LE YDSCIIE €0 ERA AT. mf ttn* YRIJDAG 4 AUGUSTUS. 1865. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke vommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. PROCES- VERB AAL, van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leyden den 1 s1l'n Augustus 1865 zijn ingeleverd. Op lieden den tweeden Augustus achttienhonderd vijf en zestig, in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamengesleld uit den heer Mr. I). Ticboel Siegenbeekburgemeester, voorzitter, en de heeren Prof. J. van der Hoeven en Mr. J. van Outeren, leden van den gemeenteraad steinopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, hij hein den lstcn Augustus 1865 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vierhonderd negen en zeventig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes bebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard drie slembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vier honderd zes en zeventig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: W. C. Baert 284 stemmen, P. L. Tichler 189, C. BaertJ. C. Baert en J. J. van Wensen, ieder ééne slem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer W. C. Baert. Is derhalve verkozen tot lid van den gemeenteraad van Leyden de heer: w1lhem cecilius baert. tin zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 2den Augustus 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Voorzitter. j. van der hoeven, i j. van OUTEREN, Stemopnemers. BINNENLANDSCHE BEKIGTËN. LEYDEN 3 Augustus. De 50stc jaarlijksche algeineene vergadering van liet fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, werd op den 26,len Julij te Amsterdam gehouden. Het bij die gelegenheid uitge bragte verslag over het jaar 1864 bevatte onder anderen de volgende bijzon derheden. De inkomsten bedroegen ƒ82942.22 en de uitgaven ƒ75350.50, zoodat de uitgaven ƒ7591.72 beneden de inkomsten zijn gebleven. In het Invalidenhuis Ie Leyden zijn in 1864 verpleegd 77 verminkte en infirme mi litairen. Op 31 December bestond de bevolking uit 55 man. Op hel gedrag der deelgeregtigden en invaliden valt niets aan te merken. Van tien deel- geregtigden zijn de gratificatiën geschorst: deels wegens hunne plaatsing op Bronbeek, deels wegens wangedrag; ée'n heeft uit eigene beweging voor de gratificatie bedankt, omdat zijne financiële omstandigheden verbeterd waren. Op de lijst van sollicitanten komen voor: 6 blinden van België, 1 idem nil de koloniën; 18 idem zonder veldtogten; 473 in Armen van België; 252 idem uit de koloniën; 172 zonder veldtogten; 218 veteranen van 40 jarige dienst; totaal 1140 sollicitanten, legen 1100 in het vorige jaar. Dit getal is dus, ondanks het aannemen in 1864 van 96 nieuwe deelgeregtigden, nog met 40 sollicitanten vermeerderd. Het hoofdbestuur laat geene gelegenheid ongebruikt voorbijgaan om ware het mogelijk, al die ongclnkkigen te ondersteunen. Ook onl ngs hij de viering van het 50-jarig jttbilé der zegenrijke overwinning in Waterloo's velden bevochten, heeft het getracht den toestand van het fonds te verbete ren cn velen hebben zich beijverd om lol het welslagen dier pogingen mede te werken; maar de uitkomst, zij heeft op verre na niet aan de verwach ting beantwoord. De navolgende besluiten zijn verder in de vergadering genomen: 1°. Al de deelgeregtigden blijven weder voor een jaar in hel genot der gratificatie. 2°. Dadelijk, zoodra de aanspraak bewezen is, zullen als deelgeregtigden worden opgenomen: a. de verminkten voor den vijand, waaronder de ver wonden voor den vijand mei voortdurend lijden begrepen zijn b. al de oud-strijders, die aan den slag van Waterloo of wel aan den veldtogt van 1815 in Brabant en Frankrijk hebben deelgenomen, onverschillig of zij al dan niet in en door de dienst infirm zijn geworden, of militair gagenienl genielen. 3°. Van de op de lijst van sollicitanten voorkomende infirmen die om ligchaamsgebreken in en door de dienst ontstaanzijn ontslagen zullen worden opgenomen: a. de blinden, met of zonder veldtogten; b. de infirmen van België, voor zoo verre zjj geregligd zijn tot het dragen van het Metalen kruis, 30 dienstjaren tellen, ofwel versierd zijn met de Zilveren medaille voor 24 jaren trouwe diensl. 4". Van de overige categoriën zullen ditmaal weder geene sollicilanleii in aanmerking kunnen komen. Ten gevolge van het sub 2°. vermelde besluit zullen voortaan, behalve de nageblevenen van gesneuvelden en de vele verminkte en infirme slrjjders van Waterloo, die reeds in bet fonds zijn opgenomen en wier geial thans nog ongeveer 400 beloopt, ook, althans voor ée'n jaar, ondersteund worden de niet infirme strijders van Waterloo, die ondersleuning vragen, behoeven cn waardig zijn. Om iulttsschen de uitgaven daarvan te bestrijden, kan men, veilig aannemen, dat het bedrag der buitengewone giften niet aanzienlijk genoeg is. liet is daarom te wenschendal het fonds door milde gifien en door ruimere opbrengst der jaarlijksche collecte bij voortduring in staal moge zijnom zonder gevaar te loopen dc belangen der deelgeregtigden en solli citanten van andere bestaande calegoriën te schaden, de ondersleuning van bedoelde oud-strijders ten volgenden jare en vervolgens van jaar lot jaar, zoolang de avond van het leven dezer slrjjders zal dureute bestendigen. De weilanden in deze omstreken hebben zich na den regen volkomen hersteld en leveren voldoende gras op. De hooibouw is geëindigd, voor sommigen bevredigend, voor anderen verre van gunstig. Doch de tneeslc landbouwers hebben stukken weiland afgesloten en rekenen op nahooi, dat, zoo hel weder tot droogte neigt, nog eene gunstige uitkomst doel verwach ten. Waren de weilanden voor eene maand verdort, thans zijn zij zoo over vloedig van water doortrokken, dal de meeste polders hunne molens in werking hebben gesteld. Gedurende de laatste dagen zijn zware regcubuijcn gevallen. Den korenbouwwaarmede begonnen is, ondervindt hierdoor be lemmering. De tuingewassen staan over het algemeen voortreffelijk, appelen en peeren zullen echter schaarse!) zijn. Van zieke varkens, die tegen November voor de slagt geschikt zouden zijn, worden er thans tegen ƒ8. het stuk opgeruimd. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op Dingsdag den 19dcn September aansi.door de respective plaatselijke of garnizoenskommandanienonder nadere goedkeuring van hem minister, tot de aanbesteding der leverantie van fourrages zal worden overgegaanten behoeve van de corpsen te paard, welke van den lsten November aanst. tot en met den 31stc° October 1866 garnizoen zullen houden ie Amsterdam, Haarlem, 's GravenhageLeyden, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Zutphcn, Deventer, 's Bosch Breda, Maastricht, Roermond en Venlo. Door burg. en weth. van Delft zijn aan de leden van den gemeenteraad rondgedeeld de volgende onlwerp-besluilenwaarover eerstdaags in den ge meenteraad zal worden beraadslaagd: 1°. lot beschikking over 4/5 van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel; 2°. lot heffing van 40 opcen ten op de grondbelasting van de gebouwde eigendommen, en 10 opcenten op die der ongebouwde eigendommen; 3». tot helling van 100 opcenten, ais maximum, op de hoofdsom van het personeel (de hoofdsom van het kohier is ƒ53000); 4°. tol heffing eener directe belasting van hoogstens 53000 5®. om aan de hooge regering op de kraehtdadigsle wjjze Ie verzoeken, dat volgens arl. 10 der wijziging «an de gemeentewet aan Delft vergund wordt van de hij art. 241 en 254, ls,e lid, gestelde regels af te wijken. De burgemeester van Rotterdam, de lieer J. F. Hoffmann, mogt gis teren zijn 50jarig huwelijksfeest vieren. Bij die gelegenheid werd hem door eene commissie uil de burgerij een praclilis kunstwerk in zilver, gele verd door den heer J. 51. »ah Kempen, aangeboden. Des avonds werden hem door de muziek der schutterij en de Rotterdamsche liedcrtafels serena des gebragt. Te Rotterdam is lol directeur der zangvereenigiitg en onderwjjzer in de theorie aan dc muziekschool der aldaar gevestigde afdeeliug van de maat schappij van toonkunst, aangesteld de heer W. Bargiel, thans lecraar aan het conservatorium te Keulen. Gisteren morgen is aan het Maassluissche zeegat een Engelse!) schip, de Sarah, kapt. Batty, aan den grond geraakt. Met levensgevaar zijn de kapitein, zijne vrouw en drie matrozen gered door den schipper van den loodskolter, P. den Herder, en zijne twee matrozen. Het schip was gela den met petroleum en zal geheel weg zijn. Te Dordrecht is gevankelijk binnengebragl de poslbode P. Kriens, van Dubbeldam, als verdacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan hel openen van een brief en het zich toeeigenen van een daarin aanwezigen wissel, dien hij gertiimen lijd, men zegt wel een jaar, onder zich zoude gehouden hebben. Dezer dagen dien wissel ter betaling aanbiedende, werd de zaak spoedig ontdekt, daar de wissel als vermist opgegeven was. Jlaandag avond II. ontstond er te Heelsnm, onder Doorwerth (Gelder land) een hevige brand in de papierfabriek de Kabeljaauw, waardoor de gcheelc fabriek met al de daarin aanwezige werktuigen cn voorwerpen in de asch werd gelegd. Het is gelukt het woonhuis en de schuur te behou-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1