LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 28 JULIJ. STADS-BERIGTEIV. De Courant wordt Maandagff oensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen Ie welen, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over liet dienstjaar 1864, met al de daarbjj heimerende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, te geljjk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lering nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan openbare kennisgeving, ingevolge art. 219 der Wel van 29 Junij 1851 Staatsblad li". 85), door plaatsing in de Leijdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBÜEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 27 Julij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Ter Secretarie der gemeente (afdeeling financiën) zijn a 40 Cents verkrijg baar gedrukte exemplaren der rekening van Hil. Burgemeester en Wethou ders van Legden, over het jaar 1864. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. Alexander Slok, vleeschhouwer, wonende alhier, waai bij hij verzoekt, het perceel in de Lange Paradijssteeg geleekend wijk VI. n°. 813, tot veestalling en slagtplaats te mogen bezigen; 2». Hendrik van der Wijngaar den rnannfactuurverwer, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot het plaatsen van een fournuister uitoefening van zijn beroep, in zijn huis aan de Oranjegracht, wijk VIII. n". 641; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31s,en Januarij 1824rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het liooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incom- nwdodoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 3Isten Julij aanst., de» voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 27 Julij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNKJfLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 27 Julij. lil de zitting van den gemeenteraad van heden heeft, in zake de ophef fing vau het Rotterdammer veer, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen slaaktende meerderheid zich voor die opheffing verklaard10 leden verklaarden zich vóór en 7 leden legen de opheffing. De voordragt tot ondersteuning hij de tweede kamer van het wets-onlwerp tol bekrachti ging der verleende concessie aan de hh. Swaan en van Heyiiingen tot den aanleg van eene haven te Scheveningcn en een van daar iiitgaanden spoorweg naar Almelo, werd goedgekeurd en liet ontwerpen van een in dien zin vervat adres aan burg. en welli. opgedragen. De voordrag! betreffende art. 10 der wet van 7 Julij 1865 (Staaisbl. n°. 79), tol wyziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, werd insgelijks goedgekeurd (met 15 legen 2 stemmen); die voordragt slrekte om geene pogingen aan te wenden om de ge meente Leyden te doen rangschikken onder de uitzonderingen hij genoemd wels-arlikel bedoeld. Op het adres van de wed. Ilaatisbergen en But-i-llt, om schadeloosstelling wegens geleden verlies ten gevolge der betimmering van de Vrouwcsleegsbrugen op dal van de commissie der bewaarschool in de Groenestecg, tol het in gebruik bekomen van gemeentegrondwerd gunstig beschikt. Op bet adres van G. TibUoeltot bet in eigendom bekomen van iiet hontiuis op de Korte Langegracht, en op dal van C. Bronsgeestlot het onderhands huren van hel grasgewas van liet plein op de Oude Reeren- grachtwerden afwijzende beschikkingen genomen. Hei verzoek van A. C. T. Degonlol hel in eigendom bekomen van de Klokpoort, dal van J. C. Rijk en P. Kooreman Pz.tot het in eigendom bekomen van een gedeelte van den vest wal bij den korenmolen de Slier, en dat van .1. C. Meysing, lot demping van een gedeelte der sloot bij den singel over den korenmolen de Oranjeboom, werden (oegeslaan. Op hel adres vail G. A. van Deventer, houdende bezwaar tegen zijnen aanslag iu de plaats, tbr. belastingdienst 1865, werd overgegaan iot de orde van den dag. liet plan en de voorwaar den lot demping van de sloot langs den s ngel tiissclien den Koepoortsweg en de Naakte Sluis werden goedgekeurd. Nadat de aan de orde gestelde onderwerpen waren behandeld, vestigde de heer Meerburg de aandacht op hel wenschelijke dat ook de korenmolens onder het toezigl van rooimeesters werden gestelden verzocht de heer Krantz aan de commissie van fabricage in overweging te nemen of liet niet doelmatig zon zijn ook de Rijnsburgsclie poort af te breken; liet noodzake lijke eener ruimere passage aldaar was hein niel alleen bjj de jongste feest a6n—SÉfl üii M i vieringen geblekenmaar viel ook dikwyts bij de aankomst der spoortreinen duidelijk iu liet oog. Iljj kon. besluit van 21 Juljj II. is de heer jh\ mr. D. T. Gevers van Endegeest op nieuw benoemd tot hoogheemraad van Rijnland. Onder de licnoeminsen bij de orde van de eikenkroon zie ons vorig nommer, had nog vermeld moeien worden die van den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, tot kommandeur van die orde. Gedep. Staten dezer provincie hebben bepaalddat de verkiezing ter vervanging van den lieer D. van Koetsveld als lid der prov. stalen van Zuid- holland zitting gehad hebbende voor bet boofdkiesdislrict Delft, en die als zoodanig in liet jaar 1868 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 15de[1 Augustus a. s. Volgens een bjj het dep. van buiten!, zaken ontvangen bcrigt bevonden zich onder de ongelukkige landverhuizers aan boord van liet Amerikaanscli schip William Nelson, dat op zijne reis van Antwerpen naar New-York is verbrand, de nagemclde 25 Nederlanders, waarvan liet alleen bekend is dal de 9 cerslgenoemden gered zijn: C. Fernambucq, oom; C. Fernambucq, beef; Jolia Fernambucq; J. Vis; J. Honds; J. van den Berg, oud 20 jaar; M. Pelle, oud 11 jaar; J. Pelle, oud 3 jaar; Mina Kamps, oud 18 jaar, W. Pelle, Adriaantje Oole, vrouw van Pelle; M. Pelle; A. Pelle; J. van den Berg, de vader; Lena Kieboon, vrouw van den BergM. van den Berg; Lisa Klaassen; C. van der Linden; A. van der Linden; D. van der Hoven; M. Klaassen; Elisabeth Klaassen; Tona Eycken, vrouw van Klaassen; J. Kamps; J. Plekenpol. Door de hoofdcommissie lot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. is ter algemeene kennis gebragt de lijst der bij dragen, bij haar van 2 Junij 1864 lot lieden nog ingekomen; alsmede dat hij haar is ontvangen een schrjjven van L. Exc. den lieer gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië met het berigt dal bij Z. E. was omvangen het rap port van den directeur van financiën nopens de uitkomst van de circulaire aansclirjj\ing van 16 April 1863, houdende uitnoodiging aan de hoofden van hel gewestelijk bestuur daar te lande, om hunne medewerking te verleenen tot het verzamelen van geldelijke bijdragen voor de oprigting van het gedenk teeken. Eene bij dat schrijven gevoegde bijlage houdt in opgave der in ver schillende landskassen ontvangen inleekeningsgelden ten behoeve van hel op te rigten nationaal gedenkteeken. Het totale bedrag dier Oost-Indische bij dragen is 19821.82^, waarvan ƒ7349 37 uil Batavia. Daaronder zjjn niet onaanzienlijke bijdragen van intandsclie vorsten en groolen. Te Rotterdam heeft gisteren de Utrechtsche zeiidingsvereeniging eene openbare bijeenkomst gehouden onder voorzitting van d!. Theesing. Die bijeenkomst bad ten doel een openbaar afscheid te nemen tan een drietal zendeling-werklieden, geene predikers, maar voorbereiders tot liet kolonisatie werk, o. a. door bevordering van keunis eu ontwikkeling in de pructische bedrijven des dagelijksclieu levens, bjjzonder onder de Papoeas op Nicuw- Guinea. Te Dreda heeft J. van Balen, van Dinteloord, verdacht van den moord te hebben gepleegd op Johanna Lavien, aldaar, eu die zich nog steeds in hechtenis bevond, uil de gevangenis door hel dak weten te ontsnappen. Allerwege is de policie in de weer om hem zoo mogelijk op hei spoor te komen. Naar men zegt heeft men cenige dagen geleden ontdekt, dal bo vengenoemde persoon iu der lijd eene valsche liaiidieekeiiiug op eene accep tatie heeft geplaatst, welk misdrijf lijj dan ook reeds moet bekend hebben. In den nacht van den 20slc" op den 21sle" dezer ontstond te VVoensel in Noordhrahaut brand, die zoo lievig toenam dat in korten lijd 7 huizen iu vlam stonden. Ondanks de spoedig aaugebragte hulp kon men het vuur niet meester worden, want er was gebrek aan water. Die aangetaste wo ningen zijn dan ook geheel vernield. De weinig geredde meobclen cn huisraad waren op hoopcu op een veld legenover den brand geborgen. Weldra ontstond er tevens een lievig onweèr. De opstijgende vlammen der nog voorlbrandende woningen, hel gekerm en geroep van zoo meuigen on gelukkige, hel flikkeren der bliksemslagen en liet gerommel van den nade renden donder, bnod een hartverscheurend schouwspel aan. Weldra brak ook het onweêr in verschrikkelijke woede los, stroomen waters vielen op de bijeen verzamelde vrouwen en kinderen neder en bevochtigden tevens het weinig geredde, dat onder den blootcii hemel was opgestapeld. De oor zaak van den brand is lot nu toe onbekend. Ten bewijze dat ook onze vooronders verschrikkelijke onWeders ge kend hebben, heviger nog wel dan die vaW de laatste dagen, deelt uien ons de volgende wetenswaardige bijzonderheden mede, die daaromtrent opgeiee- kend staan: Op 1 Augustus 1674 ontstond er 's avonds ten 8 ure «én' ont zaggelijke storm, vergezeld van donder, bliksem, zware plasregen en hagel.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1