NEDERLAND EN ORANJE. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. TOELICHTING, iSurgetTijfcc Stattb. TWEEDE VERIFICATIE. Limburg. Herkozen de heer L. F. Ii. Beerenbroekaftredend lid met 34 siemincn. De heer Coenegracht verkreeg 1 stem. 'sGRAVF.NHAGE, 11 Julij. In de zitting van de tweeede kamer van heden is de discussie over de zegelwet gevorderd tot artikel 35. Velerlei amendementen tot uitbreiding der vrijstellingen zijn verworpen, andere aan genomen. Artikel 3, waarbij aan den kouing het regt van dispensatie werd toegekend lot vrijstelling van zegelregt in het algemeen belangna den raad van state te hebben gehoord, werd afgestemd met 34 legen 17 stemmen. Morgen voortzetting. WEENEN, 10 Julij. Het bankiershuis J. G. Schuller C4. heeft zijne betalingen geschorst; het passief bedraagt, naar men zegt, acht millioen. Het huis heeft eene schikking aangeboden. BREST, 10 Julij. De Ocean nteldt dal het gepantserd Engelscli eskader, sterk 10 schepen, den 15den Augustus te Brest zal zijn. 1NGEZOAOEK. 1 Op den 18de° Juli) aanslaande zal de verkiezing plaats hebben voor het een derde gedeelte van den gemeeenteraadwelks mandaat in September aanstaande ophoudt. De aftredende leden zijn de heeren van Kaathoven, de Moen, Hoog, Tichler, de Fremery, du Rieu, Hartevelt er. llubrecht. Naar men verneemt zou ook de heer Cock, bij deze gelegenheid, zijn mandaat nederleggen, en ook in deze betrekking verzoeken door jeugdiger krachten vervangen te worden. Behalve deze wanneer hel gerucht zich bewaarheidteventueele jeug dige kracht, welke de wijsheid der stad zal komen versterken, is het te verwachten dat het mcerendeel der uitvallende leden zal herkozen worden. Het is echter, wanneer de kiezers eenigzins aan politieke beginselen hech ten, duidelijk, dat dezelfde kiezers niet altoos voor dezelfde uitvallende leden zullen kunnen stemmen. Een liberaal kiezer b. v., die meent dat de liberaliteit ook in den gemeenteraad te huis behoort en ook in gemeente zaken moet toegepast worden, kan onmogelijk, wil hij niet in de aller grofste inconsequentie vervallen, zijne stem geven aan den heer van Kaat hoven of den heer Tichler. Dat echter liberalen zich aan zulke grove inconsequential schuldig maken, is helaas dikwerf gebleken wanneer de kies- verecniging Grondwet en Koning op hare kandidaten-lijstjes in broederlijke cendragt de meest anti-liberale uitvallende raadsleden naast de meest liberale ter herkiezing aanbeval. Wij hebben deze handelwijze wel eens hiermede hooren verdedigen, dat men, om vrcdeswille, de eens bekomen zetels maar moest laten aan hen die ze eenmaal verkregen hadden, en liever zjjne krachten besparen, om nieuwe liberale leden in den raad te brengen. De kracht van dit argument, gesteld dal men het een argument noemeu mag, hebben wij nooit begrepen. Men zal eerst moeite doen om iemand uit den gemeenteraad te weren, omdat men overtuigd is, dat hij eene verderfelijke rigtïng volgt, doch wanneer hij desniettegenstaande eene plaats in den raad veroverd heeft en zes jaren lang al wat liberaal is tegengehouden, en al wat anti-liberaal is bevorderd heeftdan zal de liberale kiezers-vereeniging aan de liberale kiezers aanbevelen om toch vooral hunne stemmen uit te brengen op hel verdienstelijk uitvallend lid van den raad, den anti-liberalen lieer K. of T.Met andere woorden: zoolang de anti-liberaliteit vermoed wordt, is zij voor de liberale kiezersvereeniging eene reden van uitsluiting, maar wanneer zij in woorden cn daden gebleken is, wordt zy voor haar eene reden van aanbeveling. Politieke kleur zouden wij voor keuzen van den gemeenteraad niet als hel cenig en allesoverwegend motief voor de al- of niet toelating wenschen aangenomen te hebben. Men kan b. v. in de koloniale politiek tol de con servative partij beliooren en toch een geschikt en niet onvrijzinnig gemeen teraadslid wezen. Men kan te gelijk een zeer opregt liberaal zijn en een zeer ongeschikt lid van den raad. Doch, ook in den raad, ook in de ver tegenwoordiging der gemeente, kunnen beginselen, en vooral de praktijk der beginselen, niet straffeloos op zijde gezet worden. De kleur en rigling moet ook hier voor den kiezer een riglsnoer wezen, al zijn zij liet niet in dezelfde mate, als b(j de keuzen voor de landsvertegcnwoordiging. Endaar- om moet men steeds met kracht blijven protesteren tegen deze karakterlooze lijstjes van vereenigingen die, terwijl zij eene politieke vlag hijschen en politieke beginselen in haar programma schrijven, onderlusschen de kiezers aanbevelen te stemmen voor lien die van tegenovergestelde kleur zijn en tegenovergestelde beginselen belijden. Dat liet rationeel zou wezen, vooral van wege het veel uitgebreider kie zerspersoneel, eene afzonderlijke kiezersvereeniging, uitsluitend bestemd voor de keuzen van den gemeenteraad, op te rigtenis dikwerf, ook in deze Courant, betoogd. Tot nu toe echter is dit denkbeeld niet verwezenlijkt. Doch, bij de laatste verkiezing voor den raad heeft echter de leiding der beslaande kiezersvereenigingen eene groote nederlaag ondergaan. De burgerij heeft zich noch om de aanbevelingen der conservative, noch om die der liberale vereeniging bekreund en uit eigen iniliatief een man barer keuze, een man uit haar middenbenoemd. Bij den stand en den strijd der partijen in Leidenhebben wij dit beschouwd en beschouwen het nog als een heugelijk verschijnsel. Wij erkennen ten volle hel nut en het wensche- lijke van goed ingerigte kiezersvereenigingen om gewenschte keuzen voor te bereiden cri verbrokkeling van stemmen te voorkomen. Doch, wanneer onze gidsen den weg niet weten en op goed geluk dan regts en dan weder links inslaan, geven wij er de voorkeur aan, zeiven het terrein te gaan opnemen en te onderzoeken waar liet pad te vinden is dal ons brengt waar wij wezen willen. Wij willen goede, degelijke, vrijzinnige leden van den raad, ook al wor den zij ons ontraden door onze conservative voogden ook al worden zij ons niet aanbevolen door onze liberale vrienden. Door de keuze van den heer Holtz heeft de burgerij hare kracht kunnen leeren kennen; zij behoeft slechts goed uit hare oogen te zien en zich aaneen Ie sluiten om een beteren raad zamen te stellen, dan wij tot nu toe hadden. De (nu nog onbekende) jeugdige kracht die voorbestemd is den heer Cock te vervangen, zal des te meer met goeden uitslag kunnen werken, wanneer hem nog een paar jeug dige krachten ter zijde staan. 6 July 1865. X. X. door een oud Rijdende Artillerist. Het was niet de kapt. Pettcr. volgens het werk van generaal Knoop, die de vesting Péronne (la Pncelle) veroverde; liet was de lstf luit. Reintjes van Veerssendie met kanon a 6 ffi de barrières openschootde voorstad innam en met de Engelsche infanterie zich voor de kapitale wal en ophaal brug plaatste, terwijl na de kapitulatie de Engelsche generaal Hill, in zijn rapport aan generaal Wellington zijne tevredenheid over de Nederlandsche rijdende artillerie betuigde. Het w as door liet intermediair van onzen beminnelijken prins Frederik dal hij voor dit feit het eermetaal ontving, om reden generaal Dupont hem den rang van lsle luit., te Waterloo verworven, als eene compensatie voor den veldtogt wilde aangerekend hebben. Daar wij in bet ondermaansche den held van Quatrebras en Waterloo, wjjlen onzen nooit te vergelen koning Willem II, de hulde niet meer kun nen bewjjzen, zoo zijn wij zedelijk verpligt, ons te scharen aan de zijde van onze Koninglijke Hoogheid prins Frederiken onzen armwie hel ook zij, aan te bieden, bij onverhoopte gelegenheid. Leve Prins Frederikonze voormalige Grootmeester der Artillerie. H. W. REINTJES van VEERSSEN, Gep. Kapt. der rijd. artt.Ridder van onderscheidene orden. Nijmegen, 3 Julij 1865. ONDERTROUWD: C. P. Koppeschaar, jm. 28j. en F. Fallauxjd. 29j. M. Rooien wedr. 40 j. en J. Plezierjd. 28 j. J. Rosdorfjm. 24 j. en P. J. C. Kasteelen jd. 18 j. A. Loeberwedr. öi j. en A. Netwede. 48 j. C. Piela- nenjm. 23 j en J. M. van Houtenjd. 25 j. H. F. van Vugtjm. 25 j. en J. C. van der Koelenjd. 28 j. A. van de Wetering, jm. 24j.en M. Susan jd. 30j. C. II. van Dranen jm. 25 j. en M. H. Floryn jd. 19 j. G. Verschuren jm. 49j. en A. Stoker, jd. 36 j. L. G. Dirks, jm. 23 j. en 11. M. Bon jd. 24 j. 25 ïsle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. lste Trekking. Nos. 5585 en 18293 ieder een prijs van ƒ1000. 2<ie N°. 11124 een prijs van ƒ1500. Nos. 11136 en 16203 ieder een prijs van ƒ1000. ABVERTEMT1E A. Heden overleed na een lang en smartelijk lijden JEANNETTE MADELEINE OL1PHANT, geliefde Echlgeuoote vau Leiden, 5 Julij 1865. C. G. COBET. lieden overleed lot mijne diepe droefheid, na eene lievige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 33 jarenen na eene gelukkige echlvereeniging van slechts vjjf maanden mijn dierbare Echtgenoot J ULI US MAXI Ml LI AN US HE1TM ANN. Leyden, 8 Julij 1865. Wed. C. A. HEITMANN, Boiiie. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden betreuren wij weder het verlies van ons geliefd eenigst Kind BERNARD. B II. TAYLOR. Leyden, 9 Julij 1865. T. J. TAYLOR, Teunissen. Te Arnhem is op den 9den dezer, in het 37s,e jaar van zijn leven, over leden mijn hooggeschatte Schoonzoon Dr. S. H. R1NKES, Conrector en Schoolopziener, Lid der Maatschappij van Nederl. Letterkunde te Leiden, van het Provinciaal Ulrechlsch Genootschap, enz. F. H. G. van 1TERSON. Heden overleed onverwacht mijn geliefde Echtgenoot, de Heer J. G. L. QUANT, in den ouderdom van 31 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Leiden, 10 Julij 1865. J. M. QUANT, van den Heuvel. Voor de menigvuldige bewjjzen van deelneming, Ly de voltrekking van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, mede namens wederzijdsche fami- liênonzen dank. A. P. van den BERG. Leyden, 11 Julij 1865. A. M. van den BERG, van der Poel. Aan Familie, Vriendenen Bekenden, die, op zoo vriendschappelijke wijze, hunne deelneming in ons jongste Lief en Leed betoond hebben, wordt, ook namens onze Kinderen, openlijk en hartelijk dank toegebragl. P. H. WESTDIJK. Leiden, 11 Julij 1865. F. G. WESTDIJK, Koou. De Kiesvereeuiging heeft besloten om bij de stemming van leden voor den Gemeenteraad, op Dingsdag 18 Julij 1865, aan te bevelen, de Heeren: Mr. XV. HUBRECHT, J. B. DR MOEN, P. Li. TICHLER, Dr. C. W. H. VAN KAATHOVEN, Mr. P. DC R1EC, H. C. HARTEVELT, P. I. DE FREMERY, Mr. H. C. J. HOOG allen af tredende Leden en in plaats van Prof. II. COCK, die voor die betrekking beeft bedankt, Mr. M. II. A. LISMAN. Leyden, 11 Julij 1865. A. TIELEMAN, Voorzitter. De nog onbekende en niet opgekomene Schuldeischcrs van den in staat van Faillissement verklaarden GERR1T BRONSGEEST, Tapper te Leiden, benevens zij die op de ls,e vergadering tegenwoordig zijn geweest, worden opgeroepen om te verschijnen op Zaturdag den IS1"™ Julij e. k., 's namid dags ten een uur, in eene der lokalen van hel Reglsgebouw, op liet Rapen burg te Leiden, om alsnog over te gaan lot de verificatie hunner schuld vorderingen. Mr. M. G BENTFORT, Curator.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3