Per Telegraaf. Bibliotheek van het Walsche Kerkgenootschap. isuvgcvltjfic &tanb. Het volgende voorval is ihans het onderwerp van de algemeen belangd stelling. De 32-jarige graaf Everhard van Wurtemberg heeft tol oom graaf Wilhelm van Wurtemberg, vroeger gehuwd met de dochter van den her- log van Eeucbtenbergen na haar dood met de dochter van den prins van Monaco. Graaf Wilhelm is luit.-generaal in Wurtembergsche dienst en com mandeert als zoodanig de vesting Ultn. Volgens de in omloop zijnde ge ruchten heeft de oom geldelijk belang bij den dood althans bij het ver dwijnen van den neef. Hij zou hem diensvolgens in de vesting Ulm hebben doen opsluiten. Graaf Everhard zou er in geslaagd zijn te ontvlugten waartoe hij den Donau moest overzwemmen. Of hij bij die gelegenheid ver- dronkeu is of dat men er in geslaagd is zich weder van hem meester te maken, niemand weet het, maar zooveel is zeker dat de jonge man spoor loos verdwenen is. Te Altona zijn de magazijnen van de hh. Crasemann en Knaver, de fabriek van den heer Melosch en een magazijn van het garnizoen door brand vernield. De brand had een schrikverwekkend aanzien. De brandweer van Hamburg en St. Pauli moesten te hulp komen om het vuur in zijn loop te stuiten. Een der brandspuitgasten viel in een kelder met brandende petro leum en verloor daardoor het leveneen ander werd gevaarlijk gekwetst. De schade wordt op meer dan een millioen mark banco geschat. Onder de verbrande goederen noemt men 50 last tarwe, 12000 balen koflij en voor 40000 mark banco boter. Te Koningsbergen is de uitgestrekte suikerraffinaderij der heeren Pollack geheel vernield door een brand, die in het achtergebouw was ontslaan, hetwelk door een meubelfabriekanl tot berging van meubelen en ruwe ma terialen werd gebruikt en daarmede geheel was opgevuld. De vlammen vonden nog verder voedsel in een aantal vaten spiritus, door een nabjj wo nend distillateur in andere lokalen van hel gebouw geborgen, ülen meent bij dit onheil redenen Ie hebben om aan cene brandstichting te denken. De Uien. Zeit. deelt cene reeks uittreksels mede uit dagbladen, in de verschillende deelen des rijks het licht ziende, ten blijke dal hel jongste manifest des keizers allerwege zeer gunstig is opgenomen door de bevolking. Het dorp Bengel, niet ver van Triest, is in den nacht van 17 op 18 dezer eene prooi der vlammen geworden; hel dorp telt ruim 4000 inwoners, die schier allen van dak en have zijn beroofd; want niet meer dan 6 hui zen zijn bewaard gebleven. 's GR AVEN HAGE28 September. In de zitting van de tweede kamer van lieden is op nieuw ingekomen de wel op de inkwartiering en die tot verevening van het batig slot 1863. BERLIJN, 27 September. De Prov. Corr. ontwikkelt in een artikel de redenen waarom de toestemming der kamers niet vereischl wordt tot de aanhechting van Lauenburg. Die inbezitneming voor het Prtiissische vorsten huis, zegt het blad, is in allen gevalle een fait accompli, en wat het aan gevoerde van art. 55 der constitutie betreft, zoo is het ontwijfelbaar dat dit artikel alleen doelt op buiten Duitschland gelegene staten. PARIJS, 27 September. De Moniteur bevat een bulletin, waarin ge sproken wordt over de polemiek betreflende de ontruiming van Rome. Dien aangaande wordt verklaard, dat er geen twijfel kan bestaan omtrent de voornemens van de Fransche regering. Zoodra het van oordeel is dal de lijd daartoe is gekomen, zal het, in overleg met de pauselijke regering, de noodige schikkingen maken om de ontruiming te beginnen, opdat deze op den daartoe vastgeslelden lijd geheel volbragt kan zijn. LONDEN 28 September. De Morning Post meldt dat Oostenrijk aan de groole mogendheden eene nota gezonden heeft, houdende verklaring dat 's keizers manifest geen beweging tot achteruitgang aanduidt, maar dat Oostenrijk den vertegenwoordigenden regeringsvorm zal handhaven. RIO-JANEIRO, 8 September. Bij Yantany aan de rivier Urugay, is een veldslag geleverd, waarin de bondgenoolenonder generaal Flores, de over winning behaalden. De Paraguayanen hebben eenige stukken geschut en vaandels verloren. DUBLIN, 27 September. Drie gewapende sergeanten, een van Amerika aangekomen passagier en een Amerikaan zijn in hechtenis genomen. Lord Hussell zal bier komen. I ai C E OÏD E SI. Onder dit opschrift komt in hel voormalige weekblad, den Algemeenen Konst- en Letterbode, voor 1855, N°. 39, een berigt voor aangaande deze bier te Leiden gevestigde boekverzameling, bekend onder den naam van Bïbliothèque ff allonnebij gelegenheid dat daarvan een Catalogus in druk gegeven werd, vijf jaren later achtervolgd door een Supplement, en na ver loop van andermaal vijf jaren vermeerderd met een tweede Supplement, nu onlangs bij den Uitgever dezer Courant van de pers gekomen. Moest die aankondiging strekken om bet publiek bekend te maken met die wetenschap pelijke inrigling, bij bet in 't licht verschijnen van dit tegenwoordige Sup plement zal het niet ongepast zijndit eenigzins nader uiléén te zetten. Die Bibliotheek toch is niet, gelijk de plaats mogt doen vermoeden, eene bijzondere instelling van de Walsche Kerk alhier. Opgerigt bij besluit van de afgevaardigden der Walsche Kerken in 1852, is zij bet gemeenschappe lijk eigendom van alle de Nederlandsche Walsche Kerken: alleen omdat haar te Leiden eene vaste plaats is aangewezen slaat zjj onder het loezigt van de Leidsche Kerk als Eglise dépositaireen wordt zij door eene van wege den Walschen Kerkeraad benoemde Commissie bestuurd. Die Bibliotheek is evenmin, gelijk sommigen hel zich voorstellen, eene Leesbibliotheek van stichtelijke geschriften, hoedanig eene er bij den Kerkeraad der Walsche Gemeente te Amsterdam bestaat: zjj is bestemd tot verzamel-en bewaarplaats van al wat, betzij in handschrift of in druk, op de geschiedenis van de Walsche Gemeenten in ons vaderland betrekking beeft. Als zoodanig moet zjj dus alles omvatten, Wat strekken kan tot opheldering van de lotgevallen en handelingen van de Walsche Kerken hier te lande, zoowel de thans nog bestaande als de voormaals bestaan hebbende, om van deze laatstgenoemde de Archieven of de verstrooide overblijfselen dier Archieven op te zamelen als bouwstoffen voor de geschiedenis van die Gemeenten, en van het leven, de schriften enz. van de daarbij gediend hebbende Predikanten. Dit, in ver band met hetgeen betrekking heeft op de sedert den tijd der Kerkhervorming i in den vreemde gevestigde Fransche Protestantsche Gemeentenis het hoofd doel dezer boekverzameling, die, sedert hare oprigting reeds aanmerkelijk j toegenomentoch in meer dan een opzigt nog verre af is van de volledig- heid. En die onvolledigheid is juist daar hel meest te betreuren, waar zij het moejjelijkst te herstellen is. Bekleeden toch onder de Archieven van I voormalige Gemeenten de Kerkeraadsactcn eene eerste en voorname plaats; deze ontbreken bijkans overal geheel of ten deele, zonder dat men weel, waar ze gebleven zijn. Voor eenige jaren heeft de Walsche Commissie zich beijverd om daaromtrent nasporingen te doen, maar niet overal met de gewenschte vrucht. Eenige weinige is liet baar gelukt in bezit te krijgen; van andere beeft zij niet dan uiltreksels kunnen bekomen; en aangaande sommige niet eens antwoord op bare aanvrage gekregen. Wij herhalen daarom den reeds vroeger geuiten wensch, dat Nederduitsche Kerkeraden of opzigters van andere publieke inrigtingen, welke in bet bezit van zooda nige Archieven geraakt zijn, tot het besluit mogten komen om, gelijk dit nog onlangs door den Kerkeraad te Tholen gedaan is, die alle zonder on derscheid aan de Bibliothèque U'allonne af te staan: als ook, dat bezitters van zeldzame en onbekende stukken, tot de geschiedenis der Fransche vlug telingen hier te lande betrekkelijk, welke, voor hunne tegenwoordige eige naars van weinig waarde, gevaar loopen van bij sterfgeval verloren te gaan, zich de gelegenheid zullen ten nutte maken om ze aan deze boekverzame ling als eene veilige bewaarplaats toe' te vertrouwen. De Catalogus dezer Bibliotheek met de beide Supplementen daarop, ofschoon voornamelijk teil dienste van de Walsche Kerken gedrukt en als zoodanig niet in den handel, zal echter, door tusschenkomst der Commissie van Be stuur, wel te krijgen zijn; en de Bibliotheek zelve voor wetenschappelijk onderzoek niet afgesloten blijven. Te voren op de Regentenkamer van het Pesynshofje over het Piclerskerkplcin berustende, is zij uithoofde van plaatsgebrek nu onlangs, door gunstige beschikking van Heeren Regen ten, naar die van het Hofje van Michel, tegenover de Doopsgezinde Kerk, overgebragt. Tan 31 tot en met 2? September 1865. BEVALLEN: G. van den Nieuwendijk, geb. Oudshoorn, Z. J. W.dc Gunstgeb. NolleeD. C. Filippogeb. van Hoorn, D. C. T. van Beek geb. Leuering Z. C. M. Hoefsmilgeb. van Rooyen Z. J. Toorens, geb. van Wyland Z. E. Tavernegeb. Kwestroo, Z. B. Brittijngeb. KretD. S. Kapaan geh Schreuder Z. J. Goosen geb. TeljenrD. P. L Steen- huizen geb. Vlieland Z. D. M. Schmidtgeb. de VriesD. G. Drcel, geb. van der Steen, D. M. Smitgeb. SmitZ. M. Dumansgeb. K wakernaat, W. F. Kruuk geb. Beck Z. J. Oudshoorn geb. Lardé, Z. M. Lan- gezaal, geb. van der Kroon. D. J. E. Spaanderman, geb Boekwyt, D. A. Niesten, geb. Dirkzwager, Z. - C. van der Linden geb. VermondZ. M. Cerdyn, geb Smit, D. C. W. Schlagwein geb. Choufour Z. J. L. Boek wyt geb. den Bak D. G. J. Verbruggegeb. Verhoog D A. W. H. Truf- finogeb. Coebergh Z. GEHUWD: II. van Nieuwenhovcn jm. en A. M. van derReyden jd. W. K. Ligtvoet, jm. en ill. Langeveld, jd. G. van Bemmel.jm. en A. Maleys, jd. J. Wiersma, jm. en M. J. Dercksen, jd. J. I). van der Waals, jm. en A. M. Smit, jd. OVERLEDEN P. J KretZ.10 m. M. Aalbersc geb. Rietbergen ,41 j. P. Vennis, Z.8 m. C. Onvlee 60 j. C. Rijken Z.1 j. en 9 m. C. J. Riebotgeb. Favier, 39j. C. M. KeltenisD.ruim 4 m. W. 1. Petit37 j. P. P. du PreeZ.11 w. W. van Bovenegeb. de Vos60 j. D. Albert27j. 258lle Staais-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. 3de Trekking. N°. 14110 een prijs van ƒ5000. N°. 3701 een prys van 2000. N°. 7520, een prijs van ƒ1500. N°. 3889 een prijs van 1000. 4de Geene. ADVEKTEATIE1. Getrouwd JOHANNES DIDERIK van der WAALS en ANNE MADELEINE SMIT. Leiden, 27 September 1865. Getrouwd J. II. WIERSMA, beroepen Predikant te Amersfoort, en M. J. DERCKSEN. Leyden, 27 September 1865. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan lol de benoeming van een Hulponder wijzer der 2de klasse, in het bezit eener acte als Hoofdonderwijzer, en van een ls,en Hulponderwijzer der 3de klasse, beiden aan de openbare lagere school voor minvermogenden, legen genot eener jaarwedde voor den eerste van ƒ500, voor den laatste van ƒ400. Zij die verlangen voor een dezer betrekkingen in aanmerking te kotnen, worden mitsdien uitgenoodigdhunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag, vóór of op 3 October e. k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leydkn, 21 September 1865 v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3