LEYMCHE COURANT. 18G5. MAANDAG 17 JULIJ. N". 88> De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. t. BIMENLANDSCIIE BEHH1TKN. LEYDEN15 JuliJ. Na den afloop van de tweede zitting der algcmecnc vergadering der maatschappij ter bevordering van nijverheid, vercenigden zich, gelijk wij reeds niet een enkel woord gemeld hebben, hh. directeuren, afgevaardigden en vele leden aan eenen geineenscliappeiijken maaltijd op Zoinerzorg. De zaal was daartoe op eenc uiterst smaakvolle wijze ingerigt, en ook de tafel trok door de nette rangschikking van hel geheel hijzonder de aandacht; vooral viel daarbij in het oog het prachtige middenstuk, voor den zetel des voorzitters geplaatst, waarbij hem en de nijverheid hulde werd gebragt. Er heerschte onder de aanwezigen een gulle en hartelijke toon, en met geestdrift werden onderscheidene feestdronken ingesteld en toegejuicht. Aan den koninklijken beschermheer werd daarbij in de eerste plaats hulde ge bragt. Namens directeuren en afgevaardigden werd bij die gelegenheid den voorzitter, den hooglecraar van der Boon Mescheen keurig album aange boden, bevattende eene verzameling hunner photographische portretten, voor welk bewijs van hoogachting door den voorzitter op eenc hartelijke wijze dank werd betuigd. Na den afloop van het diner bleef men nog eenigen tijd in den tuinwaar zich vele leden van de onderscheidene sociëteiten dezer stad hadden vereenigd, gezellig bijeen, liet diner is geleverd door den in zijn vak gunstig bekenden heer J. M. Couvée, alhier. Gisteren morgen hebben een aantal afgevaardigden zich naar Katwijk begeven, om de sluizen aldaar te bczigligcn. Door het bestuur van Rijn land was niets verzuimd wat strekken kon om den bezoekers die bczigti- ging gemakkelijk te maken en hun een juist denkbeeld van de werking der sluizen te geven. Van daar werd nog een rijtoer door de omstreken, over Wassenaar en Valkenburg, ondernomen en vervolgens op het badhuis le Katwijk hel diner gebruikt. Aan den avond van dien t'ag woonden nog vele afgevaardigden en leden het concert bij, dat door het muziekgezelschap Vermaak door toonkunst" op Zomerzorg werd aangeboden. Bij heerlijk weder werden daar ouder het genot eenei goed uitgevoerde muziek nog eenige aangename oogenblikkcn doorgebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 120 personen. Naar men verneemt is de wet tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, op den 7den dezer door den ko ning geleekend en gisteren uitgevaardigd. liet hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland heeft twee adressen bij de tweede kamer ingediend, houdende bedenkingen legen het wels-onlwerp tot regeling van het toezigt op het gebruik van stoomtoestellenen tegen dat tot regeling van het toezigt by het opriglen van fabrieken, trafieken en andere inriglin- gen. Het verzoekt, dat de door de vereeniging wenschelijk geachte wijzi gingen in de beide ontwerpen worden gebragt. Door de synode der Ned. herv. kerk is gearresteerd het reglement voor het fonds der Ned. herv. kerk ter voorziening in de geestelijke be hoeften van hare gemeenten. Dit reglement wordt door de Kerk. Cour. medegedeeld. Vooreerst zal een vierde gedeelte van de jaarlijks inkomende bijdragen gevoegd worden by hel bereids ingeschreven kapitaal van ƒ15000. Bij de Ned. herv. gemeente te Zuilichem is tot predikant beroepen ds. Stuffken, pred. te Giessen en Kjjswjjk; brj die van Streefkerk de cand. N. van Klaveren; bij die van Oostwolde de cand. A. E. Coolhaas van der Woude; bij de rem. ger. gemeente te Waddingsveen de proponent G. van der Pot. Te Zierikzee is in den loop dezer week de jaarlijksclie algemeenc ver gadering van het Ncd. onderwijzers genootschap gehouden. Te Rotterdam had Dingsdag II. de jaarlykschc vergadering van iiisliluteurs plaats. Eergisteren had te Bodegraven een hevige brand plaats, ongeveer 800 ellen van het fort de Wierikkerschans. De brand moet ontstaan zijn in een hooiberg, van waar hij met zooveel kracht op de belendende boerenwoning oversloeg dal deze in zeer korten tijd in de ascli lag. De officieren en man schappen der bezetting hebben veel tol de blussching van den brand bijgedragen. Maandag II. viel van de stoomboot, tusschcn Rotterdam en Maassluis varende, een persoon in liet water en verdronk. Zijn pet, die hem van hel hoofd woei, willende grijpen, had hij zich te veel voorover gebogen. Zatur dag II. was hij van eenc Oost-Indische reis herwaarts gekeerd. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten tot opheffing der dinische school aldaar. Tc Amsterdam is eergisteren brand ontstaan in de lakkerswerkplaats van de fabriek van metaalwaren van .1. T. Scholte in de Planlaadje. In weerwil van de werking van zeven spuiter., is het schoone magazijn, als mede de nieuwe nog niet geheel voltooide fabriek, uitgebrand. Woensdag II. had tusschen Ritzumazijl en Dcinuui het volgende plaats. De Franeker trekschuit werd daar ingehaald door een ander schip, dat te Leeuwarden koeijen zou laden. In bel eerste bevonden zich drie Duilschc grasmaaijers, die vrolijk zaten te zingen. Dit scheen een zoon van den schipper van het andere vaartuig te hinderen, althans hij wierp cenig water naar hen toe. Een der grasmaaijers sloeg daarop met zijn stok naar den jongen, hetgeen den schippersknecht aanleiding gaf met een ijzeren werk tuig er op in te slaan. De andere grasmaaijers wilden toen voor hunnen makker partij trekken, waarbij twee van de drie over boord sloegen en een hunner, ondanks de spoedig aangcbragle hulp, dood werd opgehaald. De knecht en de zoon des schippers zijn in verzekerde bewaring genomen. De gcp. wachtmeester Teeuwendie, bij gelegenheid van liet feest al hier op 27 Jutiy II., het vaandel van het nieuwe zilveren kruis bij den optogt heeft gedragen, heeft van Z. K. H. prins Frederik eene zilveren ta baksdoos met toepasselijk opschrift ontvangen. 'sGRAVENUAGE, 15 Julij. Door Z. M. is de kolonel der artillerie van liet leger in Ncd. Indid N. H. W. S. Whitton, benoemd tot generaal-majoor bij dat leger. Voorts beeft Z. M. goedgevonden te benoementot 2de» luit. bij hel wapen der infanterie bij liet 2dc reg. J. T. le Maire en 11. A. Calkocif; bij het 4dercg. C. J. 11. Wieling en C. VV. Quirin de Flines; bij liet 6dc reg. C. W. van Suchtelen,- J. Doornbos en F. J. Raehcl; bij het 8ste reg. G. J. Couvce; lot 2dc™ luit. bij het wapen der cavalerie, bij het 15,« reg. dragonders E. II. 11. baron van der Duynbij het 3de reg. dragonders II. M. Werner; bij het 5de reg. dragonders J. R. A. 11. Higly; lot 2df" luit. bij het wapen der artillerie, bij iict reg. veld-artilleric Kromhout en II. Serelbij het l8tc reg. vesting-artillerie J. von Heulen, R. A. M. Spengler, VY. J.G. van der Veur en G. A. Wirix; bij hel 2de reg. vesting-artillerie W. G. L. F. F. van lloogeubuyzebij hel 3de reg. vesting-artillerie G. J. V. Vinkhuizen J. W. F. A. van Hees, E. J. I. C. van Bacrle en II. W. van Rliijn; tot 2dec luit. bij liet corps ingenieurs, mineurs en sapeurs J. Scliolicns, G. Wit- icveen, A. E. Andre' de la Porie, II. van 't Sant en G. J. de Jongh, allen kadettenherkomstig van de kon. militaire akademie. De luit. ter zee 2de kl. L. A. Dittlof Tjassens, laatst behoord heb bende tot het eskader in O. 1. eu thans in Nederland teruggekomen, is op non-activiteit gebragt. Heden heeft aan het ministerie van buiten), zaken een conferentie plaats gehad van de gemagtigden der Fransclie, Engelsche, Belgische eu Nederlandsche regeringen tot verdere regeling van het suikcrtractaat. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn behandeld en m-'t algemcene stemmen aangenomen de volgende wets-onlwcrpen1*. die tot naturalisatie van onderscheidene personen; 2°. dat lot onteigening van percelen ten behoeve van de Hoofdwijk in Luiten, een zijtak der Dedems- vaart; dat tot bekrachtiging van sommige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noordhollandsclien spoorweg; 4°. dat tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1864. Voorts werden nog de con clusion der verslagen van verschillende commission van onderzoek behan deld eu eenige rapporten uitgebragt. In de zitting van heden is met algemecne stemmen aangenomen de ont- werp-begrooting voor liet fonds voor de koopprijzen der domeinen voor 1865. Tegen Maandag zijn aan de orde gesteld liet wets-onlwerp tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Willemsdorp naar Dordrecht en eenige andere ontwerpen. In den afgeloopcn nacht is alhier overleden dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, in leven archivaris van het rjjk, ridder der orde van den Ncd. Leeuw, officier der Leopoldsorde van België. Hij was den 28slcn Febr. 1810 te Amsterdam geboren en had alzoo den ouderdom van ruim 55 jaren be reikt. Eene ernstige ongesteldheid van slechts weinige dagen maakte een einde aan zijn werkzaam en nuttig leven. Naar men verneemt heeft ds. J. A. Schuurman, alhier, voor het beroep naar de Herst. Evang. Lutli. gemeente te Amsterdam bedankt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELA» LONDEN 13 July. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Dingsdag 11. een bezoek af gelegd bij de voormalige koningin van Frankrijk Maria Amalia. Des namid dags bragt II. M., benevens de prins van Oranje, een bezoek aan den prins en de prinses van Wallis. Donderdag woonde 11. M. een schitterend diner bij dat door den hertog van Cambridge werd gegeven; de prins van Oranje, de prins en prinses van Wallis en de prins en prinses van Saksen-Weimar waren daarbij tegenwoordig. De berigten omtrent den uitslag der verkiezingen luiden over het ge heel gunstig voor de liberale partij; er zijn 286 keuzen bekend; 184 daar van zijn op liberalen, en 102 op eonservativcii gevallen; de liberalen hebben 18 plaatsen in hel lagerhuis verloren, maar daarentegen 24 gewonnen. Doch de verkiezingen op het platte land, welke het laatst bekend worden, zijn doorgaans gunstiger voor de conservative partij dan die in de sleden. Een groot gedeelte der timmerlieden heeft het werk gestaakt, aangc- zien men hun verzoekom liet loon met 3 shillings 6 d. per week te ver- hoogenniet heeft ingewilligd. De werkbazen hadden er in toegestemd om na den Ist™ Jan. hun loon te verhoogen, waarmede geen genoegen geno men werd. De monniken der orde, door broeder Ignatius te Norwich geslicht, zijn dezer dagen in verzet gekomen tegen de gestrenge voorschriften waar aan zij onderworpen zijnen waarop onlangs de kroon is gezet door een nieuw voorschrift van den broeder, om zevenmaal het plaveisel te kussen j en niet de tong een kruis in het slof le maken. Zij hebhen de meubelen hunner cellen verbrijzeld, broeder Ignatius eenparig afgezet en, in gertiimen tijd niets anders gebruikt hebbende dan water en luood cn groenten in zout gekookt zich op ossenvieeschale, enz. vergast. De aartsbisschop van

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1