is geheel weggespoeld, zoodat er niets van overgebleven is dan eenige ko raalrotsen. Deze koraalrolsen zijn zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Volgens berigten uit Hongkong beslaat er grond lot de veronderstel ling dat het mailstoomschip Corea, den 299ten Junij, op de vaart van Hong kong naar Swatow, in een hevigen storm is vergaan. In berigten uit Japan komt o. a. de volgende bijzonderheid voor om trent het oprukken van de krijgsmagt van den Taikoen naar Kioto, welke krijgsmagt bestemd is om legen de troepen van de wederspannige Icenvor- sten in hel strijdperk te treden. Te Tujisawa en andere plaatsen verklaar den vele soldatendat zij te ziek waren om verder te trekkenwaarom zij verlof verzochten om naar Jeddo terug te keercn. Maismai Idsoe no Kami verklaarde daarop, dat zij door den Taikoen niet gevoed, gekleed en ge huisvest werden gedurende den vrede, om in lijden van onrust stil te hnis te blijven, maar dat zij de rcglen van hunnen Heer moesten verdedigen en handhaven. «Laat ieder uwer," zeide hij, die ziek mogt zijn, naar de doctors gaan, die het leger vergezellen en zich door hen laten onderzoeken; maar weel wel dat, terwijl ieder, die inderdaad ziek is, verlof zal krij gen, ieder die bevonden zal worden eene uitvlugl te hebben te baat geno men, zal worden onthoofd." Het gevolg van die toespraak was dat er niet één zieke meer in het kamp was. Eenige voorname reeders te New-York hebben het voornemen, vier stoomschepen van G00 voet lengte en 2500 paardenkracht te doen bouwen, die in eene week tijds den oceaaii zullen oversteken. FRANKRIJK. PARIJS29 Augustus. Op verschillende punten des lands hebben zware onweders gewoed, gepaard met hagel, die nog al schade heeft aangerigt. Te Limoges onder anderen zijn de glasruiten van meest alle huizen door den hagel verbrijzeld. Alleen in de kazernen van de gendarmerie zijn omstreeks 1500 glasruiten door den hagel stuk geslagen. Onlangs werd gemeld dal Nagalo, de bekende leenvorsl in Japan, Frankrrjks en Engelands bemiddeling in zijn geschil met den Taikoen had ingeroepen, en dat de twee Westcrsclie mogendheden toen, zonder bepaalde inwilliging van dat aanzoek, besloten hadden tol vermeerdering harer zte- magt in de Japansclie wateren. Thans verneemt uien dal de Fransche rege ring partij voor den Taïkoen zal kiezen, maar dal Engeland vvelligl onzijdig zal blijven. De cholera neemt te Marseille af. Toen de ziekte uitbrak, stierven er 9 van de 10 aangetasten, thans maar 2. lil het geheel zijn in die stad, die 500,000 inwoners lelt, 324 personen aan de cholera bezweken, wat betrekkelijk weinig is. Te Mèze, nabij Montpellierwaren dezer dagen 6000 menschen in een soort van circus bijeen gekomen om een stierengevecht bij te wonen; het gebouw, niet bestand tegen den last, stortte in, waardoor een groot aantal menschen gekwetst werden. De stieren veroorzaakten ook veel slagl- oflers, daar zij wild werden en wat onder bun bereik kwam op de hoorns namen en in de lucht smeten. De omstreken van Toulon worden thans onveilig gemaakt door eene bende, waarvan men tot nu toe hel spoor niet heeft kunnen ontdekken. De Moniteur deelt in een schrijven uil Konstantinopcl het volgende mede: De landverhuizing duurt voort onder de volksstammen van hel Rus sische gebied in den Kaukasus. Nured Pascha, de gelastigde van de Porte, heeft laatstelijk te Kars 2000 Tsclieclicrs ontvangen, die met hunne wape nen, paarden en ander vee onder geleide van Russische officieren waren overgekomen. De gansche stam, naar raming eene bevolking van GÖ000 zielen uitmakende, werd te Kars verwacht. Deze menschen moeten naar Musch, Sirvas en Diarbekir worden gezonden. De Kabarden hadden insge lijks kennis gegeven van hun voornemen om het land te verlaten doch de Porte heeft hun doen welen, dat zij hen niet voor het volgende jaar op haar grondgebied zal kunnen ontvangen. Een andere slain de Abassiërs, die bij Ratlun gelegerd is, geeft den wensch te kennen om naar zijne woonplaatsen in het gebergte terug te keerenhjj verlangde dal de Porie daartoe stoomschepen zou leveren; doch er is van deze zijde geantwoord dat zij óf over land naar bet Russische grondgebied terugkecreu moesten óf anders in hel binnenste van hel Turksche gebied verspreid zouden wor den. Door de verhuizingen van den laatsten Lijd is het aantal Circassiërs die op de Aziatische kust der Zwarte zee gelegerd zijn lot 172,000 gestegen. De stad Trcbizonde, aan de Zwarte zee, wordt door de cholera derwjjze geteisterddal ruim de helft der bevolking naar liet gebergte is gevlugt. Men koestert ccbtcr de hoop. dat de ziekte weldra zal ophouden. nsiii§SEsi. HERLIJN 29 Augustus. De Kieler Zeit berigt liet volgendeDe Pruissische generaal von Manteuflel is hier aangekomen. De ontruiming van llolslein door de Pruissen zal onvcrwjjld plaats hebben. De opperbevelhebber zal liet slot Goltorf tot verblijfplaats nemen. Vermindering van de getalsterkte der Pruissische troe pen is niet te verwachten. De generaal Ilerwarlh von Hittenfeld, tot nog toe bevelhebber der Pruissische troepen, keert morgen naar Pruissen terug. Uit Kopenhagen meldt men dat de rijksraad door den president-mi nister is geopend. De voordragt lot wijziging der constitutie is hem voor gelegd, zooals zij laatstelijk door het landsthing was aangenomen. Voor Jutland zal eene geldelijke vergoeding der door den oorlog geleden verliezen gevraagd worden. De heer von Banmgartner, onlangs te Weenen overleden, heeft eene som van 10,000 fl. bij testamentaire dispositie geschonken aan de keiz. akademie van wetenschappen aldaar, met hel doel om die iurigling in staat te stellen eene premie te schenken ten bedrage van den interest van bedoeld kapitaalaan hel besic werk over natuurkundige onderwerpenin den loop j yan het jaar, voorafgaande aan de bekrooning, in hel licht verschenen. In Polen nemen de brandstichtingen zorgbarend toe; de steden Pelri- kau Siedlec Golin Chodz Biskopice Piechowo, Pilica, Ozorkow, Alexandrowo en eenige andere zijn geheel of gedeeltelijk in de ascli gelegd. Mobile colonnes troepen trekken nu liet land ronden nemen al de perso nen gevangen die geene voldoende narigten omtrent zich zelve kunnen geven of uit eenigen anderen hoofde verdenking baren; ook zijn er overal plaatse lijke nachtwachten opgerigt. Per Telcgraat. PARIJS, 30 Augustus. De Moniteur beval een artikel, waarin gewezen wordt op den ongunstigen indruk, dien de overeenkomst tusschen Oosten rijk en Pruissen in Duitschland heeft gemaakt, ouder verwijzing op de weinige overeenstemming dezer handeling met het beginsel eener vereeniging der hertogdommengelijk dit tot nu toe door de beide genoemde mogend heden verkondigd was. Ten slotte wordt er de opmerking bijgevoegd, dat het slechts eene voorloopige regeling is en dal het dus voegt het verdere af te wachten, alvorens een oordeel daarover uit te spreken. De keizer zal den 3Je° September naar Biarritz vertrekken. MARSEILLE, 30 Augustus. Volgens berigten uit Konstantinopel van 23 dezer is de cholera aldaar geheel geweken. Deze ziekte heeft er onge veer 80000 slagtoffers gemaakt. Zij die voor dien lijd naar elders waren geweken, komen thans terug. Er heerscht bij de bevolking veel gebrek, doch de regering verdubbelt hare zorgen. WEENEN, 31 Augnstus. Ongegrond is het berigt dat hier openingen van Pruissen ontvangen zijn, volgens welke de uitvoering der Gasleiner overeenkomst onzeker zou worden. LISSABON, 30 Augustus. Al de ministers hebben hun ontslag ingediend dat door den koning is aangenomen. De hertog van Saldanha is met de zamenstelling van een nieuw kabinet belast. FLORENCE. 30 Augustus. Te Brescia hebben ongeregeldheden plaats ge had, veroorzaakt door het hellen van belasting op roerende goederen. INGEZONDEN. 11 1 i l X vraagt, of het niet noodig ware, dat er bjj brand meer ruchtbaarheid werd aan gegeven, bijv. door het luiden der zoogenaamde poortklok, of de klok der lloogl. kerk; terwijl het toch in den voorgaanden nacht weder ge bleken is, dal er in verscheidene gebuurten niets van vernomen is, dan toen de brand schier was afgeloopen. ijurqcvlijkc &tanb. Van 24 tot en met 30 Augustus 1865. BEVALLEN: S. lmans, geb. Zirkzee, D. A. Paauw, geb. Boom Z. C. de Graaf, geb. Klynhans, Z. VV. Noliet, geb. Rygersveer, Z. M. Ver wijs geb. Lagarde, Z. J. E. van Putten geb. Doorneveld Z. J. Goddijn geb. Eugelbregl, Z. VV. du Croix geb RetelD. O. Zuurdeeg, geb. Schehl Z. J van der Blom geb. van den Berg Z. J. M. Krampgeb. LuiD. C. Overdijk, geb. de Laaf, I). -- F. Verhulst, geb. Wittenaar, D M. Schou ten, geb. Ueinharl, Z. P. 11. van der Kaaygeb. GeltonD. M.J. Menie, geb. Bruis, D. W. M. van der Glas, geb. Antheunissen D. L. van Tol ,geh. SluimersD. J. van Erkelgeb ZirkzeeD. M. de llaaygeb. Quesiroo 1). M. E. Sanders geb. TennissenD. M. Hamerslaggeb. van dei' Reyden, GEHUWD: A. den Os, jm. en J. Vrijbloed jd. A. Groenendijk ,jm. en J. M. Silvester, jd. G. van der Reek jm. en G. van Gentjd. N. van Veen jm. en C. Dreefjd. A. van Steenbergenwedr. en M.J. van Leeuwen jd. J. C. van Beck jm. en C. Schenkjd. M. J. de Graafjm. en A. M. C. üuwer- kerk jd. C. Wende!jm. en S. E. Secreve, jd. OVERLEDEN: J. J. LaLau,Z.5 w. C. van Wouw geb. Kok 85 j. M. de Hees, geb. Kasleele, 73 j. .1. VV. Besier, geb. van Oldeuborgh, 82j. L. Moote, Z.bijna G m. W. F. Iluncr Z.bijna 11 m. P. RailZ.10 w. C. J. BourgeoisZ.3 d. C. Ribot, 1).bijna 15 m. ('atlic Gertre van der Koog17 j. P. van der NatZ.17 j. C. II. Dikshoorn geb. Larde', 27j. M. van Booma, geb. Bouilic, GOj. J. Kuyvenhoven, 70j. I). G. Cuper, Z. bijna 5 m. ADVEUTENTIEN. Ondertrouwd: JOI1ANN KISTERMANN 011 TI1ÉRÊSE FR AN Cl SC A MARIA TETHOFF. Leiden, 31 Augustus 1865. Receptie 3 en 10 September. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na eene ongesteldheid van. weinige dagenin den ouder dom van ruim 82 jaren, Vrouwe J. W. van OLDENBORGH, Wed. van wijlen den Heer J. A. Besier. Leiden, 26 Augustus 1865. Voor de vele bewijzen van belangstelling, hjj gelegenheid van hun Huwe lijk ondervonden, beluigen de Ondergeteekendenook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen harleljjken dank. A. W. T. JUYNBULL. Belet, 30 Augustus 1865. W. M.C. JUYNBOLL, Sciiadee. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, zoo bij de ziekte als bij hel overlijden hunner onvergetelijke Moeder ondervonden, betuigen de kinderen hunnen innigen dank. Uil aller naam Leiden, 30 Augustus 1865. P. J. ROOZENDAAL. De Ondergeteekcnde betuigt bij dezen zijnen opregtcn dank aan de Reg- terlijke en Burgerlijke Aulhoritcitenaan tie Schutterij en Bezetting dezer Stad en aan de Leden der Brandweer, voor de beloonde deelneming en ruimschoots aangewende hulp, bij den noodlotligen brand in den vroegen morgen van gisteren in zijne Fabriek-lokalen uitgebarsten. Veel is vcrloen, maar mogt nog meerder gespaard blijven! Leyden31 Augustus 18C5. A. C. LEEMBRUGGEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3