LfiïDSCHfi COURANT. WOENSDAG 30 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen Ie welendat de kennisgeving van den I8den Jntij dezes jaars, Houdende ticpaling dal, lot nadere beschikkinggeene honden, anders dan behoorlijk voorzien van een jjzercii of koperen muilband, op straal mogen gelalen worden, op heden wordt ingetrokken en huilen gevolg gesteld. Kn zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd, I). T1EB0EL SIEGENBEEK, Burgemeester. Letden, 29 Augustus 1865. v. I'UTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 22sleli dezer maand invorderbaar verklaard, kohier van hel Palentreglover hel dienstjaar 1865 en 1866, houdende aanslagen voor de wijken 7, 8 en 9, terwijl ieder verpligt is zijneu aanslag, op den bjj de wet bepaalden voel, Ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 29 Augustus 1865. T1EB0EL SIEGENBEEK. T TI BlNNKNLA.MDSGHE BKiiHiTK.M. LEYDEN, 29 Augustus, De faculteit van wijsbegeerte en letteren van de hoogeschool alhier zal op 22 September aanst. vaceren tot het afnemen van het admissie-examen. Belanghebbenden moeten zich voor 13 September aanmelden bjj den heer G. H. Blanken, pedel der hoogeschool. Twee Iteeren uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerikadf. George E. Day, professor aan het Theologisch seminarium Lane Theological Se minary) te Cincinnati; en d'. Henry M. Dexter, predikant hij een der ge meenten (o Congregational Church) in Bostonbezochten onlangs Leyden en verkregen van hh. regenten van het Pesyns-Hof vergunning om in den buitenmuur van dat hof een steen te doen metselen, vermeldende, dat op die plaats geleefd en geleerd heeft en ook gestorven is John Robinson, herder der kerk van Engelsche afgescheidenen [the Congregational Church of English dissenters). Robinson kwam in het jaar 1609 naar Leyden en vestigde niet lang daarna zijne woning en zijne kerk op de plaats, waar thans hel Pesyns-Hof staat. De meeste leden van zijn kerkgenootschap vertrokken later naar Noord-Amerika en vestigden zich in 1620 Ie Plymouth bij Boston in Mas sachusetts. Zij zijn bekend onder den naam van the Pilgrim-Fathers of Mew England. Altijd hield het volk van Nieuw-Engeland hen in groole eer om hun vasthouden aan burgerlijke en godsdienstige vrijheid. De jaar dag hunner landing, 20 December, wordt te Plymouth en in vele andere steden der V. S. geregeld gevierd. Robinson had gehoopt zich met de le den zjjner kerk in Amerika te hereenigen, maar die hoop werd niet ver vuld. Hij stierf in onze stad in Maart 1625. Zijne beenderen rusten in de Pieterskerk; zijne schriften zijn in drie deelen verzameld en in Engeland en Noord-Amerika uitgegeven. De hh. Day en Dexter hebben prof. Plttygers opgedragen voor de behoor lijke bearbeiding en plaatsing van den steen te zorgen. Mogt iemand minder bekende bijzonderheden welen omtrent die Engelsche afgescheidene gemeente te Leyden, of omtrent John Robinson en de oor spronkelijke uitgave zijner werken, hij zal door ze mede te deelen vele belangstellende Amerikanen zeer aan zich vcrpliglcn. LI. Zaturdag werd op den Burg alhier eene vergadering gehouden van grondeigenaars, landbouwers en veehouders uit Noord- en Zuidbolland, ten einde een onderzoek in te stellen naar middelen om de zoo gevreesde vee- t ziekte af te weren of hare sluiting te bevorderen. Nadat hieromtrent onder scheidene meeningen waren medegedeeld, kwam men tot het besluit, zich te wenden tot de van regeringswege benoemde commissie, ten einde zoo veel mogelijk in overeenstemming met deze te handelenen werd een comité benoemd, om in eene tweede vergadering rapport uit te brengen. Met het doel om aan de parochiekerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart alhier meerdere ruimte te geven is hel koor, het sanclorium, naar achte ren uitgebouwd en, bijna voltooid, II. Zondag tot de kerkelijke diensten weder opengesteld. Dat werk, waarmede in Maart was begonnen, ken schetst in menig opzigt meer den zuiver Gothischen stijl dan bij den bouw der kerk werd gevolgd en maakt thans, met hel schip der kerk verbonden, een zeer gunstigen indruk. De koorsluiting is uit vijf zijden van den acht hoek zamengesteld en de zijaltaren zijn thans geplaatst in koorkapellcn die op dezelfde wjjze sluiten. De vensiers in koornis en kapellen, alle met gekleurd glas aangebragtdoen eene goede uitwerking. Den chef van de firma Th. Molkenhoer alhier, den kondigen bouwmeester J. Blansjaar, die reeds meerm alen beeft getoond door het loepassen van den Romaanschcn of den Gothischen stijl een bedehuis te kunnen opristen dat het schoonheidsgevoel bevredigtbehoort voor dit werk lof te worden toegekend. Aangevangen met het altoos onovertroffen Halleluja uit den Messias van Handel, werd de hoogmis zelve lui-ter bijgezet door de uitvoering van eene, in vele partijen verdienstelijke, mis van Reissiger, waaraan een 60-tal leden van koor en orchest, onder leiding van den heer Welrens, deelnamen. Onder hel pleg- tige lof, dat mede met begeleiding van orchest werd gehouden, hield de eerw. heer J. A. van den Akker, pastoor te Amsterdam, eene voor dezen feestdag toepasselijke rede. Eene talrijke menigte geloovigen en belangstel lenden had zich, zoowel des morgens als des avonds, in het kerkgebouw vcreenigd. Keurige bloemen waren voor deze gelegenheid in hel koor geschikt, door den kweeker J. D. Speet, bjj Leyden, bezorgd. Uil Boskoop schrjjft men ons, dat hel in die streek, meest veengrond, wegens het overtollige water slecht gesteld is. Niet alleen dal de kweeke- rijen bijna ontoegankelijk zijnmaar de aardappelen slaan op sommige stukken land tot aan den derden regel onder water en in het midden is hel land zoo drassig, dal men er lot aan de knieën inzakt. Overal is nog veel graan te oogsten. Op sommige plaatsen ligt het graan neêrgeslagendoor weekt van het water, of slaan de schoven op het deels onder water geloo- pen land. Men weel zich zulke stortregens niet Ie berinneren als in deze maand zijn gevallen. Nu komt er bij dat het gras op de verzonken wei landen en de onder water slaande aardappelen, ten gevolge van de warmte, verslikken en tot verrotting overgaan, zoodat van het een noch het ander, naar hel schijnt, goede uitkomsten zjjn te wachten. Een wakkere wind, waardoor het water spoedig kon worden geloosdkon nog veel onheilen voorkomen en des landmans hoop verlevendigen. Tot adjudant bij het 4e bat. 4e reg. infanterie, te Woerden in garni zoen, is benoemd de l!,e luitenant II. W. Jaeger van gemeld bataillon. De Neder). Entomologische vereeniging hield Zaturdag II. hare jaarlijk- sche bjjeenkomst te Arnhem, onder voorzitting van den heer mr. J.AIberda, van Leeuwarden. De volgende vergadering, in Augustus 1866, zal te Zwolle worden gehouden; als voorzitter daarvan is benoemd de heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven. Zondag II. hebben vele leden eene excursie ge maakt in de bosschen van Wolfheeze. In afwachting van hetgeen de bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 25 Augustus ingestelde commissie van veeartsenijkundi- gen hctrefTende de in den omtrek van Delft waargenomen veeziekte nader zal aan het licht brengenworden door den minister in de Staatscourant eenige bijzonderheden medegedeeld, nit daaromtrent ontvangen opgaven en nil het rapport van den heer G. J. Hengeveld, leeraar aan 's rijks veeartsenij school, wien bij beschikking van 18 Augustus een onderzoek naar den aard dier ziekte werd opgedragen. Die medcdeeling bevat o. a. het volgende: De ziekte heeft zich vertoond in de gemeenten KethelDelfshaven Moordrecht, Vlaardingen, üversehie, Kralingen, Nieuwerkerk aan den Us- sclSpijkenisse, Schiedam, lleerjansdamMaasland, Sommelsdijk, Zeven huizen. Te Kethel, waar de ziekte zich hel eerst vertoonde onder uil Engeland teruggevoerde ossenheeft zij de grootste uitbreiding genomen. Behalve (e Kethel, van waar hel getal aangetasten niet is opgegeven, wa ren den 258leQ Augustus een zestigtal runderen door de ziekte aangetast. In den aanvang, eer het bestaan der ziekte bekend werd, hadden de eigenaars verdachte dieren voornamelijk voor de slagibank verkocht, zoodat toen slechts weinige zieken waren te vinden. Er konden echter vijf lijkopeningen worden verrigt van geslagte, doch nog geene van aan de ziekte gestorven dieren. De wijze waarop de ziekte is ontstaan op de plaats van waar men haren loop kan volgen, is nog niet geheel opgehelderdomdat de inlichtingen uiteenloopen. De verschijnselen, bij levende en gedoode dieren waargenomen, in verband met hetgeen omtrent de vermoedelijke wijze van ontslaan der ziekte en den loop, dien zij tot heden schijnt te hebben genomen, en hare uitbreiding bekend is, hebben overeenkomst met die van de ziekte, welke bij veeartse- nijkundigen als besmettelijke typhus van het rundvee (typhus contagiosus boum) bekend is. Voortgezet onderzoek zal moeten doen zien of het deze ziekte is. De veehouders, die verdacht vee bezitten, kunnen dit, bij uit voering van artt. 459 en 460 van het Welb. van Strafr.niet verkoopen, al is het schjjnbaar gezond, zonder strafbaar te zijn, terwijl de gestorven dieren met Itnid en haar moeten worden begraven ter voorkoming van be- smettiug. Het dooden zal echter in de aangetaste streken niet altijd vol doende zijn om de smetstof te verdelgen. He nieuw aan te koopen dieren zouden weder kunnen worden aangetast. Daarbij komt, dal men bjj eene

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1