Per Telegraaf. De aardbeving te Ambarawa op Java. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen Oost-lndischen ambte naar S. 6. Onmans, laatstelijk administrateur der tinmijnen in het district Blinjoe op Bankais, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend nil 'stands dienst. Ook is de lieer J. VV. Scheffelaarkapitein, kommandant der vaste bezetting ter Kuste van Guinea, tevens directeur van liet Afrikaansche werfdepöl aldaar, uit 's lands dienst ontslagen. De officier van administratie 3de kl. J. Beijer is op non activiteit gebragl. Gisteren is nog een detachement van hel 2de reg. dragonders, op last van den officier bij de arrond.-regthank alhier, op surveillance afgezonden, naar de streken, die door de runderpest bedreigd worden. Be eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren behandeld het ont- vverp-adres van antwoord op de troonrede. Bal ontwerp is een weèrklank van de troonrede. 1—4 werden zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Bjj de behandeling van $5, de veeziekte betref fende, stelde de beer van Nispen van Pannerden voor, daarbij het vertrou wen uit te drukken dat spoedig maatregelen genomen en aan de wetgevende maal voorgedragen zouden worden die lot bereiking van het doel noodzake lijk zijn. Ken voornaam punt, dat bij de discussie ter sprake kwam, was of bet initiatief der te nemen maatregelen van de regering moest uitgaan. Be minister van binnetil. zaken beweerde dat de gemeentebesturen moesten voorgaan, maar verschillende leden waren van een tegenovergesteld gevoe len en betoogden dat zoo ooit hier centralisatie te pas kwam. Bij de stem ming verklaarden zich 1G leden voor en 16 leden tegen hel amendement, zoodat in de zitting van heden nader over dat voorstel zal worden beslist. In de zitting van heden is het amendement van den heer van Nispen van Pannerden met 15 legen 14 stemmen verworpen, en liet ontwerp-adres van antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens is ook bet ontwerp tol verhooging van hoofdstuk V der bcgrooting voor 1865 behandeld en niet algenicenc stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, ten 11 ure geopend, heeft de commissie van rapporteurs over liet wets-ontwerp tot verhooging van hoofdst. V. der begrooting voor 1865 (ziekte onder het rundvee) het eindverslag uitgebragt. Be kamer besloot de beraadslaging over het wets ontwerp eerst ten half drie ure te beginnen omdat de minister van biunenl. zaken in de zitting der eerste kamer tegenwoordig was. Be zitting op dat uur geopend zijnde, beeft de minister het eerst de in bet eindverslag voor komende aanmerkingen beantwoord en de daarin gevraagde inlichtingen ge geven, en wel omtrent den aard der bier bedoelde ziekte, de daarover door hem ontvangen verslagen, den zin waarin de inslructien waren opgesteld ten aanzien van het afmaken van bel zieke vee alleenof wel van al het vee waaronder zich besmetting vertoonde, de al of niet verbindende kracht der publicatie van 1799 tol voorkoming of afwering der runderpest, de cir culaire van 1862 betreffende de onteigening onder schadeloosstelling enz. Vervolgens trad hij in eene uitvoerige mcdedeeling van de bij het ontslaan der veeziekte genomen maatregelen, ten betooge dat hierin met snelheid was te werk gegaan en zoo ver als de bevoegdheid der regering medebragt te doen, waarna bij zeide dat, daar bet noodig kon zijn nog andere mid delen tot wering van het kwaad aan te wenden, nadere wettelijke bepalin gen zouden worden voorgedragen, welke de regering daartoe zouden in staat stellen. Voorts verklaarde de minister, dat voor 's hands de aangevraagde som voldoende was te achten. Be lieer van Nicrop gaf daarop te kennen voornemens te zijn een voorstel te doen, de strekking hebbende om de voorgedragen som van 100,000 te brengen op ƒ500,000. Nadat de heer de Brauw te kennen had gegeven, dat, te oordeelen naar door hem inge- woiinm borigic a» oi—1 'lion m Hit mini niet zoo geruststellend was ais uc uiniisici van biunenl. zaken had opgegeven, en aatzijns in ziens, reeds eenige maatregelen van voorzorg hadden kunnen zijn genomen vóór liet uitbreken der ziekte, werd besloten de beraadslaging des avonds ten half acht ure voort te zetten. In de avondzilting zijn de beraadslagingen voortgezet. Be hh. VVintgens, van Nispen lot Sevenaer, J. K. van Goltslein en Taets van Amcrongen hebben toen hel woord gevoerd, voornamelijk om aan te dringen op het nemen van krachtiger maatregelen ten opzigte der ziekte; men liet in deze te veel aan de gemeentebesturen over. Be minister verklaarde dat de rege ring voor geene krachtige maatregelen terugdeinsde. Als het noodzakelijk was zou de regering zeer zeker voorstellen doen, maar bet kwam er voor alsnog op aan om liet kwaad overal met gelijke middelen te bestrijden en dat behoorde allereerst tot de taak der gemeentebesturen en een aantal dier besturen hadden reeds beperkende maatregelen genomen. In stemming ge brast zijnde, werd liet amendement van den lieer van Nierop met 43 tegen 13 stemmen verworpen en het wets ontwerp met algemeene stemmen aan genomen. In de zitting van heden zal de aanbieding der staatsbegrooting voor 1866 plaais hebben. Bij de tweede kamer is beden ingekomen een wets ontwerp houdende buitengewone maatregelen tot wering van besmettelijke veeziekten en hare gevolgen. Bit ontwerp bevat bet volgende: Wanneer bij bet bestaan, bin nen of buiten 's lands, eener besmettelijke veeziekte, de zorg voor het be houd van den veestapel en voor de gezondheid der ingezetenen het ver- eisclit, worden door ons in- en doorvoer van vee van buiten 's lands, in-, uit- en doorvoer van vee binnen 's lands, en liet houden van veemarkten verboden, en verhods- en andere bepalingen vastgesteld op den verkoop en de behandeling van levend en dood vee, vleeschhuiden en mest. alsmede op de middelenwaarmede deze voorwerpen worden vervoerd. Beze wet treedt in werking met den dag barer afkondiging iu bet Staatsblad. BUITKNLANDSGIIË BKRfGTKN. ENG KL/l.ti LONDEN, 21 September. Uit Bublin meldt men dat er nog eenige personen, waaronder een paar soldaten van de in Ierland garnizoen houdende troepen, in hechtenis zijn gesteld, als deel hebbende genomen aan de vereeniging der Fenians of aan ongeoorloofde wapenoefeningen. Hel gerucht wordt verspreid dat onder de troepen in Coiinauglit een slechte geest zigtbaar is. Er is infanterie naar Skibbereen gezonden. Be politie te Cork is versterkt. Onder de bevolking der stad Cork heerscht veel spanning en ongerustheid. Te Manchester en te Sheffield zijn mede verscheiden personen in hechtenis genomen. Men verhaalt dat de Fenians in Canada aanstalten hebben gemaakt tot eene beweging, die eerstdaags zou uitbarsten. Be veekoopers alhier, die in handelsbetrekkingen staan met het buiten land, hebben eene vereeniging opgerigt, onder den naam van Foreign Cattle Trade Association. Tot voorzitter is benoemd de heer Hicks en tot secre taris de beer John Irwin. Beze laatste heeft in eene vergadering der leden verslag uitgebragt betreffende eene onlangs gehouden conferentie niet den vertegenwoordiger van het ministerie van binnenl. zaken, waarvan de uit slag is geweest de opening van onderhandelingen met de regering, waarvan hij zich in het belang van den veehandel en van liet land in het algemeen veel goeds voorstelde. Tevens deelde hij liet berigt mede van eene commissie, benoemd tot nasporing omtrent hel uitbreken der ziekte. In dat suk wordt verklaard dat de meeste ladingen uit Beval, waardoor men meende dat de ziekte naar hier was overgeslagen, in volkomen gezonden toestand waren ingescheept en dal hel daarmede aangebragle vee, bij de aankomst hier te lande, ook niet de minste sporen van ziekte vertoonde. Nabij Lough Foyle zijn de stoomschepen Garlant en Falcon zoo ge weldig in botsing geraakt, dat van laatstgenoemde verscheidene menschen in zee werden geslingerd en verdronken; daarenboven was het vaartuig zoo beschadigd, dat men het, ten einde niet in de diepte weg te zinken, op strand moest zetten. De generaal Lee, die na het mislukken der afscheiding zijne populari teit onder de zuidelijken heeft behouden, heeft volgens berigten uit Ncw- York het hem aangeboden voorzitterschap van hel bestuur eener groole inrigling van onderwijs te Lexington in Virginia aangenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 September. De Moniteur berigt het volgende: Sedert eenigen tijd beijveren de dagbladen zich eene verandering te voorspellen zoowel wat de regeringsper sonen als de regeringszaken betreft; zelfs gaan zij zoo ver, den J4den Oc tober a. s. aan te wijzen als den dag waarop de te verwachten gebeurtenis moet voorvallen. Wij zijn gemagtigd te verklaren, dat al die geruchten geen grond hoegenaamd hebben en door kwaadwilligen zijn uitgestrooid. Men verzekert thans ten stelligste, dal de prins en prinses van Wallis een bezoek zullen komen brengen aan den keizer en de keizerin te Com- piègue. Dit bezoek zal omstreeks het midden van October plaats hebben. Te Toulon heeft de cholera veel schrik veroorzaakt. De inwoners ont- vlugten de stad bij honderden. I)c schrik vverd nog vergroot toen men zag dat de militaire overheid hel materieel der ambulances naar de stad deed vervoeren, ten einde ter beschikking der bevolking te worden gesteld. De ter reede liggende schepen en daaronder het evolutie-eskader, benevens al de beschikbare matrozen, hebben het bevel ontvangen hel ruime sop te kie zen. De visschers en hunne gezinnen hebben dat voorbeeld gevolgd; de ziekte schijnt dan ook het ergst in de oude door hen bewoonde wijken te heerschen. In de voorstad la Seine telt men, bij eene bevolking van 4000 a 5000 zielen 40 sterfgevallen per dag. Hel dorp Larchamps, iu Pny de Dóuie, is bijna geheel afgebrand; alleen de kerk en 8 buizen zijn slaande gebleven; 4 personen verloren daarbij hel leven, 1 is zwaar gekwetst en men heeft geen hoop op zijn behoud. Uit Madrid meldt mendat te Matanzas eene lol nog toe onbekende ziekte is uilgebroken, die vele slagtofTers maakt en waaromtrent de genees kundigen onderzoek doen. PI» IJ I 8 9 E N. BERLIJN 21 September. Uit Heidelberg wordt gemeld, dat de koningin der Nederlanden en de koningin-weduwe van Wurtemberg die stad hebben bezocht en er geruimen lijd hebben vertoefd. De keizer van Oostenrijk heeft een manifest lot de bevolking der gc- heele monarchie gerigtdat in de olficiBele Wiener Zeitung openbaar femaakt wordt. Be keizer verklaart daarin o. a., dat hij, den weg van emeenscnappelijit overieg mei ue vvemgc reriegeiiwoorUlgiiigeii in de oos telijke deelen der monarchie willende bewandelen, aan de tlongaarsche en Croatische landdagen het October-diploma en het Februarij-patcnt ter goed keuring zal laten aanbieden, onder voorbehoud, de wijzigingen, die daar van het gevolg mogtcn zijnook aan de overweging van de andere land dagen der monarchie te onderwerpen, nog voor dat de keizer zelf daarover uitspraak doet. 'sGRAVF.NIlAGË, 23 September. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de minister van financien de hegrootingsweiteii voor 1866 aangeboden. Hel volgende zijn de hoofdpunten van de rede, door den mi nister bij die gelegenheid gehouden. Verhooging van den accijns op bet geslagt of regten op de thee zijn niet noodig. De overschotten van vroe gere diensten bedragen ruim 18 millioen. Het koloniaal batig slot over 1866 wordt geraamd op 25 millioente zamen 43 millioen. De dienst over 1866 sluit met een klein overschot, niettegenstaande 14£ millioen buitengewone amortisatie eu 13£ millioen voor spoorwegen en andere buitengewone uit gaven. Hel overschot van 1864, ad 5f millioen, blijft in petto en alle ge wone middelen zijn laag geraamd. De geheele begrooting in uitgaaf en ontvang beloopt ruim 110 millioen. Be nieuwe suikervvet werkt gunstig; toch is slechts op het minimum van den opbrengst gerekend. De minister wijst, bij zamentrekkingop dezen-gunstigen financiële!) toestand, tegen over de bezorgdheid vroeger of later geuit. Maandag discussie over liet adres in antwoord op de troonrede. LONDEN, 23 September. Er zijn weder twee personen, tot de Fenians behoorende, in hechtenis genomen; een hunner is een voormalig Eugelsch olficier. In de provinciën zijn ook verscheidene personen in verzekerde be waring genomen. PARIJS, 23 September. De Moniteur bevat een circulaire van den heer de Lavalelte, minister van binnenl. zaken, houdende aanschrijving aan de prefecten om met oplettendheid de dagbladen te lezen die in hunne departe menten verschijnen, en wanneer in die bladen onjuiste berigten van nog al ernstigen aard voorkomen, door communiqués de waarheid aan hel publiek te doen kennen Deze gedragslijn moetzal zij de vereischte uitwerking hebben, met volharding gevolgd worden, maar de tusschenkomsl bij bedoelde gevallen moet niet in een misbruik makenj van de openbaarheid of in een verbitterend twistgeschrijf ontaarden. Uiteen Brief (24 Julij 1865) van een O. I. Officierin garnizoen te Salatiga.) maar hierover meer in een volgenden. Want thans wil ik eenige bijzonderheden mededeelen over hetgeen ge, in hoofdtrekken, reeds in couranten zult hebben gelezen, te welen over de aardbeving te Ambarawa, en wel in hel groole fort Willem I, waar ik mij toevallig be vond, toen de geduchte uitwerking plaais bad. Zoo als u bekend is heb ben we bier in de nabijheid een zoogenaamden uilgebranden vulkaan (de Mer-Baboe), en een anderen, die van tijd lot lijd nog werkt (de Merapi). Het is dus hier volstrekt niet vreemd, als men, te huis zittende, in eens de hanglampen ziet bewegen, en soms een gerommel onder zich voelt met een geluid alsof hel in de verte onweerthet is niet buitengewoon vreemd

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2