LEYDSCHE €01 RAAT. MAANDAG 26 JUNIJ. N". 78.\gg* STA OS-BE IU G TE N. "j De Courant wordt Maandag, If oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uithoofde van het nationale feest zal de Woensdagsche Courant op Dingsdag avond aanst. niet worden uitgegeven. Daarentegen zal er op Maandag avond en op Woensdag avond een nommer dezer Courant verschijnen. De BURGEMEESTER van LEYDEN. Gezien art. 115 der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 26ste" September 1861waarbij beat de bevoegdheid wordt verleend om bij bij- zoudere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rijtuigen op straal te maken Bepaalt: 1°. dat op Maandag 26 en Dingsdag 27 dezer, ter gelegenheid van de feestelijke vereeniging van de oud-strijders die an Nederlandsche dienst aan de krtjgsverrigtingen in 1813 1815 hebben deel genomen en de viering van den 50en verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, langs den weg welken de onderscheidene o^toglen, >olgens programma open baar gemaakt in de Nederlandsche Staats-Couranl van 15 .lunij jl zullen nemen, geene rijtuigen of paariteV^mogen stilstaan; alsmede dal rijtuigen of paarden, den optogt ontmoetende, niet in tegenovergestelde rigting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen; 2°. dat de Oude Rijn, van de Bakkerssleeg tot de St. Pancraskerkstceg in den namiddag van den 268te"zoo mede den 27slen, niet zal mogen wor den bereden 3°. dal des avonds van den 27s,engedurende de illuminatie, alleen stap voets mag worden gereden; 4°. dat in den nademiddag van dienzelfden dag, ten aanzien van hel rijden langs de llooglandscbe kerk de aanwijzingen zullen moeten worden opgevolgd, door of van wege de policie te geven. Wijders noodigt hij ook ditmaal de ingezetenen dringend uit, alle belem meringen uit den weg te ruimen, welke aan de optogten hinderlijk zouden kunnen zijnen om tot den geregelden en ongestoorden afloop der feest vieringen, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd Leyden 20 Juni) 1865. D. TIE80EL S1EGENBEEK. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 14den dezer maand invorderbaar verklaard, kohier voor de belasting op hel personeel, dienstjaar 1865 en 1866, houdende aan slagen voor de wijken 1 en 2terwijl ieder verpligl is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 23 Junij 1865 D. T1EBOEL S1EGENBËEK. BlNNEvl.tMLvUIH süTRN LEV DEN 24 Junij. Onze stad begint zich meer en meer in hoogtijds-dos te verlootten. Aan de toevallige omstandigheid, dal zij het Invalidenhuis binnen hare muren heeft, zal zij de eer en het voorregt te danken hebben om de naaste getuige te zijn van een jubilé, geheel eenig in zijn soort Het denkbeeld om, in vereeniging met de invaliden die hier verpleegd worden, een aantal oud-strijders van Waterloo feestelijk te onthalen, bij gelegenheid van den 50sten jaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, heeft zooveel bij val in Nederland gevonden en zooveel geestdrift verwekt, dat er gaande weg zoo merkwaardige uitbreiding aan moest gegeven worden als wij nu zien dat het in de piaktijk verkregen heeft. Dank hebbe 7,. M onze geëerbie digde koning, die de gunstige stemming der natie bekroond heeft door het besluit, dat alle oud-krijgers van 1813—15, die zich tijdig zouden aanmel den, feest zouden vieren, in vereeniging met de ridders der Militaire Wil lemsorde. Eere hebben zjjne ministers, die deze zaak krachtig aanbovelen en ondersteund hebben, bovenal de minister van oorlog, die, wal de voor- loopige regeling er van betreftal hel mogelijke voor de zaak heeft gedaan. Behalve een talrijke stoet ridders, rekent men dal er ongeveer 2000 vete ranen in deze stad zullen zamenkomen van welke het grootste deel door de zorg van het gemeentebestuur en de gastvrijheid der ingezetenen zullen worden gehuisvest. Wanneer men nagaat wal, bjj den betrekkelijk korten tijd, die beschikbaar was, hiertoe en tot eene waardige en ordelijke uitvoe ring van het gansche plan moest overwogenberaamd en verrigt worden wanneer men ook alleen maar bedenkt de omvangrijke toerustingen ter voor bereiding en regeling van een voor zoo buitengewoon velen bestemd diner, dan staat men verbaasd over den onverinoeiden ijver en de veerkracht, waarmede de feest-comniissie zich van hare niet gemakkelijke taak heelt ge- kwelen. Niemandaan wie het in deze dagen vergund is geweest te zien de inrigling der slaapzalen, der llooglandscbe kerk en van het Invalidenhuis, en wie daarbij weet wal al kiesehe en doeltreffende maatregelen zijn geno men, zoowel van voorzorg als ter opluistering der feestvreugde, niemand zal aarzelen om aan de leden dier commissie, inzonderheid aan die leden die alhier woonachtig zijn, hoogen lof toe te zwaaijen voor hunne helange- looze, vaderlandlievende bemoeijingen. Hunne taak werd aanmerkelijk ver ligt door de bereidwilligheid van kerkmeesteren om het gebruik der kerk gebouwen toe testaan. In de omstandigheiddat het niet wel mogelijk is, bij het overgroot aantal belanghebbenden, tot het aanhooren der feestrede te worden toegelaten, zal ieder weldenkende gaarne berusten. Er zal in deze stad op den 27sleD dezer veel te zien te gevoelen en te genieten zijn, zoodat wij durven vertrouwen, dat van de scharen, die uil alle oorden herwaarts zullen zameiivloeijenwel niemand onvoldaan naar zijne haardstede zal terugkeeren niemand die niet zal versterkt zijn geworden in zijn dankbaar gevoel, dat hij Nederlander is, en in zijne liefde voor va derland en vorst. De nieuwe sociëteit op de Ruïne alhier zal voor de oud strijders van 1813—15 en voor de ridders der Militaire Willemsorde geëmancipeerd zijn tot den laatsten dezer maand. De sociëteit Amicitia zal Maandag avond in haar buiten-locaal een concert geven ter eere van de oud-strijders waarop zich de muziek van het reg. dragonders uil 's Hage zal doen hooren. Men deelt ons mede, dat voor ridders en oude strijders uil Leyden en omstreken de vereeniging der onder officieren iu Ncerlands Koffijhuis, aan de Haarlemmerstraat, op den avond van den 26slen dezer wordt opengesteld, alwaar het muziekcorps van hel 4de reg. infanterie zich zal doen hooren, van 9 lot 11 ure. Gisteren avond werd op de repetitie van het muziekcorps der diensld. schutterij alhier met genoegen gehoord de uiaskcrade-marsch vroeger door een van dal corps voor militaire muziek gecomponeerd en aan hel Leydsch- sliidenten-corps opgedragen, van welke marsch ook eene uitgave voor piano het licht zag. Niet minder genoegen gaf de repetitie cetier Waterloo-marsch door dezelfde hand ter eere der oud-strijders van 1813—1815 vervaardigd en waarin zeer toepasselijk liet Wilhelmus van Nassauweii is aangebragl. Mogt de vervaardiger besluiten ook deze voor piano uit te geven dan zou zeer zeker daaraan niet minder gunstige ontvangst te beurt vallen dan het geval was met de maskerade-marsch. Wij vestigen de aandacht op een hierachter aangekondigd dichtstukje, getiteld Pluksel van Junij 1815, dat ten behoeve van het fonds Ier aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is Hiigegeven. Eenmaal bragt de uitgave eene aanzienlijke som op, moge dit ook nu hel geval worden en de uitgevers hunne loff'eljjke bedoeling berei ken. Daar de prijs zoo gering is werke ieder daartoe mede. Te Leydcrdorp is eergisteren hel halve eeuwfeest van de overwinning hij Waterloo met vreugde gevierd. De door de feestcommissie ontworpen optogt heeft in de beste orde plaats gehad, tot groot genoegen van de inge zetenen en van eene talrijke menigte, die van elders, vooral uit deze stad, was zamengevloeid. Die optogt bestond uit ongeveer 100 personen, waar van een dertigtal te paard. Hel was eene hulde aan den prins van Oranje, den held van Waterloo. De hoofdpersoon die daarbij voorgesteld werden wa ren de prins van Oranje Wellington Blucher en prins Frederikhertog van Saxen-Weimardie voorafgegaan en gevolgd werden door vaandel- en ba nierdragers, eerewachten enz.; 10 meisjes met bloemkorfjes in de hand gingen den prins vooraf en in den stoel bevonden zich ook 10 jongens, als vertegenwoordigers der schooljeugd. De banieren en vaandels, een twin tigtal hadden toepasselijke opschriften of droegen de namen van plaatsen die in den oorlog tegen de Franschen of later bij den strijd tegen België vermaardheid hebben verkregen. Eenige commissarissen van orde waakten voor den goeden gang van den trein. De hoofdpersonen waren incostuum, de overigen in het zwart met oranjesjerpen versierd. Begeleid door muziek zette de trein zich ten 4 ure in beweging in de rigting van Achtboven. Bij bet raadhuis gekomen alwaar zich burgemeester en wethouders hadden vereenigd, werden de president der feestcommissie en de prins van Oranje door den burgemeester toegesproken, welke toespraak door den prins werd beantwoord. Bjj Achlhoven werd eenige oogenblikkeu rust genomen en daarna begaf men zich weder op weg om de geheele gemeente tot nabij dc stad te doorwandelen. Ten 9 ure werd de trein op dc buitenplaats van den heer Vromestein, bij ceuc schitterende hengaalsche verlichting, ont bonden. Was de geestdrift tijdens den optogt reeds zeer groot, zij nam nog toe toen des avonds ten half 12 ure ftp den Rijn een allerfraaist vuur werk werd afgestoken. In niets werd de goede orde gestoord en van de aanwezige vreemdelingen liet zich slechts ééne stem, die van lof, hooren over de wijze waarop te Leyderdorp het Waterloo-feest gevierd werd. Het getal der iu hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 108 tol 119 personen. Terwijl men langs den Vliet en onder Soeterwoude zich mag verheu gen over eenen welgeslaagden hooibouw, waarbij eenparig wordt gezegd dat de qualiteit uitmuntend is. heerscht er onder Wassenaar en langs den Rijn volkomen gebrek aan veevoeder, zoodat de boeren verpligt zijn nog oud hooi aan hel vee in dc weide tc brengen. Op die plaatsen kan aan geen hooi bouw worden gedacht. Langs den Vliet staan een paar hooibergen met dc nationale vlag in top, omdat de bouw voor S'. Jan (24 Junij) binnen is, hetgeen als eene groote zeldzaamheid wordt aangemerkt en vermelding ver dient, daar men anders voor S'. Jacob (25 Jttlij) nog niet heeft tc klagen. Naar ons uit het Westland wordt gemeld is de vorige week de ver zending van aspersies geëindigd terwijl die van aardappelen toeneemt, ech ter niet in die mate als kon worden verwacht, daar de vraag naar nieuwe aardappelen nog niet groot is en er voor Engeland wel verzonden zou kun nen worden doch tegen te lage prijzen, liet rooijen valt dit jaar tegen en de knollen zijn ten gevolge der langdurige droogte klein Overigens staat alles vrij goed; de wijngaard inzonderheid is heerlijk ontwikkeld en belooft eene ruime vergoeding voor de schade hel vorige jaar door de tuinders geleden. Naar men verneemt, zegt de M. C., leven thans nog ongeveer 2800 personen, die aan de veldtogten van 1813 15 hebben deelgenomen. Uit Apeldoorn meldt men, dat 11. M dc koningin een bezoek heeft gehragl aan ds. L. Schouten Hz., pred. hij de lierv aemccnte aldaar, met het doel om den tabernakel te bezigtigen waarvan hij eigenaar is en welk

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1