd van den grafzerk ligt een vast ongevormd granietblok door een klimop-plant omslingerd, en daarop in rein wit mar mer een van den steen afhangende opengeslagen bijbel met klamp en lioek- sieraaddaarover een palet, gedeeltelijk door een neerhangenden doek bedekt. Te Maastricht had dezer dagen, bij de exercitiën, een artillerist het ongeluk bij eene schielijke wending te vallen en met het been onder een der raderen van het kanon te geraken. Naar men verneemt, is hel been bij den voet verbrijzeld. 's GRAVEND AGE30 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. J. G. Gleichman, referendaris bij het dep. van financiëntot het dragen der onderscheidings- teekencn van officier der orde van de IIH. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken, en aan den heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van kommandeur kl. van de Guelphen-orde, Item door den koning van Ha nover geschonken. Tot notaris te 's Hertogenbosch is benoemd de heer A. J. C. V. Dros- saerts, thans notaris te Houtenisse. Door Z. M. is op hun verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan den officier van gezondheid 2de kl. bij de geneeskundige dienst iu Ned. Indië T. M. Mac Gillavry cn aan den ritmeester van het reg. O. I. cavalerie F. A. Metzier, aan den laatstcn met toekenning van den rang van majoor. De afdeelingcn der tweede kamer houden zich lieden bezig met het onderzoek der begrootingswelten. Door vijf leden der algemeene rekenkamer is bjj de tweede kamer eene uitvoerige nota ingediend, houdende aanmerkingen op de wels-ontwerpen tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen en eigendommen van den staat.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1