In den nacht van Dingsdag II. zouden een zestal beschonken personen het Sleenhoeksche kanaal achter Gorinchcm oversteken. Daartoe bedienden zij zich »an een daar liggend schuitje. Dat schuitje is omgekanteld en vier van de zes personen zijn verdronken. Van den Helder meldt men dat van daar met het koopvaardijschip de Zwaan, kapt. Doeksen, als passagier is vertrokken een Japansch officier der landmagl, die gedurende twee jaren bij het Nederlandsche leger is inge deeld geweest. Men zegtdat hij door de Japansche regering om bijzon dere redenen terug is geroepenen waarschijnlijk later weder herwaarts zal terugkeeren. Als eene groote bijzonderheid kan vermeld worden, dat sedert eenigen tijd, uilsluitend in de buurtschap Eldrik, gemeente Hnmmelo en Keppelde runderen aanzienlijk langer dragen dan den gewonen tijd van veertig we ken. Zoo heeft de landbouwer H. V. onder anderen verleden jaar eene koe moeten slagten, welke 368 dagen droeg en waarvan het kalf 182 halve Nederlandsche ponden woog. In den loop van dit jaar heeft zich dat ver schijnsel nog belangrijker vertoond, daar in gemelde buurt 6 runderen ge middeld 7 a 8 weken over den gewonen tijd hebben gedragen, en waarvan er 4 gestorven zijn. (Arnh. C.) Uit Donkerbroek (Friesland) meldt men het volgende: Zaturdag II. had een persoon, alhier woonachtig, de aardigheid om den Kuinderdijk door te stekenten gevolge waarvan het aldaar gelegen hooiland onder water liep en het zich daar bevindende hooi tot op eene hoogte van twee voet in het water stond. Op staanden voel werd de dader achtervolgd, doch hij wist te ontkomen. Dadelijk zochten de belanghebbende boeren uit den westhoek dezer plaats den dijk weder te dammen, hetwelk hun eindelijk na veel inspanning gelukte, doch wie schetst hunne verontwaardiging, toen zij den volgenden morgen op nieuw den dijk zagen doorgestoken. Van het voorgevallene is kennis gegeven aan de bevoegde autoriteit. Zaturdag II. zaten te Ooslerbierum in Friesland drie kinderen op eene bank voor een buis. Eensklaps komt een jongentje van rnim 5 jaren daaruit te voorschijn om de kindereu te verjagen, waarbij hij eenhuuner, een meisje van nagenoeg gelijken leeftijdmet een houten voorwerp een slag op den rug gaf. Kort daarna werd het meisje onpasselijk en reeds den volgenden dag was het dood. Ofschoon de dader zeer jong is, bemoeit de justitie zich met de zaak. Te Groningen werd Maandag II. dc gedenkdag van de bevrijding dier stad in 1672 als naar gewoonte gevierd. In de vorige week hebben op den in aanbouw zijnden spoorweg van Boxtel naar Eindhoven, onder de gemeente Woensel, ergerlijke baldadighe den plaats gehad. Toen namelijk Woensdag, voor hel vallen van den avondeen trein, bestaande uit een aantal zandwagens, temidden van welke zich de locomotief bevond en waarop zich een opzigtcr van de spoor weg-werken de machinist, de stoker en een 80-1al arbeiders bevonden, in vollen ren kwam aansloomcn, ontwaarde men dat op de rails eene groote met sleencn beladen plank lag. Geen tijd meer hebbende om te sloppen, vreesde men het ergste; dan de eerste wagen, de op de rails liggende voor werpen niet kunnende verbrijzelen, werd boven de rails geligtmaar kwam gelukkig weder daarin teregt. Ware dit het geval niet geweest, dan hadden hoogstwaarschijnlijk verscheiden menschen het leven verloren. Daar tegen niemand eenig kwaad vermoeden bestond, dacht men dal kinderen, die van hunne roekelooze daad de gevolgen niet"konden inzien, zich aan het feit zouden hebben schuldig gemaakt. Den volgenden dag echter vond men wfder op een ander pnnt hout op de rails gelegd, zoodat men aan moedwil moest denken. Onmiddellijk zijn de maréchaussées met het bewa ken der lijn belast; ook heeft de justitie een ijverig onderzoek in het werk gesteld, en naar men verneemt is men de daders reeds op het spoor. liet te Parijs gevestigde Comité central Frangais de la société de secours aux blessés mililaires" zal gebruik maken van de algemeene ten toonstelling, die in 1867 aldaar plaats vindt, om daar ook ten loon te stel len alle door de verschillende landen in te zenden voorwerpen, die betrek king hebben op de hospitaal-dienst in oorlogstijd. Die voorwerpen zullen op dc tentoonstelling gerangschikt worden, zonder daarbij acht te geven op liet land, van waar zij afkomstig zijn; maar bij ieder dier voorwerpen zal die afkomst worden vermeldminstens drie maanden vóór de afzending dier voorwerpen moet aan hel Comité Central hiervan berigt worden gezon den door de comités, die de afzending doen. Na afloop der tentoonstelling worden rie voorwerpendie het nuttigst voorkomen en het meest beant woorden aan hel doel der maatschappijen voor de verzorging van zieken en gewonden in oorlogstijd, aangewezen door eene bijzondere jury, zamenge- steld uit leden van het Fransche comité en uil gedelegeerden der verschil lende vreemde comités. Daar in Nederland nog geen comité of maatschappij voor de verzorging van zieken en gewonden in oorlogstijd bestaat, is aan den generaal-majoor Knoop, te Maastricht, die de betrekking heeft op zich genomen van correspondent voor Nederland van het internationale comité te Genève, kennis gegeven van hel bovenstaande door den vicomle Sérurien, een der bestuurders van het Comité central francais. Dc heer Sérurien drukt daarbij den wensch uit, dal Nederland niet achterlijk zal blijven in een werk van weldadigheid en menschenliefdewaarvan hel hoofddenkbeeld is dc jammeren van den oorlog te verzachten, en van lieverlede de volkeren onderling te verbinden door liefdadigheid en christenzin. 's GBAVENUAGE31 Augustus. De lieer mp. Cazius, aan wicn onlangs eervol ontslag is verleend als procureur-generaal bij het prov. gcreglshof in Limburg, is benoemd tot groot officier van de orde der Eikenkroon. Tot scheepsklerken bij de Nederl. zeemagt zijn benoemd: M. M. J. van Meeuwen, J. H. C. Vermeer, F. II. M. Rant, G. II. Slot en J. II. de Sattvage. Tot leden der commissie, ingesteld bij de dispositie van den 25slcn dezer tol het nagaan der omstreeks Delft en Schiedam uitgebroken veeziekte en der tegen hare verspreiding te nemen maatregelenzijn bij heschikkit van den minister van binnenl. zaken van den 30s,eD dezer benoemd de h J. van Dam, veearts te Aarlanderveenen F. A. Deijermans, veearts Dirksland, in plaats van de heeren C. A. W. van Hoorn en A. J. Montet welke hel lidmaatschap dier commissie niet hebben kunnen op zich neme Bij de tweede kamer zijn ingekomen twee ontwerpen van wet: 1». t regeling van de wijze van beheer en veraulwoording der geldmiddelen i eigendommen van den slaat2°. tot regeling van de zamenslclling en c laak der algemeene rekenkamer. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag en die van koloniën t Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van binnenl. zaken is heden weder uit de residentie vertrokker, Van hier meldt men aan de Amst. C.: Het is bekend dat het zome paleis, gelegen bjj het Scheveningsche tolhek, van wijlen H. M. de k ningin-moedcr, bij testamentaire dispositie in eigendom is overgegaan a; H. K. II. prinses Sophia, groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach. I wordt als gerucht in sommige kringen verhaald, dat een gedeelte der gro den aan den Scheveningschen weg gelegen en die aan dat palcis grenzei door H. K. H. zou zijn afgestaan, en wel, zoo als al verder wordt vertelt aan eene associatie te Amsterdam woonachtig, die het plan zou hebben d aangekochte gronden in een park te herscheppen en met villa's te bebouwe enz. Als dit gerucht bewaarheid wordtspreekt hel wel van zelf dat i, dit gedeelte der residentie eene belangrijke verandering en verfraaijing zoi komen. Maar ik herhaal, hel is slechts een gerucht, en als zoodanig wortl er hier voorloopig melding van gemaakt. BUITENLANDSCIIE BEIUC.TEN. BKLGIK. BRUSSEL, 29 Augustus. Uit Blankenberghe wordt het volgende gemeld. Dezer dagen baadder aan het strand alhier twee jonge dames, die echter zich te ver in zee waag den en op liet punt waren van te verdrinken. Een jong menschde heet T. uit Luik, aldaar aanwezig, zwom den zinkenden te hulp. Deze klem den zich echter zoo aan haren redder vast, dal hij in zijne bewegingen zeer werd belemmerd. Met haar trachtte hij evenwel het strand te bereiken, terwijl twee badwachtcrs intusschen hun te hulp kwamen met de reddings boot. Toen men hel drietal had bereikt, waren allen schier uitgeput van het worstelen legen de golven, liet gelukte echter de drie personen in de boot te brengen, eene der jonge dames en den heer T. echter geheel buiten kennis. De beide dames waren weldra hersteld, doch de heer T. werd des avonds in zijii logement door eene zeer hevige koorts aangetast, zoodat men voor hel behoud zijns levens vreesde en zijne ouders per telegraaf naar Blankenberghe werden geroepen. Intusschen wandelden dien avond dc her stelde jonge dames, tol veler ergernis, onder luidruchtige vrolijkheid, aan hel strand, terwijl haar redder iu doodsgevaar op liet ziekbed lag. Den volgenden dag nam dc koorts een weinig af, zoodat er hoop bestaat om den heer T. in het leven te houden. In het Luxemburgsche is door een windhoos, gepaard met zwaren regen, door het ontwortelen van boomen, hel afwaaijen van dakpannen cn het breken van glasruiten groote schade veroorzaakt. Van daar heeft de windhoos, alles in zijne vaart vernielende, een aantal Belgische gemeenten geteisterd. Hij nam zjjn loop van Fisenne en Durbuy, naar llamoirXhoris, Awans en Aywaille en vervolgens naar Sécheval en Theux-Becco. Het wa ren vooral de vrucht- en andere boomen die veel te lijden hadden; zij wer den bij honderden ontworteld. De kracht van den wind was zoo groot, dal te Dieupart een eeuwen-heugende eik, die een omvang van drie meters had, als een riet in twee«n werd geknakt terwijl elders een dak ter lengte van 50 en ter breedte van 10 meters, van eene hoeve als het ware werd weggevaagd cn weder op eene andere plaats de geheele voorgevel van een sociëteitsgebouw werd weggerukt. Te Faiison werden ecu man en een paard herbaalde malen op den grond geworpen. De regen was hier en daar zoo doormengd met bladeren, boomtakjes en gruis van glas en stcenen dat het reeds daardoor onmogelijk was zich buitenshuis op te houden. ENGELAA II. LONDEN, 29 Augustus. Men wil hier welen dat het te Gastein gesloten tractaat eenige ge heime artikelen bevatwaarbij Oostenrijk zich verbindt een wakend oog te houden op den hertog van Augtistenburgen IIolstein aan Pruissen af te staan tegen eene schadeloosstelling in geld, en Pruissen zijnerzijds zich ver bindt aan de bondsvergadering een voorstel te doen, strekkende lot waar borg van al de bezittingen van Oostenrijk. Door de dagbladen worden de bijzonderheden medegedeeld van niet minder dan 8 moordendie hier en in andere plaatsen des lands hebben plaats gehad. De lord-mayor van Dublin heeft aan de admiralen der Fransche en Engelsche vloten het verzoek gerigt ooi ook die stad met hunne schepen te komen bezoeken. liet bestuur der Atlantische telegraaf-maatschappij heeft thans bekend gemaaktdat de Great Eastern niet in dit jaar zal uitgezonden worden om den gebroken en in dc zee liggenden kabel te herstellen, maar dat on verwijld een aanvang zal gemaakt worden met hel vervaardigen van een nieuwen kabel, en genoemd schip in Mei of Junij van hel volgende jaar weder in zee zal steken om dien nieuwen kabel te leggen. Te Liverpool is het berigt ontvangen, dat omstreeks de helft van de maand Mei een vreeselijke orkaan heeft gewoed in de Stille Zuidzee, waar door eene groote verwoesting is aangerigt. De eilanden die het meest er door geteisterd werden, zijn die welke genaamd zijn Society Harmony- en Palmerston-eilanden. Een der eilanden behoorende lot de groep Palmersi ton (Rear genaamd), liggende ten noordoosten van het voornaamste eiland,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2