venhage; L. Nauta, onderwijzer te Leeuwarden; J. J. Bertelmanonder wijzer aan de slads-teekenschool te Gouda; en H. J. Steenbergen, onder wijzer in de gymnastiek te Gouda. Te Hillegersberg zijn 2 koeijenaan de runderpest lijdendeen 8 andere, daarbij weidende en hóógst verdacht, afgemaakt; te Zevenhuizen zijn mede 3 koeijen, aan de ziekte lijdende, en 6 als verdacht, afgemaakt. Van de verdachte beesten zou het vleeschwanneer hel goed werd bevonden, in consumtie gebragt worden. Te Benthuizen zijn 2 koeijen, door de ziekte aangetast, afgemaakt, en te Monster zjjn van 2 aangetaste koeijen een gfstorven en een afgemaakt. Te Lekkerkerk zijn 11 kalveren en te Charlois twee koeijen door de ziekte aangetast en afgemaakt. Te Ridder kerk waar men mede eene koe heeft moeten afmakenhebben eenige vee houders zich vereenigd om de door de veeziekte te lijden verliezen geza- mentlijk te dragen. Te Botterdam is door den gemeenteraad tol de tijdelijke opheffing van de veemarkt besloten. De slagers aldaar hebben eene vergadering gehouden en zullen hunne bezwaren daartegen inbrengen. Te Amsterdam zijn den 5den 4 runderen, als verdacht van aan de run derpest te lijden, aangehouden. Later heeft zich bij twee dier beesten de ziekte op zekere wijze geopenbaard. Gisteren zijn op nieuw 17 graskalveren en 4 stieren, die van de markt te Gouda kwamen, als verdacht in quaran taine gesteld. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft de navolgende aanbevelings lijst opgemaakt, ter vervulling der vacature van regter in die regtbank: 1°. ntr. N. Muntendam, subst.-griffier bij het geregtshof in Noord-IIoiland 2". mr. II. J. van Lennep; 3°. mr. B. H. M. Driessen, regters-plaatsvervan- gers bij die regtbank. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten: 1°. dat geen hooglceraar zal worden benoemd ter vervanging van prof. Beijerman en curatoren zullen worden uitgenoodigd de vakken, door de hh. Boot, Beijer man en Jorissen gedoceerd, thans te verdeelen onder de hh. Boot en Jorissen 2°. tol opheffing van de klinische school en tot reorganisatie van hel na tuur- en geneeskundig onderwijs aan hel athenaeumonder voorwaarde dat de aan te vragen subsidie, als ƒ15000 van het rijk en ƒ10000 van de pro vincie, worde verleend. De luchtballon Ie Géant, thans in het paleis voor Volksvlijt tentoon gesteld, zegt het libl.is 30 voet hooger dan de Munttoren te Amsterdam, steekt boven den benedensten omgang van Utrechts Domtoren uit, bezit meer dan de halve grootte van den Bavo'storen te Haarlem overtreft Leeuvvarden's Oldehoof met 6 voet, heeft op 15 el na dezelfde hoogte als de Groote of Laurenstoren te Rotterdam, is half zoo hoog als de Lieve Vrouwetoren te Breda, de Eusebiusloren te Arnhem, de Ursulatoren te Delft en de Lange Jan (de Abdijloren) te Middelburg, is weinig lager dan de Lievcns Miustertoreu te Zicrikzee en stelt eindelijk de torens van geheel Drenthe in de schaduw. In Junij jl. kwam het eenigen kinderen van 6 tot 10 jarente Mill woonachtig, in de gedachten om aan eene sloot vuurtje Ie stoken; daartoe werden gehaald twee doosjes met lucifers. Een van hen, een kind van 7 jaren, nam een lucifer en na dien ontbrand te hebben, wierp hij dien, waarschijnlijk uil aardigheid, tegen den wand van eene nabijstaande schuur, die daarop onmiddellijk in brand geraakte en in eenige minuten geheel was afgebrand; ten gevolge daarvan is ook de daarbij staande woning en inboe del eene prooi der vlammen geworden, terwijl de man des huizes, die in de schuur lag te slapen en door het geknetter wakker werd, nog slechts even den tijd had zich te redden. De regtbank te 's Hertogenboscli heeft dien knaap, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids, vrij gesproken doch bevolen dat hij tot zijn volle 14d« jaar in een verbeterge sticht zal worden opgevoed. 'sGRAVENUAGE, 9 September. De adjunct-commies bij het dep. van binneul. zakende heer ntr. D. J. Zubliis bevorderd tot commies bij dat departement. Tot ontvanger der directe belastingen te Pvnacker c. a. is benoemd dc heer P. I). van Bieneme, thans adjunct-commies bij het dep van financiën en tot adjunct-commies bij het dep. van financiën de heer B. C. G. van Eelde thans ontvanger der directe belastingen te Pynacker c. a. De heer II. P. van der Tak, controleur der directe belastingen te Bedum, is in die betrek king verplaatst naar Middelharnis. Als inspecteurs van liet loodswezen enz. zijn aangesteld: in hel Gdc district te Vlissingende luit. ter zee lsle kl. II. Engelsman Kleynheus, thans in die betrekking te Willemsoord; in hel 3de district te Willemsoord, de luit. ter zee ls,e kl. J. W. van Bisselickthans in die betrekking te Hellesoctslnisin het 4de district te tlellevoetsluis dc luit. ter zee lste kl. J. tl. K. Croes, thans in die betrekking te Brouwershaven; in hel 5de dis trict te Brouwershaven de luit. ter zee lslc kl. jlir. W. F. van Spengler. Aan de luitt. ter zee lslc kl. II. Engelsman Kleynhens en J. W. van Bisse lick, bovengenoemd, is tevens de tilulare rang van kap.-luitenant ter zee toegekend. De kapt.-luitenant ter zee W. B. F. Escher wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt. Aan den officier van gezondheid 3de kl. J. E. Stark, thans op non- activiteit, is op zijn verzoek voor 5 jaren een tijdelijk pensioen toegelegd. De minister van oorlog zal Dingsdag aansl. geen gehoor verleeneu. BUITENLANÜSCHE BEIUGTKN. ENGELAA I). LONDEN, 7 September. De koningin wordt heden van hare reis alhier terugverwacht. Zij heeft een kortstondig bezoek afgelegd bij den koning van België te Ostcnde. Uit Belfast meldt men dal de heerschende vee-ziekte zich nu ook in -hel lersche graafschap Donegal heeft vertoond. Men voegt er bij, dat dc besmetting overgebragt scheen te zijn door schapen, die uil Schotland wa ren ingevoerd. in het dok te Birkenhead heeft aan boord van een met steenkolen geladen schip eene geduchte ontploffing plaats gehad, ten gevolge van het vlam vatten der gasluchtwaardoor het geheele dek werd opengeslagen en een werkman ernstig gekwetst. Volgens ontvangen ntedcdeelinger. omtrent den heer Moens heeft deze zich volstrekt niet te beklagen over de behandelingdie hij gedurende zijne gevangenschap van de rooiers ondervond. Hij beschrijft Manzo, het hoofd der bende, als een vastberaden man, en verhaalt dat deze hem, onder be waking van vijf man, in een hol liet brengen, omdat zijne voeten gezwol len waren en hij dus rust noodig had. Hij bleef daar ruim 14 dagen, en al wal hij verlangde werd hem dadelijk verstrektzoodal hij slechts den wensch naar het een of ander had te kennen te gevenwaarop het alsdan ten spoedigste uit de naastbij gelegen plaats voor hem werd gehaald. Slechts gedurende vijf dagen kon dit niet plaats hebben en hadden de roovers zulk een gebrekdat Moens zich voor een middagmaal moest tevreden stellen met een stuk vleesch van een schaap, dat zij dood op den weg hadden ge vonden; doch na den vijfden dag ging alles weer even goed als te voren. PKUI89JEW. BERLIJN 7 September. Meu verneemt dat de heer von Bismarck naar Biarritz vertrekt om aldaar, gedurende een drietal weken de baden te gebruiken. Den 15de" zal onze regering het bestuur over Sleeswjjk aanvaarden. Reeds is aan de ambtenaren, die bekend staan als voorstanders van den hertog van Augustenburgkennis gegeven van hun ontslag uil 's lands dienst. Naar men uit Kopenhagen meldt is er ter eere van de overgekomen Sleeswijkers een groot feest te Klamperborg gehouden. Er had een optogt naar het Sleeswijksche monument en een feestmaal plaats, waaraan 4000 gasten aanzateu. Er werden een aantal redevoeringen gehouden. Dc Slees wijkers zijn meercndeels weder vertrokken. De opmerkzaamheid is alhier weder gevestigd op den reeds door koning Frederik Willem IV aangevangen, maar sedert achttien jaren gestaakten, bouw van den Berlijnschen Dom, en, ofschoon er niet aan gedacht kan wor den dat werk op dien grootschen voet nit te voeren als de koninklijke bouwheer oorspronkelijk beoogde, zal het nogtans, al is het dan ook op minder uitgebreide schaal, voltooid worden. OOST-IN DIE. BATAVIA25 Julij. Van Samarang meldt men het volgende: Blijkens ontvangen telegram men zijn op den 16dcn en 17den dezer in deze residentie lievige schokken van aardbeving gevoeld. De eerste schok, die op den 16deD dezer, des mor gens ongeveer 9 uur, te Ambarawa werd waargenomen, was kort, maar lievig. De tweede werd tusschen 2 en 3 uur in den morgen van den 17den dezer op Ambarawa en Banjoe-Biroe gevoeld. Deze was zeer lievig en duurde op eerstgenoemde plaats 1 min. 30 sec., terwijl daarna aldaar nog acht minder hevige schokken zijn gevoeld, waarvan de rigting ZZÓ. en NNW. was. Het hospitaal te Ambarawa, benevens de artillerie- en infan- terie-kazernes van het 2de en 4de bataillon zijn zwaar.beschadigd. Te Banjoe- Biroe zijn 2 vleugels van de infanterie-kazerne ingestort, terwijl dc muren der artillerie-kazerne dermate gescheurd zijndat het gebouw onbewoon baar is, even als liet officierslogies aldaar. Het groote kruidmagazijn is zoodanig beschadigd, dat het kruid elders overgebragt moet worden. Tot nu toe heeft men den dood van ecu sergeant van de sappeurs te betreuren, die aan zijne wonden overleden is. Men vermoedt dat de Merapi aan het werken is, daar er geene verschijnselen zijn waargenomen in dc rigting van de Lawoe of de Kloet. Later ontvangen beriglen bevatten hel volgende: Op 18 dezer dreunde- de grond in de vlakte van Rawa, te Banjoe-Biroe en te Willem 1, nog altijd, en werd er om 7 uur in den morgen nog een schok gevoeld, die- echter minder lievig was en geen verdere ongelukken heeft veroorzaakt. Banjoe Biroe is geheel, Ambarawa bijna geheel onbewoonbaar, zoo ook de vesting Willem 1, waar geheele muren op het invallen staan. Het water in de putten te Banjoe-Biroe is 1| el gerezen, daarna langzaam gedaald; liet is brak en zwavelachtig van smaak. Het aantal dooden heeft zich tol éën bepaald, echter zjjn 1 korporaal en 2 vrouwen ernstig gewond. Dc be volking was rustig en overal bezig bamboewoningen op te slaan. De Me rapi leverde geene verschijnselen van werking op, waarom men onderstelde, dat de oorsprong der schokken te zoeken was in de Rawa bg het oude nitbarstingspunt Wirogomo. In den avond van 19 dezer werden er te Wil lem 1 voortdurend ligte schokken waargenomen terwijl in den morgen van 20 dezer mede schokken gevoeld werdendie veel zwaarder warenen waardoor onophoudelijk nieuwe scheuren in de gebouwen kwamen. Ook te Banjoe-Biroe werden in den avond van 19, en den morgen van 20 dezer schokken gevoeld, waarvan die op den 19den de zwaarste waren. Van den 25stcn wordt gemeld, dat men op den 23s,c" nog drie schokken gevoeld had. Willem I was minder geteisterd dan vermoed werd. Voor het behoud van Banjoe-Biroe werd echter vrees gekoesterd. De gouverneur-generaal is den 20slen naar Samarang vertrokken, met het doel om zich naar de door aardbeving geteisterde streken te begeven. ï»er Telegraaf. BERLIJN, 8 September. De Nordd. Allg. Zeil. en de Zeidl. Corresp. verklaren dat alle mededeelingeu brtreflende resultaten der voortgezette on derhandelingen tusschen de groote Duilsclie mogendheden over de uitvoering der te Gastein gesloten conventie op onjuiste gissingen berusteu. Hel stuk van v. d. 11. zal in het volgende nommcr geplaatst worden ABTEBTEltlTlEltl, Ondertrouwd: J. 11. W1ERSMA, beroepen Predikant te Amersfoort, eu Leyden, 7 September 1865. M. J. DERCKSEN. Voorspoedig bevallen van een Zoon ING. C. van SANTEN P.ABST. Leyden, 7 September 1865. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter J. BEUZEMAKER WUBBE. Leiden, 9 September 1865. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons eenig geliefd Dochtertje ALETTA JACOBA, in den onderdom van ruim twee en een half jaar. Sneek, 6 September 1865. S. ENDTZ. Eenige kennisgeving. A. E. ENDTZ, van Mannekcs. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, bij het overlijden van on zen onvergetelijken Broeder en Behuwd-broeder ondervonden, betuigen wij onzen harlelijken dank. P. L. TICHLER. Leyden, 9 September 1865. M. TICHLER, de Jonciieere. Erkentelijk voor de vele bewijzen van belangstelling en warme deelne ming, mij betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijnen harlelijken dank. Wed. G. C. van BUTTINGIIA WICI1ERS, Wernink,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2