Per Telegraaf. giugen gesloten en art. 1 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 2 werden door den heer Godefroi amendementen voorgesteldwaarover de beraadslagingen heden worden voortgezet. Bij de kamer is ingekomen het wets ontwerp tot bekrachtiging van eenigc artikelen van het op 7 Juli) gesloten handelsverdrag met Frankrijk. In de zitting van de prov. staten van heden heeft het nieuw be noemde lid mr. D. Tieboel Siegenbeek, die daartoe door ongesteldheid in de vorige zitting verhinderd was, in handen van den voorzitter de gevor derde beloften afgelegd. Van den heer jhr. mr. H. J. van der Heim was ingekomen eene missive houdende mededeeling dat hij de benoeming tot lid van ged. stalen aanneemt, en dat hij aan Z. M. den koning het verzoek heeft gerigt om eervol ontslag uit zijne betrekking van prov. inspecteur over het lager onderwijs. Vervolgens had plaats de verkiezing van drie leden voor de eerste kamer der stalen generaalwaarvan de uitslag hierachter (telegraphische berigten) wordt medegedeeld. Heden morgen is alhier een werkman plotseling op straal neêrgezegen en overleden, en gisteren had een werkman in den houtzaagmolen van den heer Vierling het ongeluk dal een zaagmachine zijn voet derwjjze trof dat zijn been als 'l ware afgezaagd werd. BU1TKNLANDSCBK BERIGTEN. ENG KL, A> D. LONDEN. 9 JtiIij II. M. de koningin der Nederlanden heeft Donderdag II. een geruimen tijd vertoefd in het Britsch museum, alwaar zich tevens baron Bentinckde gezant van Nederland, bevond. Voor een paar dagen legde H. M. een be zoek af bij den beeldhouwer Evan Thomas, en nam hei gedenkteeken voor wijlen den prins-gemaal in oogenschouw. Het Nederl. stoomjagt Cycloop, waarmede 11. M. de koningin der Nederlanden is overgekomen, heeft, voor anker liggende, schade bekomen door aanvaring van een zwaar geladen schroefstoomschip. Hel is ter her stelling naar het VVoolwich-dok gebragt. De verkiezings-strijd heeft een aanvang genomen. Hij wordt met groote verbittering gevoerd. Het bestuur van den Great Easlern-spoorwegis veroordeeld tot het betalen eener schadeloosstelling van 6300 aan een persoon, die ten gevolge van de onachtzaamheid van een harer beambten ernstige wonden heeft bekomen. een officiers dicnstleckenzijnde verguld zilver, waarop de cijfers xxxv, en een Japansch verlakte brillcndoos met stalen bril. De regthebbenden kun nen deze voorwerpen terug bekomen bjj den genoemden commissaris van policie. In de Verhandelingen en berigten betrekkelijk het zeewezen enz. (1865) N°. 2. 2e afd.komt voor een uittreksel uit het verslag der kweekschool voor zeevaart alhier over 1864, door den voorzitter der commissie van op- pertoezigt en beheer uitgebragl in de algemeene vergadering der vereeniging tot instandhouding en bevordering van haren bloeiop 4 April II. Daaruit blijkt dat de kweekschool steeds goede resultaten oplevert. Over de equi page der kanonneerboot, met den schipper aan het hoofd, heeft de com missie voortdurend reden van tevredenheid; ook de scheeps-schoolmeester onderscheidt zich door ijver en bekwaamheid in zijn onderwijs. Bij de keuringen, die om de twee maanden plaats hadden, hebben zich in het geheel 96 aspiranten aangemeld, waarvan 56 zijn toegelaten en 55 in dienst getreden. Het onderzoek naar de vorderingen in de eerste beginselen van het matrozen werk leverde over het algemeen goede uitkomsten op; eenmaal was de commissie bij het vertrek van een 14-tal leerlingen naar de vloot over de gemaakte vorderingen, houding en gedrag zoozeer tevreden, dat zij, tot aanmoediging van de overigenliet gansche personeel feestelijk ont haalde. Onder de kweekelingen bleef steeds een goede geest heerschen zoodal er slechts twee, die niet aan orde of tucht wilden gewennen, zijn weggejaagd een paar anderen verlieten heimelijk de kweekschool. Van het ge- hcele getal der lot 31 Dec. 1864 in dienst genomen kweekelingen, dat 563 bedraagt, luiden de rapporten, betredende geschiktheid, gedrag en promotie, betrekkelijk zeer gunstig. Aangenaam was het der commissie geweest be zoeken te ontvangen van oud-kweekelingcnniet hel minst van den jeugdi gen ridder der Milit. Willemsorde 4de kl. van Wouw, die er behoefte aan gevoelde haar zelf zijn eerelinl te verloonen. Van den opperschipper Suk, van het stoomschip Djambi, vroeger aan de kweekschool verbonden, was een schrijven ontvangenwaaruit bleek dat de jongens op dat stoomschip dienende, bij den strijd bij Samonosaki in Japan, bij anderen niet achter stonden om de eer van Neérlands vlag te handhaven. Een zekere Duke de Vries, uil Amsterdam, was bij die gelegenheid gesneuveld. De kanon neerboot, met wat er toe behoort, wordt in de beste orde onderhouden, en liet gebouw der kweekschool blijkt voortdurend goed en doelmatig te zijn. In de onmiddelijkc nabijheid der school is thans het oude in gebruik zijnde huis door een flink gebouw vervangen, waarvan het beneden-gedeelte is ingerigt tot takelplaats voor sommige werkzaamheden, kombuis, victualie- magazijn, enz., terwijl het bovenhuis tot woonhuis aan den schipper-kom- maudant is verhuurd. De oprigling van dat gebouw had, uiteen financieel oogpunt, der commissie vele inoeijelijkheden veroorzaakt; hare poging om iu vrijwillige bijdragen daarbij eenige tegemoetkoming te vinden was niet teleurgesteld; ongeveer 1500 was op die wijze verkregen. Een tekort van ƒ1500 moest echter nog gedekt worden. De commissie ontvangt voortdu rend bewijzen dal hare pogingengelijk zij door de regering op prijs wor den gesteld, ook de belangstelling ondervinden van het Nederlandse!) publiek, en hierin, alsmede in de vruchten die de kweekschool voor de maatschappij en het vaderland afwerpt, vinden zij aanmoediging, om met vereenigde kracht hare instandhouding en verderen bloei te helpen bevorderen. Den personen die verzocht hebhen als leerling-telegraphisl in aanmer king te komen, is aangeschreven, om zich voor het vergelijkend onder zoek aan het gebouw op den Fluweclen Burgwal, te 's Gravenhageaan te melden op Maandag den 17den Julij aaust., des voormiddags ten 8 ure. Een werkman aan den spoorweg lusschen Zutphen en Lochcm is de zer dagen op eene ellendige wijze omgekomen. Op een der grindwagens zittende, stond hij onder weg op, sprong vau den langzaam voortrijdenden trein af, struikelde en geraakte op de rails. Al de achterste wagens reden over hem heen en zijn ligchaam werd letterlijk in tweeën gescheiden. Naar men uit Denekamp (Overijssel) meldt vertrok voor ruim 20 jaren van daar zekere Hikhof als kleèrmaker, met weinig voornitzigt en geheel onbemiddeld, naar Amerika. De fortuin schijnt hem daar zeer gunstig te zijn geweest; want hij kwam voor eenige dagen aldaar als een deftig heer terug en kan nuvolgens geloofwaardige bewijzenover meer dan eene ton gouds beschikken. Zijn oude vader, dien hij zoo geheel onverwacht kwam bezoeken, verheugde zich dan ook niet weinig bij het terugzien van zijn zoon. 's GRAVENHAGE, 11 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. H. W. T. Zimmerman, vroe ger hof en keldermeester, en U. Fletcher, vroeger eersten kamerdienaar van wijlen II. M. de koningin moedertot het dragen der medaille van verdiensten, hun geschonken door den groothertog van Saksen -Weimar- Eisenach aan den eersten in goud, en aan den 3tider in zilver. Tol burgemeester der gemeente Ezinge is benoemd de lieer E. J. Gelderman. Aan den lieer mr. 11. J. Engelkens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van betaalmeester te Groningen. Als controleurs der directe belastingen enz. zijn verplaatstnaarSneek, de lieer E. A. Tissol van Patot, thans te Bergum; naar Dragtende heer il. Hulst, thans te Gorredijk. Tot geneeskundige, belast met de plaatselijke geneeskundige dienst op het eiland Saba, is benoemd de heer T. M. de Wilde, genees-, heel- en verloskundige, thans lijdelijk verblijf houdende te Ueeuwijk. Z. M. heeft goedgevonden Ie benoemen bij het lsle reg. infanterie: tot jstcn luit.-kwartiermeester den 2deD luit.-kwartiermeester A. R. von Römer, van het corps; tot 2dco luit.-kwartiermeester den sergeant-titulair J. C. Van- pel Kleyn, van het 7de reg. van hel wapen. Voorts is de kapitein J. JE. Timmerman, van het 6de reg. infanterie, op pensioen gesteld. De kapitein P. M. Nelscher van het reg. grenadiers en jagers, gede tacheerd geweest bij liet leger in O. I. en van daar teruggekeerd, is op riieu v bij genoemd reg. geplaatst. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde de beraadslaging over het wets ontwerp op hel regt van zegel. Bij de alge meene beraadslagingen zijn door onderscheidene leden bedenkingen in het midden gebragt, zoowel uit een financieel oogpunt als om de belangen van handel en nijverheid. Zij meenden dat de toestand der schatkist niet ver oorloofde om 6 a 7 ton op te offeren en dal men in allen gevalle moest wachten tot dat de uitkomsten van de vastgestelde wetten betrekkelijk de suiker, het gedistilleerd enz. aan het licht waren gekomen. Vooral zag men bezwaar in art. 36, waarbjj de nietigheid van aclen bij nici-zegeling van het papier wordt uitgesproken. Andere leden deden het hooge gewigt uitkomen van de afschaffing van het zegelregt op de dagbladen en de wen- schelijkheid daarvan voor handel en nijverheid. De tegenstanders loonden zich niet ongeneigd om tol die afschaffing mede Ie werkenhoewel zij er niet die groote uitkomsten van verwachtten als de voorstanders en er niet toe konden besluiten om hunne bezwaren legen hel ontwerp zelf op te offeren,, ten einde de bedoelde afschaffing Ie verkrijgen. Nadat de minister van financiën de voordrag! had verdedigd, werden de algemeene beraadsla- In onderscheidene streken des lands worden de schapen zwaar door de pokken aangetast. Te Edinbiirg is dr. Prilchard, beschuldigd van vergiftiging zijner vrouw, ter dood veroordeeld. Uit Suez wordt gemeld, dal bij den storm, welke in de Tafelbaai heeft gewoed op 17 en 18 Mei, de mailstoomboot Athens van Mauritius, bene vens 17 andere schepen zijn vergaan. Bij de schipbreuk der Athens zijn ongeveer 70 personen om het leven gekomen. Dit schip behoorde aan de Union Steam Navigation Company en had een inhoud van ongeveer 800 Ion. Volgens berigten uit China heeft prins Kung, ten gevolge van kuipe rijen onder de raadslieden des keizersop nieuw alle magt verloren. l'KANHRIJk. PARIJS. 9 Julij. De maires van de twintig arrondissementen van Parijs hebben aan de inwoners eene circulaire gezonden, ten einde hen uil te noodigen deel te nemen aan eene weldadigheidslolerywier opbrengst bestemd is om den nood te lenigen van de 116,000 armen der hoofdstad, die zelfs in dit sai- zoen aan alles gebrek lijden. Abd-el Kader wordt vergezeld door zes Arabieren, in nationaal costuum, en twee gesluierde vrouwen. Hg ziet er nog gezond en sterk uit. Door de dagbladen wordt eene depêche medegedeeld, van den 26sU,n Jun(j, waarbij de Spaansche regering haar besluit tot erkenning van het koningrijk Italië te Rome heeft bekend gemaakt. Volgens de jongste berigten uit de Levant, alhier ontvangen, was de choleraziekte te Alexandrië afnemend, maar verspreidde zij zich langs de kusten van Klein-Azië. PK CISSEN. BERLIJN 9 Julij Op den 6de" Julij hebben algevaardigden van een groot aantal steden en gemeentenvan onderscheiden vereenigingenalsmede ambtenaren en bijzondere personen, aan den hertog van Augustenburg te Niensthdten ge- lukwenschen Ier gelegenheid van zijnen verjaardag gebragt. In zijne ant woorden aan de deputatiën gaf de hertog te kennen dat hij in de tot dns ver gevolgde gedragslijn zon volharden. De Köln. Zeit. deelt mede dat haar uit Londen wordt berigt dat Frankrijk op nieuw onderhandelingen oier een Europeesch congres geopend heef!met het doel om tot herziening der tractaten van 1815 en een alge- heele ontwapening te geraken. II. K. H. de groothertogin Sophia, weduwe'van wijlen den groother- log Leopold van Baden, is den 6dcn dezer overleden. De regering van Mecklenburg-Schwerin heeft de censuur weder ingevoerd. lie muziektempel, te Dresden gebouwd tot hel houden van het groote zangersfeest, is dezer dagen door een orkaan bijna vernield. Naar men uit Weenen meldt zal het tegenwoordige ministerie waar schijnlijk met de leiding der zaken belast blijven, tot dat de behandeling der staatsbegrooling van 1865 is afgeloopen. Uitslag der heden door de staten der provinciën gehouden verkiezingen van leden voor de eerste kamer der staten-generaal. Noordbrabant. Herkozen de heeren jhr. L. J. B. van Sasse van IJsselt, aftredend lid, met 38, en mr. J. B. Hengst, aftredend lid, met 44 van dc 55 stemmen. Gelderland. Herkozen de heer baron Schimmelpenninck van der Oye, met 45 van de 57 stemmen. Zuidholland. Herkozen de heeren D. Blankenheim en J. van Vollenho- ven, aftredende leden, en gekozen de lieer A. J. Duymaer van Twistoud- gotiverneur-generaal in Nederl. Indië, in de plaats van den lieer 't Hooft van Benthuizen, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Noordholland. Herkozen de heeren mr. H. J. Smit en dr. II. van Beeck Vollenhovenaftredende leden. Utrecht. Herkozen de heer J. baron Taets van Amerongen tol Nalcwisch, aftredend lid, met 22 stemmen. Friesland. Gekozen de heer mr. G. Schot, met 30 van de 47 stemmen, in de plaats van den heer jhp. van Andringa de Kempenaer, die 13 stemmen verkreeg. Overijssel. Herkozen de lieer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk; aftredend lid, met 24 stemmen. De heer van Twist verkreeg 18 stemmen. Drenthe. Herkozen de heer mr. Tonckens.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2