WINTERDIENST, Z0NDAGS-RET0URBILLETTEN Per TeïegiiiaJ. Op Zondag 1 October a. s. zal aanvangen dc beurzen, gelijk dat krachtens de wet met 1 Oct. a, s. moet geschieden. De regering zal genoodzaakt zijn de wet te doen eerbiedigen, waarboven de geestelijkheid zich stelt. Welke maatregelen zij daartoe nemen zal, is vooralsnog onbekend. ENDELÜti D. LONDEN, 24 September. Uit Dublin meldt mendat een oorlogschip is uitgezonden om een schip met wapentuig, hetwelk uit de Vereenigde Stalen verwacht wordt, onder weg aan te houden. Te Liverpool is een Fenian gevangen genomen, zich noemende aartsdeken, en bij wien gewigtige papieren zijn gevonden. Hij was sedert langen lijd bekend als behoorende tot de lersche bewegingspartij. De Hollandsche kerkdie zeer veel schade leed ten gevolge van den brand in November 1802, zal op 1 October op nieuw worden geopend, nu zij weder geheel hersteld en vernieuwd is. Deze kerk beslaat meer dan drie eeuwen en is steeds in stand gehouden door de leden der Hollandsche kerk; de belangrijke kosten, die nu gemaakt zijn, werden ook weder ver strekt zonder eenige bijdrage van anderen. Gisteren morgen is de buskruidfabriek der firma Sharp Davy, in Surrey, in de lucht gesprongen. Twee menschen zijn daarbij letterlijk in stukken geslagen. Heriglen uit New-York van 14 en 16 Sept. bevatten het volgendeAfge vaardigden van negen zuidelijke staten hebben eeue conferentie met den heer Johnson gehad en hem van hunne trouw verzekerd. Johnson heeft in een zeer verzoenlijken geest geantwoord. Bij wijze van gerucht verneemt men, dat alle troepen, met uitzondering van de garnizoenen, uit het zuiden teruggeroepen zullen worden. De republikcinsche conventie in Massachusetts heeft besloten hare ondersteuning te verleencn aan de staatkunde van den president Johnson, onder verklaring dat hel burgerlijk bestuur niet aan de zuidelijken moet worden toevertrouwd. De conventie in Zuid-Carolina heefi de voorstellen tot een votum van afkeuring ten opzigle van den president der Unie verworpen. ERAKHRIJH. PARIJS, 24 September. Van den maarschalk Bazaine is het berigt ontvangen dal de generaal Briancourt Chihnahna is binnengetrokken en dat Juarez naar Paso del Norte de vlugt heeft genomen. De keizerlijken veroverden 25 stukken geschut. In liet Qnarlier Latin houdt men zich druk met het internationaal studenten-congres bezigdat te Luik gehouden zal worden. Naar gezegd wordt zullen ongeveer 700 onzer studerende jongelingen daaraan deel ne men, en ook de heeren Jules Simon en Jules Favre zich derwaarts bege ven. Hel voorzitterschap zou den heer Victor Hugo worden aangeboden, wal gelijk staat met een protest tegen het keizerrijk en den keizer. Te Aix hebben zich eenige cholera gevallen voorgedaan. Te Tonloil heeft de ziekte een zeer kwaadaardig karakter. Er zijn voorbeelden van menschen die op straat nedervielen en weinige seconden later den geest gaven. PKCISSES BERLIJN 24 September. De koning begeeft zich morgen naar Lauenburg, ten einde het nieuwe hertogdom Ie bezoeken; de heer von Bismarck zal hem op zijn togt der waarts vergezellen. De huldiging des konings als hertog zal later geschieden. Men wil weten dat de Oostenrijksche regering cene leening heeft ge sloten met de bankiers Hope te Amsterdam, Baring Brothers te Londen en Rothschild ie Weenen. WEENEN, 26 September. Officieus wordt voor ongegrond verklaard de mededceling volgens welke door Pruissen een voorstel aan Oostenrijk zou zijn gedaan tot bel gemeenschappelijk beantwoorden van de circulaires der Westersche mogendheden. Voorts wordt verklaard dat Frankrijk noch En geland eenigerlei opening, in den geest van bedoelde circulaires, aan het Weener kabinet heeft doen toekomen. PERLEBERG, 26 September. De akte van beschuldiging tegen dr. May, redacteur der Schlesioig-IIolst. Zeit.is opgemaakt en daaruit blijkt dal hij zal vervolgd worden ter zake van een artikel in genoemd blad waarin schennis is gepleegd van den eerbied aan den koning verschuldigd. Den 6dcn October a. s. zal het proces behandeld en de beklaagde gehoord worden. INGEZONDEN. Voor eenige maanden verkreeg een Leydsch jongman van den minister van binnenl. zaken ecne kleine loelaag om zich verder in het door Item ge kozen vak te bekwamen. Als jongeling had hij zich te 's Hertogenbosch en elders in dc beeldhouwkunst en het boetseren geoefend, nog een winter de leekenacademie te Lcyden bezocht en was daarna vertrokken naar Ant werpen. Nu zon hij op een middel om proef van zijne talenten te geven en daartoe koos hij een historisch persooneen onverschrokken Nederlander, een beroemd stadgenoot en Leydsch burgemeester uit: bet borstbeeld in pleister te vervaardigen van Pieter Adriaanszoon van der Werf. Hiertoe was iu de eerste plaats eene goed gelijkende afbeelding noodig. Het profil, de beeldtenis van den burgemeester, onbereikbaar hoog, tegen cene der hoofdzuilen in bel kerkkrnis van dc St. Pancraskerk opgengt, was daartoe niet geschikten wal het fraai geschilderd portret op burge meesterskamer aangaat, om slechts te wijzen op het costuum dit is bijna zeker niet van van der Werf. Heeft Govert Flink het geschilderd, naar men meent, dan wordt de onzekerheid, of het wel des burgemeesters portret is, nog grooterdaar de eerste in 1616 werd geboren, toen de laatste reeds 12 jaren was overleden. De jongman vond bij den directeur van het pren tenkabinet te Leyden gereedc hulp in eene gravure, het portret van Pieter Adriaansz. van der Werf voorstellende. Dit heeft hem bij zijne omvang rijke taak gediend en cene weluilgevoerde buste heeft voldoening voor zijn arbeid geschonken. Er ligt adel in den fieren, trouwen kop en de mond is tot spreken geopend, die met onversaagdheid durfde spreken waar hel noodig was. Het dagelijksch bestuur heeft den jongman welwillend toegestaan de buste op het raadhuis te mogen tentoonstellen, zoodat de beschaafde liefhebber in de gelegenheid zal worden gesteld haar te beschouwen. Moge aan het werk van den vervaardiger, den ijverigen kunstenaar W. Molkenboer, eene goede ontvangst te beurt vallen; de bescheiden jongman neemt gaarne de wenken ter harte, hem door kunstkenners gegeven; zjj zijn hem meerwaard dan bloote lof. Eene buste van van der Werf, in marmer uitgevoerd, zou eene der ka mers op het raadhuis ongetwijfeld tol sieraad verstrekken. 19 Sept. A J. K. Van de 42 personen die zich hebben aangemeld tot het afleggen van een examen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zee vaartkunde, leekenen en boetseren, waarvan 14 eene acte van toelating als onderwijzer ontvingen, zijn voor de drie eerstgenoemde vakken 13 diploma's uitgereikt, voor het teekencii van de 15 candidaten slechts één terwijl die voor hel boetseren, drie in getal, alle zijn afgewezen. Bij zulk een uitslag is het, dunkt ons, betrekkelijk hel onderwijs in het teekenen, gedeeltelijk voor de verantwoording van de commissie voor het onderwijs dal zij voor de tweede maal na de invoering der wet op het middelbaar onderwijs zitting heeft genomen, om hen, die zich hebben aan gemeld, de verpligting op te leggen in twee verschillende vakken examen af te leggen in het handleekencn »de kennis van bet menschbeeld en wat hier verder onder begrepen wordt, de doorziglkunde, de kennis van de leer van het ornement" en het regtlflnig leekenen, waarin men, behalve de proeven in het maken van meetkundige constructien en liet isometrisch pro jectie-teekenen aan de vereischlen tot het vervaardigen van bouw- of werk tuigkundige teekeningen moet voldoen, welke hoedanigheden zeldzaam ge heel ontwikkeld in één persoon vereenigd zijn en altijd door verschillende onderwijzers gedoceerd worden. Eene scheiding dier vakken, door eene herziening in dit artikel der wet op het middelbaar onderwijs, wordt dus eene behoefte voor die gemeenten waar deze betrekkingen nog onvervuld zijn. Hiertoe toch hebben de ge meenteraden in de meeste plaatsen waar hoogere burgerscholen zijn opgc- rigtreeds besloten, doch hunne pogingen tot het oproepen van sollicitan ten zullen bij het streng handhaven van dit artikel der wet, die heide be trekkingen vereenigt, vruchteloos blijven. X. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heercn-Logement aan den Burg, Zaturdag 23 September. Notaris J. A. Pryn. Een Gebouw, laatstelijk ingerigt lol verblijfplaats voor jeugdige ontslage nen, met Tuingrond of Moezerijaan het einde der Groenesteeg, Wijk VIII. N». 309, 309 A, 310, 311, 312 en 313, Kad. Sect. C. N». 1193 en 1292. Koopers de heeren J. J. van Wensen alhier en .1. II J. Driessen te Aalten. 4050. Een Huis, Erve met een Tuintje, aan de noordzijde van den Rijn of Apothekersdijk, Wijk VEN». 32, Kad. Sect. II. N°. 433. Kooper de heer G. J. C. Kramer, ƒ3000. Een dito, aan de noordzjjde van den Ouden Rijn, Wijk VI. N°. 185, Kad. Sect. II. N°. 728. Kooper de heer J. II. Roesteen. ƒ1870. Burgerlijke &fatib. ONDERTROU WDL. de Winterjm. 25 j. en A. E. Kleynjd. 20 j. A. C. Dliont, jm. 40 j. en M. C. Mouwen jd. 28 j. A. Henssen wcdr. 43 j en L. Robbersjd. 49 j. I). Holswilder, jm. 25 j. en S. Kriek jd. 22j. J. C. Blom jm. 26 j. en M. W.Tomeesc.jd 26 j. H. Tegelaar, jm. 22 j. en S. Bonte, jd. 32 j. P. J. Baale, jm. 34 j en A. J. Beukman jd. 33 j 2SSs,e Staars-IjOterij. Trekking der Tweede Klasse. lsle Trekking. N°. 14960 een prijs van ƒ20000. N°. 3242 een prijs van 1500. Nos. 5315, 9622 en 17784 ieder een prijs van ƒ1000. 2de N°. 5549 een prijs van ƒ1000. ADVEKTENTIEN. Bevallen van eencn Zoon A. W. 11. TRUFFINO - CO EB ERG II. Leyden, 24 September 1865. Voor de talrijke bewijzen van hartelijke deelneming bij liet overlijden van mijne geliefde Eclilgenootezoo hier als elders ondervonden, betuig ik, mede namens de wederzijdsche betrekkingen, mijnen opregten dank. AiETEN. C. A. KLINKENBERG Jr.Predikant. Na Zaturdag den 30slen dezer maand zal de afgeschoten BAD-en ZWEMPLAATS, aan de Heerenpoort, geslo ten zijn. volgens dc Dienst-Billetlen aan alle Stations en Bestelkanloren verkrijgbaar. Prijs 15 Cent per groot en 2 Cent per klein Billet). Dc Telegraafkantoren zijn op alle Hoofd-Stations gedurende den geheelen dag geopend. legen veel verminderde vrachtprijzen, op Zon- en algemeen erkende feestda gen, verkrijgbaar op alle Stations en op de Halter, flalfweg, Vogelenzang V'eenenburgPiet-Gijsenbrug (Barmond en Voorschoten. 8^ Tarieven en voorwaarden voor Abonnementen liggen ter lezing op de Stations. Amsterdam, 21 September 1865. De Administrateur.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3