LEYDSCUE De Couratil wordt MaandagIFoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG 18 SEPTEMBER. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. PATENT 11L A EN. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1865 en 1866, voor al «le wijken, ter Secretarie dezer ge meente verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden af gekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 12 September 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEER. BINNENLANDSCIIE BERIGTKN. LEYDEN 16 September. Gisteren overleed, na een langdurig lijden, in 57-jarigen ouderdom de heer oir. II. C. Huyser, griffier van het kanlongeregi alhier. Hij was vroeger ook lid der piovinciale staten van Zuidholland en lid van den gemeenteraad, doch vermindering zijner gezondheid had hem genoodzaakt uit die en andere betrekkingen, waarin hij nultig werkzaam was, zijn ontslag te nemen. Behalve de drie premien die van stadswege worden verleend aan de spuitgasten der drie stadsspuiten en de drie particuliere brandspuiten die hel eerst hij den brand op het eerste leeken water hebben gegeven zijn tot erkenning van de goede diensten die de brandweer bij den laalslen brand op 30 Augustus jl. heeft bewezen, door den heer W. L. van Kaathoveji namens de assurantie-maatschappijen Securilas en de Phoenix ƒ60.—door den lieer Bollandei namens de firma de Jongh en C°. ƒ30.— door de firma J. J. Krantz en Zoon eigenaars van de belendende fabriekgebouwen ƒ100.— aan dcu heer weihouder, die aan het hoofd van de brandweer slaat,, ter liaod gesteld, om onder de spuitgasten te worden verdeeld, terwijl van dü gift van ƒ60.— bepaaldelijk 10.— door de maatschappijen Securitas en de Phoenix aan de spuit der firma Hartevelt en Zoon is toegelegd. Op den Burg alhier werd heden de derde vergadering gehouden van belangstellenden in het behoud van den Nederlandschen veestapel. Door den heer B. A. baron van Verschuer werd voorlezing gedaan van een concept adres aan de eerste en tweede kamer der slaten-generaaldat, na eemgc gedachienwisseling door de vergadering werd goedgekeurd. Even voor het sluiten werd door den heer Snellen in de vergadering ontvangen een ander adres aan de beide kamers, hem van elders toegezonden, waarvan bij ver zocht voorlezing le mogen doen en dat daarna door vele der aanwezigen werd osderteekeud. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tot 114 personen. Dezer dagen is de heer A. P. Vreeburg te Soeterwoudevoor de som van ƒ13369, aannemer geworden van de gebouwen voor hel stoomgemaal tot droogmaking van den Geer- en Kleinen Blankaardpoldcronder Slompwijk en Soetrrwotide, waarvoor de stoommachine met centrifugaalpomp zal wor den geleverd door den heer K. Reygers, te Ulft, gemeente Gendringen. Wanneer het stoomgemaal, zooals men zich voorstelt, nog voor het einde van dit jaar voltooid zal zrjn, kan onmiddelijk worden aangevangen met de droogmaling van genoemden polder, daar de werkzaamheden der bedijking, waaraan gedurende dezen zomer met kracht is gearbeid nu reeds genoeg zaam zijn geëindigd zoodat sommige plaatsen van den nieuw aangelegden dijk reeds met koolzaad zijn bezaaid. Door deze onderneming, die aan vankelijk de gunstigste resultaten belooftzal weder eene uitgestrektheid van bijna 150 bunders aan het water worden ontwoekerd en in vruchtbaar land herschapen waardoor aan den landbouw in deze streek eene belangrijke uitbreiding wordt gegeven. Te Zegwaart zijn den 15dt0 dezer op nieuw 3 runderen door de vee pest aangetast. Deze beesten hebben in dezelfde weide gcloopen, waarin de ziekte zich in die gemeente voor het eerst heeft voorgedaan. Te Zoetermeer zijn voor alsnog geenc runderen door de ziekte aangetast. Door de ge meentebesturen van Zegwaart cn Zoetermeer zijn verordeningen vastgesteld, waarbij de invoer van vee is verboden en het vervoer binnen de gemeenten aan beperkende bepalingen is onderworpen. De Staatscourant van heden deelt nog cenige bijzonderheden omtrent de veeziekte in deze provincie en daartegen genomen maatregelen Wij onileenen daaraan liet volgende: De commissie van veeartsen, benoemd om in de streek, waar de ziekte zich geopenbaard heeft, het rundvee te inspec teren en de gemeentebesturen behulpzaam te zijn in het naleven hunner jj vcrpljglingenis ijverig werkzaam. Het onderdeel dier commissie, waaraan werd opgedragen den aard der ziekte naauwkeurtg na te gaan en daarover rapport te doen alsmede over de maatregelen, welke, behalve de toen reeds genomene, nog zouden kunnen dienstig zijn ont verspreiding tegen te gaan heeft medegedeeld dat de ziekte is de besmettelijke typhus van het rund vee (typhus contagiosns boum)hekend onder den naam van n runderpest." Zij heeft maatregelen aanbevolen, die, voor zoo ver zij doeltreffend cn doen lijk voorkwamen, zijn genomen, of aan de plaatselijke besturen, van welke zij moesten uilgaan, dringend zijn aanbevolen. Onteigening en afmaking van ziek of verdacht vee heeft plaats waar hel noodig wordt geachtom verbreiding der ziekte tegen le gaan. d Bij kon. besluit van 7 Sept. is ruiterij beschikbaar gesteld, om als hulp- maréchaussee dienst te doen en de gemeentebesturen aan den omtrek van de besmette streek behulpzaam te zijn in het handhaven hunner verordeningen. De ruiters hebben ten spoedigste de hun aangewezen posten betrokken. Die streek ligt binnen eene lijn, loopeude van Katwijk langs Leyden naar Gouda; van daar naar Schoonhoven; verder van Nienwpoort over Ottoland, Sliedrecht en Papendfechlvan Dordrecht langs de killen naar het Hol- landsch Diep cn van daar naar zee. Op de waterlijn, vormende de zuide lijke grens der provincie, zijn stoomschepen gestationeerd. Dit hetgeen tot dus ver van den loop der ziekte bekend is, schijnt le besluiten, dat deze epidemie van den veetyphus veel minder kwaadaardig is dan die, waardoor in vroegeren lijd Nederland werd bezocht. Een niet on beduidend gedeelte der aangetaste dieren herstelt; vooral hij fokvee eene zeer gelukkige omstandigheid. Tot den 9den Sept. werden ruim 600 stuks vee aangetast, waarvan omstreeks 160 zijn gestorven, 50 afgemaakt en 70 hersteld. De overigen zijn nog ziek. De commissaris des konings in deze provincie heeft de gemeentebestu ren verzocht om, zoodra de ziekte onder het rundvee in hunne gemeente zich mogt vertonnen, daarvan kennis te geven aan den lieer Hekmerjer, voorzitter der commissie wegens de veeziekte, te Schiedam gevestigd. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Leerbroek is beroepen ds. Voorhoeve, pred. le Fijnaard; bij die le Ter Neuze ds. Naliuys, pred. le Bieselingc; bij die le Zoutelande de cand. W. J. Ramaker; door die van Noord wijk aan zee is toezegging van beroep gedaan aan den cand. E. A. Lasonder. Ten behoeve van de marinewerf te Amsterdam is van de bh. Martin Kaufmann C®. te Rotterdam, krachtens een ministerieel besluit, aange kocht de stoombraudspuit The Rhine, welke, door de fabriekanten M'erry- weather Sons van Londen vervaardigd, op de jongste tentoonstelling te Keulen den eenigen eersten prijs behaalde. Te Amsterdam was eergisteren de toevloed, om de opstijging van den heer Nadar met zijn luchtballon le Géant bij ie wonen, buitengewoon groot. Ten 1 ure werd met de vulling begonnendie echter slechts langzaam werd voortgezet en afgewisseld door het oplaten van kleine hallons. Nadat HH. KK. Uil. prins en prinses Hendrik op het terrein waren aangekomen werd de vulling onafgebroken voortgezet. Het aantal van 250 man was toen onvoldoende om hel gevaarte in bedwang te houden, zoodat de hulp van nog meerdere handen moest ingeroepen worden. Ongeveer ten 7 ure stapte de lieer Nadar, na afscheid te hebben genomen van de vorstelijke personen en van zijne familie, in hel aan de ballon bevestigde en van rollingriet stevig zamengcvioclilen huisje, vergezeld van drie personen, waarvan een uit Amsterdam. Het bevel om den ballon los te laten werd toen gegeven, dat echter niet door al de manschappen werd verslaanzoo dal de ballon naar de eene zijde overhelde en hel huisje langs den grond sleepte. Spoedig echter werd alles in den vorigen toestand hersteld en nadat op nieuw liet bevel om los te laten was gegeven, rees de ballon statig in de boogie, na gestaard door eene ontelbare en juichende menigte. De wind was op dal oogenblik oostelijk. De heer Nadar is met ballon len 8 ure nedergedaald in de Haarlemmer meer, op het land van den lieer Blokland aan den Sloterwcg. Ten 11 ure was hij weder in Amsterdam terug. In het verslag dat de beer Nadar vau zijnen togt geeft, zegt hij dal hij bij de opstijging reeds voornemens was zoo spoedig mogelijk neder te dalen. De zwaarte van hel te Amsterdam geleverde gas, de duisternis, waarbij hij niet gaarne boven dc Noordzee wilde komen, en de kosten aan bel terugvoeren van den ballon verbonden, indien hij op verren afstand nederkwam hadden hem daartoe doen besluiten. De reis leverde niets belangwekkends op. Behalve dat een der tccnen wan den van het huisje eenig letsel kreeg, doordien hij wegens de schuring der touwen in brand geraakte, was alles goed afgcloopen. Bij het nederdalen ondervond men eenen hevigen schok waarbij het huisje ondersteboven keerde. Aan 's rijks hospitaal te Utrecht is een nienw reglement ingevoerd voor het admissie-examenwaariti o. a. bepaald wordt, dal de cursus, in plaats van 4, voortaan 5 jaren duren zal, terwijl de adspiranlen tot hun 21sle jaar op de school zullen kunnen komen. Tevens is bepaald, dal zij. die voor de Oost-Indien worden opgeleid, voorlaan ƒ000 toelage per jaar zullen genietenen dat de kweekelingen voor hel leger hier te lande zich in het vervolg voor 15 jaar zullen moeten verbinden. 's GRAVENHAGE, 16 September. Tot burgemeester der gemeente Opsterland is benoemd dc beer dr. J. Ltinsingh Tonckeus. Tot lecraar aan de rijks- hoogcre burgerschool le Groningen is benoemd de beer II. J. II. Groneman, tot dus verre leeraar aan d< rijks- boogerc burgerschool te Roermond; en tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool le Roermond de beer J. E. Stark. Aan den luit -kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indi« R. F. de Seyff, thans met verlof bier te iande, is een eervol ontslag verleend uil de militaire dienst met toekenning van den rang van kolonel. Op zijn ver zoek is ook de officier van gezondheid 2de kl. E. J. Muller eervol uit de zeedienst ontslagen. De kapitein ter zee J. E de Man en de officier van administratie lsle kl. A. C. Ituighart zijn op non activiteit gebragt. Met 16 October aanst. zal in dienst gesteld worden de korvet van Speyk, en liet bevel over dien bodem gevoerd worden door den kapitein- Ion. ter zee M. H. Jansen. De gemelde hoofdofficier zal ie zijner tijd te vens belast worden met hel bevel over eene zamcit te stellen schcepsdtvisie,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1