Per Telegraaf. Slooping van Stadspoorten. fiurgcrltjfcc Jsjfaitb. VEREENIG1NG VOOR CHRISTELIJKE GELAMEN. EVANG ELIE-PREMKÏIVG In de gemeente Noidan, dep. Cole d'Or, is dezer dagen brand ont staan, waardoor 40 lunzen eene prooi der vlammen zijn geworden. De schade wordt op 200,000 fr. geschat. De verwersgezellen te Lyon, die het met hunne patronen niet eens konden worden, hebben eene maatschappij gevormd met een kapitaal van 100,000 fr.om de verwerij op eigen kosten uil te oefenen. Ieder arbeider der maatschappij ontvangt 4 fr. loon per dag. De zuivere winst wordt voorshands bij het kapitaal gevoegd om aan de onderneming eene grootere uitbreiding te geven. De Fransche pakketboot Lafayette, die een gedeelte der passagiers van het in volle zee vergane Amerikaansche schip IVilliam Nelson gered heeft, is den 6de° dezer te Havre binnengeloopen. De ongelukkige passagiers waren bijna allen landverhuizers, die zich naar New-York wilden begeven. De kapitein heeft omtrent de oorzaak van dit onheil het volgende medege deeld: Den 2den Jnnij verliet ik Antwerpen met eene lading van 600 ton rails en andere goederen benevens 450 landverhuizers en zette koers naar New-York. Den 26sten Junij ten half een ure vernam ik dal mijn volk, bij het bereiken van het schip, brand daarin gesticht had. Hoewel ik al wat mogelijk was deed om het vuur meester te wordennam hel weldra zoo de overhand, dal ik last moest geven de vier booten in zee te brengen. In de onbeschrijfelijke verwarring, die aan boord bestond, sprongen zij die het eerst gereed warendaar in. Aan boord gebleven zijnde was ik weldra door de vlammen omringd en genoodzaakt in zee te springen, waar ik door een der booten opgenomen werd. Mijn schip geheel aan de vlammen prjjs gegeven, het geschreeuw mijner ongelukkige passagiers, die verbranden of verdrinken moestenzonder dal ik hen heipen kon het was verschrikke lijk! 's Morgens 4 ure was niets meer te zien! P tl UI S S ES. BERLIJN 11 Julij. Naar mén verneemt is de regering voornemens twee leden van de ka mer wegens hunne gehouden redevoeringen geregtelijk te vervolgen. De ministeriele Nordd. Allg. Zeil.gewagende van het gerucht aan gaande het houden van een Europeesch congres, zegt dat het bcrigt daar omtrent nog niet officieel bevestigd is, maar geeft als haar gevoelen te ken nen, dal by de tegenwoordige gesteldheid van Europa, het plan van een congres thans zeer veel meer kans zou hebben om te slagen dan vroeger. Naar men uit Gothenburg meldt, heeft men bij den brand te Karl- stadt de gelden en papieren van waarde met de boeken der bank gered, maar de spaarbank heeft alles verloren. De hoofdkerk en alle andere voor name gebouwen der stad zyn een puinhoop. Ook dc gevangenis heeft men niet kunnen behouden; de gevangenen heeft men in tijds naar elders kun- neïi vervoerenmaar men weet niet met zekerheid of het gerucht waarheid is, volgens hetwelk de befaamde giftmenger Lindbackvroeger predikant aldaar gebruik heeft gemaakt van de beslaande verwarring en zich aan de justitie heeft weten te onttrekken. Uil Warschau meldt men dat er in Polen eene ligting is bevolen tegen November aansl., t. w. 5 man van de 1000 zielen en 1| van de 1000 voor de achterslalligcn. 's GHAVF.NHAGE13 July. In de zitting van de prov. stalen van heden zyn de aan dc orde gestelde werkzaamheden afgedaan. De begrooting is aangenomen. Dc beslissing omtrent hel verleencn eener subsidie aan de hh. Bredius c. s voor den aanleg van den Merwe- en Waalspoorweg, is uitgesteld. De vergadering is daarna gesloten. BRUSSEL, 12 Juljj. De heer de Chazal is tot twee maanden en de heer Delact tot drie maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete veroordeeld. De getuigen zijn vrijgesproken. MADRID, 12 Julij. Niettegenstaande den tegenstand van dc geestelijk heid is de erkenning van het koningrjjk Italië door Spanje als eene be paalde zaak te beschouwen. lACEZOABEA, De Redactie van de Leydsche Courant had de goedheid in het begin van het jaar, een vertoog van mijne hand tegen het sloopen van de Leidsche poorten in haar geacht blad op te nemen. Welligi kan zij besluiten om hare lezers op dezelfde wijze bekend te maken met de inleiding, die ik aan dat Vertoog heb laten voorafgaan, toen ik het, met enkele toelich tende aanmerkingen, bestemde voor de Bouwkundige Bijdragen, uitgegeven door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunstin welker 5e st. dl. XIV, het onlangs'verschenen is. »De loop der gebeurtenissen, de gewijzigde toestanden en omstandigheden waaronder wij leven, brengen mede, dat de bijzonderheden, die vroeger de uitwendige vereischlen waren, waardoor de steden zich kenschetsten, van lieverlede verdwijnen. Verdedigingswerken, wallen, bolwerken en grachten worden onnoodig; afsluiting en sluit bare toe- of doorgangen zijn geen ver eischlen meeral wat belemmert tracht men uit den weg te ruimenen de tijd nadert, waarop een bloeijend dorp, eerder dan menige plaats die thans zich op dien hoogeren titel verheft, met den naam van stad zou mogen onderscheiden worden. De wallen worden geslecht, de buitengrachten ge heel of gedeeltelijk gedempt, vrolijke buitenwoningen en lusttuinen rondom, vooral in den omtrek der groole toegangen en hoofdwegen aangelegd, en ongemerkt als hel ware ziet de reiziger of wandelaar uit de stille rust van het vrije veld, lusschen de van lieverlede elkander al meer naderende ge bouwen zich verplaatst in de bezigheid en de drukte van de met huizen digt aaneengesloten en beperkte straten, pleinen en plaatsen, die voor het inwendige nog de kenmerken der vroegere steden hebben behoudenen ze ook wel zullen blijven bewaren. »Wij willen het goede niet ontkennen, dat met al die veranderingen en wijzigingen gepaard gaal, of daarvan het gevolg is of worden kan; maar wij wenscheu ook het oog niet te sluiten voor de schaduwzijde welke de zaak heeft, en die door velen, bij gedachtelooze navolging of eenzijdige op vatting, hier en daar wel wat al te zeer wordt voorbijgezien. Maar al te zeer vergeet men bij onze bouwkommissiëndat de zoogenaamde verfraaiin gen en vernieuwingen gepaard gaan met vernietiging van gebouwenwier verlies om meer dan eene reden te betreuren is, en wier gemis in tateren tijd bezwarende getuigen kan doen opkomen wanneer de beschuldiging van wandalisme tegen onze sloopendc gemeentebesturen zal worden ingebragt. Maar al te zeer zal men later hel zich beklagenwanneer men hier en daar elders nog een oud bastion, een verdedigingstoren, eene den stijl harer stichting bewarende poort, belangrijk zoowel om haar zamensiel als om haar schilderachtig uiterlijk, ontuioeten dan ondervindt, hoe men de ge legenheid heeft laten voorbijgaanom hetgeen van het voorgeslacht aan de toegangen zjjner stad was overgebleven, nog langer tot de nakomelingschap te laten sprekenen in een bevallig verband te brengen lol de daar neven of rondom verrijzende nieuwere bouwwerkenof met de ontwerpen van aanleg overeenkomstig de behoeften, den smaak en dikwijls ook de luimen van het thans levend geslacht. »Met leedwezen heb ik in de stad mijner inwoning nagegaan, hoe van lieverlede de lust voor de hier bedoelde, zoogenaamde verfraaijingenverbe teringen en vernieuwingen in den laatsten tjjd is toegenomenhoe de stem van velen, die hel oude niet zoo onvoorwaardelijk wilden prijsgeven, ver doofd geworden is, terwijl zelfs geene pogingen beproefd worden, om van dat oude te behouden wat mogelijk is, en het dienstbaar tc maken tol hetgeen zich voor hel oog en voor de verbeelding aangenaam kan voor doen. Ik achtte mij slecht verantwoord, wanneer ik van mijne zijde de aandacht mijner siadgenooleu niet op het onderwerp trachtte te vestigen, en meende daartoe mij het best te kunnen bedienen van de Leydsche Cou rant, wier uilgever mij daartoe, in de nommers van 25 en 27 Januarij en I February jl.de noodige ruimte wel heeft willen beschikbaar stellen. Maar het komt mij niet onwaarschijnlijk voor, dat ook in andere sleden de zaak wel ir. de aandachtige overweging mag worden aanbevolen van ge meentebesturen, bouwkommissiën, bouwmeesters en van allen, die in de geschiedenis van ons land, van onze vaderlandsche bouwkunst belang stel len; die niet zoo geheel en al en onbesuisd willen wegruimen en vernieti gen wat uil vroeger tijden tot ons spreekt, wal eenmaal getuige was van de daden, het leven, de lotgevallen van het voorgeslacht. Ik nam daarom de vrjjheid ook aan dc redactie der Bouwkundige Bijdragen voor mijn ver toog een plaatsje in haar tijdschrift te verzoeken, in de hoop, dat hetgeen daarin misschien van toepassing mogt zijn voor andere steden, ter kennis kome van de leden onzer maatschappij en in de eerste plaats van de kor- respondenten, die, door het geheele land verspreid, hunnen invloed zooveel mogelijk en noodig kunnen, en zeker ook wel willen doen gelden." Uil het verslag van eene der laatst gehouden raadsvergaderingen en het geen daarin met betrekking tot de Morsclipoort (van wege de Kamer van Fabricage, zoo ik mij wèl herinner) gezegd is, wordt de vrees voor het behoud van die en de overige nog aanwezige stadspoorten niet verminderd. Ik durf mij ook niet vlejjen met het uilzigl, dat mijn verloog op het lot dier gebouwen eenen door velen met mij gewensclilen invloed zal oefenen; al werd mij ook kort na het verschijnen van de bedoelde drie artikels in deze Courant door meer dan e'e'n lid van den gemeenteraad verzekerddal wanneer ik vroeger tegen de sloopingsplannen gewaarschuwd hadde zaak wclligt eene andere wending zou genomen hebben. Mogt inlnsschen mijn verzet alzoo door de tegenwerping of uitvlugl van het (altijd van mijne zijde onwillekeurige) te laat krachteloos zijn gebleven, voor zoover liet de reeds gesloopte poorten betreft; het kwam dan toch nog in tijds om die uilvlugt met betrekking der nog overgeblevene af tc wijzen. In ieder geval kan ik er mij op beroepen, wanneer dit mij later noodig mogt voorkomen, of het kan strekken om het onderwerp in de belangstellende aandacht van Lcideus burgerij levendig te houden. Leiden, in de 7e maand van het LEEMANS, tweede Poortensloopingsjaar. Van 6 tot en met 13 Julij 1865. BEVALLEN: N. Marbus, geb. Breedijk, I). G. van Leeuwen geb. van Elk, D. tweel. G. Wassenaar, geb. van Oosten, D. M. M. Kuiper, geb. Scheuer, D. E. Speet, geb. Sorters, 7,. J. llarteveltgeb. lluygens, Z. G. Sieratgeb. KoppescliaarZ. E. M. van der fleyden geb. de Ridder D. C. Flippo, geb. Segaar, D. W. II. Taverne, geb. den Os, D. M. Frank- hnyzen geb. de TombeZ. J. J. Sleysergeb. TrapZ. L. Franken geb. Aniba, D. C. J. Oostveen, geb. Dullemond, D. W. C. Gressie, geb. Niett- wenhoven, D. J. K. Favicr, geb. van der Heide,Z. S. Hessinggeb. de Kier, D. M. Nietiwenburggeb. Flaman, D. A. M. Del Baeregeb. van SantenZ. GEHUWD: H. W. Marks, jm. en E. M. van Riet, jd. 11. Knol, jm.cn W. van der Walle, jd. H. Schramp, jm. en C. A. Termeer, jd. II. van Noord, wedr. en C. S. Saris, wede. C. Spaanderman, wedr. en J. Koet, wed'. OVERLEDEN J. T. F. L. Vogelvanger, 29 j. M. van Leeuwen geb. Ouds- lioorn, 34j. V. Oudejans, Z.13 d. C. Wolf, geb Schreurs, 52 jJ. M. Cobetgeb. Oliphant50 j. G. Rnhlgeb. Lepelaar 23 j. J J. Voorzaal 52 j. M. Springer, geb. van Tol66 j. M. van der Rcyden D.ruim 4 m. J. van Duuren, D.17 d. J. M. Ileitmann, 33 j.D. Kenbeek Z.bijl a II m. C. SlegtenliorstD.bijna 7 m. D. dc Leef, 46 j. B. P. Taylor bijna 6 m. P. Wyland39 j. E. M. KeereweerD bijna 3 m. C. C. Ne- lissen, D.10 w. G. Wyling, geb. Jansen, 69 j. Jila Elisb Schuddemat, 81 j. CathaJoha Remmé, 37j. J. den Os, D., bijna 6m.-J.G.L Quant, 31 j. 85ïs" Staat s-Eotcr ij. Trekking dar Vijfde Klasse. 3de Trekking. N». 9989 een prjjs van 2000. N". 12869 een prijs van ƒ1500. Ncs. 7888 en 12803 ieder een prijs van ƒ1000. 4de N». 14862 een prijs van ƒ100,0.00. Nos. 1028 en 4587 ieder een prijs van ƒ1000. ADVEItTEATIEA. Heden beviel voorspoedig van eenen Zoon A. M. van SANTEN, geliefde Eclitgenoote van Leyden, 11 Julij 1865. J. I. DEL BAERE. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden, betuigen dc Ondergetcckenden hunnen opregten dank. Dr. J. C. KIST. Leyden, 12 Julij 1865. M. R. KIST, Creygdton Becquer. Langs dezen meer gebruikelijke!) weg betuig ik, ook namens myne Vrouw en Kinderen, aan Vrienden, zoo binnen als builen deze stad, onzen harle- lijken dank voor de iele blijken van belangstelling mij gedurende mijne ziekte betoond. Leyden. P. BLAAUW. op ZONDAG 16 Julij 1865, des avonds ten zes ure, door U'. E. A. ZIBLI, Pied. te 'sHage. 7.AA1.Noordeinde.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3