LEADSCHE COURANT. 1865. VRIJDAG 1 SEPTEMBER. STADS-BERIGTECV. ?V Jh J** [)e Courant wordt VaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Vaandag komt uit Zaturdag avond. N". 108. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. l)c oud-strijder JAN FREDERIK SCIIUMAN of SCHIEMAN wordt in z(jn belang uiigenoodigd zicb onverwijld ter plaatse lijke secretarie aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 2 Nlei/6 Jtilij 1861, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 6); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4den tot den I6den September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijusieeg en i»i> ut wuuc tcsi, uts vourunuuags van nalj negen lol negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Za- turdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. Leyden, 31 Augustus 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De GEMEENTE-ONTVANGER maakt hekend, dat bij hem van een' on bekende, onder het postmerk Delft, ontvangen is eene som van ƒ2.68, voor verschuldigde belasting, inkomend regt. De Gemeente-Ontvanger, Leyden 31 Augustus 1865. C. F. GERIKE. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien iiet adres van P. Cios Leembruggen, fabriekanten binnen deze gemeente, waarbij zij verzoeken om in een gebouw, gelegen in den tuin achter hun woonhuis aan den Onden Singel, wijk V. n®. 340, vier verwketels met fournuizen te plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informaliën de commodo et incom- mudodoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 4den September aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn .hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden tullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 31 Augustus 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNENLANDSCHE BEK1ÜTEN. LEYDEN, 31 Augustus. Gisteren in den vroegen morgenten 4 urebrak er een hevige brand uil in de fabriek van de firma P. Clos en Leembruggen op de Langegracbt alhier. Bij de ontdekking woedden de vlammen zoo hevig, dat men hel gebouw terstond voor verloren kon achten; in ruim een uur tjjds was dan ook, in weerwil der pogingen van de brandweer, de fabriek met de daarin aanwezige kostbare stoomwerktuigen in een puinhoop veranderd. Aan de brandweer mogl het gelukken dc belendende gebouwen te behouden, waar toe ook windstilte gelukkig medewerkte. Gedurende den geheelen dag wa ren de diensten der spuiten nog noodig om dc uit hel puin oprijzende vlammen te bedwingen. De brand moet, naar wjj vernemen, veroorzaakt zijn door broeijen van wol. Alles was voor brandschade verzekerd. De steen die in den buitenmuur van het Pesyns-hof is gemetseld, ter gedachtenis aan den in 1625 alhier overleden John Robinson (zie ons vorig nommcr), draagt het opschrift: ON THIS SPOT LIVED, TAUGHT AND DIED JOHN ROBINSON. 1611-1625. Dat is: Op deze plaats leefde leerde en stierf John liobinson. 1611-1625. Daar het plegtige lof, II. Zondag avond in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart alhier gehoudenzich door indrukwekkend schoonc zangen heeft onderscheidenzijn wij verzocht nog het volgende te vermelden. Hel lof is begonnen met het Annunciata coeli uit het oratorium de Schepping zijnde een quartet met koor; daarna volgde liet duel van Spohr, overgezet uil die letzte Dingen (het laatste oordcel), voor sopraan en tenor, uitmun tend gezongen; verder het Sanctus uit bet Requiem van Cherubini twee maal gerepeteerd, zijnde koor; en ten slotte Te Deum laudamus van Hom burg, waarin ook sopraansolo voorkomt, overgaande in duet, trio en quarteten verder koor. Gedep. staten dezer provincie hebben, gelezen eene in dc Staatscourant n°. 202voorkomende voorloopige mededeeliug van den minister van binnenl. zaken, betrekkelijk den aard en de behandeling van de ziekte onder het rundveebeslotenbh. burgemeester en wethouders der gemeenten in dit gewest in kennis te stellen met den inhoud van die mededeeling en hen nadrukkelijk aan te bevelen de strenge handhaving van Zr. M'. besluit van 16 Julij 1839, houdende verbod van het opdelven, verkoopen en verbruiken van beenderen of andere dierlijke overblijfselen. Ingevolge artt. 27 en 80 der gemeentewet, zullen aanst. Dingsdag, den 5den September, al de gemeenteraden vergaderen: 1®. tot toelating der nieuw benoemde (gekozen of herkozen) leden, en 2". tot benoemiug van de wethouders, waarvan de helft met dien dag aftreedt. De algemeene commissie van liquidatie der zaken betreffende de voor malige wees- eu momboirkamersgevestigd te 's Gravenhage, roept succes sievelijk door middel der Staatscourant allen op, die verroeencn op gelden of geldswaarden, van de voormalige wees- en momboirkamers afkomstig, regt te hebben. Ter meer algemeene bekendwording dier oproepingen is aanvankelijk door Gebroeders Belinfante, te 's Gravenhage, en later door dezen in vereeniging met II. J. van Resteren, te Amsterdam, een werk uitgegeven, getiteld: «Wetgeving betreffende de nalatenschappen, vroeger door de wees- en momboirkamers beheerdbenevens eene ljjst van die kamers en bare keurengevolgd door de officiële oproepingen der erfgena men," met eene voorrede van mr. Dav. H. Levyssohn Norman, advocaat bij den boogen raad der Nederlanden, te 'sGravenhage. Ter voorkoming van nadeel voor geregtigdenuit den bij art. 10 der wet van 5 Maart 1852 Staatsbln®. 45) vastgeslelden termijn voor de aanmelding kunnende ont slaan, wordt hun herinnerd, dat in het tweede vervolg van genoemd werk de oproepingen voorkomen van de nalatenschappen, afkomstig van de voor malige weeskamers te Monnikendam, Edam, Haarlem, Amsterdam (lsle reeks), Dirksland en Leyden (lslc reeks). Deze allen worden thans door voormelde algemeene commissie van liquidatie beheerd, en vervallen, bij I (.iet-opvordering onherroepelijk aan den staat, als: Monnikendam, na 21 November 1865; Edam, na 22 December 1865; Haarlem, na 28 Januarij 1866; Amsterdam (lste reeks), na 1 Maart 1866; Dirksland, na 14 Junjj 1866; Leyden (lsle reeks), na 1 November 1866. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het afne men der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de wis-en natuurkundige wetenschappen, landbouw kunde, zeevaartkunde, teekenen en boetseren. Van de 42 personen die door de commissie zjjn geëxamineerd hebben 14 voldoende bew(jzen van bekwaamheid gegeven om als onderwijzer te kunnen optreden in de vakken waartoe zij zicb hadden aangemeld. Ook bevat genoemd blad het verslag der commissie belast met het examen van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwjjs in de Nederl. taal- en letterkunde, de geschiedkundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handelswe tenschappen de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek. Door de commissie z(jn afgenomen 68 examens, waarvan 38 met gunstigen uitslag werden bekroond. De chefs der verschillende legercorpsen zijn gemagligd aan de Israëli tische militairen van 17 September tot 17 October verlof te verleenen, ter viering van de in dien lijd invallende godsdienstige feesten. Hel Journ. des Déb. meldt dat drie der passagiers, die zich verbon den hebben Nadar op zijne luchtreis te vergezellen, toen hij te Frankfort zou opstijgen, er nu van afgezien hebben, omdat die reis, nu z(j te Am sterdam ondernomen wordt, volgens hun oordeel te veel gevaren oplevert, om hel vele water, zoo wel zee als rivier, dat deze stad omgeeftofschoon ook met het oog hierop buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen wor den. De vierde passagier, die de luchtvaart zou medemaken, is een En- gelsch officier, wiens verloftijd verstreken is en die derhalve aan zjjne ver- bindtenis geen gevolg kan geven. Betreffende hel verhandelde in dc II. Zaturdag te 's llage gehouden al gemeene vergadering van de hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal monument voor 1813 deelt de Vidd. Ct. het volgende mede: De groote kosten, die de naald en vooral het op te rigten monument in het Willems park, meer dan geraamd was, vorderen, hebben de vraag doen behande len, of men nu maar niet van bet plan tol oprigting van eene ambachtschool te Amsterdam zou afzien. De lergadering besliste echter, dat men een besluit daaromtrent onbepaald zou uitstellen, voornamelijk omdat men wilde afwachten, welke bijdragen welligt nog komen zullen. Aan het einde van de vergadering bood de heer P. Regont, als vice-president, Z. K. H. een allerprachtigst album aan, bevattende de pbotografische portretten van de leden der hoofdcommissie, hetwelk Z. K. II. in dank aannam. Dc gemeenteraad van Rozenburg heeft beslotenter beteugeling van de hecrschende veeziekte, den in- en doorvoer van rundvee in die gemeente te verbieden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1