LEÏDSCHE COURANT. VRIJDAG 14 JULIJ. STADS-B RIGTEN. HErTije. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden 7V°. 12 blad 14) der Handelingen van den Gemeenteraad. SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te wetendal de Com- I missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den llde» April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van, en beslissen omtrent de j redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, j op Vrijdag den 218len Julij aanstaande's namiddags te half zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de zoodanigcnwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1831 lot 1839 ingesloten; 3». zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4». degenen die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataillon om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; 5°. degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot de Nacht- of Brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen op bovengcmelden dag al ware het, dat bij hen geen oproepings-billet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclamen uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28sten Junij 1828 Staats blad N°. 42), voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing iu de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden 13 Julij 1865. v. PUTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de be reids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, van den 11 tot den 18 Julij. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1865 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de lettert). Burgemeester en Wethonders voornoemd Leyden, 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 [Gem.- blad n». 9) en art. 8, 2d' alin., der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 Gem.-blad n°. 12); Doen te weten, dal lot het laten i« schrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid la ger onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der lsle klasse, voor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lstc klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breêstraat tegenover het Stadhuis voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat voor die der 2de klassevoor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat, naast de Waalsche kerk, en wel van den 3de™ tol en met den 15df" Julij e.k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tol negen uren, en op Woensdag en Zalurdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 29 Junij 1865. v. PUI TRAMMER, Secretaris. BÏNNEKLANDSÜIIK KK lil li TEN. LEYDEN 13 Julij. Gisteren werd in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Alge meen het nijverheids-congres gehouden, dat gewoonlijk plaatsheeft tusschen de eerste en tweede zitting van de algemeene vergadering der Ned. maat schappij ter bevordering van nijverheid. De voorzitter, de hoogleeraar van der Boon Mesch, opende die bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij haar doel in hel licht stelde. In die bijeenkomst kon ieder zich vrij be wegen uien was niet gebonden aan eene bepaalde lastgeving of aan punten van beschrijving en men kon alle onderwerpen die met nijverheid, fabriek wezen, handel, landbouw enz. in verband staan overwegen. Nadat de secretaris vervolgens mededeeling had gedaan van de ingekomen stukken en monsters verdeelden de leden zich in de bepaalde afdeelingenen namen de werkzaamheden een aanvang. Van de Iste afd. (landbouw) was voor zitter prof. H. C. van Hallsecretaris de heer dr. L. Mulder; van de2deafd. (kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken) was voorzitter prof. von Baumhauer, secretaris de heer P. Brouwer Az.van de 3de afd. (koophan del, zeevaart en visscherijen volkshuishoudkunde en statistiek) was voor zitter dr. L. Ali Cohen, secretaris de heer mr. F. N. Sickenga. Verschil lende, waaronder hoogst belangrjjke onderwerpen werden ter sprake gebragt en eenige mededeelingenvan verschillenden aard, door de leden gedaan. Wegens gebrek aan tijd moest de behandeling van enkele aan de orde ge stelde vragen tot eene volgende gelegenheid aangehouden worden. Des na middags van 6—8 ure en heden morgen van 9—11 ure zijn weder vereenigde zittingen gehoudenwaarin de verslagen van het verhandelde in de afdee lingen werden uitgebragt, hetgeen nog tot eenige beraadslaging aanleiding gaf. Door den voorzitter werd daarop het congres gesloten. Na afloop van hel congres werd de tweede zitting van de algemeene ver gadering gehouden. De iu de vorige zitting benoemde commissien bragten achtereenvolgens hare rapporten uit. Dat van de commissie voor de reke ning en de begrooting werd aangenomen, nadat op voorstel van den voor zitter besloten was voor het museum van Ned. O. en W. I. grondstoffen op de begrooting een post pro memoria uit te trekken. Ook de rapporten van de commissie voor landbouw, die voor kunsten enz. en die voor koop handel enz. werden aangenomen. Ten gevolge hiervan worden uitgeschreven de volgende nieuwe prijsvragen: n°. 2 (vergelijkend verslag omtrent de uit komsten in Nederland van zuivclproductie van ongehoornd tegenover gehoornd vee) en n°. 4 (de doelmatigste en meest standhoudende kleurstoffen voor muren of plafonds), en worden van de prijsvragen, waarvan de termijn van beantwoording met September 1864 is verstreken, op nieuw uitge schreven: n\ 543 (eene naauwkeurige landhuishoudkundige beschrijving van eene provincie in Nederland), 545 (handboek voor de beteeling van nieuw ingedijkte en drooggemaakte polders) 546 (vijfentwintig stukjes voor den landbouw), 552 (katoencultuur in de 0. en W. I. bezit tingen), 539 (geschiedenis der Nederlandsche kustvisscherjj) en 551 (verbe tering van arbeiderswoningen), en wel, de nommers 543, 545 en 552 uit gezonderd, met meerdere of mindere wijziging of veranderde redactie. Tot directeuren werden gekozen de heeren J. P. A. Frangois, te Rotterdam, mr. J. 11. Schober, te Utrecht, en A. P. Ledeboer, te Tilburg, en tot voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer dr. G. Simonswelke alle, met uitzondering van den heer Ledeboer, die afwezig was, zich, onder dankbetuiging voor de vereerende onderscheiding, bereid verklaar den de betrekking, waartoe men geroepen werd, te aanvaarden. Het bepalen van de plaats, waar de volgende algemeene vergadering zou gehou den worden, behoefde geen punt van behandeling uit te maken, daar vol gens de wet Haarlem als zoodanig was aangewezen. Voor de tienjarige weisherziening werden aangewezen de departementen Utrecht, Amsterdam, Rotterdam, Leyden, Deventer en Haarlem. Het rapport van de jury van beoordeeling voor de tentoonstelling werd ingebragt en in handen van di recteuren gesteld. De voorzitter sloot de vergadering met den afgevaardigden voor hunne trouwe opkomst en medewerking dank te zeggenwaarna de afgevaardigde van het voorzittend departement Alkmaar het woord opnam en namens alle afgevaardigden in de eerste plaats een woord van hulde bragt aan den voorzitter, vervolgens aan het departement Leyden, voor de hier genoten ontvangst, en aan de commissie voor de tentoonstellingvoor de goede rege ling dier zaak dank betuigde. De rijtoer, eergisteren gehouden, is wegens het regenachtige weder niet zoo ver uitgestrekt als men voornemens was. Langs Endegeest is men naar het Warmonderhek gereden, alwaar door den voorzitter der maatschappij aan directeuren en afgevaardigden eene soirée werd aangeboden, en waar zij geruimen lijd genocgelijk bijeen bleven. De soirée mnsicale door de sociëteit Amicitia gisteren avond in haar bui ten-locaal aan de Rijnsburgsche poort aangeboden, was druk bezocht; het fraaije weder lokte daartoe uit en niet minder de illuminatie, die van wege de gemeente langs den tegenovergelegen singel en op hel water was ontsto ken. Die illuminatie mogl prachtig genoemd worden en deed den ontwer pers eer aan. De langs den waterkant aangebragtc guirlandes van lampions, afgewisseld door eene menigte sterren en kroonen vormden een schoon ge heel, waarvan de afspiegeling in het water een verrassend gezigt opleverde, vooral ook door het krachtige effect van deu in verband daarmede op het water geplaatsten tempel, eene hulde aan de nijverheid, die om zijne nette vormen en perspectief ieders goedkeuring wegdroeg. De muziek der dicnsld.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1