LEYDSCHE COURANT. 186S. Jib MAANDAG 28 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. Leyden, 25 Augustus 1865. D. TIEBÜEL SIEGENBEEK. Leyden, 26 Augustus 1865. D TIEBOEL SIEGENBEEK. A.->5' Z)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. Viy;-.*- De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 15den dezer maand invorderbaar verklaard, kohier van het Patentregtover het dienstjaar 1865 en 1806, houdende aanslagen voor wijk 6, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Patenlbladenover liet diensljaar 1865 en 1866, voor de eerste drie wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, roet uitzondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags ten een ure. En zal deze door jtlaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, BINNENLANDSUIIE BEltltiTKN. LEYDEN 26 Augustus. Bij kon. besluit van 4 Augustus 1865, n°. 39, is de gestelde termijn voor de heffing der plaatselijke belasting op het gedistilleerd tot ult°. April 1866 verlengd. De kapitein K. II. van Diepenbrugge van liet reg. veld artillerie is daarbij tot adjudant benoemd. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 103 tot 114 personen. Door de zware regensgedurende deze maand gevallenhebben de weilanden allerwege groolen overlast van water gekregenterwijl veel wind stilte de uitmaling vertraagt. Op sommige plaatseno. a. onder Delfland staan de weilanden in het waterelders drijven de hooiroken in het water rond. Onder Gouda is men verpligt geworden vee te stallen; het gras wordt door de hoeren aldaar van onder het water weggemaaid en aan het vee gebragt. Aan gras op de weilanden zou anders geen gebrek zijn en overal is nog veel naltooi te winnen, want de daartoe bestemde stukken land staan naar evenredigheid voller dan in het voorjaar. De aardappelen staan op lage landen in gevaar van weg te rotten; die door ziekte zijn aan getast, hebben hel kwaad. Naar wij uit Veur vernemen, hebben ittinbooncn en andere gewassen, die beter matige droogte kunnen verdragen en niet bestand zijn legen zware regenbuijenreeds merkelijk geleden. Te 'sHage is thans geopend eene tentoonstelling van pluimgedierte, bloemgewassen en tuinvruchten, van wege de afdceling 's Gravenhage en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw. Onder andere bekroonin gen zyn toegekend aan den heer W. C. de Sain, alhier, eene zilv. medaille voor bloeijende struikrozen, eene zilv. medaille voor bloeijende fuchsia's, eene bronzen medaille voor dito. en eene bronzen medaille voor den grootsten meloen; aan den heer G. Meijer, alhier, eene bronzen medaille voor druiven (de zilveren medaille was hem bij loting niet ten deel gevallen); en aan den heer H. Beekman, te Oegstgeest, eene bronzen medaille mede voor druiven. Aan den heer J. W. Speet alhier is de 2dc prijs, een getuigschrifttoege kend, voor de door hem ingezonden hoender-eijcren. De miliciens van de ligling dezes jaars, behoorende tot de 5e reg. dra gonders, hel reg. veld- en het reg. rijdende artillerie, die in de maand Mei II., na hunne inljjving lot nadere oproeping met onbepaald verlof zijn gezonden zullen den 3deo October aanst. bij bovengemelde corpsen in active dienst op tredenten einde gekleed en geoefend te worden, en voor den tijd van een jaar onder de wapenen verblijven. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gcneraal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, welke moet plaats hebben omdat de heer mp. J. B. Bots de benoeming tot kantonregler te Helmond heeft aangeno men, zal geschieden op Dingsdag 12 Sepiember aanst., en de herstemming, zoo die noodig is, op Dingsdag 26 September daaraanvolgende. De minister van binnenl. zaken, overwegende dat het ter beteugeling der in den omtrek van Delft en Schiedam uilgebroken veeziekte noodzake lijk is dat ten spoedigste lot liet nemen van alle gepasle maatregelen worde overgegaan heeft goedgevonden 1°. aan eene commissie op te dragen in de gemeenien waar de ziekte zich geopenbaard heeft of vermoed wordt, hel rundvee te inspecteren en de gemeentebesturen behulpzaam te zijn in hel naleven der vcrpligtingen, bij het wetboek van strafregt opgelegd; 2°. tol leden dier commissie te benoemen de lih. F. G. Hekmeijcr, leeraar aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht; C A. W. van Hoorn, veearts te Am sterdam; A. J. Montcns, veearis te Zevenbergen; J. B. Snellen, veearts te Moordrecht; L. Swart, veearts ie Barendregt; F. F. Weitzel» veeaarts te Amersfoort; 3». aan de leden dier commissie de heeren F. C. Hekmeijer; L. Swart en F. F. Weitze! op te dragen, gezamenlijk met den heer G. J. Hengeveld, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool, reeds bij dispositie van den 18dtn dezer daartoe uilgcnoodigdden aard dier ziekte na te gaan en daarover, en tevens over de maatregelen, te nemen om verspreiding tegen te gaanrapport uit te brengen. De afdeeling Zuidholland der maatschappij ter bevordering van vee artsenijkunde in Nederland hield Woensdag II. te 'sflage eene vergadering, welke, na het behandelen van eenige huishoudelijke zaken en de meaedee- lingen van eenige praciische waarnemingenbijzonder gewijd was aan het bespreken en onderzoeken der besmettelijke ziekte, die zich dezer dagen heeft geopenbaard. Behalve de mededeelingen der opgekomen leden, deed de vergadering en corps onderzoek op zieke runderen, in de gemeente Delfs- haven aanwezig, en kwam daarna tot de zekerheid, dat de besmettelijke veepest onder het Nederlandsche vee was uitgebroken. De vergadering be sloot van hare bevinding met den meesten spoed rapport in te zenden aan den minister van binnenl. zaken en aan den commissaris des konirigs van dat gewest, mei opgaven der te nemen maatregelen, die als de eenige af doende kunnen worden geacht tegen het verder verspreiden dier gevreesde ziekte in de overige deelen des rgks. Bij de ned. herv. gemeente te Vuursche is beroepen d8. Faure, pred. te Bergschenhoekbij die te Bunschoten ds. Dermout pred. te Austerlitz, bij die te Wolvega ds. Thieme, pred. Ie Zuidwolde; bij die te Bodegraven d8. Deelmanpred. te 's Grevclduin Cappellebij die te Schcveningen d8. KralTt pred. te Opper- en Neder-Andel. Door hel prov. kerkbestuur van Zuid- holland is aan d8. J. M. van Leeuwen van Duivcnbodc, pred. te Westmaas, en door dat van Friesland aan d8. J. Uingst, pred. te Sybrandaburcneer vol emeritaat verleend. Als candidaten tot de li. dienst zijn toegelaten: door hel prov. kerkbe stuur van Friesland de lib. II. Thodeu van Velzen en K. Homan, en door dat van Noordbrabant de heer A. F. Mackenstein. Naar men verneemt, heeft de kerkeraad der Ned.-hervormde gemeente te Arnhem met algemeene stemmen besloten, den open brief aan den Utrccht- schen kerkeraad terug te zenden. De heer Nadar zal binnen weinige dagen met den monster-luchtballon le Géant te Amsterdam aankomen; gedurende eenige dagen zal de ballon in het Paleis voor Volksviyt worden tentoongesteld en op 10 September opstijgen. Men weet dat deze ballon alle vroegere in grootte overtreft, een inhoud heeft van meer dan 6000 kubieke ellen gas en dat hel huisje van mandenwerk, dat tot schuitje dient, twee verdiepingen heeft; het geheel weegt 4500 kilo. Hbl Te Zwolle is gevankelijk binnengebragl een 9-jarige knaap, vermoe delijk schuldig aan brandstichting in de gemeente Brunnepe. Hij moet, met hulp van een anderen jongen, een hooiberg op vijf plaatsen in brand heb ben gestoken. Te Zwolle is door wijlen jonkvr. W. J. H. Wicherlink aan de alge meene armen een legaat van ƒ5000 vermaakt. Van de Lemmer meldt men dat de koeijen, welke aldaar in de vorige week aangevoerd en, als verdacht van aan veepest te lyden, onder qua rantaine gesteld zijn, dag aan dag meerder blijken geven van gezondheid. Te Harlingen is de veearts II. Poll, voor Engclsche rekening, belast met het toezigl op de verzendingen, die aldaar wekelijks met de Engelsche stoomschepen plaats hebbenopdat alleen gezond vee van daar worde uitgevoerd. 's GRAVENHAGE, 26 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie, bij het l8te reg., tot l8te™ luit. den 2den luit. G. Blaauwvan het corps. De luit. ter zee l81e kl. A. Rietveld en die der 2dl! kl. jhr. F. E. de Brauw zijn op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. de prins van Oranje is eergisteren namiddag in de residentie teruggekeerd. Gisteren is de verjaardag van Z. K. H. prins Alexander op de gewone wijze gevierd. Het garnizoen hield eene parade in de Maliebaan. Des mid dags was er groot diner bij H. M. de koningin. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor vcrlccnen. De minister van binnenl. zaken is lieden in de residenlic teruggekeerd. Betreffende de plegtige onthulling van de gedenknaald te Schcvenin gen, op eergisteren, moeten wij nog vermelden dal, na afloop der eigenlijke plegligheidde afdeelingen van het Metalen Kruis, onder het wapperen van hare banieren, voorbij Z. K. II. prins Frederik hebben gedefileerd, en dat Z. K. 11. bij die gelegenheid zijnen bijzonderen dank betuigd heeft voor de blijken van vaderlandsliefde, die de braven van 1830 en 31ook 35jaren later, aan den dag leggen. Aan de gedenknaald van 1813 werd door de

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1