LEYDSCHE 01K A i\ T. 1865. N'. 10É f MAANDAG 4 SEPTEMBER. STADS-BERIGTEN. -p \1 •"•i De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagkVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDingsdag den 5üen September 1865, 's namiddags le twee uren. Onderwerpen 1». Beeëdiging en installatie der nieuw inkomende leden. 2°. Onderzoek van den geloofsbrief van hel nieuw inkomend raadslid nt'. II C J. Hoog. 3». Benoeming voor de vaste commissiën, als: a. van twee leden voor de commissie van fabricage b. van een voorzitter en twee leden voor de commissie van financiën; c. van twee leden voor de commissie belast met het ontwerpen van en liet herzien der plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigd; d. van een voorzitter en twee leden van de commissie tot het ontwer pen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente 4". Benoeming van twee wethouders. 5». Benoeming van twee ambtenaren van den burgerlijken stand. 6°. Benoeming van een lid in het bestuur van hel werkhuis, uit den Raad. 7°. Benoeming van een gecommitteerde tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen. 8°. Concept-adres tot ondersteuning van liet wetsontwerp ter bekrachtiging der verleende concessie aan de HH. Swaan en van Heyningen, tot den aanleg van eene haven te Schcveningen en een van daar uitgaanden spoorweg naar Almelo. 9°. Voordragt tot wijziging der verleende vergunning, tot gebruik van gemeentegrond, aan Curatoren der Boogeschool. 10°. Adres van H. Maas, tot het in eigendom bekomen van den grond van eene verlaten poort, Kadastraal bekend, Sectie I. n°. 1566. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Patentbladen, over het dienstjaar 1865 en 1866, voor de eerste vier wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijksmet uitzondering van den Zondagvan des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 2 September 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. B1NNKNLANDSC1IK BEH1GTEN. LEYDEN 2 September, lil de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 108 kinderen, als: 55 zoons en 53 dochters. Overleden 105 personen, als: 10 mannen, 24 vrouwen, 34 zoons en 37 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 7. Voltrokken 46 huwelijken. Het getal der in het- Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tot 118 personen. lieden is alhier op den Burg de tweede openbare vergadering gehouden van belangstellenden in den Nederlandschen veestapel, waarin een door het comité ontworpen verzoekschrift aan den koning is goedgekeurdbehel zende verzoek om krachtige en spoedige uitvoering der door de rijks-com missie aanbevolen of nog aan te bevelen middelen tot stuiting der ziekte, waaronder, naar de mecning der vergadering, behooren: 1°. het instellen van een veefonds of het verschaffen van eene op andere wijze verkregen ruime schadeloosstelling aan hen wier vee ter zake dezer ziekle moet wor den afgemaakt, ten einde de verleiding te voorkomen lot geheimhouding daar waar de ziekle uitbreekt; 2°. hel trekken van cordons rondom de be smette streken; 3°. het verbod van in- en doorvoer in en door het gehcele rijk en eindelijk en vooral het aanstellen, tijdelijk, van eenen inspecteur- generaal der veterinaire policie, opdat eenheid moge verkregen worden en behouden blijve in de handelingen der vee-inspecteurs, gemeentebesturen enz. Ook tot het verzoek ter schorsing van alle veemarkten werd met eene ge ringe meerderheid besloten, welk punt echter door dezelfde meerderheid werd verzocht uil het request te laten, aangezien men wenschle dat niets in hel request werd opgenomen waartoe niet met eenstemmigheid of althans met groote meerderheid kon worden besloten. Eergisteren heeft de burgemeester te Voorschoten, naar aanleiding van een in dato 29 dezer in de Staatscourant geplaatst berigt, eene vergadering gehouden met landbouwers, veehouders en belangstellenden van Voorschoten, ten einde te raadplegen over de veeziekte. Deze vergadering werd door ruim 30 personen bijgewoond. Van de door den minister in de Staatscourant medegedeelde bijzonderheden werd voorlezing gedaan en alles wat tol we ring of vermindering der gevreesde ziekte zou kunnen strekken ten zeerste aanbevolen. Tevens werd door den burgemeester voorlezing gedaan van eene concept-verordening dat door hem aan den gemeenteraad ter goedkeuring zal worden aangeboden, welk ontwerp eenige bepalingen bevat om in deze ge meente zooveel doenlijk de ziekte te keeren. Voorloopig werden in dit ont werp eenige veranderingen gchragt. Vervolgens werd besloten om aan Z. M. den koning een adres aan te bieden, waarin het verzoek wordt uitgebragt om eene wet tot stand te brengen, waardoor over het geheele land uit 'srijks kas uilkeering zou gedaan worden aan hen, die vee door de ziekte verloren, en waarvoor aan 's rijks schatkist vergoeding zou kunnen gegeven worden door eene belasting te heffen op het rund ongebouwde eigendom men en personeel. De burgemeester zou levens voor publiciteit van dit aan te bieden adres, door plaatsing in de couranten, zorgen, opdat andere ge meenten ook iets dergelijks aan Z. M. mogten opzenden, liet adres werd door de aanwezigen geteekend. Te WaddinxveenAlkemade en in andere gemeenten zijn strenge veror deningen gemaakt op den in- en doorvoer van rundvee. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Voorscholen de voor dragt goedgekeurd tol ondersteuning bij de tweede kamer der staten-gene- raalvan het wels-ontwerp tot bekrachtiging der aan de hh. Swaan en van Heyningen verleende concessie, tot den aanleg van eene haven te Sclievcnin- gen en een van daar uitgaanden spoorweg naar Almelo (welke spoorweg over Voorschoten zou gaan. Het stellen van een in dien zin vervat adres is aan burg. en weth. opgedragen. De genoemde gemeenteraad heeft ook, naar wij vernemen, goedgekeurd de voordragt om geene pogingen aan le wenden, om de gemeente Voorschoten le doen rangschikken onder de uit zonderingen bedoeld bij art. 10 der wet van 7 Juljj 1865 (Staatsblad n°. 79) tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belasting betreft. Minstens drie weken is de zeevisscherij te Katwijk, naar wjj van daar vernemen, hoogst ongunstig geweest. De schuiten trokken veelal op onge veer 20 uren noordelijk, onder Texel, ter vischvangst en konden, dikwijls door veranderlijken wind vertraagd, niet ter gelegener tijd den wal bereiken, ten gevolge waarvan versche viscit zeer scliaarsch bleef. Deze week was de aankomst, met eene goede vangst, voorspoediger. Sedert ongeveer 10 dagen zijn er bijna een 20-tal schuiten uilgevaren ter steurharingvisschcrjj welk getal dagelijks vermeerdertterwijl er weder zeilvaardig worden ge maakt. Een paar schuiten zullen vermoedelijk aan wal blijven voor de kustvisscherij. Bij de Ned. herv. gemeente te Otid-Bejjeriand is tot predikant beroe pen d». Ruys, pred. te Oude en Nieuwe Wetering; bij die te Losdorp d». Ploos van Amstel, pred. te Reitzum; bij die le Loon op Zand ds. Ris Lam berts, pred. te Maassluis; bij die te Schermerhorn de cand. J. U. Tliemmcu de Lang en bij die te Blaricum de cand. E. G. Hoëfer. Tot pastoor te Wassenaar is, in plaats van den heer Everardus de Jong, op 28 Julij overleden, benoemd de heer W. van den Hurk, pastoor te Beemster. Tol leeraar aan 's rijks kweekschool van militaire geneeskundigen te Utrecht is benoemd dr. Kooykerofficier van gezondheid 2lle kl. Vroeger is abusivel(jk gemeld dat die betrekking was opgedragen aan den officier van gezondheid lslc kl. dr. Basting. Te Gouda is eergisteren in een grasperk van het stads-plantsoen een levend kind van het mannelijk geslacht, oud naar gissing vier a vijf dagen, gevonden; na eerst overgebragt te zijn naar het bureau van policie, is het ter verzorging gegeven aan eene min, terwijl een onderzoek wordt ingesteld naar de moeder van den vondeling. Dingsdag avond II. heeft er te Utrecht, bij de aankomst van den laatslen spoortrein eene botsing plaats gehad tnsschen een goederen-trein en een passagiers-trein. Een wagen werd verbrijzeld en drie spoorweg beambten gekwetst. Uit Bergen op-Zoom schrijft men, dat de kapitein van het 3,ie reg. inf. van wien vroeger vermeld is dat hij spoorloos verdwenen was, teu gevolge waarvan hij dan ook aan den minister van oorlog als vermist was opgege ven, aldaar is teruggekomen en zich bij den majoor plaatselijken komman- dant heeft aangemeld. Naar men verneemt, moet hij lijdende zijn aan eene gemocdskwaaldie hel onraadzaam maakt, dat hij op zijne kamer ver pleegd wordt, zoodat hij waarschijnlijk voorloopig in het garnizoens-hos- pitaal zal worden opgenomen. Uit Middelburg meldt men als een bewijs van verdraagzaamheid tus- schen de verschillende protestantsche kerkgenootschappen aldaar, dat d5. 11. Renting, pred. bij de chr. afg. gereformeerde gemeente, op verzoek van den kerkeraad der hervormde gemeente, eene predikbeurt in de hervormde kerk voor eene talrijk opgekomen schare heeft waargenomen. Tc Biervliet (Zeeland) weigerden onlangs de twee varkens eencr we duwe, tik hij de 100 Ned. IB zwaar, voeder en drinken, het gewone voor teelten der ziekte. Op raad van een Holl. reiziger gaf zij aan de dieren eenige stukken haring, of zij zoodoende mogelijk aan hel drinken zouden komen. Zij bleven door dit middel behouden. Mogten sommigen hiermede de proef nemen en gunstige uitkomsten daarvan zien, dan verzoekt men, dit ter algeuieeue kennis te brengen. Tc Maastricht trok Maandag II. de bezetting des morgens naar Berg, 1{ uur van daar, lot het uitvoeren van groote manoeuvres. Ongelukkiger wijze nam dien dag de hitte zoo toe dat zij de hoogte van 26 a 27 gra den bereikte. Bij het houden van rust bevonden zich de troepen nabij hel water, waar vele jongeliedenin weerwil der waarschuwingen van dc offi cieren van gezondheid, hunnen onuitslaanbaren dorst gingen lesschen, met het gevolg dat op den terugmarsch meer dan 100 militairen ineenzakten en in de greppels langs den grooicn weg nedervielen. Velen hunner moesten in het hospitaal worden opgenomen; men verzekert dat een der jongelie den den volgenden dag overleed, en een ander zich in een zeer gevaarlijken toestand bevindt. 's G RAVEN HAG E, 2 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein ter zee O. A. Uhlen- beck, kommanderende het fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, tol het dragen der versierselen van kommandeur der keiz. orde van de Roos, hem door den keizer van Brazilië geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot commicscn der posterijen ls,e kl. de heer D. van Marie, thans commies 2de kl.; van de 2dc kl. dc heer E. E. L. Lein- weber, thans commies 3ds kl.; van dc 3dc kl dc lieer .1. I'. Betz, thans surnumerair der posterijen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1