UII>S(||| COURANT. VRIJDAG 29 SEPTEMBER. De Courant wordt f rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel )aars. afzonderlijke nummers zijn legen lü Cents verkrijgbaar. BIiXNENLaaDSCRE behuwen. LEYDEN 28 September. In de zitting van den gemeenteraad van heden is op hel adres van A. Jansen, policie-beambte, ter bekoming van pensioen, eene gunstige beschik king genomen en is dat pensioen op 250 bepaald. Op het adres van F. A. dc GraafT, lot verhooging zijner jaarwedde, is, overeenkomstig hel ad>ies van curatoren van hel gymnasium, afwijzend beschikt. Naar aan leiding van hel adres van II. A. Schmier c. s.tot wijziging der verorde ning omtrent den in-, uit- en doorvoer van rundvee langs de zuidelijke grens der gemeente, is, ten einde aan de bezwaren van leerlooijers en kaar senmakers te gemoet te komen, op voorstel van Burg. en Weth. besloten aan art. 3 van bedoelde verordening nog eene alinea toe te voegen waarbij de j burgemeester bevoegd wordt verklaard om den invoer van gezouten huiden en vel op door hem te stellen voorwaarden toe te slaan. Voorts is over eenkomstig hetgeen in de vorige zitting omtrent het houden der aardappelen- markt werd beslotende algemeene policie-verordening in dien zin gewijzigd. Door den voorzitter werd medegedeeld dat aan hem burgemeester was geïnsinueerd, dat de commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers van het arrest van hel prov. geregtshof in Zuid- holland in cassatie komt, en ook dat hij gemagtigd was om met den 30en dezer de gemeente voor eenigen tijd te verlaten zullende zijne functibn in middels door den oudsten wethouder worden waargenomen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. Xe Katwijk aan Zee zijn van de haringvangst aangeweest 7 schuiten, die aangebragt hebben 323,700 stuks haring. Er zijn voor die visscherij van daar 34 vaartuigen in zee. Bij hoofdst. V der staatsbegrooting van 1866 is onder afd. 4, medische policie, ƒ40000 uitgetrokken voor de tractementen der geneeskundige amb tenaren, waarbij het denkbeeld ten grondslag ligt om aan de inspecléurs ƒ3000 a ƒ3500 en aan de adjunct-inspecteurs ƒ2000 a ƒ2500 toe te leg gen; het getal inspecteurs op 6 en dat der adjunct-inspecteurs op 8 te stellen. Voorts is voor reis-, verblijf- en bureaukosten 9000 uitgetrokken. Voor kosten van de geneeskundige raden is ƒ26000 uitgetrokken, waarbij gerekend is ƒ5000 voor toelagen aan secretarissen. Ten behoeve der geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen zijn jaarwedden uitgetrokken voor 5 gewone hoogleeraren. Bij het emeritaat van prof. Baert de la Faille, is de noodzakelijkheid gebleken de taak, voor een persoon te zwaar, tusschen twee te verdeelen. Blijkens de begrooling vordert de polytechnische school te Delft eene uit gave van ƒ95830, die vermiuderd wordt met eene inkomst van ƒ30000, door de kweekelingen bij te dragen. Voor kosten van de rijks hoogere burger scholen is de som van ƒ250,000 uitgetrokken en voor subsidiSn aan inrig- tingen van middelbaar onderwijs een som van ƒ120,000. Als tegemoetko ming in de kosten der nationale tentoonstelling, te Amsterdam Ie houden, is ƒ45000 uitgetrokken, en ƒ5000 voor kosten der commissie, welke in Nederland de belangen der inzenders naar de tentoonstelling, in 1867 te Parijs te houder,zal behartigen. Blijkens de begrooling voor hel dep. van marine is door de regering met de firma Laird Brothers te Birkenhead een contract gesloten lot het aan bouwen en uitgerust leveren van een ijzeren gepantserd ramlorenschip. Al wat de ondervinding heeft geleerd dat verbetering daarstelt, zal bij dat schip in toepassing worden gebragtzoodat de bodem, waarvoor men aan vankelijk meende dat ruim een millioen moest worden besleed, ook door de hooge prijzen der materialen voor niet minder dan ƒ1,600,000 heeft kunnen worden aanbesteed. Tot verbetering der bezoldiging van de offi cieren van gezondheid, waartoe zich thans zeer weinig personen beschik baar stellen is door den minister eene verhooging aangevraagd. Bij de begrooling van het dep. van oorlog zijn, behalve voor de vereeni- ging van troepen in het kamp bij Milligen, ook gelden aangevraagd lot verhooging der bezoldiging van sommige burgerlijke beambten en die van dc ls,c en 2ic luitenants, wier tractcment ƒ1000 en minder bedraagt, als mede die van officieren van gezondheid en apothekers. Voor een te bonwen kazerne der infanterie te Amsterdam, die in het geheel ƒ344,000 zal kos ten, wordt ƒ100,000 uilgetrokken, en voor het aanschaffen van 446 paar den 173,940 De artillerie telt thans 647 getrokken vuurmonden. Blijkens de begrooting voor het dep. van koloniën is aan twee ambtena ren bij dat dep. opgedragen het doen van nasporingen lot opheldering der vragen, gerezen naar aanleiding van het werk van Money, get. »Java, or how to manage a colony." De minister verlangt de pogingen daartoe met ernst te doen voortzetten. Zoodra die ambtenaren dien arbeid zullen heb ben voleindigd, zal hun eene belooning van ƒ500 worden geschonken. Voor de opleiding van een wetenschappelijk botanist bij 's lands plantentuin te Buitenzorg is ƒ1000 uilgetrokken, welke som voor dc jaren 1865 en 1866 is toegekend aan een candidaat iu de wis- en natuurkunde te Utrecht, voor die betrekking bestemd. Bij de regering maakt hel een punt van overweging uit otn de voor malige marine-gebouwen te Medemblikwelke thans geene bestemming heb ben, tot eene strafgevangenis voor crimineel veroordeelde mannen aan te wenden, op grond dat het luchthuis te Leeuwarden zeer veel te wenschen overlaat en bezwaarlijk naar eisch Ie veranderen is, terwijl de gebouwen te Medemblik eene genoegzame ruimte aanbieden voor het behoorlijk plaat sen van de gansche bevolking van het luchthuis. Gedurende het jaar 1864 zijn met de post verzonden 17,532,327 bin- uenlandsche en 4,568,944 buitenlandsche brieven. Door middel van post- wissels is in dat jaar omgezet een kapitaal van ƒ2,086,879. Aan postwis sels is te gelde gemaakt eene som van ƒ5,633,834. Het getal gedrukte stukken met de post verzonden bedroeg in dat jaar: voor het binnenland 7,243,952 stukken, als 5,941,756 nieuwspapieren a 1 cent en 1,302,196 andere stukken a 2 cents; voor het buitenland 2,091,420 stukken, te za- men 9,335,372 stukken. In 1864 zijn in de opening gevallen 106,397 brieven in 718 van die brieven is geldswaarde gevonden, t. w ƒ537.15, en aan wissels ƒ29324.35 Op iedere 207 brieven is dus een brief onbesleld geble ven; in 1863 was de verhouding een op elke 191 brieven. De gezamenlijke inkomsten der postadministratie hebben in 1664 bedragen 2,191,800 34^. Tol goedmaking dier administratie wordt over 1866 aangevraagd eene som van ƒ1,255,395. Hel gezamenlijk ambtelijk en bezoldigd personeel der ad ministratie beslaat thans uil 2517 personen, daaronder niet begrepen dc sur- numeraireu, geagreüerde klerken en aannemers van het vervoer. Met 1 October aanst. zal nergens meer eeuig beslelloon boven hel rijksporl door de ingezetenen verschuldigd zijn. De Staatscourant bevat de berigten omtrent de veeziekte, van 16 tot 23 September bij het dep. van binnenl. zaken ontvangen. In een aantal gemeenten zijn op nieuw gevallen der runderpest voorgekomen. Uit Bergschen- lioek meldt men 14 nieuwe gevallen en uil Ilillegersberg 19 nieuwe gevallen, met de aanmerking dal men iu het algemeen meent eene tempering in de kwaadaardigheid der ziekte te bespeuren. Te Berkel zijn 16 nieuwe ge vallen aangegeven, te Delfshaven 37, te Nieuwerkerk a. d. IJssel 29, te Oversehie 80, te Schiedam 12, te Vlaardinger-Ambacht 23, te Vrijenban 38, enz. Te Voorburg had zich op 19 Sept. een geval van geen ernstig karak ter voorgedaan en op denzelfden dag ook te Zuid-Waddinxveen. Uit Kethel was thans voor het eerst eene opgave gezondenin hel geheel waren aldaar 93 runderen als aangetast aangegeven. Van Delft, Capclle a. d. IJssel en Moordrecht wordt gemeld dat in die plaatsen geene nieuwe gevallen hadden plaats gehad. Door enkele vee-artsen wordt, blijkens de ingediende rappor ten, medegedeeld dat een aantal veehouders weigert geloof te slaan aan de besmettelijkheid der ziekte, ongezind is tot onteigeningen de aangetaste dieren aan empiristen toevertrouwt. De Staatscourant bevat voorls nog een verslag van de subcommissie van veeartsen aan den minister van binnenl.' zakenwaarin achtereenvolgens wordt gesproken over den toestand der ziekte, de oorzaken der uitbreiding, de geneeskundige behandeling en aan te prijzen maatregelen. De algemeene toestand der ziekte, wordt gezegd, is de volgende: De rundvcelyphus heeft te Kethel in den Nieuwlandschen polder een begin genomen, en van daar op hare bekende kruipende wijze den cirkel barer besmetting uitgebreid. Deze cirkel bevat thans in zich de gemeenten Kethel, Mathcnesse, Schie dam Delfshaven, Oversehie, Schiebroek en den Broekpolder van Vlaardin ger-Ambacht. Een groot gedeelte der drie eerstgenoemde gemeentenna melijk al de polders rondom de stad Schiedam, de Nieuwlaudsche Mathe- nesser en Fraukenlandpolders, ook hoogst waarschijnlijk de aangrenzende polders van Delfshaven, zjjn bijna door-of uitgeziekt. Hieronder verstaat men dat het aanwezige vee bij deze epizootie door de besmetting niet werd aangetast of van de ziekte hersteld is. In dc gemeenten Oversehie en Schiebroek is de ziekte nog niet aan het afnemen en schijnt het tijdstip van uit- of doorzieken nog verwijderd. Ditzelfde is het geval met den Broek polder in Vlaardinger Ambacht. Al de iu den omtrek van dezen hoofdzetel der ziekte gelegen gemeenten verkeeren nog in het begin der ziekte, terwijl van daar tot aan het cordon hulpmare'chaussées de ziektegevallen gelukkig zeldzaam zijn. De uitbreiding der ziekte is, zegt hel rapport, een gevolg van het gewoon beloop, maar ook grootendeels toe te schrijven aan de veemarkten van Delft en Rotterdam aan dc transporten van zieke en be smette dieren en voorts aan den tegenzin der gemeentebesturen om te ont-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1