LEOSCHE COURANT. 1805. YBIJDAG 15 SEPTEMBER. S\ 114. STADS-BEJRIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. <35? De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. - - De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van heden, is vastgesteld de volgende VERORDENING op den in-, uit- en doorvoer van rundvee langs de zuidelijke grens der gemeente J.eyden. Art. 1. Geen rundvee, hetzij levend of dood, noch vcrsche of gezouten huiden, vleesch of afval daarvan, wordt langs de zuidelijke grens dezer gemeente, te water of te land, ingevoerd binnen de gemeente Leyden. Art. 2. Door de zuidelijke grens dezer gemeente wordt verstaan de geheele breedte van het Galgewater, de weg voor en langs de voormalige Wilte-poortde singel van de voormalige Witte- tot de voormalige Koe-poortde weg voor laatstgenoemde poort voorts de singel tot de Hoogewoerds-poorlde weg voor die poorten eindelijk de singel van daar tot en voor de brug over den Nieuwen Rijn. Art. 3. In gevallen waarin, krachtens art. 2 der verordening van Zoeterwoude, in dato 5 September jongstleden, verlof tot doorvoer is gegeven, kan door den Burgemeester dezer gemeente, bij uilzondering, van bedoelde runderen de invoer worden toegelaten. De schriftelijke vergunning, daartoe noodig, blijft slechts één dag van waarde. Art. 4. Alle uit- of doorvoer van rundvee, hetzij levend of dood, en van vcrsche of gezouten huiden, vleesch of afval daarvan, is naar de gemeenten, gelegen ten zuiden van die lijn, verboden. Art. 5. Overtreding van een der artikelen dezer verordening wordt gestraft met eene geldboete van vijf en twintig gulden en gevangenis van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Art. G. Deze verordening wordt op heden afgekondigd en treedt in werking met den dag, volgende op dien der afkondiging. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare vergadering van den 13den September 1865. De Burgemeester, D. TIËBOEL S1EGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland in afschrift cd cd cc ld En is hiervan, ingevolge raadsbesluit van heden, afkondiging geschied waar liet behoort, den 13den September 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL S1EGENBEEKBurgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEK1GTEN. LEYDEN 14 September. Iii de zitting van den gemeenteraad van gisteren is het nieuw inkomend raadslid mr. II. C. J. Hoog, na het afleggen der gevorderde eedengeïnstal leerd. Voorts werd vastgesteld eene verordening waarbij de in-, oit- en doorvoer van vee langs de zuidelijke grens der gemeente wordt verboden, welke verordening hierboven wordt medegedeeld, en zijn burg. en weth ingevolge hunne voordragt, gemagtigd om, bjjaldien de heerschende veeziekte zich in een of meer der omliggende gemeenten mogt openharen of ziek vee alhier ter markt werd gebragt, de beestenmarkt tijdelijk te schorsen. Deze magtiging werd verleend met 16 stemmen tegen 3, die voor eene da delijke schorsing der veemarkt waren. Sedert de laatste opgaaf is hel mnnt- en penningkabinet der Leydsche hoogcschoolonder andereuvermeerderd geworden Door aankoopmet een Angel of Angelot van den Engelschen koning Hendrik VII, 1485—1509 (zie Ruding, Annals of the coinage of Great- Britain, pi. IV. n°. 7), eene niet zeldzame gouden munt, doch het tegen woordige exemplaar draagt den klop van de stad Kampen, zoodat hoogst waarschijnlijk dit stuk aldaar gedurende het beleg van 1578 voor eenen verhoogden prijs gangbaar is geweest; misschien is zulks uil het archief dier stad op te helderen. Verder met een denier van een aartsbisschop van Bremen uit de 13e eeuw; met J groot of plak van den graaf Filips den Goeden (v. d. Cltijs, de Munten van Holland en Zeeland enz. pi. XIV, n°. 16), met de buitengewoon zeldzame halve groot van hertog Karei van Egmoud opschrift: Fiat misericordia tua JJomine (v.d. Chijs, de Munten der Graven en Hertogen van Gelderland, pi. XVI, n°. 3); met een Sol Parisis van koning Karei IX, 1560—1574; zie le Blanc, Monnoyes de France, pag. 269; met Filipsdaalder van koning Filips II als heer van Utrecht 1572 (v. d. Gilijs, de Munten der Bisschoppen enz. van Utrecht, pi. XXIV. n° 14)met een driegrosschensluk 1598, van den Poolschen ko ning en groothertog van Litlhatten Sigismund III; met de zeldzame rijks daalder vatt Jan Frederik, hertog van Saksen (VVeimarsche tak), met zijn borstbeeld, benevens die zijner zeven broeders, 1612 (zie Madai Thalerca- binet n». 1478)met een Grouingsche dubbele jagerflabbe of vierstuiver- stuk, 1635 (Verkade, Muntboek, pl. 186, n°. 3); eindelijk met een stuk van 18 grooten van den keurvorst Frederik Willem van Brandenburg, in 1684 voor Pruissen geslagen. Verder door geschenken, als: van de commissie voor de internationale tentoonstelling le Keulen in Jun(j 1865, met een exemplaar der prijsmcdailleprijkende met de borstbeelden van den kroonprins en de kroonprinses van Pruissen; van den heer D. Leiden, te Keulen, met bronzen exemplaren van de me daille op de tentoonstelling van Duitsche nijverheid te Berlijn in 1844; ver der met dito dito van de prachtige medailles op de opening van den spoor weg van Keulen naar Mentz, 16 December 1859, (met de beeldlenissen van koning Fred. Willem IV en diens zoon den prins-regent) door J. Wiener, alsmede Ier gedachtenis der opening van den spoorweg van Coblentz naar Oberlahnstein9 Mei 1864met de afbeelding van de brug te Coblenz, door J. en L. Wiener; door bezorging van bh. curatoren der hoogeschool met hel zilveren eereteeken aan de strijders van 1813—1815 in Jttnij 1865 uitgereikt gewor den. liet kabinet bezit een aantal dcrgeljjke stukken van verschillende lan den, waaronder het zeldzaamst is, dat indertijd is uitgereikt aan de bestrij ders en veroveraars van Bonjol op Sumatra van den heer J. H. Becker, te Stokholm, een aantal der nieuwste zilve ren en bronzen Zweedsche munten, waaronder cenige met het jaartal 1865; verder met een stel van zes stuks van het nieuwe geld voor het grootvor- stendom Finland, waarvan de 4 zilveren stukken van 2 en 1 Markkaa (sic) en de penni'd (decimaal in de veelvouden) het wapenschild des lands voe ren, rustende op den dubbelen Rttssischen arend, benevens opschriften in hel Finsch; de twee koperen munten hebben alleen het naamcijfer des kei zers: A, II. Dit stel is het eerste dat in eenig kabinet kwam; (Gelijk bekend is, behoorde Finland vroeger aan Zweden, doch is sedert 1809 aan Rusland onderworpen. Het heeft echter, met vergunning der Rus sische regering, in 1865 een eigen muntstelsel, dat meer tot het Zweedsche nadert, bekomen.) van den heer J. S. van Cocvorden, secretaris van de alg. rekenkamer van Ned. Indie te Batavia, een Vervolg op diens Chronologische lijst van gedenk- en legpenningeneereteekensvrijmetselaars-toegangs-begrafe nis- brandspuit-bruilof ts- en andere penningenbetrekking hebbende op de voormalige en tegenwoordige bezittingen der Nederlanders beoosten de Kaap de Goede Hoop. Het getal photographische portretten van numismatici des kabinets werd weder met eenige uit verschillende landen vermeerderd. De commissaris des konings in de prov. Zuidholland heeft aan hh. bnrg. der gemeenten in die provincie kennis gegeven, dat de miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard ingelijfd en, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, met den 3de" October a. s. in werkelijke dienst znllen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. In het hoofdkiesdiclrict Eindhoven is als lid van de tweede kamer der staten-generaal herkozen de heer mr. J. B. Bots, met 759 van 791 uiige- bragle stemmen. De Staatscourant bevat de berigten van 2 tot 9 September omtrent de ziekte onder bet vee bij hel ministerie van binnenl. zaken ontvangen. Daar uit blijkt o. a. het volgende: te Nieuw-IIellevoet zijn tot 5 Sept. aangetast 11 koeijen en 1 kalf; gestorven 6 koeijen en 1 kalf; hersteld 2 koeijen. Te Charlois zijn aangetast 3 koeijen en 2 kalveren; 2 koejjen hersteld. Te Heerjansdam zijn aangetast en gestorven 3 koeijen en 6 kalveren. Te Ro zenburg zijn aangetast 9 runderen; 1 gestorven. Te Schiedam zijn aange tast 23 runderen. Te Schipluiden zijn in het geheel aangetast 12 runderen; hersteld 4; overleden 6. Te Zevenhuizen zijn in het geheel aangetast 15 runderen; gestorven 5. Te Ntimansdorp is de ziekte belangrijk toegenomen. Te Maasland zijn aangetast 6 kalveren; 5 gestorven1 afgemaakt. Te Nicn- wenhoorn zijn 5 kalveren en te Pynaeker 2 kalveren aangetast. Te Delfs- haven zijn wegens de ziekte onteigend 5; gestorven 5 runderen; nog in be handeling 31. Te Delft aangegeven 7 runderen; gestorven 2. Te üverschie zijn in het geheel aangegeven 85 runderen; gestorven 33; herstellende 18; in behandeling 34. Te Schiebroek zijn in het geheel aangegeven 8 runde ren; gestorven 6. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel zijn in het geheel aangegeven 30 runderen; gestorven 18, herstellende 7. Te Vlaardingen zijn in het ge heel aangegeven 9 koejjen; 2 gestorven, 4 gedood; 1 geheel en 1 bijna hersteld. Te Berkel aangegeven 9 runderen en 4 kalveren; van de koeijen zijn 2 gedood; de kalveren zijn gestorven. Te Kralingen zijn van 22 Aug. tot 7 Sept. aangegeven 7 runderen gestorven 5. Te Vrijeban zijn aange- j geven 19 runderengestorven 7. Te Lekkerkcrk is aangetast een stal van 11 meslkalveren1 gestorven 10 afgemaakt. Voorts hebben zich nog en kele gevallen voorgedaan te: Rockanje, Oud-BeijerlandHof van Delft, Stompwijk, Bleiswijk, Benthuizen, Geervliet, Klaaswaal, Mijnslieerenland Zoetermeer, Rotterdam, Ridderkerk, Monster en Zegwaard.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1