LEYD8CHE Aê COURANT. 1865. MAANDAG 25 SEPTEMBER. 'IS1* STADS-BERIGTEN. PAT EUTBliA K Hf. -Qs De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. h- De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1865 en 1866, voor aï «Se wijkenter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijndagelijksmet uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den 30s,cn dezer maand; terwijl na het ver strijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zon der meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Leyden, 23 September 1865. BINNËNLANDSCHE BEK5GTEN. LEYDEN 23 September. Tot liet gisteren gehouden examenom tot de akademi:che lessen Ie worden toegelaten, hadden zich 26 adspiranten aangemeld, waarvan 21 zijn toegelaten. Op 15 en 16 September zijn de admissie-examens afgenomen van hen die tot de lessen der hoogere burgerschool wenschcn toegelaten te worden. Zij die zich voor de 2'3e en 4C klasse hadden aangemeldwerden od den eersten dag geëxamineerd. Aan het examen voor de 2e klasse werd deelgenomen door 3 jongelingen en aan dat voor de 3e klasse voor enkele vakken door 1 jongelingwelke allen werden toegelaten. Van de vijf jongelingen, die zich aan hel examen voor de 4e klasse onderwierpen voldeed geen aan alle vereischtenzoodat besloten is 1 tol de le klasse en 1 tot de 2e klasse toe te laten; van de 3 overige werd er'l toegelaten tot de 3C en 2 lol de 4e kl. in die vak ken, waarin zij voldoend examen hadden afgelegd. Aan het admissie-examen voor de le klasse op 16 September werd door 16 jongelingen deelgenomen, waarvan 13 zijn toegelaten. De 3 overige werden door de plaatselijke commissie van toezicht tot de le klasse toege laten lot de lessen in die vakkenwaarin zij voldoend examen hadden afgelegd. Op Maandag 18 September zijn de lessen van den nieuwen cursus ge opend in eenige hulp localen op de Aalmarkt, achter de stads-gehoorzaalen wel met een getal van 58 leerlingen. De nieuw gebouwde brug die uit het Noordeinde in regte lijn toegang geeft naar den straatwegis heden voor de passage opengesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 100 tot 114 personen. De Nederi. Gustaaf-Adolf-Vereeniging zal op Dlngsdag 26 Sept. hare jaarl(jksche vergadering te Amsterdam houden die des avonds besloten zal worden niet eene feestelijke zamenkomsl in de Nieuwe Kerk, waarbij de hh. Laurillard, Herman de Ridder en Stemler als sprekers zullen optreden en de protestanlsche zangvereeniging eene uitvoering zal houden. Rij de Ned. herv. gemeente te Garderen is tot predikant beroepen d8. Thuyn de Ligny, pred. te IJlst; bij die te Overschie d5. Loysen, pred. te Koudekerk. Eervol emeritaat is verleend aan de hh. B. van Hattem pred. te Culemborg A. Kampheuve Greving pred. te V'orden J. Gcrritzen pred. te ZoelenJ. D. C. Kochpred. le Valburg, en dr. A. W. van Cam- pen, pred. te Andijk. Eervol ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan d8. S. 11. Gcrritzen pred. te Vlijmen. Te Delft is in de jongste zitting van den gemeenteraad het voorstel gedaan om de wekclijksche veemarkten weder te doen plaats hebbenop grond dat hel schorsen der veemarkten volstrekt niet geacht kan worden een maatregel le zijn om de verspreiding der veepest tegen te gaan. Een der leden wees op de in het oog loopende en ergerlijke wijze waarop het verbod tot het houden van veemarkt te Rotterdam wordt ontdoken, zonder dal de policie aldaar daartegen iels vermagop grond dat de doorvoer en het vervoer van vee niet verboden is. Na uitvoerige beraadslaging is met 10 tegen 5 slem- men besloten de voorloopige schorsing der veemarkten te handhaven. Van Delfshaven meldt men, dat de heerschende veeziekte aldaar nog steeds toeneemt. Dagelijks worden nieuwe ziekte gevallen aangegeven en is het getal, sedert hel uitbreken dier ziekte, reeds tot 176 geklommenwaar van een groot gedeelte geslagtgestorven of onteigend is, terwijl er 18 als hersteld zijn aan te merken. Te Maarseveenprov. Utrecht, heeft zich een tweede geval van de ziekte voorgedaan. Door burg en weth. van Rotterdam is bij het indienen van de begroo- ting voor 1866 aan den raad voorgesteld te heffen: 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, 70 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel, en 100°/o plaatselijke directe be- lastingterwijl levens is gerekend op 4/5 gedeelten van de opbrengst der rjjks belasting op het personeel. Te Amsterdam werden op den 8stcn dezer 17 graskalveren, afkomstig van de markt te Gouda, als verdacht van te lijden aan runderpest, afge zonderd. Eergisteren bleek, na inspectie door den rijks-veearts van Hoorn, dat allen aan runderpest leden. Ingevolge de uitspraak der commissie voor de beoordeeling der kunst werken op de tentoonstelling le Amsterdam zijn de zes gouden medailles, van stadswege uitgeloofd, toegewezen aan de hh. M. ten Kate te Amster dam, M. Leon te 's GravenhageE. Fiers te BrusselJ. van Lerius te Ant werpen, W. A Bourguereau te Parijs, W. Sohn te Dusseldorp. Men verneemt, dat regenten der beide gasthuizen te Amsterdam van wijlen vrouwe A. H. Happe, wed. C. E. Duyts Czoonhebben ontvangen een legaat van ƒ10000, vrjj van successie-reglenten einde de renten daar van te besteden, om aan in de gasthuizen verpleegde zieken, die, na lang durig verblijf aldaar, in geheel uitgeputten geldelijken toestand in de maat schappij lerugkeerenonderstand in kleeding of anderzins uit te reiken. Te Nieuwe Diep werd dezer dagen een tamboer der mariniers in de kazerne aangezegd, dat hij wegens dronkenschap voor de tweede maal naar het corps van discipline zou worden gezonden. Hierover in drift onlsto- i—i l,lj ven mes en stond in razende woede den Rirvpant-minnA- an den fourier naar hel leven. Gelukkig kwam er op het geroep van den ser geant-majoor hulp en werd de onverlaat in verzekerde bewaring gebragt; beide onder-olTicieren waren reeds verwond. Hij zal thans voor den krjjgsraad leregt staan. Te Hengelo werd dezer dagen in eene weide het lijk gevonden van een spoorweg-arbeider, die, op de plaats gehad hebbende kermis zich aan den drank te builen gegaan hebbende en verdwaald zjjnde, voorover op een hoop hooi is gevallen en dus een treurigen dood heeft gevonden. De ongelukkige laat eene vrouw en drie kinderen na. De Indép. Beige berigt het volgende: In de omstreken van Brussel woedt de runderpest met zekere hevigheid. Niettegenstaande de krachtda dige maatregelen van de overheden, en den ijver der veeartsen, zet die geessel zijne verwoestingen voort. Er zal eene bijeenkomst van onze voor naamste rijksveearlsen plaats hebben, om onderling overleg te houden. 's GRAVENHAGE 23 September. Z. M. heeft den heer mr. Th. M. Roest van Limburg. Ned. buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister bij de regering der Vereenigde Staten van N.-Amerika, benoemd tol groot-officier der orde van de Eikenkroon. De heer W. H. J. van Idsinga, thans gezaghebber van St. Martin (Nederi. gedeelte)is benoemd lot gouverneur der Nederi. bezittingen ter Kuste van Guinea, met toekenning van-den rang van luit.-kolonel gedu rende zijne dienst aldaar. Aan jhr. mp. G. W. F. Lycklama a Nyeholt is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ooststcllingwerfen als zoodanig is benoemd de heer mr. P. A. Bergsma. Z. M. heeft goedgevonden in le trekken de benoeming, bij besluit van 1 Sept., van den heer J. van der Waals tot leeraar aan de rijks- hoo gere burgerschool te Gouda; en tot leeraar bij die inrigting te benoemen den heer K. Mars, laatstelijk onderwijzer le Utrecht. Tot leeraar der lc kl. in de taal- en letterkunde aan de kon. militaire akademie is benoemd de heer jhr. B. L. Teding van Berkhout. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. L. J. Tomsonvan het isic reg. infanterie, en den majoor-magazijnmeester der artillerie N. II. baron van Slingelandt, op hunne aanvrage op pensioen te stellen, en te benoemen: bij het wapen der infanterie, bij het lste reg. tot kapitein 3Je kl. den l8te0 luit. A. W. Grcvc, van liet reg. grenadiers en jagers; bij het instructie-balaillon tot lstcn luit. den 2den luit. J. F. Meyer, van gemeld bataillonbij het wapen der artillerie: bij den staf van liet wapen, tot ma joor en magazijnmeester der artillerie lste kl. le Naarden, den kapitein lslc kl. VV. II. G. Ernst de Seiwert, van het 2dc reg. vesting-artillerie, bij hel reg. veld artillerie, tol lslCD luit. den 2den luitenant W. P. Slakman van het corps; bij het l8te reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3de kl.den lslcl1 luit. II. W. A. Oltkamp, van het corps.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1