MAGAZIJN VAN GALANTEHIEN, Nccrlaiidsch Koflij huis, SOIRÉE MUSICALE, ZOMERZORG. SOIRÉE MUSICALE, Manufacturen en Modes P. M. J. CiEIJËR, HAARLEMMERSTRAAT. D. WAFELBAKKER. Ontvangen een groot assortiment LONG-SHALWS en DOEKEN, in diverse qualileit en prijzen. Lktden 24 September 1865. Ontvangen eene groote sortering in verschillende modellen. II. WILLE COM P. als men zijn huis hoort kraken; het is niet vreemd, zoo tuen billard speelt, dat de ballen in beweging koutenzonder dat ntcn stootenz. Zoo iets gebeurt wel niet dagelijks, en als het gebeurd is, zegt men wel «heb je «daar straks dien schok weer gevoeld?", maar niemand maakt er zich ongerust over, en doordien de huizen zonder verdieping en ligt gebouwd lijn, houdt men het ook voor regel dat er geene ongelukken gebeuren. Z,oo warer. er dan ook in den loop van 16 Julij wederom schokken ge voeld, en niemanc had er bijzonder acht op geslagen. Ik wilde een be zoek brengen te Willem I, doch kon er eerst op den middag naar toe rijdenomdat ik 's morgens dienst had. Daar komende nam ik mijn intrek bij twee hcerendie zamen woonden en pas uit Nederland waren aangeko men, een genie-officier en een kwartiermeester. Tegen den avond ging ik wandelen met daarna heb ik gesoupeerd bij den Overste en ben te elf ure naar mijn logies gegaan. De beide heeren waren nog op, en we hebben nog zitten praten tot twaalf. Om half twaalf deed zich een ligte schok gevoelen, zoodat het huis kraakte, de hanglamp begon te wie gelen, en wij zelve, die op wipstoelen zaten, begonnen te wippen. De 1 beide heeren vlogen met verschrikte gezichten op, en ik lachte hen uit. Wij gingen slapen (ik bivakkeerde op eene canapé')en door de vermoeid heid en het rijden in de brandende zon schijn ik ongemeen vast geslapen te hebben. Ten minste om 3 ure 's nachts moet er een schok zijn geweest, die raak was. Glazen, flesschen en dergelijke, waar die stonden, werden omgeworpen, spiegels en schilderijen zijn, in sommige woningen, van den muur gevallen, staande lampen natuurlijk ook getuimeld, muren gescheurd, i groole stukken kalk, pleister en steen, afgevallen en uitgerukt en neêrge- worpen, en het leelijkste nog was, dat de meeste menschen op een zelfden oogenblik in 'l stikdonker waren, want de nachtlampjes waren ook omge vallen. Van al dat misbaar (dat toch nog ai erg moet geweest zijn) heb ik niets gemerkt, terwijl itt de kamer, waar ik sliep, toevallig geen nacht lampje brandde, maar eene hanglamp, op half-sloom gedraaid, aan de zol dering hing, en dus flaauw was blijven branden. Ik werd gewekt met een vreeselijk geschreeuw van de beide gaslheeren. Ilalf wakker, en niet be seffende wat het was, maakte ik hen nog een standje dat ze zoo hang waren, noemde hen orang-baroe nieuweling of groen) enz. en verkoos niet op te slaan. Ze lieten me eindelijk liggen en gingen naar buiten. Ik sliep weer zoo wal inmaar werd gewekt door eene geweldige bons. Ik keek op en zag dal een stuk kalk ('t scheen ten minste zoo), ter grootte van mijn hoofd, vlak vóór de canapé was neêrgekomen. Ik begreep toen, dat er gevaar begon te komen, want ik dacht «zoo meteen krijg ik een dito «brok op mijn bol." Ik ging overeind, kleedde mij gaauw en stapte naar kuiten. Daar was ieder op de been en alles in zak en asch. Damesj bleek, ontdaan, bevende, schreijende. Heeren, evenmin op hun gemak, maar uitwendig kalmte veinzende om inwendige onrust te verbergen. En daar tusschcn de (in zulke gevallen) als onbetaalbaar model te bewonderen Javaandie bang is voor den klap van een kindmaar met zulke gevaren i lacht, omdat zijne godsdienst hem leert, dat, als Toewan Allah beslist had hij dien nacht zou stervenhij dan ook dood op zjjn bed zou hebben blijven liggen, terwijl hjj te ondoordenkend is om te beseffen, dat, al gaat men niet direct dood, men toch armen en beenen kan breken, door een stuk muur op zich te krijgen. De Javanen waren hoogst bedaard bezig om meubels enz. uil de huizen hunner meesters te halen en buiten te zetten maar liepen geen pas harder dan anders, en dat is niet heel hard. Van slapen dien nacht was natuurlijk geene kwestie meer. Negen schok- t ken zijn er geweest, alle heviger dan gewoonlijk, maar niet zoo hevig als die boven bedoelde of eerste, van welken ik niets gemerkt heb. Bijna alle huizen zijn onbewoonbaar, gedeelten van kazernen ingestort, alle muren uit tiet lood en hangende tusschcn de kozijnen, zoodat men er nu en dan nog zag omvallen of groote brokstukken uitvallen, of de muren zjjn ge scheurd, zoodat op sommige plaatsen de vuist er door kan. Des ochtends ben ik nog even iu hel huis geweest, waar ik gelogeerd heb. Uct is niet een van de ergst beschadigde. Tevens heb ik eens opgenomenvan waar dat kalkbrok, dat mij wakker maakte, omdat ik bemerkte dat hel niet van boven uit het plafond gekomen was en dus niet loodregt neergevallen. Het was een kalk- en steenbrok uit den muur gesleurd, en de rigting van den val moet zoo wal een hoek van 30 graden met de verticale lijn hebben gemaakt; dus of de boel ook kras geschud heeft! Het zware fort beeft enorm geleden. Het is gedeeltelijk onmiddellijk ontruimd. De bezetting is links en regis verdeeld, zoodat we hier. te Salaligaeene vermeerdering van infanterie hebben gekregen. Het bataillon van den Overste lag niet in liet fort, en de kazernen daarvan hebben betrekkelijk weinig geleden, zoodat dit bataillon voorloopig bij Willem I blijft. Nog alle dagen voelt men daar schokken, hoewel steeds verminde rende. Het huis van den Overste heeft veel geleden, en hij heeft groole schade aan al wat er van binnen is gebroken, vernield of bedorven en onbruikbaar gemaakt. Alle officieren, en dus ook hij, hebben bamboe- i bultenop hun erf opgeslagenals tijdelijke woningen betrokken. Te Willem I zijn gelukkig geene menschen bij den ramp omgekomen Een sergeant-majoor, wiens kamer is ingestort, heeft een poos onder hel puin gelegen, maar is er onderuitgehaald, ongedeerd, zelfs zonder de minste of ligsle schram. Hel is bijna ongeloofelijken toch is het zoo gebeurd; ik heb den man dien nacht zelf nog gesproken, ill aar te Banjoe-biroe, j een uur gaans van Willem 1is het slechter afgeloopen. Daar is alles totaal onbewoonbaar en onherstelbaar; officieren en manschappen, alles bivakkeert er nog Er werd een sergeant der sappenrs door eene instorting verpletterd, en eene inlandsche vrouw zwaar aan liet hoofd gewond onder het puin weggehaald, zoodat voor haar behoud geene hoop is. Hier te Sala- tiga heeft men van die verwoestende schokken alleen den ergsten gevoeld, maar hij heeft nergens iets uitgewerkt ADVEKTENTIEN. Aan mijne Vrienden en Stadgenooten die bij het herdenken mijner 25-jarige ambtsbediening mij hunne belangstelling deden blijken, betuig ik langs de zen weg mijn innigen dank. J. H. SC HOLTEN. Voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, ons betoond bij de geboorte van onzen Zoon, beluigen wij aan allen onzen harlelijken dank. W. C. ZUURDEEG. Leiden, 23 September 1865. Ottilie ZUURDEEG, Scheui. Voor de menigvuldige deelneming mij beloond bij hel zoo onverwacht overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, Doctor J. TICI1LER, betuig ik mijnen harlelijken dank. Leiden, 25 September 1865. Wed. J. T1CIILER, Verduyn. Alle degenenwelke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen den heer WILLEM WILSCHUT, laatstelijk zonder beroep, gewoond hebbende en overleden te Leiderdorpgelieven daarvan opgave of betaling te doen voor den lste" October aanslaande, ten Kantore van den Notaris A. J. RIJSI10UWER, nabij het Leiderdorpsclie Hek, onder Soeterwoude. op maandag den 25"™ September 1865, te geven door eene gunstig bekende Familie, met medewerking van een goede Comique. Aanvang des avonds ten 9 ure. G. A. J. TETTI10FF. Maandag, Dingsdag en Woensdag 25, 26 en 27 September 1865, door de Familiën REYERBOCK en MARTENS. Entree 19 Cents. Aanvang 7 uur. Te Rotterdam worden gevraagd bekwame Kleerma kersknechts. Adres in persoon of franco blieven onder N°. 4001 aan liet Advertentie-Bureau van II. NIJGI1 aldaar. van BOTERMARKT, Wijk IV. N'. 30. LAMPEN, Kristallen Caraffen en Romers, in ruime keuze voorhanden. Om de Wed. RAAFF te helpen aan eene zaak, waardoor zij voor zich en haar talrijk kroost het brood kan winnen en blijven in den burgerstand, is nog ingekomen van een lid der Vereeniging uit Liefde 10, van P. 25 ets, van N. N. 1, van Z. 1. Allen, die nog mede willen werken ter bereiking van bovengenoemd doel, worden verzocht, wal de liefde afzondert, toe tc zenden aan een der on- dergeteekenden. J. E. INCKEL. II. HEIJEN. J. J. OLIVIER. Dr. G. ZAALBERG. op de Rotermarkt. Ontvangen eene ruime keuze PasserdoozenPassers en Trekpennen van 50 tot 75 ets, ƒ1.ƒ1.50 en liooger; Teeken-Portefeuilles dito Doozen Krijt eu Papier in alle kleuren van af 2', 3 en 4 cents per vel en 35, 50 en 80 cis het hoek, zoowel als hel welbekende Whalman's-Papier; eene keurige collectie Photographiën van 10, 15 en 25 ets; dito Lijstjes en Passe partouts van 8, 10 en 12 ets in diverse genres; Pliotograpliie-Albums voor 24, 36, 50 lot 200 portretten van af 50 ets; eene nieuwe verzameling Decalcomanie Doozen en Platen in alle dessins, zoowel Bloemen, Figuren als Vignetten, a 25 els de plaat; eene uitgebreide sortering Post- en Schrijf papieren, waaronder zich bijzonder onderscheidt hel Quadrille'-, Balonné- en Commerciaalposlde 40 kalerns a ƒ1.— de 8 katerns 25 cis; Envc- loppes zoowel wit a ƒ1.50, als geel a ƒ1.75 per 1000 stuks, blaatiwe per 1000 ƒ2.50; 4° Cahiers in alle soorten en qualiteiteu gelijnd eu ongelijnd van af per stuk 4 ets; Whist-, Omber- en Jas-Speelkaarten met en zonder gekleurde azen, verguld, tarot Ié op snede en in de hoeken, van af 4, 6, 8 en 9 ets per spel en 40, 60, 85 en 95 cis het dozijn en hooger; diverse soor ten Zak- en Tafel-Inktkokers; Asch-, Lucifer- en Sigarendragers Schim mel-, Kien-, Domino-, Dam-, Schaak- en Triktrakspelen. Voorls worden de Visitekaartjes binnen twee dagen gelilhografieerd op fijn carton en letter naar keuze a ƒ1.40 de 100 stuks afgeleverd terwijl Steen- en Boekdruk, alsmede Bindwerk in zeer korten lijd wordt gereed gemaakt, jjy- Postpapier wordt zonder verhooging van prijs mei naam en adres gestf nipeld.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3