selen der ziekte. Vervolgens werd medegedeeld dat hel hoofdbestuur uil de opgaven in de Staatscourant eene statistiek had opgemaaktwaaruit bleek dat-tot 16 dezer waren aangetast 1247 runderen, onteigend 208, gestorven 321, hersteld 111 en nog lijdende 205. Het bleek intusschen dat eene of meer dezer rubrieken foutief of nog niet volledig opgegeven warenaange zien er nog ruim 400 stuks te kort komenom met het totaalcijfer 1247 te sluiten. Ook wcnschtc het hoofdbestuur een tweeledig vooislei te doen, namelijk om: a. bij de regering een adres in te dienen, tot aandrang op het nemen van algemeene maatregelen, en b. de gouden medaille en ƒ1500 uit te loven aan hem, die vóór 1 January 1866 een, blijkens ondervinding, radicaal genees- en voorbehoedmiddel zou aanwijzen. Na uitvoerige beraad slaging werd een voorstel om geen prijsvraag uit te schrijven en ook geen voorstel in den bedoelden zin aan de regering Ie doen bjj acclamatie aan genomen. De stad Purmerende is op nieuw aangewezen als plaats van bij eenkomst in het volgende jaar; bijaldien ook dan nog geen tentoonstelling kan plaats hebben zal de algemeene vergadering te 's Hage worden gehouden. De runderpest heeft zich ook dezer dagen in de gemeente Zuid-Wad- dinxveen geopenbaard. Naar men verneemt is dr. Ali Cohen, van Groningen, die vroeger de veeziekten tol een opzettelijk deel zyner studiën gemaakt heeft, door den minister van binnenl. zaken uitgenoodigdzich naar de gemeenten te be geven, waar de ziekte onder het vee is uitgebarsten, ten einde die te on derzoeken en daarover rapport uit te brengen. Reeds heeft genoemde heer tot dat einde verschillende gemeenten bezocht. Volgens de Arnli. C. heeft de directie der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen beslotendat wegens de steeds toenemende veeziekte hel vervoer van vee op de zuiderlijnen tot nader order is geschorst. Daar eene ruimere localiteit spoedig zal vereischt worden voor de ver vaardiging van postzegels, is men voornemens de tegenwoordige fabriek dier zegels, thans te Utrecht onder toezigt van het munlcollegie gevestigd, te verplaatsen naar 'sllage, waar tol dal einde een nieuw gebouw in ge reedheid zal worden gehragtwaartoe een zeer geschikt terrein in den tuin van het dep van financien, en dus op grond, in eigendom aan het rijk toebehoorende, beschikbaar is. De kosten van aanbouw worden voorloopig geraamd op ƒ8000 a 9000. liet voornemen bestaal om, behalve de thans in gebruik zijnde postzegels van 5, 10 en 15 cents, andere van een hooger bedrag in omloop te brengen en tevens om postzegels ter frankering van drukwerken voor het publiek gebruik verkrijgbaar te stellen. In hel volgende jaar zullen 12 balaillions infanterie, 8 escadrons cava lerie, 2 batterijen veld-en een halve batterij rijdende artillerie, benevens eene compagnie artillerie-trein, in de legerplaats bij Millingen worden vereenigd, ten einde op ruimer schaal te worden geoefend. Naar men verneemt, zegt de A. C.zijn al de ingekomen antwoor den op de prijsvraag, omtrent het bouwen van een paleis voor de staten- generaaldoor de commissie van beoordeeling als onvoldoende ter zijde ge legd. De modellen zullen thans voor hel publiek ter bezigtiging worden gesteld. -- Volgens de N. Ct. van den Helder zaluithoofde van de vele onge regeldheden onder de vrijverklaarde slaven in West-Indië, aldaar een ge deelte van het corps mariniers worden gedetacheerd en ten gevolge daarvan eene meerdere uitbreiding aan hel corps worden gegeven. Gisteren heeft te Amsterdam de heer T. Jorissen, benoemd hoog- lceraar in de geschiedenis en letterkunde aan het athenaeum, in het kerk gebouw der Rcmonstranlsch-gereformeerde gemeente aldaar zijn ambt aanvaard, met het houden eener rede in de Nederl. taal, waarvan hel on derwerp was de beantwoording der vraag: «Welke waarde moet men hechten aan de beoefening der algemeene geschiedenis?" Te Amsterdam is thans hel stelsel tot uitbaggering der slads-grachten door middel van machines in volle werking. De Amsterdamsche Iandbouw- en mest-compagniedie deze onderneming met eene concessie voor den tijd van 10 jaren heeft gevestigd, heeft daartoe een aanvang gemaakt met drie baggermolens, nl. in de Laurier-, in de Elands- en in de Rozengracht. Bij het werk is geene hinderlijke lucht te bespeuren. De maatschappij wil ook in andere gedeelten van ons vaderland beproeven op dezelfde wijze eene voor den landbouw nuttige specie te verkrijgen, waarbij te gelijkertijd ceD aantal onreine grachten en andere wateren eene in het belang der openbare gezondheid hoogst wenschelyke zuivering ondergaan. Te Amsterdam is Zaturdag II. op de Weslerhegraafplaals een der .lapannezen begraven, die zich daar ter slede bevinden. Hij is in den ouder dom van 32 jaren overleden. Bij de plegiigheid waren 10 Japannezen tegen woordig waaronder twee in de kleederdragt van hun geboorteland. Te Utrecht hebben 7 jongelingen deelgenomen aan hel admissie-examen voor de hoogeschoolvan hen werden 4 toegelaten. Uil 's llertogenbosch meldt men van eergisteren het volgende Onze grijze hertogstad is weder in feestdos getooid; van het overgroole deel der ge bouwen wappert de nationale vlag, ditmaal gesierd met purperen wimpel, ter gelegenheid van de sedert lang aangekondigde kerkvergadering, welke heden ochtend ten 7j ure met indrukwekkende plegiigheid geopend werd door den aartsbisschop van Utrecht, met eene pontificale mis in de Cathe- drale kerk van S'. Jan, gevolgd door eene Lalijnsche preek van den kanunnik Borret, deken en pastoor te Vogelenzang. Een buitengewone toevloed van mensehen vulde het grootsche kerkgebouw. Het concilie bestaat uit 31 waar digheidsbekleders onder welke, behalve de aartsbisschop, nog een achttal bisschoppen van Nederland en deszelfs overzeesche bezittingen. Uit Lobiih meldt uien het volgende: Sedert de invoering van den maatregeldoor Pruissen tol wering van de besmetting der runderpest ge nomenwaarbij o. a. ook de invoer van honden en gevogelte is verboden, wemelt hel aan deze grensplaats van allerlei soort van honden, kippen, kanarievogels, enz., welke door de opvarende schippers in bewaring wor den gegeven lol hunne terugkomst. Nog slechts weinige dagen, en Lobith is in eene menagerie hei schapen, want bijna elk schip brengt nieuwe exem- piann aan. In Palestina en Syrië is groote duurte van levensmiddelenwaaruit een hongersnood dreigt voort te komen. Wat door het dorre voorjaar nog niet vernield was, werd van het zuiden van Palestina lot hel noorden van Syrië door vreeselijke zwermen van sprinkhanen vernietigd. De prijzen der levensmiddelen zijn reeds tot het drie- en viervoudige gestegen. Alle gemoe deren zijn vol angst voor de toekomst. 'sGRAVENUAGE, 26 September. Bij besluit van 25 Sept. 1865 heeft Z. M. goedgevonden den heer m'. H. C. Verniers van der Loeff, advocaat te Rotterdam, te belasten met de waarneming der betrekking van rijks-advocaat aldaar, De heer G. J. Kolfschoten is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het 9de district van Gelderland, en als zoodanig is be noemd de heer mr. W. J. Triebeis, regler in de arrond.-regtbank te Nijmegen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Doetinchem is benoemd de heer H. Brians Jr.thans in die betrekking te Anloo. De luit. ter zee 2lle kl. H. W. Steflelaar is, op zijn verzoek, eervol uil de zeedienst ontslagen. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevondenaan de commissie van veeartsen, benoemd bij dispositie van den 25sten Aug. II., toe te voegen den heer P. F. Rijnenberg, te 's Gravenhage, en te bepalen dat de heer Rijnenberg tevens deel zal nemen aan de sub 3 van genoemde dispositie aangewezen sub-commissie. HH. KK. HU. prins en prinses Frederik en prinses Maria bevinden zich te Weenen, van waar zij de reis naar Muskau zullen voortzetten, ten einde den 28slen dezer aldaar aan te komen. De audientiën van den minister van justitie op morgen en overmorgen zullen geen plaats hebben. Men verneemt dat de Russische kerk, in de residentie, even als tij dens het leven van II. M. de koningin-weduwe, in stand zal blijven, maar thans als kapel van het kciz. Russische gezantschap alhier en wel in hetzelfde lokaal, hetgeen 11. K. 11. de groothertogin van Saksen-Weimar hoogst be reidvaardig heeft afgestaan. Heden is te Waalsdorp van het paard gestort de koetsier Verwaaijen, van den Russischen gezant, waardoor hjj eene verwonding aan hel been heeft bekomen. Een dragonder is eveneens van het paard gevallenook deze heeft zijn been gebroken. Gisteren is door eene commissie uit de eerste kamer het adres van die kamer, ter beantwoording van de troonrede, aan Z. M. den koning aange boden. Z. M. heeft daarop hel volgende geantwoord: «Ik verzoek u aan de eerste kamer wel te willen overbrengen dal ik altijd den hoogsten prijs stel op de betuiging van hare hulde, en dal ik ntij gelukkig zal achten indien de medewerking der staten-generaal met mijne regering de welvaart van het dierbare vaderland moge bevorderen." In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de behandeling plaats gehad van hel onlwerp-adres in antwoord op de troonrede. De alge meene strekking werd zonder discussie of stemming goedgekeurd, zoo ook de volgende paragrafen, als: 1, buitenlandsche betrekkingen, 2, land en zeemagt, 3, kolouiën, 4, openbare werken, 5, veeziekte. Bij 6 (onderwjjs) had eene korte woordenwisseling plaats lusschen den heer van Zuylen van Nyevelt uil Arnhem en den heer van Limburg Brouwer, lid der commissie van redactie, over den inhoud der eerste zinsnede met be trekking tot hel lager onderwijs, dus luidende: «Hoe hooger de stoffelijke welvaart door den voorspoed der groote lakken van volksbedrijf stijgtdes te meer behoort het onderwijs te beantwoorden aan de eischen eener toene mende beschaving." De eerste trad in eenige beschouwingen omtrent dii onderwerp, terwijl de laatste den zin en de strekking van de voorgestelde zinsnede toelichtte. Ook die paragraaf werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De hh. de Bicbcrsteiu en van der Maesen de Sombrcfï ver klaarden bezwaren te hebben legen den inhoud van 7 («Welkom was ons de toezegging van gewigtige welsvoordraglen en aangenaam de verzekering, dal de staal onzer geldmiddelen hel vragen van nieuwe oHcrs ten behoeve der schatkist onnoodig maakt en tevens met schulddelging kan worden voortgegaan.") en wel ten gevolge van de indiening van het wets-oulwerp omtrent de grondbelasting in Limburg. De heer van Bosse vroeg bij deze gelegenheid of de wet op de concessiën mede op nieuw zou ingediend wor denwelke vraag door den minister bevestigend werd beantwoord. De lieer van Bosse gaf tevens te kennen dat het publiek gerucht beweerde, dat de concessie voor een spoorweg van Schevcningen naar 's Hage tot Almelo ver vallen was. Nadat de heer Kappeyne van de Coppello namens de commissie van redactie den inhoud had verdedigd, werd deze paragraaf met 61 tegen 3 stemmen aangenomen. De achtste of slot-paragraaf werd zonder beraad slaging goedgekeurd, en het onlwerp-adres in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. Bij de tweede kamer is een ontwerp van wel ingediend, waarhij op het deel der opbrengst van de rijksbelasting op het personeelwaarover de gemeentebesturen beschikkenwordt toegepast art. 1 der wet van 21 Dec. 1852, zoodat als vergoeding der kosten van perceptie aan het rjjk 2j ten honderd der opbrengst zal worden betaald. Z. M. de koning zal heden middag ten 5j ure de commissie uit de tweede kamer ontvangen, belast met hel aanbieden van het adres van ant woord op de troonrede. BUITENLANDSCHE BER1GTKN. II EL KI E BRUSSEL, 25 September. Op nieuw heeft een naar België uitgeweken Franschman de heer Longuel, die te Brussel de Fransche regering in liet dagblad la Rive Gauche bestreed, bevel ontvangen om het Belgische grondgebied Ie verlaten. In eene vergadering van bisschoppen is besloten, dal de geestelijkheid aan de regering de regten niet zal teruggeven van de stichtingen der studie'

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2