Het was zoo staat het beschreven «alsof de Fleere een verschrikkelijk einde tnet ons wilde maken." Boomen en huizen werden nedergeworpen men zag naauwelijks een huis, keik of toren ongeschonden. Buiten Am sterdam werden wel dertig molens als ten onderste boven gekeerd. De ver maarde domkerk te Utrecht werd tot aan het koor tot een puinhoop ge maakt; de torens van vijl a zes kerken aldaar vielen onder den voet, het dak der Buurkerk werd aan stukken geslagenen in dc geheele stad waren geen vijftig huizen ongeschonden. In Frankrijk was hel niet beter. Daar vielen hagelsteenen van 3 a 7 pond (oud) zwaar, en daardoor werden niet alleen huizen en hoornen vernieldmaar ook menschen doodelijk getroffen. Op 19 Mei 1748 was het hier te lande, voornamelijk in Amsterdam en Utrecht, zulk een geweldig weèr, dal angst en ontzetting ieder vervulde. Hevige donder en bliksem waren geen oogenblik van de lucht en zware hagelsteenen vielen neder. Juist werd er bedestond gehouden, en dc ver slagenheid onder dc in de kerken vergaderden was zoo groot, dal de predi kanten verpligt waren hel volk door godvruchtige redenen lot stille te vermanen. [IV. R. C.) 'sGRAVENllAGE, 27 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. YV. R. baron van Tuyll van Serooskerkengrootmeester van 'skonings huis, lol het dragen der versierselen van ridder der orde van den Witten Adelaar, hem door den keizer van Bnsland geschonken; en aan A. J. L. Verspijck, kapitein van de stoomboot Pannoniavarende op den Donau, te 's Bosch, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Medjidich 5Je kl.hem door den sultan van Turkye geschonken. Tol burgemeester zijn benoemd: te Buren dc heer J. Th. A. Braatns; te Btiurmalsenin de plaats van den lieer W. E. van Dam van lssell, aan vvien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, de heer J. G. Everwijn; te llillcgersberg en Bergschenhoek de heer mr. A. M. Maas Gecsleranus, tot dusver burgemeester der gemeente llillegom. Tot betaalmeester zijn benoemd: te Groningen, dc heer J. Gordon Spandaw, thans te Middelburg; te Middelburg, de lieer J. II. Paëhligthans te Sneckte Sneek, dc heer mr. G. M. van Hees, thans adjunct-commies bij het dep. van Hnantiën. L. M. heeft goedgevonden den lslel> luit. W. de llarlogvan den staf der infanterie, werkzaam bij de kon. mil. akademie, te benoemen tol kapi tein, en hem daarbij, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit dc dienst te verleenen. Dc luitt. ter zee l5te kl. J. W. Binkes en jhr. J. van Geen, laatst behoord hebbende tot het eskader in O. I., zijn op non-activiteit gebragt en de kapitein-luit. Ier zee C. J. Damrnc, thans non-actief, in dienst gesteld. Naar men verneemt zullen 1111. KK. 1111. prins en prinses Frederik en prinses Maria zich aanst. Dingsdag uit de residentie naar de badplaats Ischl begeven; Z. K. II. prins Frederik zal echter legen den 24stcn Augustus a s. van daar alhier lerugkeerenten einde bij dc onthulling van de gedenk naald te Schcveningen tegenwoordig te zijn. De minister van koloniën zal tol nadere aankondiging geen gehoor verleenen. De minister heeft gisteren de residentie verlaten en zal gedurende eenigen lijd in het buitenland verblijven. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ESGELA^ LONDEN, 25 Julij. De regering heeft bij ecne aanschrijving aan de beslurcn der kustste den voorbehoedmiddelen tegen epidemiën aanbevolendoch quarantaine- maatregelen lot wering der choleraziekte onnoodig geacht. Men heeft het herigl ontvangen dat de Great Eastern met den kabel voor de allanlische telegraaflinie zich op 80 zeemijlen van dc Iersche kust bevindter was toen ontdekt dat er ergens in de omkleeding van den ge- leiddraad een gebrek moest zijn waardoor iets van den elektrischen stroom verloren ging. Dat gebrek was gevonden en hersteld. De gcleiddraad werkte nu uitstekend goed. Uit New-York werd dezer dagen gemeld, dal ecne deputatie uit Vir ginia zich bij den president Johnson had vervoegd, om van Item de intrek king te verzoeken der bepaling dal alle oproerlingen, die een vermogen van meer dan 20000 doll, bezitten, van de algemeene amnestie zijn uilgesloten. Men voerde daarbij aan dat Virginië juist thans eene zoo groote behoefte aan kapitaal had. Bij het weigerend antwoord, door den president gegeven, gaf hij aan de deputatie te kennen dat juist de rijke bevolking van Virginia dien slaat lot deelneming aan den opstand had gedrongen, en zeide dal zij zich niet over onregt kon beklagen, indien zij dc gevolgen harer landverra- derlijke handelwijze droeg. Hij zeide verder dat degenen, die na vier jaren oproers nog 20000 dollars bezatenvermoedelijk geldelijke winst bij de afscheiding hadden beoogd en behaald, en dat zij zich zeer gemakkelijk aan de uitzonderende bepaling der amnestie zouden kunnen onttrekkennamelijk door nitdceling aan de armen van hetgeen hun vermogen het bedrag van 20000 dollars te boven ging. Barnum's museum is, met 10 a 12 belendende gebouwen, eenc prooi der vlammen geworden. Dc schade is groot. De brand wordt aan kwaadwil ligheid toegeschreven. De lieer Walters, die mevr. Surratt de biecht heeft afgenomen, heeft, naar men uit Washington berigtverklaard, dat hij, ofschoon het geheim der biecht niet willende schenden innig overtuigd was van de onschuld van mevr. Surratt wal betreft de deelneming aan den moord op president Lin coln. Zij verklaarde ook eenige oogenblikken vóór hare teregtstelling aan iemand, die nevens haar op het schavot stond, dat zij onschuldig was. De Albany-Argus deelt het volgende voorval mede, dat dezer dagen in eene geregtszaal plaats had. Een zekere Lewis Major en zijn zoon ston den teregt wegens een aanslag op de eerbaarheid van twee jonge meisjes. Terw(jl dat verhoor werd afgenomen verscheen de broeder der slagtoflcrs in de zaal, gewapend met een revolver en een mes. Hij loste een schot op den oudste der beschuldigden en trof hem in den arm. Tegelijker tijd verscheen de moeder der beide meisjes, gewapend met een bijl, in de zaal. Beiden rukten op de gevangenen aan, en toen zij hen genaderd waren, bragl de moeder Lewis een slag toe, die hem ter aarde deed storten. Op hetzelfde oogenblik vuurde dc zoon weder op hem en raakte hem ditmaal in de dij. Het publick besloot toen om maar dadelijk dc lynch wet op beide gevangenen toe te passen nadat de zoon nog getracht had den jongslen gevangene met zijn mes te vermoorden. Bijgestaan door de gewapende magt, gelukte het de regters de beide beschuldigden in veiligheid te bren gen en de wraakgierige moeder en zoon in hechtenis te nemen. De moeder was zoo verwoed, dat drie mannen, nadat zij geboeid was, niet itt staat waren haar in bedwang te houden. KAN Kit IJK. PARIJS, 25 Julij. De inschrijving voor de nieuwe leening der stad Parijs heeft heden plaats gehad en is reeds gesloten. Er is voor meer ingeschreven dan ge vraagd was. Behalve Ie Avignon heeft de oppositie bij de verkiezing van gemeente raden ook te Toulouse en te Nantes de zegepraal behaald. In Algerië is eene openbare inschrijving geopend, tnel hel doel om een gcdenklecken op te rigten ter nagedachtenis der 400 Fransche soldaten, onder bevel van den generaal Martignac, die iu 1845 te Sidi Brahim door de troepen van Abd-cl-Kader werden gedood. Men tracht levens gelegenheid tot inschrijving iu Frankrijk te openen, maar hel is twijfelachtig, of dit zal worden toegestaan na dc ontvangst, die den vroegeren emir onlangs bij. zijne aankomst alhier is te beurt gevallen. De vrees voor de cholera begint veld Ie winnennaar de havens zijn de strengste bevelen gezonden, om alle mogelijke voorzorgsmaatregelen te ncinen ten opzigte der schepen, die uit de Middcllaiidsche zee komen. De regering heeft liet penningkabinet van den Napelschen ridder Sant Angclo, 43000 stuks, voor 250,000 fr. aangekocht. In het kamp van Chalons merkt men nog weinig beweging op; dc groote warmte draagt veel daartoe bij. Den 29slen komt de cavalerie uit Luneville aan; dan is het kamp compleet. Hel bestaat uil 18 balaillons in fanterie en 24 escadrons cavallerie. De policie heeft aan de grenzen verscheidene balen in beslag genomen, die afdrukken inhielden van een manifest van Ledru Rollin aan de arbei ders die het werk hebben geslaakt. De Noord-Amerikanen hebben veel Lyonschc zijde-arbeiders aangewor ven voor de zijdefabriekenwelke in Noord-Amerika zijn opgerigt. Dit ver wekt te Lyon groote bezorgdheidd Volgens berigten uit Rome is het gerucht van eene algemeene kerk vergadering onjuist, en is er alleen sprake van eenc nieuwe vergadering van bisschoppen gelijk er in 1862 te Rome is gehouden. In die vergadering zullen verscheiden betwiste punten van hel kerkelijk regt en van de kerke lijke tucht een onderwerp van discussie moeten uitmaken. In den Kerke- lijken Staal is nog geen enkel geval van choleraziekte voorgekomen. Dc Italiaansche regering neemt in zijne havens strenge voorzorgmaatregclcn tegen die ziekte. PK II I E JU. BERLIJN 25 Julij In sommige plaatsen hebben bijeenkomsten plaats gehad, out aan de te Keulen verzamelde afgevaardigden een bewijs van sympathie te doen toe komen. Die bijeenkomsten zijn echter overal door de policie uiteengejaagd. Dc telegraaf bureaux mogen geene depêches betreffende genoemd feest meer aannemen en de dagbladen welke het feest besprekenworden in beslag genomen. Naar men verneemt zijn te Oberlahnstein verscheidene burgers door de Nassausche militairen gewond bij gelegenheid dat deze hel hotel Lahneck hebben bezet. In hunnen ijver om de fecstgenooten tc beschutten, gingen zij zoo ver dat er botsingen ontstonden tusschen hen en de militaire magt, waarbij de laatstgenoemde de overhand behield. Uit Altona meldt men dat de heer May', redacteur van de Schleswig- Holsteinsche Zeit., op last van den Pruissisehen opperbevelhebber in hech tenis is genomen. Sedert eenigen tijd worden pogingen aangewend in het buitenland, om een beoefenaar der beeldende kunsten te vinden, geschikt om als direc teur der akademie alhier op tc treden. Naar het oordeel dergenen, die met het bestuur dier inrigting belast zijn, wordt niemand hier te lande ge vonden in staat om die betrekking waardiglijk te vervullen. Terwijl thans te Bremen het schuttersfeest wordt gehouden heeft te Dresden het groote zangersfeest een aanvang genomen. De voor laatst genoemd feest bestemde feestzaal, welker oprigting eene som van 25000 thaler heeft gekost, is zoo prachtig, dat men haars gelijke moeijelijk zal aantreffen. Niettegenstaande er meer dan 50000 personen kunnen zitten, schijnt dc beschikbare ruimte toch nog te klein te wezen om de menigte te bevatten. Des avonds levert de zaal eene schitterende uitwerking op, er zijn niet minder dan 20 piramiden aangebragt, elk van 60 lichten voorzien, terwijl de galerijen bovendien nog door 1000 gasvlammen zijn verlicht. Za- turdag avond had dc eerste oplogt naar het feestlerein plaats, waaraan niet minder dan 60000 personen deelnamen waaronder 30 muziekcorpsen. Koning Jolian, vergezeld van de prinsen eu prinsessen van zijn huis, heeft hel eerste concert bijgewoond. Te Bausendorf sloeg de bliksem dezer dagen in een huis, dat daar door in brand geraakte, ten gevolge waarvan 60 huizen, bijna het geheele dorp, in dc asch werden gelegd. Te Ischl zijn dezer dagen mede 22 huizen afgebrand.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2