LEYDSCHE COURANT. x. m. V VRIJDAG 25 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Eiiazer Banket, huidenzoiitcr, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, zijne slagtplaats in de Barbara steeg, wijk III. n». 675, mede tot veestalling en bergplaats van stroo te mogen bezigen; 2°. Johannes Slok vlceschhouwer. binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om het pak huis in de Schagcnsteeg, gcteekend wijk VI. n°. 630, lot veestalling en slagtplaats te mogen gebruiken; 3». Cornelis Johannes I,eth, varkenslagter, mede woonachtig binnen deze gemeente, daarbij verzoekende een bestaand roohhok in zijn buis in de Pieterskerk-koorsteegwijk IV. n». 474, te mogen verbeteren en verplaatsen in het zelfde locaal; 4°. Frederik Rihot, wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot bet houden en mesten van meer dan twee varkens, uit hoofde van zijn bedrijf, in zijn pakhuis aan de Waardgracht, geteekend wijk VIII. n°. 576; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31ste" Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en tralieken; alsmede op art. 303lealin. der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26st™ September 1861 Doen te wetendat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et inoom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 28slen Augustus aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd I.eyden, 23 Augustus 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNKNLANDSCIliï BEKIGTEN. LEYDEN 24 Augustus. Heden morgen hebben zich hel bestuur en een groot aantal leden van dë Vcrecniging het Metalen Kruis naar 's Hage begevenom tegenwoordig te zrjn bij de plegtige onthulling van de gedenknaald te Scheveningen. Op de veemarkt alhier zal ziek vee niet toegelaten en, zoo noodig, afgezonderd worden, en voorts op den aanvoer daarvan de bepalingen der wet toegepast worden. In verband met de reeds door de regering gegevene voorschriften, zijn de verschillende inspecteurs over het loodswezen dezer dagen door den mi nister van marine aangeschrevenom bij het binnenkomen van schepen of stoombooten uil Engeland, wanneer aan boord dier vaartuigen vee is inge scheept, daarvan dadelijk kennis le geven aan de plaatselijke autoriteit zullende die schepen niet verder mogen worden opgeloodsl, dan nadat die autoriteit daartoe magliging zal hebben verleend. Tol leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht is, ter vervanging van dr. Rienderhoff, benoemd de heer dr. Bas ting van het garnizoen te 's Hage. Het Utr. Dagbl. meldt het volgende Van den algemeenen kerkeraad der hervormde gemeente te Utrecht is ecu open brief uitgegaan tot de algemeene kerkeradeu der hervormde ge meenten in Nederland. Hij behelst ecu beklag over de, ook in hare bestu ren diep gezonken vadcrlandschc kerk en knoopt daaraan achtereenvolgens de betuiging van ongeveinsde broederlijke instemming met wie, staande op den grond van onze belijdenisschriften, zich verzetten tegen alle leer die den grond vau onzen eenigen troost ondermijnt en die deswegens vvelligt onregt eu smaadheid verduren; eene broederlijke opwekking tot verootmoediging van wege verzuim en eene dergelijke tot waakzaamheid en werkzaamheid tegenover het christendomdat modern geheelen en als tegenover het apos tolische staande gekenmerkt wordt. Volgens het berigl van den burgemeester van Nijmegen is door den policie-inspecteur le Essen aan de Roer medegedeeld, dat aldaar is aange houden de zich noemende Wilhelm Btillmaiiu, uit Recklinghausenhouder van 21 stukken zilver, afkomstig van kelken en monstrans, welke hij wilde verknopen; op aanvraag naar herkomst heeft hij te kennen gegeven, deze stukken le Elten te hebben gekocht en dat zij, zoo hij vermeent, van kerk roof, in Holland gepleegd, afkomstig zijn. Onder deze voorwerpen bevindt zich een verguld voorstuk eens kelks, waarop ecu wapen gegraveerd en daaronder R. Brun gestempeld is. De boerenknecht, die nabij Deventer zou aangerand zijn en wien men vitriool in den mond had gegoten, is, naar men meldt, reeds tot de beken tenis gekomen dat hijgelijk men veronderstelde dal vocht heeft ingeno menzoodat er van aanranding geen sprake kan zijn. Maandag II. is te Breda de 15dc algemeene vergadering der broeder schap van candidaal-notarissen in Nederland gehouden Uit het namens het hoofdbestuur uitgebragt verslag bleek van den loenemenden bloei dier broe derschap, alsmede van de belangstelling in hel door haar uitgegeven wordende tijdschrift liegt en Wet. Tot leden vau het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende li li. II. van lleijn Cz. te 's Graicnhage en S. Brouwer te Ab coude, terwijl lol redacteur van gemeld tijdschrift, in plaats van den heer J. M. E. Dercksen alhier, die voor die betrekking zich verpligt had gezien te bedanken, werd benoemd de lieer mr. A J. Wijnstroomalhier. Vele voorstellen, in de vergadering behandeld, gaven blijk van de belangstelling die de leden der broederschap ten opzigte van liet notarisambt bezielt. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen de stad Middelburg. Uit Breda meldt men het volgende: Bij de Zondag II. gewoed heb bende onweersbui zat nabij het dorp Reijcn een bijna 80-jarige landman ouder den grooten voorvaderlijken schoorsteen. Bij tien eersten donderslag vermaande hij de uiedc daaronder zittende huisgenoolen zich te verwijderen omdat, zoo als hij zeide, hel niet voorzigtig was bij onweder onder een schoorsteen te zitten; uaauwelijks was dit op zijne aanmerking geschiedof eensklaps sloeg de bliksem in den schoorsteen, verbrijzelde den leuningstoel van den ouden man, deed de tinnen lepels aan bet fepelrek benevens een dito kamerpot smelten en verdween zonder verder onheil aan te rigten; alleenlijk werd de hond, die aan den band op de werf voor zijn hok lag, door den bliksem gedood. Te l.eende (Noordbrabant) had dezer dagen een ongeluk plaats door iict onvoorzigtig omgaan met petroleum. De dienstmaagd van de wed. v. d. S. aldaar ging in den kelder om hare lamp te vullen die waarschijnlijk een weinig overgietende, vatte de olie vuur, waarop zij de lamp, benevens de flesch of kruik liet vallenin een oogenbllik stond de geheele kelder iu vuur en vlam. Op liet hulpgeschrei der meid sprong de knecht onmiddellijk iu den kelder en brandde zich deerlijk de beide beenen. De vlam sloeg ver volgens naar binnen en door het kelderraam naar buiten, doch gelukkig is door de spoedig aangebragte hulp de brand onmiddellijk geblnscht. Uil Hontenisse meldt men, dat aldaar de ziekte onder dc varkens met buitengewone hevigheid licerscht. Bij onderscheidene landbouwers zy 11 de varkensstallen geheel uitgestorven. Volgens een ontvangen berigt uit Batavia heeft eene aardbeving veel schade veroorzaakt aan het fort Willem 1 (Ambarawa). 's GRAVENUAGE24 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer Vincent van Gogh, chef van het huis Gonpil Comp.tot hel dragen der versierselen van hel ridderkruis van verdienste der Adolfs-orde, hem door den hertog van Nassau geschonken aan den heer J. i). Telar van Elven, lid der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, lot het dragen der versierselen van de ridderorde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken; en aan den heer M. 11. van Lee, letterkundige, secretaris der Brabantsche commissie voor de oprigting van hel Vondel-gedenkteeken le Amsterdam, tot liet dra gen der versierselen van officier der orde van lftihar, 3de kl., hem door den bey van Tunis geschonken. Aan den heer mr. Y. J.H.de Koek is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bunnik c. a. en is als zoodanig be noemd de heer C. H. Ruygrok; tot burgemeester der gemeente Ritthem is benoemd de heer J. C. Lantsheer. Tot commies der posterijen zijn benoemd: van dc 2Je kl. de heer J. W. J. IJssel de Schepper, thans commies 3d,! kl.; van de 3de kl. de bh. J. Hoefhamer, J. W. Chevallier, A. Fichet en W. M. vau ldsinga. De kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth en de luit. ter zee lslc kl. C. A. E. Faucliy, zijn op non-activiteit gebragt en de kapt. luit. ter zee P. Toutenhoofd en de luit. Ier zee lsl« kl. J. D. J. van der Hegge Spies, thans lion-actiefin dienst gesteld. De gebeurtenis van 30 Noiember des jaars 1813 op het Schevening- sche strand is met onuitwischhare letteren in Neêrlands geschiedenis gegrif feld Na eene smartelijke scheiding van 19 jaren, slapie de prins van Oranje, spoedig daarna Neêrlands eerste koning, op die plek aan wal, om zijn lot en dat van zijn geslacht weder te verbinden aan dat land, dal hem als redder en leider hoopvol ingeroepen had. Vijfentwintig jaren na die gebeur tenis, werd zij te Scheveningen feestelijk herdacht, ofschoon de druk der tijdsomstandigheden belette aan het feest dien omvang te geven, welken men daaraan zoo gaarne geschonken had. Toen nu echter, weldra twee jaren geleden het vijftigjarig feest van Neêrlands wedergeboorte zoo indrukwek kend gevierd werd, toen rees als van zelve de gedachte op Oranje's weder keer en wedcraaiisluiting aan Neêrlands lotbestemming te vereeuwigen te Scheveningen, op de plek zelve, waar de prins aan wal was gestapt. Men weel hoe de uitvoering van het denkbeeld sedert is voorbereid hoe prins Frederik der Nederlanden zich aan 't hoofd stelde van allen, die daarvoor werkzaam waren, en het zich lot eene eere zijner waardige grijsheid rekende die gedenknaald te helpen stichten en te onthullen, welke het groote feil in 's lands historie voor den nazaat verzinnelijken moest. De dag van heden, 24 Augustus, de jaardag der geboorte van wjjlen Neêrlands eersten koning, was daartoe bestemd Eene ongewone drukte heerschte in hel dorp, waar de vlaggen van toren spils en woningen waren uitgestoken en waar het visschers-element door het groote aantal stedelingen en vreemdelingen geheel scheen te zullen wor den verdrongen. Zoo dc aanschouwing der plegtigheid slechts een voorregt voor betrekkelijk weinigen kon geacht wordende meestcn stelden zich het grootste genoegen voor van het bijwonen der volksvermaken, van het deel nemen in hel aan den dag leggen van den vaderlandschen volksgeest. Reeds vroegtijdig, des morgens ten tien ure, had zich een deel der com missarissen van orde op het feestterrein te Scheveningen verzameld, dat reeds door eene militaire wacht was afgezet. De overige commissarissen van orde voegden zich een paar uren later tot hen en beraamden met hen alle noodige voorzorgsmaatregelen om de orde bij deze plegtigheid te regelen cn le bewaren. Ten half twee ure zag men langs het strand het garnizoen de hun aangewezen stellingen innemen. Gciioodigdeu afgevaardigden en leden der plaatselijke commissiên vloeiden zauicn naar den hoofdingang van

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1