Per Teleg'i'iiaS. 20 minnten zwaar heeft gehageld. Men had hagelsteenen opgemerkt van 70 wigtjes. Vele gebouwen in de stad hadden geleden, en op het platte land waren alle veldgewassen vernield. Te Rotterdam is eergisteren de 68ste jaarvergadering van het Ned. zendelinggenootschap in de doopsgezinde kerk geopend. Met de leiding dezer vergadering was belast prol'. J. Tideman. Uit de gedane mededeelin- gen bleek o. a.dat door hel hoofdbestuur den onderwijzer aan het zende- linghnis tot director van dat huis was benoemd, die deze benoeming in be raad had gehouden. Overeenkomstig het pracadvies des hoofdbestuurs werd besloten de voorstellen der afdeelingen 's Hertogenboseh en Amsterdam, be treffende wijziging van art. 12 en 6 der alg. bepalingenniet aan te nemen. Betreffende den financiëlen toestand van het genootschap bleek uit het rapport van het hoofdbestuur, dat inkrimping nog altijd mogelijk was, maar niet zonder schade toe te brengen aan de zending. Uet genootschap had thans nog 5 kweekelingendie alle redenen van tevredenheid gaven, liet had ecu zestal kweekelingen verloren ten gevolge van het besluit in de vorige jaarsvergadering genomen en ook gedeeltelijk om redenen van geheel persoonlijken aard. De kostschool was in bloeijeudcn slaat. Gisteren is de tweede zitting gehouden waarin door de kweekelingen examen werd afgelegd, dal bevredigende uitkomsten opleverde. Voorts werd besloten niet lot het uilgeven eener zendings-conrant over te gaanuithoof tic van de daaraan verbonden bezwaren, en benoemd d'. P. II. Ilugenholtz tot ten ins voorzitter, ds. J. lierman de Ridder tot primus redenaar en ds. 11. Brouwer, van Zwolle, tot secundus redenaar. Des avonds werd in de Zuiderkerk eene openbare bijeenkomst gehouden. D9. Pantekoek, van Am sterdam, hield toen eene rede naar aanleiding van de woorden: twijfelmoe digdoch niet mismoediguit 2 Cor. 4 vs. 8. Hij leverde eene schels van den tcgenwoordigen toestand des genoolscltapsmet ontvouwing van den aanl, het karakter, het doel der zending en hare wijze van werken, le vens met aantooniug van den gebrekkigen maatstaf, waarnaar velen de zaak beoordeclcn. Te Streefkerk zijn twee zoontjes van cencn aldaar wonenden arbeider, een van 12 en een van 10 jaren bij hel baden in de Lek verdronken. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is van burg. en welh., ter be noeming van een hoogleeraar aan bet athenaeum illnslre in de plaats van prof. Beijcrman, de volgende lijst van aanbeveling ingekomen: 1°. dr. VV. Bisschop, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leyden 2°. dr. J. ten Brink, hulpleeraar aan het gymnasium te 'sGravenhage; 3°. mr. C. A. Chais van Buren, advocaat te Amsterdam. Van Dreischor, in Zeeland, vertrokken in het laatst van Mei 26 per sonen om zich met hel schip William Nelson van Antwerpen naar Noord- \mcrika te begeven. Genoemd schip is op 27 Junij in volle zee verbrand, waarbij velen der opvarenden omkwamen. Van de bedoelde 26 personen zijn er 7 te Havre aangebragt, waarvan 4 de reis naar Amerika zullen voortzetten; een jongeling, benevens 2 broeders, een van 12 en een van 3 jarenthans weezen, zijn te Dreischor teruggekeerd. liet Kaapsche Volksblad geeft een uitvoerig verslag van den vreese- lijken orkaan, die op 17 Junij in de Tafelbaai heeft gewoed. Van de grond vesting der Kaapstad tot op dit oogenblikzegt dat bladheeft de geschie denis der kolonie geen verhaal te melden van zoo veel jammer en yerderf als waarvan men op dien dag getuige was. 61 menschen verloren door dien orkaan hel leven. Gelijktijdig met dien storm had te Stellendam een brand plaats, waardoor een vierde gedeelte dier stad werd vernield. Betreffende de gevangenneming van den heer William Moens, in ons vorig nommer vermeldworden nader nog de volgende bijzonderheden mede gedeeld. De heeren Moens en Aynsley werden opgeligt door de bende van Alauza, sedert door twee anderen onder Cerino en Cianci versterkt en thans, 5 vrouwen medegerekendongeveer 40 koppen lellende. De roovers eischen 50000 ducatcn of 8500 als losprijs en de vrienden van den heer Moens te Salerno doen al het mogelijke om deze som te verzamelen. Een gedeelte er van werd reeds uitbetaald, maar het gehcele district is door Italiaansche troepen omringd en juist de ijver der aulorieteiten maakt het hoogst moeije- lijk met de roovers in aanraking te komen. De losprijs moet worden be taald in goud op een daartoe door de roovers aangewezen plaats; de bode kan slechts nu en dan met een gedeelte van het geld op levensgevaar die plaats bereiken en dikwijls gebeurd het, dat de bende dan weder uit vrees voor de troepen naar elders is verhuisd. De laatste berigten van den heer Moens zijn van 29 Junij; bij verkeert nu reeds bijna 7 weken aanhoudend in levensgevaar. De streek, waarin de bende zich ophoudt, is voor de troepen bijna ontoegankelijk. 'sGRAVENHAGE, 20 Julij. Z M. heeft vergunning verleend aan de lilt. mr. .1. Messcherl van Vol lenhoven, burgemeester van Amsterdam, en aan den heer mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, raad-adviseur bij liet dep. van justitie, tot het dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hun door den koning der Belgen geschonken. Tot rector magnificus der Groninger hoogeschool voor bet akademic- jaar 1865-1866 is benoemd de hooaleeraar F. Z. Ermerins. Tot burgemeester der gemeente Uithuizen is benoemd de heer A. Nanninga. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Rotterdam is benoemd de heer mr. P. G. Bijslraadvocaat aldaar, en tot commissaris van policie te Nijmegen de heer J. Wilt, thans in die betrekking te Zalt-Bommel. Z. M. heeft goedgevonden bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier var. gezondheid 3de kl. 11. A.deJongh, A. C. Eyssell, C de Rooy, 11 F. A. Giesbers, F. van Leeuwen, II. E. Korndörffer, G. II. de Kruyff en L. B. E. Ledebocren bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indië tot officier van gezondheid 3de kl. A. N. Erkelens, J. C. P. Kats, C. D. Schnckink Kool en J. H. van der Leeuwallen kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen. Naar men verneemt wordt H. ill. de koningin Zondag aanst. van hare buitcnlandsche reis alhier terugverwacht. lil de zitting van de tweede kamer van gisteren is beraadslaagd over het wets ontwerp lot verhooging van hoofdstuk VII li der slaatsbegrooting voor 1865. Dit ontwerp strekt om eene schadevergoeding van 56223.95 te vcrleenen aan de handelaren Irving, Ebsworth en Holmes, en Kemble, Trower en C°. te Londenwegens den verkoop voor rekening der admini stratie van geraffineerde suikers, opgeslagen ten name der failliet verklaarde suikerraffinadeurs Wijthoff en Zoon in het rijks-enlrepót te Amsterdam. Dit ontwerp werd met 38 legen 4 stemmen aangenomen. In die zitting zijn ingekomen twee wetsontwerpen tot onteigening van percelen voor den aanleg van een spoorweg van Zalt-Bommel langs 's Hertogenboseh naar Boxtel, en van Haarlem naar Uilgeest Daaromtrent werd besloten die in eene namiddag-zitting, ten drie ure, te behandelen. In die zitting werden beide ontwerpei! met algemeene stemmen aangenomen. De kamer is daarop lot nadere bijeenrocpins gescheiden. Het voorgevallene in de vorige zitting, tnsschen den heer Rochttssen en den voorzitter (reeds met een enkel woord vermeld), werd uitgelokt door eene uitdrukking van den heer Rochussendie zeide, dat het ministerie, door het met Frankrijk gesloten handelsverdrag, naar zijne overtuiging de regten van liet land miskend en verwaarloosd had. De voorzitter gaf daarop te kennen, dal hij die uitdrukking niet stilzwijgend mogt laten voorbijgaan. Men kon wel zeggendat de regering zich vergist had in de waardering van 's lands belangenmaar ging te ver met te spreken van miskenning eu verwaarloozing van de regten des lands, llij hield zich echter overtuigd, dat de spreker dit niet zoo gemeend had. Nadat de heer Rochussen hierop verklaard haddat hij meende wat hij gezegd hadverzocht de voorzitter den spreker zich in het vervolg van dergelijke uitdrukkingen te onthouden. Heden zijn met den volkslrein van Amsterdam en Haarlem ongeveer 1200 personen in de residentie aangekomen. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u nu vriendelijk verzoeken in uwe cou rant bet volgende te plaatsen? Om te voldoen aan de mijne van 2 Junij 11. dient, dat ik daarom het schrijven van den heer J J. Prins, ouderling, in dato 30 Mei jl.zeer on volledig vind, omdat er in vcrz<vcgen wordt het schandelijk besluit van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente van 5 Mei te voren, eenvoudig ter zijde leggen de nadere verklaring van dr. C. W. 11. van Kaathoven en vijf andere leden der gemeente, eene handelwijze die niet te verdedigen is, en daarom met verontwaardiging wordt afgekeurd door zeer velen, hetzij al of niet tol onze gemeente behoorendc zeker ook wel door den heer Prins zeiven ik weel dit, ook van andere leden. Hij zal, in weerwil van zich zeiven, door eene commissie waartoe hij behoorde gedrongen zijn misverstand weg te nemen, maar zóó als is geformuleerd den 30 Mei, wel sprekende van een besluit van 2 Dec. 1864 (dal ook al niets te beduiden had, doch nog voor nadere behandeling vatbaar schijnt), maar zwijgende over dal eenvou dig ter zijde leggen van 5 Mei 1865. Ik ken den heer Prins voor zoo rechtschapen, dat hjj zich geschaamd zal hebben dit te vermelden, zooals hij ook niet medewerkte tot zulk een willekeur, ook anderen niet. Dat nu die missive der zes leden tegenover de valsche beschuldiging van den heer H. Zaalberg tot de bemoeijing des kerkeraads behoort, zal ik door daadza ken sedert Febr. 1863 trachten te bewijzen, hoewel de heer Prins het Ig- BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAA D. LONDEN, 18 Julij. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Zaturdag namiddag een be zoek afgelegd bp de hertogin van Montpensier. Zondag II. bezocht H. M. op nieuw het Britsch museumen na een bezoek te hebben gebragt aan de burggravin Palmerston, gebruikte 11. M. met den prins van Oranje bij de markiezin van Ely hel middagmaal, door wie des avonds ter eere der vorstin een schitterend bal werd gegeven. Volgens de opgave van de Times heeft de liberale partij tot nu toe 27 plaatsen in het lagerhuis verloren, eu daarentegen 43 andere gewonnen. De minister Gladstone, die aan zijne herkiezing door de universiteit van Ox ford wanhoopte, had zich in hel graafschap Lancaster kandidaat gesteld. Betreffende de ongeregeldhedenbij gelegenheid der verkiezingen ge pleegdmeldt men, dat in Carlisle de candidaat Lawson door zijne tegen standers met roet werd besmeerd, zoodal hij er als een neger uitzag. In Wilshirc wierp men elkander met doode konijnen. In Kings Lynn ging hel ernstiger toe: de conservative candidaat, majoor Walpole, werd met een knuppel tegen den grond geslagen In Cheltenham werd een jong ambachtsman, die op de gezondheid dronk van den conservation koionel Berkeley, door een ander met een pistoolschot gedood. Zaturdag II. had op den noordelijken spoorweg een buitengewoon on geval plaats. Nadat uit Pclcrsborough een markltrein op weg was gegaan kwam er aan liet station een telegrafisch berigtinhoudende dat eene loco motief bij hel naaste station van de kettingen losgebroken en in volle vaart langs den weg opgesloomd was, zonder machinist of stoker, in dezelfde rigting als de vertrokken markltrein. Een oogenblik later zag men de ver wachte locomotief ook met eene verbazende kracht voorbp snellen, zonder dat er mogelijkheid bestond om den markltrein in tijds te waarschuwen. Hel duurde niet lang of die locomotief kwam tegen den tre.n aan, die ge lukkig op dat oogenblik zelf zulk een snellen gang had, dat de schok minder vernielend was dan anders het geval zou zijn geweest. Het achterste rijtuig werd geheel vernield, ten gevolge waarvan ongeveer 50 personen ge kwetst werden, waaronder 7 zeer zwaar. I* i' L I SS E !t. BERLIJN 18 Julij. De Staats-Anzeiger behelst het kon. besluit, waarbij de door het ministerie opgemaakte staat van rijksinkomsten en uilgaven over 1865 voor hel staatsbeheer wordt vastgesteld. Gelijktijdig wordt eene som van 500,000 th. ter beschikking gesteld van den minister van marineten einde hem in de gelegenheid te stellen zwaar geschut van gegoten staal ten behoeve der vloot aan te- schaffen. Deze besluiten zijn gedagteekend van Karlsbad van den 5deo Julij 1865 en door al de ministers gecontrasigneerd. Een groot gedeelte der werkplaatsen van den heer Krupp, te Essen, de beroemde fabriek van gegoten staalis door brand vernield. Een der werklieden heeft daarbij het leven verloren en twee anderen zijn ernstig gekwetst. Te Keulen is gisteren de marokijnfabriek van de heeren Weeren en heden de lederfabriek van den heer Harff afgebrand. De laatste fabriek was eerst onlangs gebouwd en daaraan was een blok huizen verbondendat mede een prooi der vlammen werd; 180 personen zijn daardoor van huis vesting en bijna 70 werklieden van bestaan beroofd. Naar men uit het comitaal Göuiör in Hongarije aan een dagblad van Pesth meldt, heerschle aldaar in de eerste degen van July eene zoo hevige koude, dat de inwoners, als zij uitgingen, zich in hunne winlcrkleèderen wikkelden, liet gezaaide was ten deelc weggevrozeu en het overige door de vorst in zijne ontwikkeling gestuit. FLORENCE, 19 July. De berigten uit alle streken des lands betreffende de cholera zijn geruststellend, Uit Caiania wordt melding gemaakt van eene aardbeving, die lieden nacht plaats gehad en veel schade aangerigt heeften waarbij ook eenige personen zijn omgekomen. PARIJS, 19 Julij. De Moniteur bevat een bulletin, lot aankondigiug dal het gerucht eener overeenstemming der groole mogendheden tot het bij eenroepen van een congres ongegrond is. WEEN EN, 20 Julij. De Wien. Zeit. meldt dat graaf Palffy, stadhouder van Hongarye, door den keizer uit zijne betrekking is ontslagen. ISGEÏ(»JIDElï.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2