in Limburg, hel volgende ongeval plaats gebad. Twee ambtenaren der rijks belastingen, van hunne wacht aan de grenzen huiswaarts keerende zagen uit een verdacht huis een onbekend persoon sluipen dien zij staande hiel denten einde hem eene visitatie te doen ondergaan; niets bij hem vindende wilden zij hem echter verder geleiden, als wanneer de onbekende eensklaps een sprong ter zijde nam en het uil al zijne magl op een loopen zette; in deze vlugi door de ambtenaren achtervolgd wordende, ontving hij een vol hagelschot, gemengd inet kogels, in den rug, zoodat h(j dadelijk op den grond stortte en meer dood dan levend door de ambtenaren in het huis, waaruit zij hem hadden zien komenwerd teruggedragen. De ambtenaren beweren dat het karabijn hij ongeluk is afgegaan. De getroffene behoort tot een gezin welks leden reeds dikwijls wegens smokkelarij zijn veroordeeld, 's GRAVENHAGE, 19 September. Door Z. SI. zijn benoemdtol advocaat-generaal bij het prov. geregls- hof in Utrecht de heer mr. S. J. van Genus, thans substituut-officier van justitie bij de arr.-regtbank te Utrecht; tot substituut officier van justitie bij de arr. reglbank te Utrecht de heer mr. J. R. A. Engelenberg, thans in die betrekking bij de arr. regtbank Ie Brielle; tot substituut-officier van justitie bij de arr.-regtbank te Brielle de heer mr. J. G. Patijn, thans griffier bij bet kantongeregl te Slaarssen tot griffier bij liet kantongeregl te Maarssen de heer mr. B. D. Weyland, advocaat te Amsterdam. Tot burgemeester der gemeente Iloogeveen is benoemd dc heer mr. J. 01- denbandringh, lot dusverre burgemeester der gemeente Ruinen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Beest de lieer H C. van Doorn, thans te Terheydenen te Wolvega de heer J. van Sandhergen liuwalda, thans te Ternaard Z. SI. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: hij het 2,le reg.tot majoor den kapitein lsle kl. C. SI. de Jong van Roden- burglivan liet GJe reg.; bij liet 4de reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit. J. C. C. den Beer Poorlugael, van den staf van het wapen, werkzaam bij liet dep. van oorlog; lot lsten luit. den 2d™ luit. J. C. J. Wentzel, van het corps; hij het 5dc reg tol kapitein 3lle kl. den lsle" luit. L. J. SJ.GIasius, van het corps; bij hel 7de reg., tol luit.-kolonel den majoor J. L. E. Juta, van bel 2dc reg.; lot l5lcn luit. de 2de iuilt. J. J. Sas en 11. J. Sleyners, van liet corps. Door den minister van marine zijnmet 1 October aanst benoemd tol kadet bij het oorps mariniers: J. J Rceringli, II. J. Romeny en II. B. van Rliijn. II. SI. dc koningin is gisteren morgen naar Baden-Baden vertrokken. lil eene vereenigde vergadering van de beide kamers der slalen-gene- raal had gisteren ten 1 ure de plegtige opening der zitting 1864—65 plaats. Hiervan is gisteren afzonderlijk verslag gegeven.) De eerste kamer hield heden eene zitting, waarin de nieuw benoemde leden, na onderzoek hunner geloofsbrieven, zitting namen. De voorzitter hield daarop eene toespraak tot die leden en aanvaardde vervolgens zijne betrekking met eene aanspraak tot al de leden. Na de mededeeling der ingekomen stukken werd besloten dc aanspraak des konings met een adres te beantwoorden. Vervolgens werden de afdeelingen zaoiengcsteld en door deze eene commissie gekozen tot hel ontwerpen van bedoeld adres. Die commissie heeft zicii reeds beden met hare taak bezig gehouden. De tweede kamer hield heden eene zitting onder voorzitting van den lieer Jespers, oudste lid in jaren. De heer Botz, als lid der kamer herko zen, nam, na onderzoek zijner geloofsbrieven, zitting. Aan de orde wa-^ voorts hel opmaken eener lijst van drie caiididaten voor bet voorzitterschap.' Tot de stemming overgegaan zijnde, worden uitgebragt voor len kan didaat op de lieeren van lleenen 41, Dullerl 8, Rocliussen 6, Hoynek en J. K. van Goltstein ieder 2 stemmen en op de Branw en Poortman ieder 1 stem. Tot eersten kandidaat is derhalve gekozen de heer mr. G. C. J. van Reenen; voor 2en kandidaat op de lieeren Dullerl 37, van Nispen 13, J. K. van Goltstein 4, Jespers 3 stemmen en Poortman, Rocliussen, W. van Goltstein en Storm van 's Gravesande ieder 1 stem. Tot tweeden kandidaat is dus gekozen de heer mr. VV. II. Dullerl; voor 3cn kandidaat op de lieeren Jespers 32, van Nispen 18, van Muiken 4, J. K. van Goltstein en Storm van 's Gravesande ieder 2 stemmen en Hoffman, Heemskerk en van Asch van Wijck ieder I stem. Tot derden kandidaat is dus gekozen de lieer mr. F. J. Jespers. Bij deze drie stemmingen waren 61 leden tegenwoordig. Deze lijst zal Z. M. den koning door eene commissie worden aangeboden. Heden morgen is bet garnizoen van de residentie en het bat. van het 4° reg. infanterie, in garnizoen te Deift, onder bevel tan den luit.-generaal üujeker, naar de vlakte van VVaalsdorp gemarcheerd, om groote manoeu vres in het tuur uit te voeren. Aanst. Vrijdag zal dit weder plaats hebben. Onder de menigte vreemdelingen, die gisteren van de plegtige opening der slaien-generaal wilden getuigen zijn, bevond zich rok zekere Joh. Sand- v lietopperman te Leydenmet zijne huisvrouw, en Inn kindje van slechts twaalf weken ouddal de moeder aan haar borst droeg. Ten gevolge tan dc groote zamenstrooming van volk is, naar men verneemt, dit kind op den arm der moeder doodgedrukt. BUITENLANDSCIIE BKRIGTEA. E IN 4* hj E -4l A, D LONDEN. 17 September. Volgens berigten uil Dublin duren daar zoowel als in de provinciën de inhechtenisnemingen voort. De gevangen genomen personen worden wegens hoogverraad vervolgd. Onder het volk verlootten zich blijken van sympathie voor de beschuldigden. In het graafschap Cork is eene proclamatie ver schenen, waarbij buitengewone maatregelen tot handhaving van vrede en rust tvoiden afgekondigd. Te Enniscorthyin Ierland, zijn twee lie. en in slaat van beschuldi ging gesteld afs behoord hebbende tot eene vergadering van personen, welke in den nacht van den 6dco dezer in de onmiddelijke nabijheid dier plaats ongeoorloofde wapenoefeningen hadden gehouden. In Schotland verkrijgt de runderpest eene groote uitgebreidheid. Van de Kaap de Goede Hoop meldt men van 14 Augustus het volgende De oorlog duurt voorl. De boeren gaan thans aanvallenderwijs te werk; zij hebben eenen inval in liet land der Basntos gedaanen er groote ver woestingen aangerigt. Laatstelijk maakten zij toebereidselen voor eenen aantal op Thaba Bosigo, dc hoofdstad der Basutos. Volgens gerucht zou den laatstgenoemden die plaats reeds ontruimd hebben. In de Verkeerdevlei heeft een bloedig treffen plaats gebad tusschen 250 burgers en 2500 Bastito-kaffers, welke laatslen, na een hardnekkigen slrijd, die volhield tot dal dc zon nagenoeg onder was, op dc vlugt geslagen werden met achterlating van 160 dooden. Bij die gelegenheid werd den siroopen den vijand tevens een rijke buil ontnomen, bestaande uil 70000 schapen, 50 paarden 2032 stuks hoornvee en 4 wagens. Volgens berigten uit New-Yoik bedroeg de openbare schuld der Ycr- ernigde Staten thans 2757 millioen dollars. PRÜISSEIS. BERLIJN 17 September. Deensche bladen verzekeren dat het plan om Noord Sleeswijk te ver ruilen tegen de Deensch-West-Indische bezittingen niet vernomen is, maat dat de onderhandelingen over dit plan onmiddellijk na de reis van den heet von Bismarck zullen geopend worden. Dc voorstad Schmelz, van Memel, is grootendeels eene prooi der vlam men geworden. Verscheidene menschen hebben bij die ramp liet leven verloren. OOST-IN DIE. BATAVIA, 31 Julij. Uit Samarang meldt men, dat op 28 Jnlij zoowel te Ambarawa als tt Banjoc Biroe nog schokken van aardbeving gevoeld werden. Het Bat. Hbl, deelt heden het volgende mede: Z. de gouverneur-generaal is Zaturda* te Batavia teruggekeerd. De berigten omtrent Banjoe Biroe luiden voort durend ongunstig. Ook het nieuwe kruidmagazijn is (hans gescheurd, et men vreest dal al het daarin aanwezige kruid als verloren moet wordet beschouwd. Per Tclcgraat. WEENEN, 19 September. Een keiz. decreet is verschenen, waarbij de landdagen van de monarchie worden bijeengeroepen legen 23 November a. s. Het besluit lol bijeenroeping van den Hongaarschen landdag is nog niet af gekondigd volgens dc Debatte zou de keizer besloten hebben dezen land dag den 10dco December a. s. te doen bijeenkomen. MADRID, 18 September. Te Seville heersclil bekommering, doordien in de omstreken dier slad eenige cliolera-gevallen zich hebben voorgedaan. INGEZONDEN. KALKHOK EJN BEW A AKSCHOOL! Sinds de welwillende opname van mijn artikel: Kalkhok of bewaar school?" in de Leydsche Courant van 21 Aug. II., waarvoor ik der Redactie nogmaals openlijk mijnen dank betuig, is er veel gebeurd dal allen, wien liet welzijn der arbeidende klasse in wijk V ter harlegaat, pijnlijk getrof fen, hunne bezorgdheid over hel behoud der bewaarschool in dat wjjk ver meerderd en hare toekomst merkelijk verduisterd heeft. Onze arme bewaarschool, een' inrigting, zeker niet zonder smet of rim pel maar die dan toch hel goede gewild en (ik beroep mij openlijk op hel getuigenis der medebewoners van het wijk) ontzaggelijk veel goeds gedaan heeft, stond herhaaldelijk bloot aan miskenning, soms het gevolg van dwa ling te goeder trouw, soms met een' verdraaijing van feiten, waarover ieder eerlijk man zich moest schamen. Vrij algemeen is de zaak opgevat en be sproken als een geschil met de directie der gasfabriek over het al of niet noodzakelijke om aan die fabriek een zoogenaamd kalkhok le verbinden, iels dal nooit betwijfeld en waarover zelfs geen' sprake geweest is. De ouders, die zich in hunne verslagenheid lot den gemeenteraad hebben ge wend om voor hunne kinderen op het behoud der school aan te dringen, zoo noodig uiet aanwijzing van een ander lokaal, zijn geleekend als werk tuigen in de hand der commissie om eene onpassende demonstratie te ver wekken; hadden zij gezwegen, het beloog ware zeker niet achterwege gebleven dal de zaak voor de belanghebbenden zclven toch niet belangrijk genoeg scheen om hen le bewegen, ook maar even hunne slem tc doen liooren! Er is gesproken van een bepaald karakter dat het geschil ver kreeg omdat men nu eenmaal goedvond (zeker niet met de edele bedoeling om hel behoud der inrigting gemakkelijker le maken) daaraan hel schrik beeld van nschoolagitalie en religiestrijd" vast le knoopen; op ieder, die met dc zamenstelling der commissie bekend is, kan dit alleen den indruk eener bespottelijkheid hebben le weeg gebragi, maar boe vat in den regel een groot deel van het publiek zulke ongemotiveerde beschuldigingen op? Eindelijk (doch hier hebben wij dan toch, Goddank! het terrein van den laster niet meer onder de voet) verneem ik dat bh. rooimeesters het gebouw onderzocht en, mei hel oog op zijn bouwvalligen staal, voor liet tegen woordig doel ongeschikt verklaard hebben Wat staat der commissie nu te doen? Dc bewaarschool is ecu' zelfstan dige, geheel onafhankelijke inrigting; zij beslaat door vrijwillige jaarlijksclie bijdragen, telt onder hare contribuanten menschen van allerlei rang, stand en denkwijs doch kan haren steun alleen en bijna uitsluitend zoeken onder de bewoners van wijk V omdat hare zusterinrigtiiigenin anderedcelen der slad gevestigd, daar hare aanspraken doen gelden. Tot eer der bewoners van hel wijk moet gezegd worden dat slechts zeer weinigen zich onttrek ken, maar mag men aannemen dat daar de middelen te vinden zijn, noo dig voor den aankoop van een terrein en het zetten van een gebouwwaarin de school kan worden overgebragt, zonder steun van elders en dus met behoud van hare onafhankelijkheid?. Geachte lezers, 't is te beproeven en 'l zal beproefd worden ook: maar wanneer b. v. het gemeentebestuur, overtuigd dat de eenige st.idsbewaar- scliool in de Scheislraat niet in de behoefte kan voorzien en nu de verdere zorg aan particulieren overlatende, eens vóórsing door het aanbod ccncr beduidende bijdrage, zoo de burgerij in dat deel der stad van haren kant het ontbrekende bijeenbragt (natuurlijk met de verpligtiiig voor de com missie om rekening en verantwoording te doen van het beheer der haar toe vertrouwde gelden), zou dat de zaak geen kapitalen stoot geven en de kans op welslagen veel grooter maken? Of weel iemand iets anders, iets beters voor te slaan? Daar opent hel Leidsch dagblad van 13 Sept. zijne kolommen voor een ingezonden stuk, geleekend: nSuum cuique" (ieder liet zijne) en geti teld: «Kalkhok of bewaarschool?" Is het van een medestander, iemand die zijne zienswijze blootlegt om het bestaan der school te helpen verzeke ren? Helaas! neen, ik zoek te vergeefs naar de geringste sporen van die gezindheid maar tref des te meer bewijzen van het tegendeel aan! Is S. C. dan een tegenstander, iemand die hel nut der bewaarscholen voor den geringeren stand ontkent en wacht ons welligl de schoone taak hem, met onweêrleghare bewijzen, van het verkeerde zijner zienswijs tc over tuigen? Helaas! neen, hijzelf noemt dc bewaarschool mede eene inrigting, »die volksverlichting en zedelijkheid bevordert," geen' uitdrukking die ons aan een tegenstander doet denken. Maar wie is en wal wil S. C. dan? S. C. schijnt mij iemand toe, die, 't spijt me dat ik het zeggen moet en men vergeve mij de uitdrukking, behoefte gevoelt om zijn gal eens uit te spuwen en die, bij gemis van een' anderen aanloop, daaraan onze arme bewaarschool dienstbaar maakt! Wil S. C. zoo iets doen, 'k heb het regt niet hem daarover hard le vallen evenmin als over zijne keus om daarvoor het Leidsch dagblad le gebruiken. Hij en die redactie zeiven moeten weten wat in dergelijke ge vallen inet beider waardigheid is overeen te brengen en in welk kleed zij zich liefst aan de oogen van bet daghladlezend publiek wenschen tc vertoo-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2