zoodanige algemeene slag ling aan de wetenschap eiken weg tol onderzoek ontneemt. Maar horendien, men zon geene genezen dieren overhouden, en deze zijn hel die de grootste waarde bezitten, omdat hel rund slechts een maal door de ziekte wordt aangetast. Genezen er slechts 20 a 25 per cent, dan bezitten deze meer waarde dan de honderd vóór het uitbreken der ziekte gezamenlijk. Deze laatste opmerking is vooral van gewigt in fok- en melk- streken. Is de veehuishouding eener streek voornamelijk voor de vetmesterij ingerigl, dan zou algemeene slagting kunnen worden toegepast, maar ten opzigtc van fok- en melkvee is dit niet het geval. Men kan bij het dooden hel belang der vcchuishouding en de omstandigheid of de ziekte zich pas vertoont of reeds meer algemeen is, in hel oog houden. In het eerste be gin wanneer er slechts enkele zieken zijnof bij het uitbreken van een eerste ziektegeval, is onverwijld dooden en begraven, zonder te vragen naar liet doel der vcchuishoudinggestreng loc te passenten einde dadelijk de bron der smetstof te vernietigen. Is de ziekte meer algemeen doorgedron gendan kan het volgende nuttig zijn: 1°. Hij liet vetmesten-, het dooden van ziek vee en zoo noodig somtijds ook het slagten van de verdachte die ren. Van zieken en gezonden kunnen huid, vleesch en vet bruikbaar blij ven [onder behoorlijk policietoezigt. Dit geschiedt hel best in eenc alge meene slagtplaats, alwaar genoemde artikelen kunnen worden toebereid en verkocht, als de vrees dal zij nog besmetten kunnen verdwenen is. Het vleesch en vel van dieren, in het begin der ziekte gedood, kan zonder na deel worden gebruikt; 2°. bij fok- en melkvee: hel afzonderen en genees kundig behandelendooden van ziek vee bij snelle toeneming der ziekte verschijnselen 3°. het vragen van bewijzen van herkomst bij aankoop of ontvangst van vee uit het binnen- of buitenland; 4°. hel isoleren van eenc hoeve, gehucht, gemeente of streek door afsluiting. Voor de geneeskundige behandeling van zieke dieren wordt aangeraden: toediening van zeczoutznur twee, drie a vier drachmen (theelepels) daags, naar de grootte van het dier en naar zijn ligchaamsgcslclvermengd met een paar Ned. oneen stroop en drie flesschen lijvig l(jnzaad-watcr. Zulk eene gift van twee drachmen daags kan dan lang volgehouden worden. Betert hel dier en is het, zoo als gewoonlijk, verzwakt, dan kunnen af kooksels van kina of wilgenbast met zwavelaethcr of andere opwekkende en versterkende middelen gegeven worden. Beter dan dit alles is de zorg om niet besmet te worden, en zijn veeknechts, meiden en Imisgenooten op 50 Ned. ellen verwijderd te houden van besmet en verdacht vee, en bovenal geene kooplieden, slagtcrs, vilders en dcrgelijkcn die met ziek vee omgaan, in stallen of weiden toe te latendoch deze steeds op ccnen afstand te houden. Daarbij moet men alles nalatenwal het inbrengen of indragen der smetstof kan veroorzaken, en zich wachten voor het aanraken of be voelen van onbekend vee; vooral ook na eenig ziektegeval niet te spoedig vee aan te koopenen niet dan na duchtige reiniging en berooking der stallen. Voorts boude men de stallen ten uiterste zuiveren rein, zorge voor zuiver water en luchtige stallen: verwijdere de mestvaalten en de berg plaatsen van hooi en slroo ver van de stallen, vooral als men het ongeluk heeft ziek vee te hebben. Aan het slot wordt gezegd dat algemeene maatregelen van toezigt op vee, uit den vreemde aangevoerd, van regeringswege onverwijld te wacli ten zijn. liet llbl. deelt het volgende mede omtrent de luchtballon le Géant, waarmede in September de heer Nadar zal opstijgen. De Géantdie 6098 kub. cl gas bevatten kan, beslaat uit twee ballons, die over elkander zijn gespannen, om de meest mogelijke hechtheid aan dit monster luchtschip te verschaffen. De grondstof bestaal uil witten taf en beide ballons zijn vol maakt aan elkander gelijk. Iedere ballon heeft 118 banen van 70 cl lengte bij 0 60 el breedte. Deze banen zijn geheel met de hand genaaid en dubbel gestikt. De Géant kan en moet een gewigt van 90 kwintalen medevoeren De totale hoogte bedraagt ongeveer 45 el. Voor de vervaardiging zijn noo dig geweest 7000 el zijde tegen 7fr. de cl. liet schuitje, dat 2.30clhoog en 4 el breed is, heeft twee verdiepingen en is vervaardigd uit mandenwerk van onderen en ter zijde door twintig kabels omwoeld, die bevestigd zijn aan den ijzeren ring van den ballon. Behalve de hut van den kapitein waarin een bed van 75 duim breedte en waaronder eene afdceling is voor de bagaadje, bevinden zich in hel vertrek voor de reizigers drie hoven elkan der geplaatste slaapsteden, terwijl de vier overige afdeelingen van het schuitje eenc provisiekamer, een waschvcrlrckeen photographisch atelier en eenc drukkerij bevatten. Nabij Uuissen is een turfschipper met zijnen knecht, door het te schielijk overgaan van hel zeilover boord geslagen. Laatstgenoemde heeft zich door zwemmen gered; de schipper was ook al zwemmende den wal lol op korten afstand genaderd, toen hij in de diepte wegzonk. Door de arrondisscmenls-rcglbank le Amersfoort is uitspraak gedaan in de zaak van de J., machinist der Ncd. Rijnspoorweg-maatschappij, be klaagd op 23 Mei voor een van Arnhem komende trein, zonder opzet, bot sing te hebben doen ontslaan. Hij is veroordeeld tot ƒ25 geldboete en bij niet-betaling 7 dagen gevangenisstraf. Van de Lemmer meldt men dat een der runderen, die aldaar quaran taine houden is gestorven. Het is echter nog niet geheel zeker dat de run derpest de oorzaak van den dood is geweest. Tc Gemert (Noordbrabant) zat in de vorige week een boerenmeisje met een kind op den schoot aan het raam toen hel onverwachts door den bliksem doodelijk werd getroffen en ter aarde nedergeworpenhet kind werd ongedeerd van den grond opgenomen, doch het meisje werd als een lijk opgenomen en bleek later door den bliksem in den hals geraakt te zijn. Geneeskundige hulp was vruchteloos. Uit Zeeland, en wel uil Cadzand, Zuidzandc, Schoondijkc, Brcsitens en lJzcndijke, zijn dezer dagen ongeveer 60 personen naar Noord-Amerika vertrokken. Donderdag nacht is ter hoogte van Zoulclandc de Dccnsche kof Hans Jacob, kapt. Ilaayen, door een woedenden orkaan op een plaat geworpen. Nadat men gedurende ecu uur met de meeste krachtsinspanning getracht had schip en lading te behouden, werd hel vaartuig geheel verbrijzeld. De kapi tein, 4 matrozen en de Vlissingschc zeeloods Joseph Frits, gehuwd en vader van 6 jonge kinderen, vonden hun graf in de golven. Slechts één jeugdig zeeman, Peter Magnus Halbe, oud 23 jaar, geboren le Westervick, in Zweden;, wierp zich in zee op eene plank, en werd, na 8 verschrikkelijke uren door de golven te zijn voortgezweeptle West-Kapelle op strand geworpen, naar Vlissingen gevoerd en daar met de meeste liefde en voor komendheid verzorgd. 's GRAVENUAGE, 29 Augustus. Z. M. heeft benoemd lol kommandeur der orde van den Ned. Leeuw Z. II. de Soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopali Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo de IX. Door Z. M. is aan den heer P. F. van Beugen te 's Hertogenbosch ver gunning verleend lot het dragen der versierselen van officier der orde van ver diensten Nichan Iflihar, 3de kl.hem door den Bcy van Tunis geschonken. Tot burgemeester der gemeente llillegom is benoemd de heer mr. A. J. Hoekwater, dus ver burgemeester der gemeente Voorburg; en lot burge meester der gemeente Voorburg de heer dr. W. C. van den Brandeler, dus ver burgemeester der gemeente Brielle. Z. M. heeft goedgevonden den 2dc™ luil.-kvvartiermeester J. van der Linden, van het 2,le reg. dragonders, in rang en ancienncteit over te plaat sen bij het personeel der militaire administratie van het leger in Oost-lndié; den officier van gez. 3de kl. P. J. J. Schmidt, van het 8stc reg. infanterie, op non-aciivileil te stellenaan den officier van gez. lsle kl. F. RienderhofT, leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst le verlceneri; en den officier van gez. Is" kl. II. C. Ilallegraeff, thans non-actief, weder in active dienst te plaatsen. De kapitein-luit. ter zee A. W. de Ruylcr van Stcvcninckde luit. ter zee ls,e kl. J. M. Broers, de luitt. ter zee 2de kl. A. G. M. van Emde, II. Scholborgh en A. van Hengel, de officier van gezondheid 3'"= kl. C. II. Schroder, de officier van administratie 3dc kl. W. K. Lenting en de adjunc- administralcur J. J. van den Berge, zijn op nou activiteit gesteld. Door den minister van binncnl. zaken is de heer J. B. Snellen, te Moordrecht, lid der commissie lot het nagaan enz. der thans uitgebroken, veeziekte, ook benoemd tot lid der subcommissie, met het opmaken van het rapport belast. De regering beeft aan de tweede kamer ingezonden het wets-ontwerp houdende de comptabiliteitswettenonlangs door den minister van financiën- toegezegd. Men verneemt dal de cultuurwet, die hoogst belangrijke weldie den toestand van geheel Indie beheerscht, eerlang mede zal worden aan boden. Thans zijn de voorwaarden bekend geworden waarop de regering con cessie verleend heeft, voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotterdam, langs Delfshaven, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland, en van daar langs 'sGravesande, Monster én Loosduinen naar Scheveningen. De concessie is verleend den 9dc" Au gustus jl. aan de heerenF. D. Rose c. s. te Londen, vertegenwoordigd door den heer P. F. W. Chanson te 's Gravenhage. De concessionarissen moesten vóór of op 1 September storten een voorloopig waarborg-kapitaal van 175.000; naar men verneemt heelt die storting bereids plaats gehad. Zaturdag 11. werd alhier in de loge der vrijmetselaren eene vergadering gehouden van de dragers van het eereteeken van 1813—15, die door ruim een 100-tal begiftigden met het eereteeken werd bijgewoond. De heer Mock, daar tegenwoordig, opende de vergadering en verklaarde, hoezeer het be doelde eereteeken niet voerende, door velen le zijn uilgenoodigd deze eerste bijeenkomst als lijdelijk voorzitter te willen openen. Hij stelde voor om een reglement lot stand le brengen in den geest van de vereeniging van het Metalen Kruis. Al dadelijk maakte hij de opmerking dat er velen waren, die verlangden dat de op te rigten vereeniging naar het eereteeken voor Waterloo zou worden genoemd, maar dal hij in hel midden moest brengen dat evenmin als de vereeniging het Metalen Kruis naar Hasselt en Leuven werd genoemd, men evenmin een-plaalselijken naam aan dat leeken geven moest; zoodal hij er voor was haar den naam te geven, door den koning aan hel eereteeken toegekend. De heer Maronier, van Rotterdam, stelde voor de vereeniging te noemen: het Zilveren Kruis" even als men in Pruissen het teeken van het IJzeren Kruis en bij ons dat van liet Metalen, heeft. De lieer Mock achtte zijne taak volbragt en stelde voor de overwe ging van een en ander, mitsgaders van een door hem ontworpen reglement, in handen te stellen van eene commissie, bestaande uit de heeren Schiffer van Bleiswijk, Mioulel en Furstner, waarop de eerstgenoemde in eene har telijke toespraak verklaarde eerst het gevoelen van de opgekomenen te willen wetenalvorens hij die betrekking op zich nam. En daar het bleekdat het gedane voorstel de algemeene goedkeuring van de vergadering wegdroeg zoo werd die taak door genoemde heeren aanvaard. De benoemde heeren zullen eene nadere vergadering bijeenroepen lol hel benoemen van een be stuur en het vaststellen van een reglement. Zondag II. heeft de commissie, dezer dagen benoemd tot hel onder zoek van den aard der heerschende veeziekte, en der middelen tol bcteuge- ling van het kwaad, onder hel voorzitterschap van den minister van bin- nenlandsche zaken, hare eerste bijeenkomst gehouden. Naar men verneemt zullen de aalmoezenier en twee zangers, die be hoord hebben lot de kapel van wijlen 11. M. de koningin-moeder, hier alleen verblijven, teil einde de dienst te verrigten voor de zich alhier bevindende Russische onderdanen. De minister van staat baron van Hall is op nieuw ernstig ongesteld. Met de tramway-onderncming zijn verleden Zondag van hier naar Scheveningen v. v. vervoerd 2019 personen; met de omnibus-onderneming van den heer Zijdenbos 1194 personen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2