niet te huis was gekomen, heeft men eenigen tijd in onzekerheid verkeerd. De man is thans gevonden. Door het gedrang bij het vertrek van den spoor trein alhierwas hjj van zijne makkers verwijderd geraakt en zonder deze naar 's Ilage vertrokken. Aldaar aangekomen, bevond hij, dat hel rijtuig, hetwelk van wege het gemeentebestuur van Monster derwaarts was gezon den om de oude strijders, die aldaar l'huis behoorden, af te halen, reeds vertrokken was; een paar hecren hadden hem daarop voor den nacht in een logement gebragt, en den volgenden dag was hij naar Delft gegaan om met de Delftsche oud-strijders nog eens feest te vieren en tevens zijne doch ter te bezoeken, die aldaar woonachtig is. De minister van binnen), zaken heeft voorloopig belanghebbenden ver wittigd, dat er in de maand October of November aanst. een vergelijkend examen zal plaats hebben voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waarloc minstens een getal van acht plaatsen ter vervulling zal worden opengesteld. Het in de Staats courant van den KH™ January jl. medegedeelde programma zal, behoudens het getal der open te stellen plaat sen, in alle opzigten op het gemeld examen van toepassing zijn, ook wat den leeftijd der candidaten en het niet bestaan hunner verpligling betreft, om vooraf op een van 's rijks postkantoren te zijn werkzaam geweest. Door de curatoren-vergadering der Remonstrantsche broederschap zijn de candidaten C. L. de Jong en G. van der Pot CW'z. tot de evangelie dienst bij de broederschap aangenomen. Hel prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft aan ds. J. W. Francois, pred. te Leksmond, op zijn verzoek, het emeritaat verleend. In de eerste zes maanden van 1865 zijn voor de eerste maal Nederl. zeebrieven uitgereikt aan 58 schepenmetende 6848 lastenwaarvan 51 schepen binnen Js lands zijn gebouwd. In de zes eerste maanden van 1864 bedroeg hel getal der schepen, waaraan voor het eerst Nederl. zeebrieven werden uitgereikt, 98 metende 13180 lasten. De eerste haringjager is Zondag te Hellevoetsluis binncngeloopen en heeft 10 ton vollen en 11 ton maatjes-haring van uitnemende hoedanigheid medegehragt. Te Rotterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een hevige brand gewoed in de Warmoezicrstraat. Een huis, door 8gezinnen bewoond is geheel afgebrand, waarbij de bewoners alles hebben verloren. Onder de puinhoopen is ook gevonden het verkoolde lijk van P. J. Crepin, een klec- dermakersgezel28 jaren oud. Woensdag en Donderdag II. werd te Amsterdam de jaarljjkschc alge- meene vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst. De voorzitter van het hoofdbestuur, dr. Vaillant, uit Schiedam, hield de openingsrede. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd: dr. Zeeman, dr. Boursse Wils, dr. van Capelle, dr. Ramaer en dr. Pompe, terwijl besloten werd de volgende vergadering in 1866 te Middelburg te houden. Te Warmenhuizen (Noordholland) heeft de diaconie der herv. gemeente, na de viering van den gedenkdag van Waterloo, van een lid der gemeente ontrangon oono «om won yinoo, onder voorwaarde jaarlijks ƒ45 aan een reeds bejaard man tot aan zijnen dood uit te keeren. In de op 30 Jtinij te Utrecht gehouden algemeene vergadering der aandeelhebbers in de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij is uit eene mededee- ling van den president der directie geblekendat aan het in 1864 genomen besluit der vergadering, tot het maken eener verbinding van Breukelen met Harmeien, en van Gouda met 's Gravenhagegeene uitvoering is kunnen worden gegevenvermits de regering in de eerste plaats uitvoering verlangt te zien van het maken der verbinding van den Rijnspoorweg met den Ilol- landschen spoorweg te Rotterdam, welke verbinding door verschillende moeijelijkheden tot dus ver is verhinderd. Donderdag II. had te Nieuwe Diep een treurig voorval plaats. Den vorigen avond, ten 11 ure, stak een Noordsche vlet van wal, bemand met C. DitoJ. Kuiper, IJ. Hart en J. Smects, koers zettende naar buiten, om zoo mogelijk hulp te verlecnen aan binnenkomende schepen. Den gan sehen nacht zwalkte men te vergeefs in zee en des morgens stak de noor- dewind meer en meer op, ten gevolge waarvan des morgens ten 11 ure de vlet omsloeg, op een afstand van ongeveer 1000 ellen van den wal, op de hoogte tusschen Callantsoog en Petten. Na eenige worsteling mogt het alle vier personen gelukken zich op en aan de omgekeerde vlet vast te klemmen. Daar men echter zoo ver het oog reikte geen levend schepsel ontdekte, van wien men redding kon verwachtenbesloten twee van de vier zich van hunne kleederen te ontdoen en te trachten naar den wal te zwemmen; slechts aan een van hen, zijnde C. Dito, gelukte dit, terwijl de andere, J. Kuiper, op een afstand van nog 300 ellen van den wal, vruchteloos om hulp riep en kort daarop in de diepte verdween. C. Dito spoedde zich bij zijne aankomst aan wal naar het dorp Petten om hulp voor zijne nog ip. nood verkeerende makkers. Dadelijk werd met eene boot aldaar van wal gestoken, waarmede men het geluk had Smeets en Hart te redden. J. Kuiper laat eene weduwe na in zvvangeren toestand met nog 5 onverzorgde kinderen. Uit genoemde plaats meldt men nog hel volgende: Toen Dingsdag avond II. twee kolonialen vriendschappelijk met elkander uit waren, bespeurde A. dat hjj geen geld genoeg bij zich had gesloken en verzocht aan U. hem 5 te leenen, om die bij terugkomst in het logement terug te geven. Hieraan werd door B. voldaan. Bij hunne thuiskomst wilde A. zijn woord gestand doen en zocht in zijne kist, maar kwam toen lot de overtuiging dal hem ƒ200 was ontvreemd. De policie, hiervan kennis gekregen hebbende, wist al zeer spoedig aan het licht te brengen, dat niemand anders dan B. de dader was, en dat de ƒ5, die hij aan A. had geleend, een deel uitmaakte van het gestolene. Men heeft nog ongeveer ƒ45 bij hem gevonden, terwijl hij ƒ100 bij iemand ter bewaring had gegeven. Den 26sten dezer had te Groningen de jaarlijksche vergadering der le den van het instituut voor doofstommen plaats. Uit het verslag, door de hoofddirectie over dit 75sle jaar van het bestaan des instituuls uitgebragt, bleek, dal de inrigting zich bij voortduring in een bloeijenden toestand be vond en dal zij thans 159 kweekelingen telde. Uil Goes meldt men het volgende: In het begin dezer maand (Junjj) gingen drie soldaten van het garnizoen ongewapend wandelen; twee van hen kregen in de onmiddellijke nabijheid der kazerne woordenen geraak ten aan het vechten, waarbij een van hen, met name G. J. van Dooren in hel water viel, hetzij door moedwil of door ongeluk; zijne makkers lie ten hem liggen en zijn lijk werd eenige dagen later opgevischt. De beide anderen zijn in hechtenis, de een te Middelburg, de ander te Neuzen. 's GRAVENHAGE, 4 Julij. Naar men verneemt, is de heer Grobbée, controleur te's Gravenhage, aangewezen voor eene zending naar buitenslands, en is met 1 Julij II. met de waarneming der controle 's Gravenhage belast de heer L. E. Uyllenhoo- ven, thans controleur te Alphen. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den minister van marine met den lslc" September aanst. benoemd tot adelborsten 3d' kl. bij voormeld instituut de navolgende jongelingen, in alphabelische orde gesteld, als: F. Böhllingk, W. II. van Braam, T. Dal- huisen, M. van Everdingen, L. J. K. A. Jeekel, A. E. J. VV. Juta, U. J. Kleynhens, J. A. Kloek, L. C. Koster, L. A. II. Lamic, J. Lastdrager, J. J. van de Moer, jhr. R. W. J. van Pabst van Bingerdcn, A. T. Roosc- boom, J. C. Hora Siccama, W. L. baron van Verschuer. Door den minister van binnenl. zaken zijn lot buitengewone leden der commissie tot het afnemen van hel eindexamen der kweekelingen van 's rijks veeartsenijschool voor dit jaar benoemd de hh. H. J. Halbertsmahoogleeraar te LeydenG. E. Voorhelm Schneevoogt, hoogleeraar te Amsterdam, en A. W. M. van Hasselt, leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Nadat mededeelir.g was gedaan van de ingekomen stukken werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen, voor hel volgende tweemaandelijksche tijdvak. Heden is de zitting der prov. stalen van Zuidholland geopend. Van den heer van Koetsveld is eene missive ingekomen, waarbij hij, uithoofde van zijne gevorderde jaren, zijn ontslag neemt als lid van gedep. stalen en ook van de prov. staten van Zuidholland. De voorzitter bedankte den heer van Koetsveld voor de langdurige ijverige diensten door hem bewezen; zul lende morgen worden overgegaan tot de verkiezing van leden van gedep. staten die dit jaar aftreden, zijnde de hh. van den Berch van Heemstede, Rengers van Warmenhuyzen, Metelerkamp, C. van Vollcnhoven, en in de opengevallen vacature, door het aftreden van den heer van Koetsveld ont staan. De voorzitter herinnerde dat dit jaar als leden van de eerste kamer moeten aftreden de hh. Blankcnheim, 't Hooft van Benthuizen en J. van Yollenhovencn deelde een schrjiven mede van den heer 't Hooft van Bent huizen, die voor die betrekking niet verder in aanmerking wenscht te ko men. Dingsdag, 11 dezer, zal tot de verkiezing worden overgegaan. On derscheidene onderwerpen zijn aan de orde of in handen van commissiën gesteld. Hel D. deelt mede dat Z. M. de koning aan een viertal oud krijgers, die in verschillende ondergeschikte betrekkingen aan het hof verbonden zijn, bij hunne terugkomst uil Leyden eene gift van ƒ300, voor ieder 75, heeft doen uitreiken. BUITENLAXDSCOE BERIGTEN. ENGELAN D. LONDEN 2 Julij. Donderdag avond heeft lady Palmerston een schitterend bal gegeven. De koningin der Nederlanden, vergezeld van den graaf van Randvvyck en de baronessen van Dedem en Pabst van Bingerdenverscheen ten 10j en de prins van Wallis ten 11 ure. Lord Palmerston ontving H. Nederl. M. aan den hoofdingang van Cambridge House en lady Pajmerslon verwelkomde H. M. bij het binnentreden van de groote zaal. De meeste leden van het corps diplomatique en vele vreemdelingen van rang waren opgekomen om H. M. te begroeten. Vrijdag morgen is U. M. naar hel slation van den Groot- Westelijken spoorweg (Paddington) gereden, vanwaar zij zich met een bij zonderen trein naar Windsor begaf, om bij koningin Victoria en de kon. familie een bezoek af te leggen. II. M.aldaar even na 1 ure aangekomen zijnde, werd aan het station ontvangen door de prinsessen Helena en Lottise, die H. M. in een der kon. rijtuigen naar het kasteel vergezelden. Na al daar tol ongeveer half drie ure gebleven te zijn, werd H. M. naar het sla tion teruggeleid door de beide genoemde prinsessen. Bij de terugkomst in de hoofdstad werd de gravin douairière van Jersey, in Berkeley-Square, be nevens andere aanzienlijke personen met een bezoek van II. M. vereerd, na afloop waarvan II. M. aan het diner deelnam bij prins cn prinses Eduard van Saksen-Weimar. Het bestuur der Society of Arts, eene vereeniging tot bevordering van kunsten en nijverheid, heeft hare groote gouden medaille toegekend aan den keizer der Franschen, wegens zijne persoonlijke bemoeijingen ter bevorde ring van kunsten, handel en nijverheid. Op den Great-Western spoorweg is, tengevolge van de nalatigheid van een wachter, een goederentrein van eene hoogte van 25 voet gestort; 2 personen zijn daarbij gedood en 9 gewond. De dagbladen bevatten een door het ministerie van buiten), zaken mede gedeeld berigt, inhoudende dat door den Engelschen reiziger Baker een groot meer in Midden-Afrika is ontdekt, hetwelk eene van de bronnen, de tweede nu bekende, der rivier de Nijl is.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2