Per Telegraaf. eerste sectie van Amsterdam een prachtige lauwerkrans gehecht; terwijl in den loop van den dag ook van andere zijden bloemkransen op hel monu ment werden nedergelegd. Tegen den avond werden de lichten en vuren ontstoken, die aan het dorp en hel strand een verrassend aanzien gavenen een heerlijk effect maakten; vooral was dit het geval bij de gedenknaald, die fraai werd ver licht. Op verschillende plaatsen op het strand of op de duinen brandden teertonnenbij de naald bij Zeerustbij hel paviljoen en het badhuis werd bij afwisseling bengaalsch vuur ontstoken; prachtige bouquetten schitterden, en tal van vuurpijlen doorkliefden de lucht. Voor het paviljoen van Z. K. H. prins Frederik lag een pink, sierljjk met vlaggen prijkende, in zee, welk vaartuig mede verlicht was, terwijl daarvan gedurende den geheelen avond vreugdeschoten werden losgebrand. In het dorp zelf, zoowel als op den Scheveningschen weg en langs het strand, waren bijkans alle villa's, hotels of bijzondere woningengroot en kleinsmaakvol met gaslampen of bougies verlicht; hier prijkten bloemen en festoenen, daar de borstbeelden van Neêrlands koningen of van prins Frederik, verder sterren, kroonen, Chinesehe verlichting, kortom niets ontbrak om aan Scheveningen of het strand een waarlijk betooverend aanzien te geven. Uitgelokt door het steeds fraaijer wordende wederwaren duizenden en duizenden naar Scheveningen heengeslroomd. liet diner, des namiddags te Scheveningen gehouden, had plaats in het nieuwe schoollokaal in de badhuisstraat, dat op sierlijke wijze in een feest zaal was herschapen. De gasten waren gezeten aan acht tafels, ieder van meer dan 30 couverts voorzien. Z. K. H. prins Frederik nam het voorzitterschap waar. Vijf olliciëlc toasten werden ingesteld. De heeren P. Kegoutonder-voor zitter der hoofdcommissie, en baron Collot d'Escury, waarnemend burgemeester, bragten toasten uit op Z. M den koning en den prins-voorzitter, welke heildron ken door de aanwezigen met geestdrift werden toegejuicht. Onder dankbe tuiging hiervoor stelde de prins een toast in op het welzijn van 'sGraven- hage en Scheveningendie niet minder de algemeene geestdrift opwekte. Vervolgens was het woord aan den lieer S. J. van den liergh, die een ge legenheids-dichtstuk voordroeg, en daarna aan den heer graaf van Limburg Stirum, die eene warme hulde bragl aan koning Willem I. Voorts werden nog door onderscheidene gasten heildronken ingesteld, Oranje, hel kon. stamhuis, Nederland en cendragl gewijd, waaronder vooral die van den heer commissaris des knnings in deze provincie, mr. Loudoneenen diepen indruk maakte. Ongeveer ten half negen ure besloot Z. K. H. prins Frederik den maaltijd met eene hartelijke toespraak, waarin hij de aanwezigen uilnoodigdc om bij en door hem op zijn paviljoen te worden ontvangen. Van dit vcreerende aanbod werd gretig gebruik gemaakt. De prins was meermalen bewogen over de blijken van eerbied, welke hij op dezen voor hem zoo gelukkigen levensdag mogl ontvangen, en innig was hij aangedaan toen hijop het paviljoen verschenenwerd opgewacht door eene rei van visschcrsmaagdcnleerlingen der bekende naaischool onder directie van mevr. Maas, waarvan de oudste den prins den dank en de hulde van Scheveningen loebragt. Eene andere verrassing verbeidde hembij het aanschouwen van de geïllumineerde pinkwelker naam bij gelegenheid van dezen feestdag in dien van »het dankbare volk" was veranderd. Alle zoovele getuigenissen van de algemeene hoogachting, welke den prins wordt toegedragen. De feestviering zal gewis de aangenaamste herinneringen achterlaten. Gisteren is te Scheveningen de eerste haringschuit met 45000 stuks slcurharing aangekomen. De haring heeft van ƒ43 tot ƒ39 het duizendtal gegolden. BUlTENLANDSCllE BERIGTEN. EAttELAA D. LONDEN, 24 Augustus. In den morgen van den 29sten dezer zullen de vloten van Frankrijk en Engeland plegtstatig te Spilhead binnenloopen. Het stoomjagt van den keizer, de Reine Hortensezal bij het binnenloopen de vereenigde eskaders voorgaan, vergezeld van de Osborne, het stoomjagt van koningin Victoria, en van de Enchantresshet stoomjagt van onze admiraliteit. Hoogst waar schijnlijk zal het eerstgenoemde jagt den Franschen minister van marine, en de twee laatste de leden der Britsche admiraliteit aan boord hebben. De Fransche vloot zal bij het binnenloopen te Spilhead uit negen pantsersche pen, benevenseenige houten oorlogsschepen en vaartuigen van minder grootte, bestaan. Door de maritime, militaire en burgerlijke overheden te Ports mouth worden alle aanstalten gemaakt om de Fransche vloot goed te ont vangen. Eene groote illuminatie der vereenigde vloten zal daarbij een prach tig tooncel opleveren. Zes en dertig lersche parlementsleden hebben zich tot de regering ge wend met een verzoek om den invoer van vee in Ierland geheel te verbie den onder aanbod om op deze overschrijding harer bevoegdheid later de goedkenring van het parlement te vragen en te helpen verwerven. Ook is in ccue te Dublin gehouden talrijke vergadering van invloedrijke personen besloten de regering uit te noodigen om een verbod van den invoer van vee uit Groot Britiannië in Ierland uit te vaardigen, hoewel zij reeds heeft verklaard daartoe niet gezind te zijn. Omtrent de reis van den Great Easterntot het leggen van den alian- tischen kabel, wordt nog het volgende medegedeeld: Toen dit schip werd uitgerust, nam uien een voorraad levensmiddelen met zich die zoo rijk en uitgelezen was, dat daardoor de wangunst van menig zeevarende gemakke lijk kon worden opgewekt, liet aantal levende ossen, schapen, hoenders, ganzen enz., dat werd ingescheept, was ongcloofclijk groot. De reizigers bekwamen evenwel geen rundvleesch want het schip was niet lang in zee toen de veepest aan boord uitbrak. De eene os werd na den anderen ge dood en over boord geworpen. De majoor de V'ere, die onlangs door een zijner soldaten werd door- scholen is overleden. Er heeft hier op nieuw een vreeselijkc moord plaats gehad. Eene vrouw, Esther Lack genaamdheeft, tijdens haar man de nachtwacht waar nam, hare drie kinderen, 95 en 2 jaren oud, omgebragl. Toen haar man te buis kwamzeide zij tot hem: Ik heb het gedaan, eindelijk ben ik er dan toch in geslaagd hen allen te vermoorden." De man vloog naar boven en vond de drie kinderen met afgesneden halzen. Toen de policie werd ingeroepen verklaarde zij dat zij het met een scheermes had gedaan." Men vond bij haar nog twee andere scheermessen. Op de vraag waarom zij die misdaad bad gepleegd, antwoordde zij, dal haar man te weinig geld verdiende om hare drie kinderen te onderhoudendal zij schoenen voor hen noodig haddat zij naar hel hospitaal moest gaan om van een ziek been te worden genezen en dat zij hare kinderen gedood had, om niet van ge brek om te komen. Deze verklaring werd door den schoonzoon tegenge sproken die getuigde dat de gevangene nooit minder dan 1 per week ontving van haar echtgenoot, en dal de familie door andere oorzaken een zekeren welstand genoot. Den 19de" dezer is voor de eerste maal sedert vier jaren weêr eene stoomboot onder Amerikaansche vlag van New-York naar Europa vertrokken. De Circassian is dat vaartuig, met bestemming naar Bremen. Vier jaren lang is hel passagiers- en goederen-verkeer tusschen de Vereenigde Staten en Europa in handen geweest van Europesche reeders. De zuidelijke kapers hebben gedurende den burgeroorlog omstreeks 200 Amerikaansche schepen vernield, en niet minder dan 880 zijn lot lage prijzen aan vreemde reeders verkocht geworden, die nu onder vreemde vlaggen en andere namen varen. In een schrijven uil de Vereenigde Staten aan de Times wordt verze kerd, dal de lieer JeHerson Davis niet zal worden teregt gesteldmaar vrij heid zal ontvangen om hel land te verlaten, en dat de president Johnson bepaaldelijk geweigerd heeft hem voor eene militaire reglbank te doen brengen. Uit Shanghai meldt men het volgende: De noordelijke opstandelingen, de zoogenaamde Nienfey, zijn in de nabijheid van Peking gelegerd; zelfs is hier een gerucht in omloop gekomen dat zij die hoofdstad hadden vermees- lerd. De opstand der Taïpings schijnt ten einde te zijn. Volgens de laat stelijk hier ontvangen beriglen uit Japan was hel daar te lande rustig. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Augustus. De keizer en de keizerin worden Zaturdag uit Zwitserland te Fontai- neblcau verwacht. Te Neufchdtal is een der rijtuigen, waarin 's keizers gevolg gezeten was, omgeslagen, waarbij prinses Anna Mural en andere zijn gekwetst geraakt. Uit Brest meldt men, dat er van daar een ingenieur van de marine naar Japan zal vertrekken, om te Jokohama een arsenaal voor de Fransche zeemagt aan te leggen op een door den Taikoen gegeven terrein. Eene tentoonstelling van insecten lokt dagelijks een talrijk publiek naar hel nijverheidspaleis. Die tentoonstelling is veel belangwekkender dan uien dit had durven vermoeden. In het bijzonder trekt de verzameling schadelijke insecten de aandacht. Men vindt er al de insecten bijeendie schadelijk zijn voor de vruchlboomengroenten, granen, hel veevoeder, de bosschen en het werkhout. Naast elk dier insecten is een stuk hout, enz., nedergelegd, dat de sporen van zjjne vernieling draagt. Naar men verneemt zijn te Lyon een zevental gevallen van cholera voorgekomen. Uit Marseille luiden de beriglen omtrent die ziekte niet gunstig. Tc Konstanliiiopcl is de cholera afnemend; te Smyrna is die ziekte bijna geheel geweken. Een dagblad van Alicante deelt mede, dal te Noveida, kort na het oogenblik van hel vertrek der diligence naar Murcia, waarin zich 21 reizi gers bevonden, die diligence in een afgrond gestort is. Een der reizigers is ten gevolge zijner verwondingen gestorven, en 19 anderen zijn zwaar gekwetst, zoodat slecht één enkele ongedeerd is gebleven. Een Romeinsch ingenieur, de lieer Costaheeft een plan aan de pause lijke regering voorgeslagen om aan den mond van den Tiber, ter plaatse van hel oude Ostia, ook de haven van Rome geheelen, eene groote zeeha ven aan te leggendewijl dat punt zeer gunstig gelegen schijnt om hel handelsverkeer van de Levant en Indie, vootal na de doorgraving der land engte van Suez, tot zich te trekken. De Paus moet met dat plan zeer ingenomen zijn. PR CISSEN. BERLIJN 24 Augustus. Aan de bondsvergadering is mededceling gedaan van de te Gaslein gesloten overeenkomst. Dc mededceling is verzonden naar de commissie voor de Holsteinsche zaken, om daarover advies uit te brengen. De Ostd. Post, een orgaan der liberale en Duitschgezinde partij in Oostenrijk, verzekert dat de Gasteincr overeenkomst aan de regeringen van Beijeren, Wurtemberg en Saksen zeer onwelgevallig is, en voegt daarbij de bewering, dat Oostenrijk nu door zijne zwakke toegeeflijkheid jegens Pruisstn zijne laatste positie in Duitschland heeft laten varen en het ver trouwen der Dtiilschc staten van den tweeden rang geheel heeft verloren. Volgens de Weener dagbladen heeft Oostenrijk den generaal von Ga- blenz belast met het militair opperbevel in llolsiein, terwijl Pruissen voor Slceswijk daartoe den generaal von ManteufTel benoemd heeft. De kapt.-luit. bij de marine Werner heeft den minister van marine om een verlof voor een paar jaren gevraagd, ten einde in de gelegenheid te zijn om dc beraamde Noordpool-expeditie te besturen; de minister heeft dit verzoek van de hand gewezen. Uit Moskou wordt gemeld, dat zich aldaar een Perzische oculist be vindt, genaamd Mirza Abbas Hadji Hussein, wiens bekwaamheid buitenge woon wordt geroemd. Als bewijs daarvan wordt medegedeeld, dat hij voor eenige dagen 15 blinden uit hel militaire hospitaal door operatie ziende heeft gemaakt. De bedoelde lijders waren door de militaire geneesheeren ongeneeslijk verklaard. Dc man vcrrigl deze diensten ter wille van de lijdende menscliheid en weigert standvastig elke belooning. PARIJS, 25 Augustus. De Moniteur deelt hel volgende mede uil Ncuf- cliatelvan den 25s,en. Door een ongeluk met het rijtuig heeft de gravin de Montebello het sleutelbeen en Mile Botivci eene rib gebroken; de andere kwetsuren zijn van geen belang. De keizer heeft lieden morgen de keizeriu moeten achterlatendie gebleven is om voor de gekwetsten zorg te dragen. Volgens de Patrie worden IIII. MM. morgen te Fontainebleati verwacht, oui den 5den September naar Biarritz te vertrekken. LONDEN, 26 Augustus. De Times hecht zijne goedkeuring aan dc maat regelen door de regering genomen, door welke de uitvoer van vee uil alle havens van Engeland naar Ierland verboden is. PARIJS, 26 Augustus. De Moniteur herigt dat de keizer te Fonlainc- bleau is aangekomen. De toestand der gekwetsten bij het ongeluk Ie Ncuf- chatcl is niet zorgwekkend. ARVERTENTIEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2