L li ID 8 IIE COURANT. I86S. MAANDAG 7 AUGUSTUS. iV. 97.V' De Courant wordt Maandag, fFoensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. <4^S i3J' De prijs der Courant is f3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANÜSCHE BF.RItiTEtY. LEYDEN 5 Augustus. In de maand Julij zijn over den Hod. spoorweg vervoerd 177,736 reizigers, gevende eene opbrengst van 145,930.75. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ21,826.79. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 175,966het vervoer van goederen ƒ55,914, en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, 124,736 opgebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 103 tot 119 personen. Door den minister van financiën zijn de prov. directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande reglen en accijnsen opmerkzaam gemaakt op hetgeen in verschillende gemeenten, ook weder in den jongst verloopen winter, de aandacht getrokken heeft, dat verkoop van sterken drank op het ijs schijnt te worden aangemerkt als niet aan het regt van patent on derworpen en levens verzocht dc onderscheidene ten deze betrokken amble naren in hunne directiën, de handhaving der wet en der administratieve voorschriften, met betrekking tot dit bijzonder punt, aan te bevelen. De 49ste algemeene vergadering der algemcene synode van dc Ned. herv. kerk is op 29 Julij gesloten. In hare laatste zittingen heeft zij nog vele gewigtige zaken afgedaan. Ten opzigte van eenen vervolgbundel op de Evan gelische gezangen, heeft zjj aan eene commissie uit haar midden opgedragen om den nu verkregen voorraad van gezangen nMgmaals aan eene gestrenge kritiek te onderwerpen cn tevens voor de keus van geschikte melodiën te zorgenterwijl dc synodale commissie werd gemagligd om voor de uitgave de vereischte maatregelen te nemen. Ten aanzien der ingekomen adressen betrekkelijk de leervrijheidheeft zij zich vereenigd met het rapport der commissie voor deze zaak benoemd waarbij het regte standpunt wordt aangewe zen, waarin bij den tegenwoordigen toestand der kerk de zaak beschouwd moet worden en de weg aangetoond, die in den gegeven toestand alleen te bewandelen is. Dit rapport zal door den druk algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Hel ontwerp der nieuwe kerkelijke organisatie werd ge arresteerd en op nieuw aan de overwegingen der prov. kerkbesturen en class, vergaderingen overgegeven. Dit het ingediende overzigt van den staat der Ned. herv. kerk is geble ken dat het getal der leden bedraagt 1,926,113, der gemeenten 1322, der predikantsplaatsen 1582 en der caudidaten 87, en dal bet getal van stu denten in de godgeleerdheid eene aanmerkelijke vermindering heeft onder gaan, bedragende het cijfer thans 282. Bij de Ned. herv. gemeente te Aarlanderveen is tot predikant beroe pen ds. Ippius Fockens, pred. te Heemse; bij die te Hattem d». Osti, pred. te Delfshavenbij die te Blcskensgraaf ds. Koster, pred te N ij kerkbij die te Oud-Beijerland d'. Geselschap, pred. te Heemstede; bij die te Ressen ds. Gunning, pred. te Nichlevecht; bij die te Nederhorst den Berg de cand. B. Mossel, bij die te Blaauwcapel de cand. S. H. J. de Wolf. Tot pred. bij de doopsgez. gemeente te Hindelopen is beroepen de proponent P. K. Lugl. Omtrent de werken van hel Noordzeekanaal wordt het volgende mede gedeeld De gronden lusschen de Noordzee en het Wijkermcer zijn voor de grootste helft aangekocht, en daarvan is het meereudecl reeds in bezit genomen. De duingronden zjjn over eene lengte van ongeveer 900 ellen ontgraven, tol ongeveer 5 ellen boven A. P., eene afwatering naar de Noord zee wordt gemaakt, ten einde de ontgraving dieper te kunnen voortzetten. Een aanvang is gemaakt met het baggeren van een geul of hulpkanaal en het vervaardigen van een puntsteiger aan bet Wijkermeer, om toegang te verscbaHen aan de vaartuigen, die materialen aanvoeren. Twee spoorwe gen worden aangelegd boven het hoogste vloedpeil van de losplaats naar de stapelplaats binnen den straatweg bij Velzencn zullen verlengd worden om te dienen zoowel tot vervoer van de materialen voor de vervaardiging van betonblokken en voor de havenhoofden in de Noordzee, als tol afvoer van zand uit de duinen naar de te plempen dijken in het Wijkermeer en het IJ. De gronden in de Meerweide, bij Velzen, zijn ingestoken voor de oprigting van steenbakkerijenbenoodigd bij de sluiswerken en fabrikage van beton. In het geheel waren in de laatste week ongeveer 700 arbei ders werkzaam. Dezer dagen is bij den bouwman van der Velden onder Kethel en Spaland, een 22-tal runderen, in de weide ioopende, plotseling ongesteld geworden. De ziekte, waardoor zij zijn aangetast, is doodelijk en schijnt te ontslaan door ontsteking aan de maag. Het eiland Texel is dezer dagen bij herhaling door windhoozen bezocht. Maandag II. telde men drie zoodanige hoozendie vele hooibergen opna men en het hooi over de landerijen verstrooiden; sommige boomen werden ontworteldzonder dat er verdere schade werd aangerigt. Uit Huissen (Gelderland) meldt men dat eergisteren, bjj een hevig onweder, eene zware hagelbui groote verwoesting heeft aangerigt onder de te veld staande gewassen, inzonderheid den tabak. In minder dan een kwartier nurs zag de tabaksplanter zijne hoop vervlogen de vruchten van maanden arbeids geheel verwoest, cn velen de bron van hun beslaan ver nietigd. De schade wordt op ruim 40000 geschat. Op denzelfden dag is in bet asyl te Zetten, bij Hemmen een 18-jarig meisje, dat daar als dienstbode werkzaam was, door den bliksem getroffen, terwijl zij zich met eene andere dienstbode op den zolder bevond. Zij werd in den hals geraakt en was oijmiddelijk dood. Ook een hegin van brand werd door den bliksem veroorzaakt, maar dit was spoedig gebluscht. Tc Brunnepe, nabij Kampen, werden dezer dagen bjj herhaling pogin gen aangewend om een hooiberg van den landbouwer Schinkel in brand te steken, die echter door tijdige ontdekking mislukten. Het is der policie thans gelukt de daders te ontdekken. Twee nog zeer jeugdige knapen, naauweljjks 10 en 8 jaren oudhebben na lang aarzelen beleden zich aan die brandstichtingen te hebben schuldig gemaakt en elkander daarbij behulp zaam te zijn geweest. Hoewel de zaak nog niet geheel tot klaarheid is gebragt, schijnt de drjjfveer in verregaande baldadigheid te moeten worden gezocht. Uit 's Hertogenbosch meldt men, dal de raad van eer, die zich onder voorzitterschap van den baron Dibbets, luit.-kol., met de zaak van den lstcn luit.-adj. V. bezig heeft gehouden, met algemeene stemmen heeft be slist, dat V. niet schuldig was aan de hent ten laste gelegde cerrooving. Door deze beslissing vervielen de twee overige gestelde vragen omtrent zijne al of niet-verwijdering uit de gelederen. De voorzitter wenschte den luite nant daarmede geluk en gaf hem de hand; al de leden van den raad volg den dat voorbeeld, even als de overige aanwezige officieren, die hem als gast aan de officierstafel noodigden. Te 's Herlogenbosch is Üingsdag 11. de 21slc algemeene vergadering gehouden van de broederschap van notarissen in Nederland, die door 97 notarissen werd bijgewoond. De heer Bruno Tideman is herkozen als algemeen secretaris en lid van het hoofdbestuur, en de heer mr. van der Gronden, te Zwolle, is gekozen tot buitengewoon lid van het hoofdbestuur; voorts is Leeuwarden aangewezen als de plaats waar de eerstvolgende vergadering zal gehouden worden. Te Eindhoven heeft men zich sedert eenige weken bezig gehouden met het in 1554 gebouwde stadhuis af te breken. Bjj die gelegenheid zjjn twee onderaardsche gevangenhokken ontdekt, waarin nog de kettingen aan dc muren bevestigd waren. Thans zijn op weinige ellen afstands van die ge vangenhokken diep in den grond drie menschen-geraamten gevonden. Door burg. en weth. van Middelburg is, naar aanleiding van den brief van den minister van binnenl. zaken betreffende de herziening der plaatse lijke belastingen, in verband met de gewijzigde gemeentewet, aan den ge meenteraad voorgesteld: aan gedep. staten voor te dragen te willen bevor deren, dal het rijk aan die gemeente een subsidie van ƒ30000 verslrekkc, of dat anders Middelburg worde opgenomen in de uitzonderingswetten, met vergunning tot heffing eener belasting op het gemaal, eu zich te wenden lot de ministers van binnenl. zaken en financiën, met verzoek om eene commissie uit den raad te willen afwachten, ter nadere bespreking van dit gewiglig onderwerp. 'sGRAVENHAGE, 5 Augustus. Z. M. heeft aan den heer mr. II. Machielsen, officier van justitie bjj de arrond.-regtbank te Zwolle, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van de Kroon, hem door den koning van Pruissen geschonkeu. Z. M. heeft den heer dr. P. S. Scheerster gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als practiscrend geneesheer te Njjmegen, benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft het eerekruis van Waterloo ook toegekend aan den Bel gischen generaal Capiaumont. Tot regter in de arrond.-regtbank te Sneek is benoemd de heer mr. E. Bergsma, thans regler-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Utrecht, en tot commissaris van policie en waterschout te Maassluis de heer J. van Gennep, thans inspecteur van policie te 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tol ls»<™ luit. bij den plaatse lijken staf den 2dc" luit. F. A. Crussier, plaatselijken adjudant 2de kl. te Willemstad; bij het wapen der infanterie, bij het lstc reg. den 2df" luit. H. F. van den Oudendijk Pieterse, van het corps; bij het 3dc reg. den 2dc luit. J. L. II. Beijens, van het corps.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1