Per Telegraaf. Inrigling lol ontwikkeling en voorbereidend onderrigt voor jonge Kinderen. PiEDERL A NDSCH ^OPVOEDINGSHUIS, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËKCËLA1« LONDEN, 10 Augustus. Het Engelsch eskader zal zich den 14den van Portsmouth naar Cher bourg begeven enna aldaar lot den 17den te hebben vertoefdkoers zet ten naar Brest, alwaar het zich zal vereenigen met hel Fransch eskader. De prins van Wallis zal de vloot vergezellen met zijn nieuw jagt Dagmar. In het glazen paleis is thans de Engelsch-Fransclic tentoonstelling van voortbrengselen van werklieden geopendten einde den vijftigjarigen vrede lusschcn Frankrijk en Engeland te vieren. De verzameling, die bijeen is gebragt, is zeer schoon. Aan die tentoonstelling valt een druk bezoek teil deel. De voorzitter der markt-coromissie heeft bekend gemaakt, dat de vee ziekte niet uit den vreemde in Engeland is gekomen. Op de Londensche markt zijn alle mogelijke voorzorgs-maatregelen genomen, om de versprei ding der ziekte tegen te gaan. Ziek vee kan wel niet worden geweerd, doch zoodra het zich binnen de limilen der markt bevindtwordt hel afgemaakt. De aandeelhouders in de allautischc telegraaf-maalschappij hebben be sloten om nog 800,000 te stortenwaardoor hel bij de concessie bepaalde volle bedrag van 2 millioen bijeen zal zijn. In weerwil der ondervonden teleurstelling wil men de zaak doorzetten. Men heeft nog geene nadere bcrigten omtrent het leggen van den kabel ontvangen. Zondag 11. kwam alhier in de Bed Lion street zekere Soulhey aan, vergezeld van drie kinderen, voor welke hij huisvesting bestelde, onder voorgeven dat zij binnen een paar dagen naar Australië op reis moesten. Hij bezocht hen twee- of driemaal, en wel het laatst Dingsdag avond. Den volgenden morgen werden de kinderen dood in hun bed gevondennaar het scheen gestikt of vergiftigd. De policie deed dadelijk alle mogelijke na sporingen om Soulhey in handen te krijgen, terwijl ecne premie van 100 op zijne aanhouding of aanwijzing werd uitgeloofd. Eenigen tijd geleden had hij getracht van graaf Dudley eenc som van 1200 te verkrijgen, on der bewering dat hij dit nog uit vroeger lijd van des graven broeder had te vorderen. Bij die gelegenheid was gebleken, dat Soulhey leefde met eenc vrouw, die van baren echtgenoot gescheiden was. Deze vrouw is demoeder der drie vermoorde kinderen. Heden vernam men nog, dat hij te Kamsgate ook het aldaar aanwezige vierde kind gelijk met de vrouw vermoord heeft, doch tevens dat het gelukt is hem in handen der justitie te leveren. Het 152ste regiment vrijwilligers van Illinois, in Noord-Amerikais den 19dc0 Junij, tijdens cene inspectie, door den bliksem getroffen, met het gevolg dat eenigc manschappen uit het achterste gelid door het voorste gelid werden heengesüngcrd. Een soldaat bleef op de plaats dood en 32 anderen kregen alle lievige brandwonden. De bliksemstraal sloeg juist ne der, toen de manschappen het geweer op schouder hadden genomen en in die houding werden zjj meest allen op de schouders, in den arm, en aan de heup getroffen. Van een hunner werd het geweer weggeslagendal het met de bajonet in den grond bleef steken. Bij eenige anderen ging de straal langs den bodem, waarbij hunne schoenen alleen beschadigd werden, zon der dal zij evenwel daarvan eenig letsel aan de voeten kregen. Bjj de meeste brandwonden was het vel afgcschramd en gevoelden de lijders ecne pijn alsof hun die plek met kokend water besproeid was geweest. Voor liet overige had zich na dit geval bij geen der manschappen eenige onge steldheid voorgedaan, terwijl de mecstcn binnen weinige dagen zoover van hunnen wonden genezen waren da! zij hunne dienst weder konden waarnemen. I< II A V K It 1.1 H. PAKIJS, 10 Augustus. De keizer bevindt zich thans in het kamp van Chalons. Abd-el-Kader zal Z. M. derwaarts volgen. Een der maires van hel arrondissement Sarlat wordt vervolgd wegens het gebruiken, bij de jongste verkiezingen, van eene stembus met dubbelen bodem, waardoor hij de slembriefjes, door de kiezers daarin geworpen, door andere wist te vervangendie hij te voren daarin had geplaatst en ten gevolge waarvan hij zich inct algemeenc stemmen deed herkiezen. Dezer dagen is liet stoomschip Dix Décembre met 40000 ellen tele graafkabel van Toulon uitgezeild, nadat hel transportschip Menagèrc met eenc gelijke hoeveelheid Brest had verlaten. Deze kabels zijn bestemd om al de Fransche havens op de kust van den Oceaan gelegen onderling te verbinden. J' SS U I S K N BERLIJN 10 Augustus.. Naar men uit VVeenen meldt zou graaf Blorne, depêches hebben ont vangen van zeer vredelievende!) aard en zou Oostenrijk besloten hebben niet met Pruissen Ic breken Ier wille van den hertog van Aiiguslenburg. De zaïnrnkomst van den keizer met den koning van Pruissen zou, op uitdruk kelijk verlangen van den laatstgenoemde, eerstdaag te Salzburg plaats hebben. Ongeveer een jaar geleden is het Pruissische schip Almavan Memel naar New-York vertrokken, o,i de reis gezonken. De bemanning werd door een ander vaartuig geredmaar daarbij kwamen omstandigheden aan het lichtwaaruit men kon opmaken dat het onheil met opzet was veroor zaakt. Het gereglshof te Memel heeft dien ten gevolge de zaak in behan deling genomen. Men was spoedig van de waarheid van hel vermoeden overtuigd, daar er bewijzen van onderlinge afspraak lusschcn den eigenaar en den kapitein, tol hel vernietigen van het schip, voorhanden waren. De aanleiding tot de daad lag in de omstandigheid, dal hel schip voor 30000 verzekerd was, terwijl de eigenaar door het verlies van het vaar tuig de assurantie-gelden hoopte meester te wordenhetwelk hem veel meer voordeel zou opleveren dan wanneer het oude schip de reis had voortgezet. De uitslag was dan ookdat de regters met eenparige stemmen een oordeel van schuldigverklaring uitbragten, waarbij de heer Behrend, de eigenaar van het schip, die te Memel de algemeene achting genoot, veroordeelJ werd tol 8-jarigen dwangarbeid en eer.e boete van 2000 thalers, de kapitein Wal dorf tot dezelfde straf voor 5 jaren, benevens 1000 thalers. en de stuurman voor den tijd van 3 jaren met 500 thalers boete, uiet bijvoeging dat de straftijd zal verlengd worden, wanneer de boete niet binnen den daartoe gestclden termijn is afbetaald. De regering van Mecklenburg Schweriti heeft lijdelijk verlof verleend aan 1500 militairen, ten einde den oogst, welke buitengewoon vroegtijdig is gerijpt, in de schuren Ie brengen. De volksverhuizing, welke in het jaar sedert het herstel van den vrede in Noord-Atnerika op zeer groote schaal is hernieuwd, heeft hel land van eenc talrijke menigte nijvere han den beroofd. De algemeene ontevredenheidwelke vooral ten platten lande heersebtis eene der voornaamste redenen waarom zoo velen bun geboorte land verlaten De regering begint er ernstig aan te denken om de ligcha- melijke tuchtiging af te schaffen. In vele steden van Noorwegen wordt een nieuw handelsproduct ter markt gebragt. namelijk slokvischnieelmen roemt de uitstekende eigen- schappen van dit meelhetwelk even duurzaam als voedzaam is. SALTZBURG, 11 Augustus. De keizer wordt hier morgen verwacht en begeeft zich Zondag naar Gaslein. De koning van Pruissen heeft zich op de gemsenjagt aan het oog bezeerd en verlaat Gastein Dingsdag. Volgens het Nene Fremdenbl. zijn de geschillen tusschen Pruissen en Oostenrijk als uit den weg geruimd te beschouwen. PARIJS, ll Augustus. Volgens de Opin. Nat. begeven de keizerin en de keizerlijke prins zich morgen naar het kamp van Chalons. De keizer zou zich den 23slen van Chalons naar Biaritz begeven. PARIJS, 12 Augustus, Het Mém. diplom, meldt uit Weenen dat de zending van den heer Bloome tot de gewenschte uitkomst schijnt te leiden, en dal men de bijeenkomst van den keizer met den koning van Pruissen voor zeer waarschijnlijk houdt. BreêstraatWijk IV. 314. Het is cene vrjj algemeene meening, dal er alleen voor de kinderen der armen, kweekplaatsen noodig zijn en dat de kinderen der meer gegoeden te huis alles vinden, wat hun tot vorming en ontwikkeling noodig is in de eerste zes of acht levensjaren. Dit is echter eene dwaling, die slechts op eene zeer oppervlakkige beschouwing van de huisselijke toestanden en van de natuur des kinds rust. Het is zoo, het kind uit den beschaafden stand heeft geen behoefte aan cene veilige bewaarplaats, gelijk zoovele armen; maar er zijn in het kinderleven nog hooger eischen dan deze, die in verre weg de meeste gezinnen ongenoegzame bevrediging en leiding vjnden. liet is vooral de dringende zucht van den kinderlijken leeftijd naar aanhoudende maar afwisselende bedrijvigheid, naar gepaste oefening voor de zintuigen en de ontluikende geestkrachten, die uiterst zeldzaam op voldoende wijze, voortdurend in de huis- of kinderkamer kan voldaan worden. De jonge kinderen die den ganschcn dag te huis doorbrengenworden noodwendig bemoeiziek en neuswijs; zjj hooren en zien te veel, wat nog buiten hun kring moet liggen en spreken onwillekeurig met de volwassenen mede over zaken die hunne bevalling te boven gaan. Ontjjdig verdwijnt bij deze alles beoordcelende redeueer-wannctjes en vrouwtjes liet liefelijk engelenbeeld der bekoorlijke kindschhcid, liet waas der aanminnige eenvoudigheid. Verveling wekt wrevel en krakeel en de onbestierdc behoefte aan bedrijf, slaat tot baldadige vernielzucht over. De school moet eindelijk hulp schaffenmaar zoo menig vlug en veelbelovend kind is reeds traag en wispelturig, ver strooid en willekeurig geworden, en hoe lang duurt hel, eer hij met eenige vrucht het onderwijs kan ontvangen? IIy is er met pp voorbereid. Hoc geheel anders is het, als het jonge kind dagelijks eenige uren onder een verstandig toezigt in een kring van kleine makkers verkeert, die hem het echte kinderleven laten leven en de grootemcnschenwereld doen verge ten, om niet op personen te letten, maar op zaken, op de kleuren, de vorm, de geluiden, de getallen, de zwaarte, de veerkracht, in één woord: op de eigenschappen der dingen. De moeder is de eerste en natuurlijkste opvoedster derkinderen ja, maar zij heeft nog meer te doen dan met de kleinen te spelen. Hel kind speelt van den morgen tot den avond en de moeder heeft hare huishouding, en vele andere pligten nevens hare moeder- laak. Zij neemt dus hulp; maar welke vindt ze? kindermeisjes, zelve vaak onopgevoede kinderen, moeten haar hier helpen, of kinderjufvrouwenwier grouiste aanbeveling is dat z(j «goed met de wasch kunnen omgaan." Zou het nu voor menig moeder, die hel goed met hare kinderen meent, niet welkom zijn om eenc kweekplaats, eene gemeenschappelijke speelplaats voor hare kinderen te vindenwaar de kleinen leerden spelen en al spelend leer den leven met anderen? De moeder wordt dairorn niet ontslagen van hare heilige laak en dure verpligting, maar zij vindt een hulp, een tegemoetko ming, en als het kind tot haar wederkeert, zal ze aangenamer uurtjes met hem slijten, dan wanneer zij hem den gansclien voormiddag reeds met moeite had bezig gehouden. liet is met de hoop, aan de jonge kinderen zoowel als aan de jonge moeders, eene wezenlijke dienst te bewijzen, dat wij onze inrigling binnen deze stad willen openen als proeve eener voorbereidingsklasse. Het kind zal er bezigheden vindendie hem kind laten blijven en bem toch verder brengen en sterken zullen naar ziel en ligchaam, door geleide lijken vooruitgang en onmerkbare opklimming van het gemakkelijkste lol uioeijelijker, van het eenvoudigste tot het zaamgestelde. Wij zullen hem de middelen bieden, die zijn werkdadigheid uitlokken en besturen, zoodat hij leeren kan zijne krachten aan te wenden om zich zeiven te helpen. De gezondheid des ligchaams zal evenzeer daarbij winnen als de helderheid de» verstands en de beminnelijkheid des gemoeds. Twee ruime, luchtige, goed verlichte vertrekken, worden in het opvoe dingshuis gereed gemaakt om de kleinen te ontvangendie men ons zal willen toevertrouwen. Zij zullen daar de beste hulpmiddelen aantreffen om hen een nuttig en aangenaam verblijf Ie verzekeren, en opgeleid te worden naar den eisch van dezen schoonen maar teederen leeftijd, die meer belang stelling verdient, dan men daaraan lol hiertoe nog gewijd heeft. E van CALCAR. Het stuk get. Stadsverlichting zal zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. AHVEItTENTIEN. Ondertrouwd II. II. TER MEER, van Leiden en Amsterdam, 10 Augustus 1865. A. E. C. STIEGE, van Kleef. Receptie te Leiden 20 Augustus. NB. Bij de vorige kennisgeving stond abusivelijk 13 Augustus. Getrouwd: PAULUS ADRIANUS DIDERICUS COUVÉE, Officier van Gezondheid, Nymegen, 10 Augustus 1865. GRADA LOUISA HELENA HAGEMAN. Bevallen van eenen Zoon A. van STRALEN de FREMERY. 's Gra venhage 10 Augustus 1865. Eenigc kennisgeving. lieden overleed geheel onverwacht, ten gevolge eener lievige beroerte, mijn harteljjk geliefde Echtgenoot Doctor J. TICHLER, Predikant der Hervormde Gemeente te Leiden. Leiden, 9 Augustus 1865. A. C. VF.RDUY'N, Wed. J. Tichler.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2