Per Telegraaf. kandidaturen voor den Gemeenteraad. York lieefl genoemden broeder het regl ontzegd, om als geestelijke te fun geren in de diocese van York. Eenigen tijd geleden lieefl men vernomen dat een Anglicaansche zen delingprediker, de heer Volkner, in het noorden van Nicuw-Zeeland door inlanders vennoord en gedeeltelijk verslonden was. De thans ontvangen bcrigten uit Australië behelzen bijzonderheden van dal voorval, welke het in een nog bedroevender licht stellen, liet blijkt nu, dat die zendeling, een hoogst achtenswaardig man en verdienstelijk evangelieprediker, omge- bragt is door lieden welke door hem zeiven tol hel christendom waren be keerd, maar die waren vervallen tot een nieuw bijgeloof, een zameuraapscl van heidensche begrippen, vermengd met herinneringen aan de Israëlitische godsdienst. De voornaamste opperhoofden der inlanders in de provincie Wel lington en aan Ilawke-baai zijn later te zamen gekomen en hebben bestolen aan den Engelschen gouverneur schriftelijk hunne verontwaardiging over bedoeld voorval te betuigen, met verzoek om hun schrijven openbaar te maken. In de berigten uit New-York van 30 Junij, den dag waarop het finan ciële dienstjaar in de Verceuigde Staten sluitleest men dat de staatsuitga ven der linie gedurende het afgeloopen jaar 1200 milloen dollars, of ruim 3j inillioen voor eiken dag, bedragen hebben. FHAJVHIIM H. PAKIJS, 13 Julij. I.a France zegt gemagligd te zijn de verzekering te gevendat er in den laaislen lijd geenerlei gedachlenwisseling ttisschen de gronie mo gendheden van Europa heeft plaats gehad omtrent het denkbeeld om een algemeen congres lot beslechting der in Europa aanhangige vraagstukken van politiek gewigt ie houden. De Corr. Havas bevestigt dal berigt en zegt dat Frankrijk, eenmaal te vergeefs het houden van zoodanig congres voorgesteld hebbende, bezwaarlijk op nieuw den eersten slap daartoe zou kunnen doen. Men verzekert dat de commissie, belast met het onderzoek van de zaak der jeugdige veroordeelden in de gevangenis de la Koquette, zich verklaard heeft voor de opheffing van het cellulaire stelsel. In de omstreken van Lyon hebben dezer dagen zware onweders ge woed. Vooral is Si. Elienne zwaar geteisterd. Zondag II. barstte een ver schrikkelijk onweder boven die stad los. lievige donderslagen lieten zich hooren en daarop ontlastte zich een hagelbui, zooals de oudste menschen zich niet herinnerden. Kinnen vijf minuten was de grond (enige duimen hoog met hagelsteenen bedekt. Alle op het westen uitziende ramen, die door geen luiken gesloten waren, werden verbrijzeld. De schade op heiland is zeer groot; overal waar de bui viel zijn alle gewassen vernield en de hoornen onhladerd. Op verschillende punten zijn de spoorwegen onbruik baar geworden en bijna alle telegraafpalen omvergeworpen. Menschenleveus schijnt dit onweder niet gekost te hebben; daarentegen doodde de bliksem bij Flesijnières een kudde van 40 schapen. Naar men uit Alexandrië meldt, waren daar op 12 Julij 55 personen aan de cholera overleden. Te Cairo en op liet platte land nam de ziekte af. I» Et t' 1 M K Ni. BERLIJN 13 Julij. Hel feest, dat te Keulen den liberalen afgevaardigden der kamer zou aangeboden worden, zal geen voortgang hebben; de directeur der policie beeft het verboden. Het comité, met de leiding der feestviering belast, heeft hiertegen geprotesteerd en zich beroepen op de constitutie, die aan alle onderdanen hel regl toekent om vreedzaam en ongewapend in besloten ge bouwen bijeen te komen zonder voorafgaande goedkeuring der regering. De zeebadinrigting van Diisternbrook is door den heer Schlossbauer voor 104.000 rijksdaalders aan de Pruissische regering ten behoeve van de marine vet kocht. Omtrent de uiterste wilbeschikkingen van den heer Karl Heine, in leven bankier te Hamburg, verneemt men het volgende: Tot universeel erf genaam heeft hij zijne echtgenoot benoemd; omtrent zijne aangenomen doch ter heeft hij den wcnsch uitgedrukt, dat zij eenmaal erfgenaam zal worden van het vermogen, door hem aan zijne vrouw nagelaten. Aan de instellin gen van weldadigheid heeft hij vermaakt 450,000 mark banco, aan de Ham burger Kunsthalle 2000.000 m b.aan de acht boekhouders der firma, die weldra zal ophouden te heslaan205,000 m. h.aan ieder der bedienden eene zeer aanmerkelijke som, aan de weduwe van (leinrich Heine eenc jaar- lijksche toelage van 5000 fr. (vroeger genoot zij slechts 2500 fr); aan vele andere personen zijn lijfrenten gelegateerd. A3n bloedverwanten heeft hij bij wijze van Beschenken vermaakt een millioen m. b. Ten slotte heeft de overledene bepaald, dal alle inschulden lot een bedrag van 1500 m b. moeten worden doorgehaald; van grootere tot een bedrag van 40000 m. b. moet de vrijwillige afdoening worden ingewacht, zonder dat ooit op betaling uiag worden aangedrongen of deze zelfs gevraagd, terwijl die boven 40000 m. b. een jaar lang in portefeuille moeten gehouden worden. De Franltf. Post-Zeit. meidt dat te Verona door een Weener minia tuurschilder, den heer Heinrich Stohl, eene schilderij van Rafaël is ontdekt bij een kunsthandelaar. De bedoelde schilderij is de Madonna van Lorelto, welk beroemd stuk gedurende den eersten Franschcn inval in Italië was ve dweuen. MADRID, 15 Julij. De Epoca verzekert dat de aartsbisschop van Bur gos zijn ontslag bij de koningin heeft ingediend als gouverneur van den prins van Asturië. I i; i -: o v K De kiezersvereeniging Grondwet en Honing beveelt, ter vervanging van de heeren van Kaathoven en Tichler, tot leden van den raad aan, de heeren YV. C. ISacrl en N. II. de Graaf, en voor den heer Cock, die bedankt heeft, den lieer J. J. van Wensen. De kiezersvereenigiugen Nederland en Oranje en Vaderland en Oranje bevelen, in pin a I s van den heer Cock, mr. M. II. A. Lisman aan, en verder al de uitvallende leden De reden waarom Grondicet en Koning de heeren van Kaathoven en Tichler wil doen vervangen is waarschijnlijk, om eindelijk een heftig en hartstogtelijk element uit den raad te verwijderen, dat, ook in de regeling van gemeentebelangen, steeds aanleiding en middel zoekt om politieke partij schap te bevredigenom persoonlijken wrok te koelen en verouderde veeten in liet leven en wakker te houden. Dit is inzonderheid hel zwak van den heer van Kaathoven. Er zijn in den heer van Kaathoven vele eigenschappen, welke zelfs zijne grootste politieke tegenstanders weten te waarderen en te achten. Doch, zijne beste vrienden zullen, wanneer zij onbevangen willen oordeelenmoeten erkennen, dal de heer van Kaathoven lijdt aan eene chronisch geworden heftigheid en harlsloglelijklieid. Hetzij in den raad, heizij buiten den raad zijn oordeel uitsprekende men denke o. a. slechts aan zekere door hem onderleekende opstellen in deze Courant kan de heer van Kaathoven niet anders spreken of schrijven dan bits, kwetsend, personeel. Een hard woord kan in den mond van een publiek man soms een passend woord zijn, maar nooit anders dan bitse, kwetsende, harde woorden te bezigen, is in eene publieke betrekking een groot gebrek. Wal hebben de krenkende woorden door den heer van Kaathoven sinds jaren in den raad gesproken, wat heb ben zijne bitsheden jegens bijna elk die het niet met hem eens was, goeds uitgewerkt? wat hebben zij goeds uitgewerkt voor de gemeente? wal heb ben zij zelfs goeds uitgewerkt voor de partij als wier speciale lasthebber in den raad de heer van Kaathoven zich schijnt aan te zien? Heftigheid en hartsloglelijkheid zijn zekerlijk de fouten van den heer Tichler niet. De heer Tichler is spaarzaam in woorden en nog spaarzamer in argumenten. De heer Tichler. gekozen als partijman, om de partij van den lieer van Kaathoven te helpen schragen, schijnt te meenen, dat zijn j mandaat medebrengt getrouw het consigne zijner hoofdmannen te volgen en j te voteren in den geest waarin zij gesproken hebben. Wij herinneren ons nietof de heer Tichler zich ooit verstout heeft een afwijkend oordeel te hebben; de kiezers zullen zich even weinig herinneren, wat de lieer Tichler als lid van den raad ooit gezegd of gedaan heeft, dat hem, in het belang 1 der gemeente, de onderscheiding cencr herkiezing kan waardig maken, en wij zijn toch nu de tijden voorbij, dat men iemand alléén daarom herkoos omdat hij aftrad en hel zoo hard zou wezen een aftredend lid niet weder te kiezen. De heer van Kaathoven is de sprekende gepersonifiëcrde verbitterde en verbitterende hartstogt, en de heer Tichler is zijn trouwe, stille tnedgezel die stemt gelijk gene gesproken heeft. Het is dus consequent den schild knaap met zijn ridder te laten gaan. Er is Ie meer reden te onderstellen, dat in de heeren van Kaathoven en Tichler Grondwet en Koning het element der blinde heftigheid en der poli tieke partijschap uit den raad heeft willen verwijderen, wanneer men let op de kandidatenwelke zjj in hunne plaats voorgesteld heeftin verband met de uitvallende leden wier herkiezing zij aanbeveelt. De heer de Moen b. v. behoort zekerlijk niet lot de liberale partij. Doch hij behoort lot de bekwaamste en in gemeentezaken meest onbevooroordeelde leden van den raad en dit motiveert volkomen zijne verkiezing. De heeren Baert en de I Graaf hebben zich in de verschillende betrekkingen vroeger door hen bekleed en in die welke zij nog bekleedcn door grooter. ijver en naauwgezelheid ouderscheiden. Het is niet noodig hunne hoedanigheden van versland en j hart hier op te vijzelen of getuigschriften aan hen af te geven. Zij zijn bekend aan die hen kennenen zij die hen niet kennen kunnen er van geïnformeerd wordenzoodra zij er naar onderzoeken. Doch hierop mag i en moet men wijzen, dat zij aan kennis en belangstelling in de zaken der gemeente bezadigdheid pareneene eigenschap vooral Ie waarderen jn eene j vergadering waar tol nu toe partijschap zoo dikwerf het oordeel beheerschte en de onbeduidendheid bij voorkeur werd vooruitgeschoven, wanneer zij slechts zich wilde aansluiten en hare stem geven aan hetgeen het hartstog- I lelijk element wcnschle door te drijven of tegen te houden, i De door Nederland en Oranje en Vaderland en Oranje aanbevolen kan didatuur van den lieer Lisman, zal wel algemeen met groote bevreemding vernomen zijn. Men mag onderstellen, dal deze kiezersvereenigiugen door die keuze den heer Lisman een slechte dienst bewezen hebbengelijk zij er hare eigene consequentie zeer mede in verdenking brengen. De heer Lis man is vóór eenige jaren door zijne eigene partijdoor dc conservativen nil den raad verwgderd en vond sedert, bij verschillende gelegenheden, een bepaalden tegenzin bij dc burgerij om er hem weder eene plaats in te ver schaffen. YVelke redenen van publiek belang thans zijne keuze wensche- lijk zouden maKen, zal niet ligt iemand gissen. Welke redenen heeft men om te veronderstellen, dat de burgerij thans even zwak zal zijn als de kie zersvereenigiugen en, deze in hare inconseqttentiën navolgende, den man, dien zij vallen deed en herhaalde malen weigerde weder op te rapenthans weder zal inhalen, omdat dit het welbehagen is der heeren van Neder land en Oranje en der heeren van Vaderland en Oranje? Indien het be lang dezer heeren hun belang van het oogenblik medebrengt een ele ment van kerkelijke partijschap in den raad te brengen en de elementen van politieke partijschap er in te behouden, is de kandidatuur van den heer Lisman verklaard. Maar deze motiven der conservative kiezersvereenigiugen zullen, naar men mag verwachten, niet dc motiven der burgerij wezen, die deze onvruchtbare haspclarijen reeds lang moede is. Ook hier is de kandi datuur van den heer van Wensen, die gcenerlti vijandschap komt vertegen woordigen zekerlijk het meest iu het publiek belang der gemeente. Dat de burgerij hel oude gehaspel, het krakcelen ttisschen raadsleden, het tegenover elkander stellen van vijandige persoonlijkheden moede is, is onder anderen gebleken bij de laatste verkiezing. Onze kiczersvercenigin- gen mogen den raad beschouwen als eenc kampplaats, waar elke van hen zijnen strjjdlusligsten haan zendt om den haan van zijnen buurman te be vechten, het groote publiek begint deze vertoöning even onpassend als vervelend te vinden. Het groote publiek wil zijne belangen niet langer zien ten offer brengen aan den strijd van persoonlijke autipalhiën en beschouwt niet hem als het beste en ijverigste raadslid die binnen een jaar de meeste en dc bitterste hatelijkheden gezegd heeft. Raadsleden die niets dan de vijandschap van verleden jaren vertegenwoordigen kunnen aan Leyden veel kwaadmaar niets goed doen. Van deze elementen vooral moet de raad gezuiverd worden. Het belang der stad eisclit hunne vervanging door ver standige en bezadigde lieden, die komen om de zaken der gemeente en niet hunne persoonlijke grieven of de grieven hunner partij voor te staan. En men mag aan Grondicet en Koning dank welen, dat zij in dc heeren Baertde Graaf en van Wensen de aandacht op zoodanige mannen als de raad behoeftheeft gevestigd. N". 83 der Lajdsche Courant van Woensdag 5 Julij jl. kwam mij toe vallig eerst laat in handen. Onder de rubriek Ingezondenlas ik eenc nieuwe redactie van den laatstcn regel van het 5,le couplet van het door mijn vader geschreven volkslied. Aan die nieuwe redactie zag ik tevens dc verklaring toegevoegddat haar steller eene andere lezing, dan de zijne, voor onzin hield, »die wel eens in rederijkerskamers werd opgedreund, »doch die hij nu ooktol zijne verwonderingin de feestrede van den 27sten Jtinü zag afgedrukt." Ik acht mij ongeroepen om gemelden laatstcn regel van het 5de couplet, van bedoeld lied, tegen den steller der nieuwe lezing, te verdedigen en zulks te minder vermits er woorden en daden zijndie zich zelve verdedigen; maar ik geloof niet al te onbescheiden te wezen, wanneer ik den cast.gator verklaar: dat ik, in 't bezit van mijn vaders na gelalen papieren, waaronder een belangrijke reeks exemplaren van hel volks lied zich bevindt, aanvangende met liet jaar 1817, nogtans in geen enkele d-rzelve gelezen heb, wal hij als de eenige ware woorden opgeeft, maar alleen die welke door hem als onzin werden gequalificeerd. L. 13 Julij 1865. TOLLENS.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2