LEYDSCHE I'OI K I NT. WOENSDAG 12 JULIJ. i8cr>. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. MaandagIVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCniS BEUlGTB.il. I LEY DEN 11 Julij. Onze slad ziet langs stralen en grachten op nieuw de vlaggen wap peren. Daar zij op het gebied der nijverheid eenc hoogst belangrijke plaats heeft ingenomen, zag zij vroeger met ingenomenheid zich aangewezen als de plaats voor het honden van de algemcene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, en met vreugde begroet zij thans de mannen die uil alle oorden des lands hier zijn te zamen gekomen, om door geilachtenwisseling of mededeelingen uit den rijken schat hunner ervaring de belangen der nijverheid bevorderlijk te zijn. Gelijk men w eet besloot de Maatschappij in hel jaar 18G3 eene tentoonstelling te houden van wis- en natuurkundige werktuigen ten einde daardoor zoowel de instrumentmakers aan te moedigen, als den gebruikers meer bekendheid lege ven met hetgeen hier te lande even goed als of beter dan buiten 's lands kan worden gemaakt. Die tentoonstelling werd gisteren middag in de stadsgehoor zaal geopend. Ten 12 ure vereenigden zich de voor deze plegtigheid genoo- digden, waaronder de leden van het gemeentebestuur, met de inzenders en vele afgevaardigden der departementen enz. in de kleine zaal, alwaar zij door den voorzitter der maatschappij, den hoogleeraar van der Boon Mesch op eene gepaste wijze werden toegesproken. Hij merkte daarbij op dat deze tentoonstelling de eerste van dien aard is, die in ons vaderland werd gehouden; aanleiding daartoe had gegeven de uiterst spaarzame wijze, waarop bij de in 1861 te Haarlem gebonden algemecne tentoonstelling de wis- en natuurkundige werktuigen waren vertegenwoordigd geweest. Voorts bragt hij achtereenvolgens zjjneu dank toe aan de leden van het gemeentebe stuur voor de begunstiging van hunne zijde aan de zaak verleend en voor den welwillendcn afstand der zaalwaardoor het houden der tentoonstelling alhier mogelijk was geworden; aan de leden der plaatselijke commissie, voor de diensten bjj de regeling der tentoonstelling bewezen; aan de leden der jury van beoordeeling die zich mede voor de zaak zooveel moeite hadden getroost*); en inzonderheid aan de werktuigkundigen en instrumentmakers, die voorwerpen hadden ingezonden. Mogt hunne taak soms moeijelpk en ondank baar zijn, hij hoopte dal deze tentoonstelling er toe mogt leiden dat hunne verdiensten door het vaderland meer en meer gewaardeerd werden. Door den burgemeester werd de toespraak des voorzitters beantwoord. Hij zeide zeker de tolk van allen te zjjn, wanneer hij betuigde dat Leyden zich gelukkig re kende in haar midden te ontvangen de vertegenwoordigers eener maat schappij die reeds zoo vele bewijzen had gegeven dat zij de belangen der I nijverheid en daardoor ook die des vaderlands behartigde. Hij bragt voorts 1 zijnen dank aan het hoofdbestuurdat het deze slad als plaats voor de ten- I toonstelling had gekozen. Mogt Leyden na herhaalde feestviering thans lot 1 rust zijn gekomen en vele mannen der wetenschap haar verlaten hebben, hjj hoopte dat hetgeen zij thans nog kon aanbieden, voor de afgevaardig den eene aangename verpoozing mogt opleveren. De voorzitter noodigde hierop de aanwezigen uil met Item de tentoonstelling in oogenscliouw te nemen. De stads-gehoorzaal is op eene smaakvolle wijze voor de tentoonstelling ingerigt. Met de nationale en oranje-kleuren versierd voldoet zij goed aan het oog. Aan het einde der zaal prijkt de buste van Z. ill. den koning, beschermheer der maatschappij terwijl ter zijde, in de nissen, de busten zich vertoonen van koning Willem I en koning Willem 11. In het rond ziet men op schilden de namen vermeld van de afdeelingen der maatschappij en aan den ingang der zaal de woorden «chemia, mechanica," daartegenover de woorden «physica, mathematica," terwijl eenige in de zaal geplaatste spiegels gunstig medewerken om hel effect van het geheel te verhoogen. Aan de tentoonstelling hebben deelgenomen 27 inzenders, waaronder er zijn die aanzienlijke collection hebben ingezonden. Die inzenders zijn de volgende: H. J. Harting Bank, te Breda; W. Boosman en C°.te Amster dam; Gebr. Caminada, te Rotterdam; H. de Clercqte Haarlem; J. F. van Deene, te Amsterdam; H. Deutgen te Groningen; A. van Emden te Am sterdam; H. Figee, te Haarlem; Funckler en Richards, te Haarlem; W. Geissler, te Amsterdam; P. J. Kipp en Zoon, te Delft; 11. van der Kraan, te IJsselmondeF. L. Laporte, te 's tl ageRienk Jans van der Ley, te Hallum A. 11. Moolen te Leyden; J. van Pelt en Zonen, te Breda; D A. Sala, te Leyden; Julius Scbarwachter, te Nijmegen; J. A. J. Schokking, te Amsterdam; A. J. Schokking jr.te Amsterdam; J. A. Schoonbeek, te Haarlem; P. Schroder, te Nieuwe Diep; II. J. de Swarl, te Vlissingen; wed. Wellinghuysen en Zoon, te Amsterdam; Gebr. van Weiterente ilaar- De plaatselijke commissie alhier bestaat uit de bh. G. G. Snellen, N. J. Sanders, mr. C. VV. Hubrecht, J. B. de ftlocn mr H. P. J. Tollens en J. Scheltema; de jury van beoordeeling uit de lib. dr. C. H. U. tlnys Ballot, te Cl re ebtprof. J. AV. Ermerins, te g Groningen, J. P. A. Francois, te Botterdam, prof. F. Kaiser, te Leyden, jhr. A. W. G. I van Riemsdijk, te Utrecht, dr. D. J. Steyn Parvéte 'sHage, en prof. G. J. Verdam, 5 te Leyden. Icm; J. J. Zaalberg van Zeist, te Amsterdam; en een lid van het dep. Ley den der maatschappij. Vooral de collectie, door de bh. Kipp en Zoon, te Delft, ingezonden, is van eene zeer groote uitgebreidheid. Het kleine aantal der inzenders is, blijkens de voorrede van den catalogus, slechts schijnbaar teleurstellend. De oorzaken waaraan men ceze geringe deelneming moet toeschrijven zijn niet zoo ontmoedigend, als men oppervlakkig zou veronder stellen. De ondervinding toch heeft geleerd dat het aantal instrumentma kers hier te lande zeer beperkt is en de werkzaamheden der voornaamslen dikwyls zoo opeengehoopt zijn dat voor de medewerking aan eene tentoon stelling naauweljjks tjjd genoeg overblijft. Directeuren ontvingen van ge achte lirma's verontschuldigingen wegens gebrek aan lijd en te groote werk zaamheden, en dit is zeker voor de industrie een verblijdend verschijnsel. Vele der op de tentoonstelling aanwezige voorwerpen zijn dan ook reeds verkocht en door de welwillendheid der eigenaars tijdelijk afgestaan. Des avonds ten half 8 ure vereenigden zich lib. directeuren der maat schappij en de afgevaardigden der verschillende departementen in hel ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en ten 8 ure begaf men zich van daar naar de sociëteit Concordia. Door het bestuur der afdccling Leyden werden zij aldaar op eene plegtstalige wijze ontvangen. De heer G. G. Snellen bragt hun een hartelijke welkomsgroetdie door den voor zitter der maatschappij werd beantwoord. De sociëteitdoor bh. commis sarissen voor die ontvangst aangeboden, was hjj deze gelegenheid fraai geïl lumineerd. Onder hel genot eerier aangename muziek, bleef men daar geruimen tijd vriendschappelijk bijeen. Heden werd in het gebouw van het dep. der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen de eerste zitting van de 88slc algemeene vergadering der maat schappij gehouden. De voorzitter, prof. van der Boon Mesch, hield eenc belangrijke en sierlijke openings-redewaaruit bleek, dat de maatschappij in bloejjenden toestand verkeerde en niet alleen in getal van leden (thans ruim 2000) was toegenomenmaar dat ook haar werkkring zich wederom had uitgebreid. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 25 departemen ten, uitbrengende 274, en met die van een lid-donateur 275 stemmen. Omtrent de artl. 17 en 19 der Punten van beschrijving werd besloten aan de ouder die nommers vermelde voorstellen geen gevolg te geven en ten opzigte van art. 18 werd door den voorzitter medegedeeld cene missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende kennisgeving, dat de lokalen, vroeger ingenomen door de geologische verzameling, in bet Paveljoen te Haarlem, voor bel Museum van Oost- en West-Indische grondstoffen be schikbaar werden gesteld. Wal betreft art. 21 werd hel voorstel van direc teuren, om uit de kas der maatschappij te voorzien in het te kort, uit de in het vorige jaar door het departement Middelburg gehouden tentooonslel- ling en wedstrijd van brandspuiten en brandbluschmiddelen voortsprui tende, alsmede n». 4 van de voorstellen der departementen, betreffende het kabinet en de boekerjj der maatschappij, aangenomen. Met betrek king tot de ingekomen antwoorden op de door de maatschappij uitgeschre ven prijsvragen, werd aan de verhandeling over Houtsoorten, in onze Oost- Indische bezittingen voorkomende, onder de spreuk »De bijl ligt aan den wortel", de uitgeloofde eereprijs, de gouden medaille, toegekend, werd de verhandeling over hetzelfde onderwerp, onder de spreuk »God is groot," eene eervolle vermelding waardig gekeurden .voorts de uitgeloofde beloo ning, de tweede gouden medaille en honderd gulden, toegekend aan de Landhuishoudkundige beschrijving der Geldersche vallei, onder de spreuk Agricultura". Bij opening van het bij eerstgemelde der twee verhandelin gen over de O. 1. houtsoorten behoorende naambriefje bleek schrijver daarvan te zijn de heer W. L. de Sturler, alhier, die, aanwezig zjjnde, door den voorzitter op treffende wijze werd toegesproken, terwijl het bij de Landhuishoudkundige beschrijving gevoegde naambriefje als schrijver van dat stuk deed kennen den heer H. M. Uarloglandbouwer te Denncnbrock bij Barneveld. De tweede zitting der algemeene vergadering zal a. s. Don derdag gehouden worden. De leden van den gemeenteraad, die met den eersten Dingsdag van September moeten aftreden en ter vervulling van wier plaatsen op Dingsdag den 18den dezer de gewone verkiezing moet gehouden wordenzijn de hh. mr. C. W. Hubrecht, J. B. de MoenP. L. Tichler, dr. C. W. H. van Kanthoven, mr. P. du Rieu, H. C. Hanevelt, P. I. de Fremery en mr. H. C. J. Hoog. In het huis van arrest alhier heeft z ch een persoon verdacht van hel vervalsc en van Oostenrijkschc coupons, van het leven be oofd. De houder eener Ooslenrijksche obligatien". 4132, groot 100 fl.ren tende 5 pCt.betaalbaar te Amsterdam met ƒ3.09, wordt verzocht zich bekend te maken aan den officier van justitie alhier. De eerste commissaris van policie alhier berigt, dat na afloop 'au hit feest der oud-strijders, alliirr is ge ondeu en in zjjne bewaring gesteld

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1